Zion oduševio u debiju, Babo ubacio 18

Nakon što su jučer na pola svog putovanja svladali ‘Maverickse’ u Dallasu, ‘Clippersi’ su produžili do istočne strane američkog kontinenta gdje su ih noćas ugostili ‘Jastrebovi’ iz Atlante. Domaći su znali iskoristiti umor gostiju, ali i njihov nastup bez glavnih zvijezda Kawhi Leonarda i Paula Georgea. IVICA ZUBAC je igrao 15 minuta uz puno bolju realizaciju nego u Dallasu. Kraj utakmice u Atlanti dočekao je sa 11 poena (5/6, bacanja 1/2), 6 skokova i dvije asistencije, a igrač koji ga obično mijenja, Montrezl Harrell, bio je najefikasniji pojedinac ‘Clippersa’ (30p-7s). Veliki preokret ‘Jastrebova’, jer bilo je 60-41 za goste na poluvremenu utakmice, u odsustvu Trae Younga režirao je John Collins koji je uz 33 koša uhvatio 16 lopti: https://www.youtube.com/watch?v=3KqoJLbjnqE.

Za razliku od reprezentativnog kolege, DARIO ŠARIĆ je zadnjih nekoliko dana pošteđen avionskih letova, a drugu domaću utakmicu zaredom njegovi ‘Sunsi’ odigrali su protiv ‘Indiane’. Nakon što su ih tijesno porazili ‘Spursi’, puno lakše su do pobjede došli ‘Pacersi’ predvođeni opet odličnim Domantasom Sabonisom (24p-13s) te prvim strijelcem susreta T.J. Warrenom (25p). U blijedom izdanju ‘Sunsa’, blijeda je bila i igra šibenskog reprezentativca koji je, ponovno kao starter, za 20 minuta nastupa ubilježio 4 poena (šut 2/7), 5 skokova i jednu asistenciju. U očajnoj večeri u kojoj nisu uspjeli dobiti niti jednu četvrtinu i u kojoj su ukupno iz igre gađali 30/84, a trice 4/20, prvi strijelac sastava iz Phoenixa bio je Kelly Oubre Jr. (17p-9s)

Posljednja noćašnja utakmica odigrana je u San Franciscu gdje su ‘Jazzeri’ nadigrali ‘Warriorse’, a u novu pobjedu sastava iz Salt Lake Cityja BOJAN BOGDANOVIĆ je ugradio 18 poena i time uvelike pogurao suigrače do nove pobjede. ‘Babo’ je šutirao 6/14 (trice 4/8, bacanja 2/3), pomogao je i sa 4 skoka, 3 asistencije i jednom osvojenom loptom, a za 29 minuta igre niti jednu nije izgubio. Kao i u prošlom susretu, više koševa od Mostarca ubacili su Rudy Gobert (22p-15s) i Donovan Mitchell (23p), kao i najefikasniji ‘Ratnik’ D’Angelo Russell (26p). Gosti su sve probleme riješili već do poluvremena koje je završilo njihovim vodstvom 64-43

Što se tiče ostalih 9 od ukupno 12 noćas odigranih utakmica, a u kojima nisu nastupili hrvatski reprezentativci, izdvojili smo sljedeće zanimljivosti:

U pobjedi ‘Pistonsa’ nad ‘Kingsima’ Derrick Rose (22p-6s-11a: https://www.youtube.com/watch?v=-bxVyJGJz7o) je desetu utakmicu zaredom ubacio 20 ili više poena, a to mu je uspjelo još samo u sezoni 2010/11 kada je, igrajući za ‘Chicago Bullse’, bio najkorisniji igrač (MVP) regularnog dijela natjecanja. Iz ove utakmice izdvojili smo i ovu atrakciju De’Aarona Foxa: https://www.youtube.com/watch?v=aYKdvEwrwyc

Europljani su bili najbolji pojedinci utakmice u Orlandu gdje je ‘Oklahoma’ uspjela dobiti domaći ‘Magic’. ‘Thunder’ je do pobjede vodio Nijemac Dennis Schroder (31p-9a: https://www.youtube.com/watch?v=Dpt5qijEZhk), dok je najučinkovitiji igrač domaćih bio Crnogorac Nikola Vučević (24p-11s-5a-3ol)

Petu pobjedu u nizu ostvarili su branitelji naslova koji su u svom Torontu nadigrali goste iz Philadelphije koji i dalje nastupaju bez Joela Embiida. Pascal Siakam (18p-15s) i Fred VanVleet (22p-5s-8a) bili su najzaslužniji za novo slavlje. Nažalost, i ovu je utakmicu obilježila ozbiljna ozljeda, a zadobio je Josh Richardson: https://www.youtube.com/watch?v=V3dg2VY6-iM

Nakon što je ubacio 23 poena za 26 minuta igre, teren je zbog ove ozljede napustio i ‘Kelt’ Jayson Tatum: https://www.youtube.com/watch?v=pfaalmo5Ykg, a njegovi su ‘Zeleni’ su u Bostonu s lakoćom dovršili posao protiv ‘Grizlija’ iz Memphisa

Sjajno raspoloženi Bradley Beal (38p-9s-5a: https://www.youtube.com/watch?v=QeLKtaDeA9Y) dugo nije dozvoljavao igračima ‘Miamija’ da krenu slaviti jubilarnu, 20. domaću pobjedu. Međutim, radost im je došla nakon dodatnih pet minuta igre, čime su omjer domaćih utakmica doveli do 20-1. Jimmy Butler bio je najkorisniji igrač ‘Heata’ (24p-7s-10a), a opet je oduševio Tyler Herro (25p, trice 7/9: https://www.youtube.com/watch?v=N21HxzpBItM). Još jedan interesantan podatak – ‘Miami’ ove sezone u utakmicama s produžetkom ima 8-0

U porazu ‘Minnesote’ u Chicagu, centar ‘Vukova’ Karl-Anthony Towns ubacio je 40 poena. Iz igre je gađao ukupno 16 od 24, trice 4/8, bacanja 4/5: https://www.youtube.com/watch?v=lJzMZwkRh4Y

Derbi Zapada odigran je u Houstonu gdje su ‘Rocketsi’ dobili ‘Nuggetse’ unatoč novom ‘trostruko-dvostrukom’ učinku Nikole Jokića (19p-12s-10a: https://www.youtube.com/watch?v=j2bgXuUbV0E). S druge strane, uobičajeno vodeći strijelci ‘Raketa’ bili su Russell Westbrook (28p-16s-8a: https://www.youtube.com/watch?v=3dM5RIpCwR4) i James Harden (27p-5s), odmah do njih i Eric Gordon (25p, trice 6/8)

Za kraj, najveća vijest bogate NBA noći – debitirao je prvi izbor ‘drafta’ Zion Williamson. Njegovi ‘Pelikani’ poraženi su kod kuće od ‘Mamuza’ iz San Antonija, a Zion je susret završio sa 22 poena i 7 skokova uz sjajnu realizaciju 8/11 (trice 4/4): https://www.youtube.com/watch?v=sUof52Wu9aA. 17 poena postigao je u posljednjoj četvrtini. Igrač utakmice ipak je bio LaMarcus Aldridge koji je uz 32 poena upisao i 14 skokova