Friday, January 10, 2025

ZADNJE OBJAVE

Drugi krug doigravanja: Miami – Brooklyn

Creme de la creme, dragi čitatelji. S epitetom “spektakularnan” mogli bismo najlakše i najjednostavnije opisati dvoboj dviju megamomčadi u polufinalu Istoka, dvoboj Miami Heata i Brooklyn Netsa. Dvostruki aktualni prvaci i momčad-igračka ruskog milijardera Mikhaila Prokhorova iz regularne sezone imaju neke neriješene račune koji nam garantiraju da će u ovoj seriji bit makljaže, i to makljaže u punom smislu, naravno, košarkaškom.

Krenimo polako redom.

Ni jedne ni druge ne vrijedi pretjerano predstavljati, boljim poznavatelji prilika NBA lige jasno je da se ovdje radi u klasičnom sudaru Titana, makar nijedan od ova dva kluba nema pretjerano dugačku i hvalevrijednu tradiciju, jasno je da su u proteklu regularnu sezonu ušli sa šampionskim aspiracijama. Zašto je tome tako? Sada ćemo otkriti.

Analizirat ću svih pet pozicija i kompletan roster da bismo barem malo mogli dobiti predodžbu tko je u laganoj prednosti, i kako stoje međusobne match up situacije.

Playmakeri

Kada biste u ekipi imali zdravog Derona Williamsa iz ere Jerryja Sloana i Utah Jazza i potentnog Shauna Livingstona dok je još glasio za nadolazeću zvijezdu prije teškog loma noge imali biste vjerojatno prednost nad svakom ekipom u tom segmentu. Okolnosti su danas malo drugačije, tako današnji D-Will zbog raznih ozlijeda nije ni sjenka nekadašnjem, puno češće se oslanja na šut (nije svaki dan dan za 57 koševa Bobcatsima), nema toliko uigrane akcije kao nekada s Carlosom Boozerom, a Livingston je čak i solidan obzirom na okolnosti koje je prošao kroz karijeru, pa stoga može kvalitetno odmoriti Williamsa. Treća opcija Marquis Teague nije ni blizu starijeg brata, a iz tog razloga i je treća opcija.

Miami na playu ima dvojicu igrača jako sličnih profila. Brzanci, solidni šuteri (Super Mario Chalmers je oduvijek mogao bez problema potegnuti iza linije za tri poena ali i Norris Cole se u tom segmentu značajno popravio – značila je očito dosta pristunost Allena, Lewisa, Jonesa i nekada Millera na treningu), ali obojica dosta nekonzistentni i nikada se ne zna kakav će učinak pružiti. Treća opcija je još jedan solidan šuter, Toney Douglas, koji je ipak daleko od one forme kada je u Knicksima bio solidna opcija.

Prednost: Brooklyn.

Bek-šuteri

Budući da je prva utakmica već prošla, nažalost bez neke rezultatske neizvjesnosti, dio ovog teksta naizgled ne drži vodu. Ali jedna stvar koju možemo zamjetiti je igra Joea Johnsona. Doveden kao skupo, pretplaćeno pojačanje sa basnoslovnim ugovorom, dosta analitičara smatralo je tu investiciju nepotrebnom. No u prvoj utakmici Johnson je potvrdio da je trenutno  igrač Netsa u najboljoj formi. Zabio je par šuteva, sigurnim ballhandlingom dolazio do post pozicije koju bi trebao koristiti puno češće, zbog visine i snage ima prednost nad malo nižim Wadeom. Njegove zamjene na poziciji ‘dvojke’ su Alan Anderson, nesuđeni reprezentativac Hrvatske, solidna backup dvojka koja ima sposobnost da bljesne u određenom utakmici ako uđe u seriju pogodaka te Marcus Thornton, combo guard koji je imao dobrih trenutaka u dresovima Hornetsa i Kingsa, igrač koji se dosta oslanja na šut i solidnu atletičnost, a manje traži suigrača u boljoj poziciji, često sklon nerezonskim šutevima.

Ponajbolji igrač u povijesti Heata, klupska legenda Wade još uvijek je tu, još uvijek žari i pali, ali zbog problema s koljenima malo slabijim intenzitetom. Odličan cut n slash igrač, solidan šuter s poludistance, dobar obrambeni igrač, u paru s LeBronom čini tranzicijski jako eksplozivan duo. Njegovu minutažu krast će Ray Allen (koji bi nakon prve utakmice mogao startati zahvaljujući odličnoj igri, valjda se čovjek osvećuje bivšim suigračima), legendaran šuter, neumoran trčati kroz silne blokove i unatoč 38-oj na leđima i dalje iz kuta s visokim postotkom puniti suparnike trica, dokazuje da još nije rekao sve što ima. Treća opcija je James Jones, igrač sličnog profila kao Brooklynov Anderson, solidan šuter, ponekad igra krilo.

Prednost: Miami

Krila

Paul Pierce jest “Istina”, pitajte Shaqa, ali nakon prve utakmice nije se naročito proslavio. Clutch majstor, sposoban za šut u odlučujućim trenucima, sposoban i atraktivno zakucati unatoč 37-oj godini, nije više jednako kvalitetan igrač obrane, što se u seriji protiv Miamija može pokazati pogubnim. Zašto? Objasnit ćemo kasnije. Mjenja ga ruska gljiva Andrei Kirilenko, Williamsov suigrač iz dana Jazza, Blattova prva violina 2007 u Španjolskoj kada je bio MVP nije više ni sjena nekadašnjeg igrača. Uglavnom čuva LeBrona, bez značajnijeg napadačkog učinka.

Spoelstra u ekipi ima najboljeg, tu nema apsolutno nikakve dileme. LeBron James je, što god netko rekao, još uvijek najbolji košarkaš svijeta. Čovjek za koji će ignoranti reći da ide na silu, da nema šut, da ovo, da ono… Odličan slasher, odličan u postu, odličan u pronalaženju slobodnog suigrača kad ga se udvoji ili čak utroji, jako dobar šuter, skakač, asistent, obrambeni igrač, ukratko – najkompletniji igrač lige. U prvoj utakmici jasno se vidjelo što James radi, nakon par koševa iz reketa nakon skoka, nakon podvale suigrača iza leđa obrane ili jednostavno nakon utrčavanja kada se oslobodi čuvara, podigao je u trećoj četvrtini momentum na stranu Miamia i dobio utakmicu. Kad god se Brooklyn preko nečijeg šuta približio, James je, dovoljno samopouzdan zbog tijeka utakmice, pogodio na protivničkoj strani sa 5-6 metara, kako bi začepio usta kritičara da je “sve koševe zabio iz reketa”.

Njega će odmarati obrambeni stručnjak, Shane Battier. Dukeov ponos, pravi gentleman, još uvijek može pogoditi koju ‘iz donjeg grada’ i na drugom kraju potpuno zaustaviti protivničku zvijezdu, kada mu je dan. Jedan od rijetkih tzv. ‘stopera’, poput Tonyja Allena ili Artesta. Drugi izbor drafta, Michael Beasley, treća je opcija. Povratnik i pokajnik, naizgled je prestao glumiti Snoop Dogga te se posvetio igranju košarke, onoga u čemu je nekad bio iznimno dominantan. Ljevoruki igrač solidnih atletskih sposobnosti, zna s vremena na vrijeme pokazati zašto je bio drugi pick iza Rosea.

Prednost: Miami

Krilni centri

Big Ticket nije se proslavio. Po prvi puta u playoff karijeri, Garnett je na kontu zabijenih koševa imao brojku nula. Premda u napadu nije više toliko upotrebljiv, znakoviti skok šut sa loptom iza glave više ne ulazi kao prije a ni snage za putback više nema toliko, Garnett je još uvijek iznimno upotrebljiv na teretnu kao vođa, motivator a što se košarkaškog aspekta tiče kao odličan branitelj pick and rolla i vrsni “zaštitar” obruča. Andray Blatche je njegova zamjena, izliječio je svoje mušice iz Čarobnjačkih dana i iznimno je koristan te borben igrač. S parkinga će, ukoliko ga ne čuvate, trice zabijati bosanski smaragd (kad je Džeko već dijamant) Mirza Teletović. Sve cijenjeniji u NBA krugovima, Mirza nastavlja biti koristan u Kiddovom sustavu igre, a i činjenica da ste zabili 34 koša u NBA-u ipak nešto znači.

Udonis Haslem je klupska legenda. Čovjek za kojeg nema izgubljene lopte, odličan šuter s poludistance i jako zahvalan igrač, zbog šuta pomaže Miamiju raširiti i osloboditi reket, što je dušu dalo kad u ekipi imate dvojac James & Wade. Njega mjenja još jedan ‘bivši šoumen’, Chris Andersen. Maskota lige, nekada poznati više zbog tetovaža nego zbog igre, potpuno se podredio kolektivu i velikom količinu hustlea za vrijeme tekme, što je ili ‘mudrost pod stare dane’ ili želja da se osvoji što više prstenja. Borbeni igrač, solidan bloker, preporodio se u Heatu. Također, minute na krilu i prirodnoj poziciji, krilnom centru, dobiva i Rashard Lewis, odličan tricaš iz dana Sonicsa (duo Allen – Lewis), pod stare dana ipak malo slabiji u ostalim segmentima, i ne više toliko raspištoljen kao nekad (54 koša u utakmici)…

Prednost: Brooklyn

Centri

Da je Brook Lopez zdrav i da nema konstantnih problema s ozljedama, bajka prve utakmice možda bi imala drukčiji epilog. Bolji od Lopezovih blizanaca odličan je igrač, jako dobar i efikasan napadač, tehnički je potkovan, ali ima jedan minus u svojoj igri: od svih centara, jedino Roy Hibbert ima manje skokova (malo smo pretjerali). Bilo kako bilo, ozlijeđen je i playoff će pratiti elegantno, uz odijelo i kravatu. Njegova zamjena na poziciji centra je još jedan igrač koji nije sam iz porodice u ligi, Mason Plumlee, inače brat atletičnog Milesa iz Sunsa. Igrač sličnih atletskih poveznica sa bratom, ali izrazito slabog šuta, ne može čovjek pogoditi ocean ako je ocean izvan reketa. Njegova blokada na LeBronu dodatno je potpirila ovu seriju i dala joj natjecateljsku čar, koju ipak nismo baš zamjetili u prvoj.

Prva utakmica – 15 koševa i 11 skokova, što je double-double. Što je pak pohvalno. Pogotovo kad ste treća opcija u ekipi. Jedini preživjeli dinosaur i dalje je tu, i dalje puni koševe s poludistance, a sve češće i sa trice. Chris Bosh, miljenik publike i nekadašnji as Raptorsa sposoban je strpati sve u koš kad mu je dan (40 koševa Denveru), dok je u obrani malo slabiji jer je ipak po prirodi krilni centar sticajem okolnosti zarobljen na poziciji centra. Onaj tko bi tu poziciju nekada savršeno zakrpao danas je igrač sa staklenim koljenima. Nekada najdominantniji centar na sveučilištu, prvi pick drafta, ali jednostavno, žrtva Portlandovog prokletstva – Greg Oden. Miami ima strpljenja za njegov oporavaka, i vjerojatno ima planove za Odena u eventualnoj seriji protiv ekipa sa jakim centrom, no za to ćemo još pričekati.

Treneri:

Trenerski dvoboj je također gust, a ako ćemo podrobnije o tome i davati strane kao i kod matchup situacija, držimo da je lagana prednost na strani Spoelstre. Već četvrtu godinu zaredom mladi strateg odlično drži konce ekipe koja je, kada dođe vrijeme (čitaj: doigravanje), u stanju pomest protivnika. Iza toga svega, konce vuče i priskače kada treba iskusni lisac Pat Riley. S druge strane, Jason Kidd zaista je velikan ovog sporta, i nema puno osoba koje su ovaj sport igrale sa više inteligencije, ali ovo su sad neke druge, neke nove vode za njega i nesretan splet okolnosti (dvoboj protiv aktualnih prvaka; zvijezdana megamomčad u rukama) stvaraju pritisak kojeg je dosta teško izbjeći a vrlo lako njemu podleći.

Regularna sezona je završila 4-0 za Brooklyn, a koš razlika u ta četiri meča je bila – 4. Znači sve su pobjede bile sa pola koša razlike, odlučivale su minornosti te tek doigravanje može ponuditi ono najbolje iz ovih ekipa. Prednost domaćeg terena, sama prisutnost najboljeg na planeti i njegov osvetnički nagon za regularnu sezonu i pobjednički mentalitet, odmornost tima nakon metle protiv Charlottea, zamor materijala među Netsima zbog žilavih Raptorsa, sve to utječe, stoga je konačna odluka – Miami u pet.

Prognoza: Miami Heat – Brooklyn Nets 4:1

Latest Posts

NE PROPUSTITE