NCAA: Slavlje North Caroline nakon produžetka

Noæas su odigrana preostala 4 susreta regionalnih polufinala u kojima smo mogli vidjeti nekoliko sjajnih utakmica. Najuzbudljivije je bilo na utakmici North Caroline i Ohija gdje su Tar Heelsi slavili tek nakon produžetka. Kentucky je u utakmici s velikim brojem poena izbacio Indianu sa završnog turnira i nastavlja svoj put prema naslovu prvaka.

MIDWEST

Harrison Barnes bio je junak pobjede North Caroline koja je izbjegla veliko iznenaðenje, odnosno poraz od 13-postavljene momèadi Srednjezapadnje regije – Ohija.

U polufinalu je prvopostavljena North Carolina slavila 73:65, ali tek nakon produžetka. Ohio je imao priliku postati prva momèad koja je kao trinaestoplasirana (ili lošije) izborila finale regije, ali šut za pobjedu Waltera Offutta na kraju regularnog dijela utakmica nije pronašao put kroz mrežicu.

U produžetku je najbolja momèad Srednjezapadne regije slavila 10-2, a sam je pet poena postigao veæ spomenuti Barnes (12 poena, 7 skokova). Tyler Zeller je bio najbolji u redovima Noth Caroline s 20 poena i rekordna (u karijeri) 22 skoka. On je prvi igraè nakon Tima Duncana koji je na završnom turniru NCAA lige imao utakmicu s 20 ili više koševa i skokova. Kod Ohija istaknuo se Walter Offutt s 26 poena.

Bila je ovo 11. uzastopna pobjeda Caroline u regionalnim polufinalima. U nedjelju æe za plasman na Final Four igrati protiv Kansasa koji je sa 60:57 bio bolji od North Carolina Statea.

I Kansas se morao dobrano pomuèiti da bi izborio finale regije. North Carolina State sjajno otvara susret  i nakon 6 minuta ima prednost od 10 poena. Kansas se brzo vratio, ima neko vrijeme i prednost, ali na odmor se otišlo rezultatom 33:32 u korist North Carolina Statea. Kansas u prvih 5 minuta drugog dijela prima samo jedan koš, a ubacuje 12 poena i odvaja se na prednost koju North Carolina State više nije mogla dostiæi, iako su imali prilike za to. 30 sekundi prije kraja imali su napad kod zaostatka od samo jednog poena, ali Scott Wood promašio je tricu, a zatim i C.J. Leslie šut pod košem. Kansas je to znao kazniti i zasluženo su se plasirali u finale regije.

Thomas Robinson predvodio je Kansas s 18 poena i 15 skokova, što mu je 26. double-double sezone, nešto što niti jedan igraè Kansasa još nije uspio napraviti. Prije njega najbolji je bio Drew Gooden s 25 double-double uèinaka 2002. godine. Sjajnu obrambenu utakmicu odigrao je Jeff Withey koji je blokirao èak 10 šuteva protivnika, i trebala mu je samo još jedna blokada da dostigne rekord NCAA lige kojeg drži veliki Shaquille O’Neal. C.J. Leslie bio je najbolji kod North Carolina Statea s 18 poena.

North Carolina (1) – Ohio (13) 73:65 (produžetak)
Kansas (2) – North Carolina State (11) 60:57

SOUTH

U finalu regije South igrat æe Kentucky i Baylor odnosno prvo i treæe postavljeni sastavi. Kentucky je sa 102:90 bio bolji od Indiane u svom polufinalu, dok je Baylor sa 75:70 nadvisio Xavier.

Kao što se može vidjeti po konaènom rezultatu, bila je ovo netipièna NCAA utakmica zbog velikog broja postignutih poena u ovako kasnoj fazi završnog turnira. 102 primljena poena Indiane su najveæi broj u povijesti ekipe na završnom turniru. Prethodni rekord bio je 94 poena, koliko su primili davne 1958. godine od Notre Damea.

Kentucky je veæinom prvog poluvremena imao prednost koja je na isteku 20 minuta iznosila 50:47. Poèetkom drugog dijela tricom Dariusa Millera poveæali su prednost na 8 poena koju su uspjeli zadržati i ponešto i poveæati do kraja. Indiana do kraja nije uspjela ozbiljnije se približiti i priprijetiti prema mnogima najjaèoj NCAA ekipi ove sezone.

Zvijezda Kentuckyja Anthony Davis nije bio od prevelike važnosti u pobjedi Wildcatsa, ali su njegov “izostanak” nadoknadili njegovi suigraèi. Èak petorica igraèa bila su dvocifrena što se poena tièe, a prednjaèio je Michael Kidd-Gilchrist s 24 poena, dok je s klupe Darius Miller ubacio 19 poena. Svi igraèi iz poèetne petorke Indiane ubacili su dvoznamenkast broj poena, dok je njihova klupa utakmici pridonijela sa samo 6 poena. Najbolji je bio Christian Watford s 27 poena.

Baylor je na krilima Quincyja Acyja bio bolji od Xaviera sa 75:70, te si osigurao drugo regionalno finale u posljednje tri godine. Baylor ni u jednom trenutku utakmice nije zaostajao za Xavierom, a vodio je s najviše 18 poena razlike, i to odmah nakon 8 minuta igre. Pred kraj poluvremena Xavier radi seriju 13-0 i na poluvrijeme odlazi sa 7 poena zaostatka.

Cijelo drugo poluvrijeme Baylor je držao protivnike na odstojanju od oko 10 poena, da bi se Xavier 17 sekundi prije kraja približio na samo 3 poena zaostatka, ali Brady Heslip bio je precizan s linije slobodnih bacanja, pogodio je sva 4 koja je šutirao do kraja utakmice i osigurao je pobjedu svojoj momèadi.

Kao što smo veæ spomenuli, najbolji kod Baylora bio je Quincy Acy s 20 poena i 15 skokova, a double-double uèinak ostvario je i Pierre Jackson sa 16 poena i 10 asistencija. Perry Jones ubacio je 14 poena i uhvatio 5 skokova. U redovima Xaviera najbolji je bio Tu Holloway s 22 poena, dok je 18 ubacio Kenny Frease.

Finale regije South na rasporedu je u nedjelju.

Kentucky (1) – Indiana (4) 102:90
Baylor (3) – Xavier (10) 75:70