Monday, May 6, 2024

Sunsi pomeli Nuggetse – Jokić isključen zbog udaranja, Netsi izgubili i ostali bez Irvinga

Bucksi su u Milwaukeeju ponovno svladali Netse te izjednačili u polufinalnoj seriji Istoka na 2-2.

MILWAUKEE – BROOKLYN 107:96 (2-2)
Statistika

Glavni razlog novog poraza ekipe iz Brooklyna bila je ova ozljeda desnog gležnja koju je zaradio Kyrie Irving sredinom druge četvrtine (video).

Irving je dotad bio najbolji strijelac Netsa, a nakon susreta prve procjene liječničke službe kazuju kako su male šanse da će se u ovoj sezoni vratiti na teren. Srećom po “Mrežice”, izgleda da će James Harden biti spreman za sljedeći susret pa će Kevin Durant ponovno uz sebe imati barem jednu veliku zvijezdu, na što je naučio od samog početka svoje NBA karijere.

Inače, Bucksi su na kraju slavili sa 107:96, a u jednom trenutku imali su i 19 poena viška. Unatoč svim svojim šuterskim limitima, koje često i nije ugodno za gledati, najviše koševa na utakmici ubacio je Giannis Antetokounmpo (34p-12s), a prvi do njega u pobjedničkom sastavu bio je Khris Middleton (19p-8a). Goste je predvodio “usamljeni jahač” Kevin Durant (28p-13s-5a), a njegov jedini suigrač sa dvoznamenkastim brojem poena bio je već spomenuti Irving (11p-5s).

DENVER – PHOENIX 118:125 (0-4)
Statistika

Momčad iz Phoenixa prva je osigurala konferencijsko finale. Sa 4:0 Sunsi su brzinski riješili Nuggetse kojima je očito bio nenadoknadiv izostanak Kanađanina Jamala Murraya koji je u lanjskom “balonu” pokazao što je sve u stanju napraviti u utakmicama doigravanja. Sunsi su dobili svaku od prve tri četvrtine te su predvođeni fantastičnim Chrisom Paulom od početka do kraja kontrolirali stanje na terenu.

CP3 je utrpao čak 37 poena uz 7 asistencija, uz šut iz igre 14/19, dok je bacanja gađao 9/9 (video).

Devin Booker je dodao 34 poena i 11 skokova, a nastup od 14 minuta ubilježio je i Dario Šarić koji je na kraju susreta imao 5 poena uz šut iz igre 1/4 (bacanja 2/3), jedan skok i dvije asistencije.

Utakmica je praktički bila riješena četiri minute prije kraja treće četvrtine, pri vodstvu ‘Sunsa’ 83:75, kada je zbog ovog udarca po licu Camerona Paynea isključen najbolji igrač domaćih Nikola Jokić (22p-11s):

“Želja mi je bila promijeniti ritam utakmice i ubrizgati dodatnu energiju svojoj ekipi, usput možda i promijeniti način suđenja. To su razlozi zašto sam napravio grub prekršaj. Moje isprike zbog udaranja. Nije mi bila namjera udariti ga po licu ili ozlijediti”, kazao je Jokić poslije utakmice.

Za Nuggetse su, uz Jokića, najviše poena ubacili Will Barton (25p-5s), Michael Porter Jr. (20p) i Monte Morris (19p-6a).

Sunsima je ovo prvo konferencijsko finale nakon 11 sušnih godina, a ova generacija igrača upisala se u klupsku povijest kao prva koja je ostvarila sedam uzastopnih pobjeda u doigravanju. S druge strane, Jokić je postao prvi MVP regularnog dijela sezone, nakon Magica Johnsona u velikom finalu 1989. godine, koji je “pometen” u nekoj seriji playoffa.