Wednesday, February 5, 2025

ZADNJE OBJAVE

NBACro AWARDS: All-NBA petorke

Bruno Šunjić

Nakon početka playoffa krenule su i nagrade. Dok za većinu nagrada kao npr. MVP ove godine unaprijed znamo pobjednika, kod izbora najboljih NBA petorki, točnije njih tri, uvijek ima puno različitih mišljenja. Kao što znate, zadnjih godina ne morate imati centra u petorci, ali ih možete i dva ili čak tri imati. Moramo imati dva backcourt igrača tj. dva igrača vanjskih poziciji i tri frontcourt igrača tj. tri igrača unutarnjih pozicija. Kada se gledaju imena igrača, dolazimo do zaključka da nismo imali mjesta za sve odlične bekove, osobno mi je žao što nisam mogao uvrstiti Isaiaha Thomasa, ali to je dokaz da je liga orijentirana prema vanjskim pozicijama. Dakle riječ je o 15 igrača, ali odlučio sam da neću uvrstiti igrače koji neće nastupiti u playoffu. Zato nema DeMarcusa Cousinsa, Carmela Anthonyja, Anthonyja Davisa, Johna Walla, Giannisa Antetokounmpoa i Jimmyja Butlera.

1st Team

F Kawhi Leonard

F LeBron James

F Kevin Durant

G Stephen Curry

G Damian Lillard

Dok oko izbora Stephena Curryja, LeBrona Jamesa i Kevina Duranta u prvu petorku nije bilo puno ”filozofiranja” i nisam htio pisati o nečemu što je sigurna stvar, za preostala dva mjesta mi je trebalo vremena. Momčad koja ostvari 67 pobjeda, a mogla je i do brojke 70 da nisu odmarali svoje zvijezde zaslužuje igrača u prvoj NBA petorci. Kawhi Leonard je ove godine nastupio na svojoj prvoj AllStar utakmici i napravio korak od zvijezde do jednog od najboljih igrača lige. Obranio je naslov obrambenog igrača godine. Broj poena od lani mu je porastao sa 16 na 21 po utakmici, kao i postotak šuta s 48% na 51%, a trica s lani prosječnih 35% na izvrsnih 45%ove sezone, uz standardnu dobru obranu. Uz sve to je potvrdio da je vođa ovih novih Spursa čijoj se dominaciji ne nazire kraj. ”Šećer za kraj” je izbor Damiana Lillarda. Mnogi će reći da mu nije mjesto u prvoj petorci, ali utjecaj koji ima na uspjehe svoje po imenima skromne momčadi je ogroman. Govorimo o igraču koji nije niti bio izabran za AllStar utakmicu, a to ga izgleda dodatno motiviralo, zato što je po mnogima bio MVP cijele lige nakon AllStar vikenda. Ekipu Blazersa su prošlo ljeto napustila četiri člana prve petorke i mnogi su im predviđali 20-ak pobjeda i borbu za prvi izbor drafta. Srećom po njih nisu slušali što drugi govore, nego su igrali i došli do 5. pozicije Zapada, a Lillard je ubacivao 25 poena po utakmici i potvrdio da se ne boji izazova, pogotovo u clutch situacijama.

2nd Team

F Draymond Green

F Paul George

F Andre Drummond

G Klay Thompson

G Russell Westbrook

Jedan od dvojca na bekovskim pozicijama, Russell Westbrook i Klay Thompson je vrlo lagano mogao biti biran u prvu petorku uz Curryja, pogotovo Westbrook, ali odlučio sam da bi ipak bilo previše staviti dva igrača Thundera u prvu NBA petorku. Zato smatram da je druga petorka mjesto gdje trebaju biti po svojim izvrsnim igrama ove sezone. Draymond Green je ”najveći gubitnik” druge petorke. Do zadnjeg trenutke sam vagao između njega i Leonarda i na kraju sam igrača koji postiže u prosjeku 14 poena, uz više od 9 skokova i 7 asistencija, uz odličnu obranu ”izbacio” iz prve petorke. Da mu pružim utjehu reći ću: da možemo uvrstiti pet najboljih igrača Green bi bio tamo. Paul George se vratio nakon teškog loma noge u ljeto 2014. i nastavio s izvrsnim igrama. Ne računajući 6 utakmica koje je lani odigrao na kraju sezone, svaku sezonu u karijeri je popravljao broj poena po utakmici, koji mu je ove godine preko 23. Postotak šuta mu je slabiji, ali u napadački limitiranim Pacersima koji osim njega nemaju pouzdane napadačke opcije, to i nije iznenađenje. Za kraj nam je ostao Andre Drummond, koji je jedini pravi centar u sve tri petorke. Postiže preko 16 poena uz 15 skokova i napokon je ušao u playoff, prvi puta u karijeri. Još ako doda koji napadački potez i popravi slobodna bacanja postat će superzvijezda. Samo su mu 23 godine, a poznato je da centri kasnije sazrijevaju.

3rd Team

F Paul Millsap

F LaMarcus Aldridge

F DeAndre Jordan

G Chris Paul

G James Harden

Chris Paul je do sada u karijeri 7 puta bio biran u jednu od prve tri NBA petorke, a ja mu predviđam i osmi izbor. Odigrao je još jednu svoju standardnu sezonu, oko 20 poena i 10 asistencija uz jako mali broj izgubljenih lopti. James Harden je također odigrao svoju klasičnu sezonu s puno soliranja, najviše iznuđenih slobodnih bacanja u ligi i sa slabom obranom. Brojke su mu bile odlične, ali slabi rezultati momčadi su ga spriječile da bude u prvoj ili drugoj petorci. LaMarcus Aldridge je sporije ušao u sezonu, trebalo mu je vremena da uhvati konce u sistemu Gregga Popovicha. Kako se sezona bližila kraju brojke su mu bile sve bolje i uz Leonarda je postao vođa Spursa čijoj se dominaciji ne nazire kraj. Paul Millsap je kao dobro vino, što je stariji to je bolji. S 29 godina je odigrao prvu AllStar utakmicu, a ja mu predviđam da će s napunjenom 31. godinom prvi puta biti biran u jednoj od prve 3 NBA petorke. Osim što standardno dobro igra u postu, zadnjih godina je dodao šut za tri poena što ga čini još opasnijim. DeAndre Jordan je opet šutirao preko 70% iz igre, dok je s crte slobodnih bacanja gađao 43% što je zaista loše. Ono što ga spašava je jako dobra pick and roll obrana, 14 skokova po utakmici, kao i to što su pola sezone igrali bez Blakea Griffina, a ipak su ostvarili 53 pobjede.

Vladimir Karačić

Kao i svake godine, kraj regularnog dijela sezone donosi i mnogobrojne rasprave što se tiče pojedinih nagrada igrača. U ovom tekstu pokušat ću sastaviti po mom mišljenju All-NBA petorke, u formatu da ću staviti 2 guarda i 3 frontcourt igrača, što znači da nije pravilo da mora biti petorka raspoređena točno po pozicijama igrača.

Moji nekakvi kriteriji za ovu nagradu ne uključuju omjer ekipe igrača kojeg sam stavio u petorku, te gledam čisto individualnu igru igrača, to jest kakav je bio kroz proteklu sezonu. Naravno vjerujem da se netko neće složiti s pojedinim izborom igrača, ali to je čisto moje neko mišljenje i moja analiza protekle sezone.

Bez daljnjeg objašnjavanja, predstavljam vam moju All-NBA prvu petorku.

ALL-NBA FIRST TEAM

G- Stephen Curry- 30,1 poena, 5,4 skokova, 6,7 dodavanja, 2,1 ukradene lopte

Mislim da tu nema nikakve dvojbe za ovog igrača i ovu poziciju u prvoj petorci, Stephen Curry ove sezone nastavlja briljirati, te sa svojom ekipom, Golden State Warriorsima, ruši rekorde pred sobom. Oborio je svoj prošlogodišnji rekord u pogođenim tricama u regularnoj sezoni, te sada taj broj stoji na nestvarnih 402, što već dovoljno govori o njegovog sezoni. Osim navedenog rekorda, ušao je u elitno društvo igrača koji su imali postotke šuta 50+ FG%, 40+ 3P% i 90+ FT% u regularnom dijelu sezone, te je postao tek 7. igrač u povijesti s tim učinkom, ali prvi igrač s tim učinkom da je imao 30+ poena u prosjeku, te je ujedno osvojio nagradu za najboljeg strijelca lige. Uz sve navedeno, također je s Warriorsima srušio rekord Michaela Jordana i Chicago Bullsa iz sezone 1995/1996 po broju pobjeda u regularnom dijelu sezone, te su postavili novi rekord, 73-9.

Prošle sezone je osvojio nagradu MVP regularnog dijela sezone, a ove sezone po meni igra još i bolje, te uz ovo postignuće (All-NBA First Team) sasvim sigurno će mu u ormaru stajati i još jedan MVP trofej, možda čak po prvi put u povijesti NBA lige da će MVP nagrada biti jednoglasno dodijeljena.

G- Russell Westbrook- 23,5 poena, 7,8 skokova, 10,4 dodavanja, 2 ukradene lopte

Da Steph nije imao sezonu kakvu je imao, sasvim sigurno bi MVP nagradu odnio Russell Westbrook. Vodeći je igrač lige ove sezone s ukupno 18 triple-double učinaka, što je čak 7 više od prošle sezone, kada je imao 11 triple-double učinaka. To je nevjerojatno, jer zadnjem igraču kojemu je to uspjelo bio je Magic Johnson, davne 1981/1982 sezone, s također 18 triple-double učinaka. Naravno uz veliku pomoć svog suigrača, Kevina Duranta, vodio je svoje ekipu, Oklahoma City Thunder, do omjera 55-27. Sasvim zasluženo mjesto u prvoj petorci.

F- Kawhi Leonard- 21,2 poena, 6,8 skokova, 2,6 dodavanja, 1,8 ukradena lopta, 1 blokada

The Claw, Kawhi Leonard, iz sezone u sezone igra sve bolje, te je još jednom osvojio titulu najboljeg defenzivca lige, prvi igrač nakon Dennisa Rodmana, koji nije centar, a da je osvojio tu nagradu dvije godine zaredom. Statistički možda ima nekoliko igrača boljih od njega ove sezone, ali igra Leonarda je fantastična. Puno je bolji u napadačkom dijelu igre, te je dodao tricu svom napadačkom arsenalu (šutira 44% za tri poena) i dalje mu je obrana na prvom mjestu, te kroz cijelu sezonu ” stavlja u džep ” najbolje igrače NBA lige. Sa svojim ” umirovljenicima ” vodio je San Antonio Spurse do omjera 67-15 i drugog mjesta Zapadne konferencije, te izjednačenja rekorda Boston Celticsa iz sezone 1985/1986 po broju pobjeda na domaćem terenu u jednoj sezoni s omjerom 40-1.

F- LeBron James- 25,3 poena, 7,4 skokova, 6,8 dodavanja, 1,4 ukradenu loptu

Stalni gost All-NBA prve petorke, LeBron James, i ove sezone nas nije iznevjerio. Još jedna regularna sezona s all-around brojkama, ali i nekoliko novih postignuća, kao što je ulazak u top 15 najboljih strijelaca svih vremena, te ulazak u top 20 najboljih asistenata svih vremena. Ali ova sezona nije pripala njemu, te mislim da nema skoro pa nikakve šanse za petu MVP nagradu, barem ne ove godine. Sa svojim Cleveland Cavaliersima završio je na prvom mjestu Istočne konferencije, te mislim da ih do finala NBA lige, trenutno ni jedna ekipa s Istoka ne može zaustaviti.

F- DeMarcus Cousins- 26,9 poena, 11,5 skokova, 3,3 dodavanja, 1,6 ukradenu loptu, 1,4 blokadu

Za zadnje mjesto u prvoj petorci mi nije bilo nimalo lako, dvoumio sam se između nekoliko igrača, te bih najrađe stavio sve njih na ovo mjesto, ali nažalost ne mogu.

Mnogi se neće složiti ovdje sa mnom s možda i valjanim razlozima, ali jednostavno ne mogu napraviti petorku bez ijednog pravog big mena. DeMarcus Cousins je imao statistički odličnu sezonu, završio je u top 5 u poenima i u skokovima, te u top 20 u blokadama. Iako ni ove sezone nije uspio ući u doigravanje sa svojom ekipom, Sacramento Kingsima, Boogie je i dalje jedan od, ako ne i najbolji centar lige.

ALL-NBA SECOND TEAM

G- Chris Paul- 19,5 poena, 4,2 skoka, 10 dodavanja, 2,1 ukradene lopte

Iako je dolazak mladih i atraktivnih playmakera, koji su više scoreri nego razigravači svoje ekipe i klasičnih playmakera je sve manje, Chris Paul je i dalje jedan od najboljih u svom poslu. Još jedna sezona s double-double prosjekom, Paul je vodio Los Angeles Clipperse (koji su igrali pola sezone bez Blakea Griffina) do omjera 53-29 i četvrtog mjesta Zapadne konferencije. Sasvim sigurno najzaslužniji igrač za dobru igru i sezonu Clippersa.

G- James Harden- 29 poena, 6,1 skokova, 7,5 dodavanja, 1,7 ukradenu loptu

James Harden je najveći razlog zašto su Houston Rocketsi na kraju ušli u playoff. Svojim sjajnim igrama, pogotovo u završnici sezone, vodio ih je do 8. mjesta Zapadne konferencije i susret s Warriorsima u prvoj rundi. Sezonu je završio na drugom mjestu liste strijelaca, te na prvom mjestu po minutama u prosjeku i sveukupno. Iako je postao predmet sprdnje zbog svojih obrambenih propusta i dalje je jedan od najboljih scorera lige i jedan od najboljih “dvojki” lige.

F- Kevin Durant- 28,2 poena, 8,2 skokova, 5 dodavanja, 1 ukradena lopta, 1,2 blokada

Vjerujem da će mnogima Kevin Durant biti u prvoj petorci i s obzirom na njegovu statistiku ove sezone, bilo bi i zasluženo, ali već sam naveo razlog zašto je to mjesto zauzeo Cousins. Durant je nastavio i ove sezone pokazivati svoj napadački arsenal, te je s prosjekom od 28,2 poena završio na 3. mjestu ovogodišnje liste strijelaca. Sve u svemu, očekivano odlična sezona za Durantulu.

F- Draymond Green- 14 poena, 9,5 skokova, 7,4 dodavanja, 1,5 ukradena lopta, 1,2 blokada

Još jedan član povijesne ekipe Golden State Warriorsa ulazi u moje All-NBA petorke. Draymond Green je odigrao izvrsnu all-around sezonu, te je definitivno zaslužio svoj prvi All-Star nastup. Iako igra većinom poziciju krilnog centra i centra, s prosjekom od 7,4 dodavanja završio je na 7. mjestu liste najboljih asistenata regularnog dijela sezone. Također je ostvario ove sezone 13 triple-double učinaka, te je uz Westbrooka bio jedini igrač s više od 10 triple-double učinaka u ovoj sezoni.

F- Anthony Davis- 24,3 poena, 10,3 skokova, 1,9 dodavanje, 1,3 ukradena lopta, 2 blokade

Iako je zbog ozljede morao ranije završiti sezonu, odigrao je 61 utakmicu i mislim da je to sasvim dovoljno, tako da All-NBA Second Team zaključujem s Anthonyjom Davisom. Davis nastavlja dominirati pod košem, ali je i sve bolji s polu distance, te s linije za tri poena. Završio je sezonu u top 10 u poenima i skokovima, te u top 5 u blokadama u prosjeku. Tako da po mom mišljenju Davis dobiva dodatnih 24 milijuna dolara prema Derrick Rose pravilu. (Pravilo glasi da ako igrač tijekom svog rookie ugovora ostvari dva nastupa na All-Star utakmici, te dvije selekcije u bilo koju All-NBA ekipu ili nagradu MVP regularnog dijela sezone, kvalificiran je za 30% iznosa salary capa ekipe u svojoj prvoj sezoni nakon rookie ugovora, umjesto 25%)

ALL-NBA THIRD TEAM

G- Damian Lillard- 25,1 poena, 4 skoka, 6,8 dodavanja

Najveće iznenađenje ove sezone su definitivno Portland Trail Blazersi, a njihov “general” na terenu, Damian Lillard, odigrao je nevjerojatnu sezonu. Iako je izostavljen s All-star susreta, mislim da je to bila velika greška lige, ali i navijača jer je Dame ostao jedini starter od prošle sezone u Portlandu i usprkos svim promjenama u ekipi, uz pomoć osvajača nagrade Most Improved Player, C.J. McColluma, vodio Portland do omjera 44-38 i petog mjesta Zapadne konferencije.

G- Kyle Lowry- 21,2 poena, 4,7 skokova, 6,4 dodavanja, 2,1 ukradene lopte

U svojoj desetoj sezoni u NBA ligi, Kyle Lowry je odigrao najbolju sezonu karijere, te je zasluženo izabran za All-Star startera ove sezone. Uz svog partnera DeMara DeRozana, vodio je Toronto Raptorse do drugog mjesta Istočne konferencije. Sa smanjenjem kilograma postao je brži i učinkovitiji igrač, te je povećao prosjek poena i ukradenih lopti u odnosu na prošlu sezonu.

F- Paul George- 23,1 poena, 7 skokova, 4,1 dodavanja, 1,9 ukradenu loptu

Nakon strašne ozljede tijekom trening utakmice s Američkom košarkaškom reprezentacijom, 2014. godine, Paul George se vratio bolji nego ikad, kako je i sam najavio. Predvodio je Indiana Pacerse do omjera 45-37 i susreta s Toronto Raptorsima u prvoj rundi playoffa. Dosad njegova statistički najbolja sezona.

F- Paul Millsap- 17,1 poena, 9 skokova, 3,3 dodavanja, 1,8 ukradenu loptu, 1,7 blokadu

Odličnu sezonu je odigrao i Paul Millsap u Atlanta Hawksima, te postao jedan od boljih obrambenih igrača na svojoj poziciji u ligi. S već poznatom timskom igrom u Hawksima, ostvario je svoj treći u nizu poziv na All-Star utakmicu. Po meni jedan od onih igrača koji “lete” ispod radara i sasvim zasluženo je uvršten, barem u moju, All-NBA treću petorku.

F- Andre Drummond- 16,2 poena, 14,8 skokova, 1,5 ukradenu loptu, 1,4 blokadu

S vodećim skakačem lige, Andreom Drummondom, zaključujem zadnju petorku. Drummond je odigrao odličnu sezonu, te je predvodio ligu s double-double učincima, ukupno 66 utakmica. S Detroit Pistonsima sezonu je završio na 8. mjestu Istočne konferencije, s omjerom 44-38.

Puno je odličnih igrača izostavljeno, ali jednostavno je teško staviti samo 15 igrača. Tako da ću još dodati igrače koji su po mom mišljenju također zaslužili biti spomenuti u raspravi oko najboljih ove sezone, a to su: DeMar DeRozan, Isaiah Thomas, Rajon Rondo, Kemba Walker, John Wall, Jimmy Butler, Klay Thompson i LaMarcus Aldridge.

Latest Posts

NE PROPUSTITE