Iza Minnesote još je jedna u nizu neuspješnih sezona. Uz omjer od 23 pobjede i 49 poraza (0.319), zauzeli su 13. mjesto zapadne konferencije NBA lige. Momčad koja posljednjih nekoliko sezona ima barem dva istaknuta igračka imena, već duže vrijeme ne može ostvariti neki konkretniji uspjeh. U posljednjih 17 sezona, Timberwolvesi su samo jednom ušli u playoff. Taj nesvakidašnji podvig za njih dogodio se u sezoni 2017./2018. kada je dio momčadi bio Jimmy Butler koji je dobro poznat po svojoj kompetitivnosti i želji za pobjedom. Međutim, playoff za Timberwolvese je trajao svega 5 utakmica jer su ih Houston Rocketsi predvođeni tadašnjim najkorisnijim igračem lige, Jamesom Hardenom, dobro “isprašili” u 4 od ukupno 5 utakmica.
Po napadačkom rejtingu, odnosno broju zabijenih poena na 100 posjeda, Minnesota je bila 25. momčad lige s prosječno ubačenih 109.3 poena. S druge strane, obrambeni rejting bio je još gori. Minnesota je na 100 posjeda primala prosječno 114.5 poena, a gori prosjek od tog imali su jedino Portland Trail Blazersi i Sacramento Kingsi.
U prošloj sezoni bilo je dosta “crnih rupa” u igri Timberwolvesa, kao i velikih kriza rezultata. Tako su u veljači u ukupno 16 utakmica ostvarili tek dvije “mršave” pobjede. Naruči financijsko savjetovanje i svog remote voditelja financija.
ROSTER
Na prošlogodišnjem draftu, Minnesota je imala prvi izbor koji je u konačnici pao na Anthonya Edwardsa. Razvoj spomenutog igrača možemo zapravo konstatirati kao najveći uspjeh Minnesote u protekloj sezoni. Zanimljivo, Edwards je odigrao apsolutno sve utakmice prošle sezone, a bio je i na 11. mjestu po odigranim minutama u cijeloj ligi. Iza Edwardsa je sjajna rookie sezona, a naročitu pozornost privukao je nekim monstruoznim zakucavanjima. Prosječno je zabijao 19.3 poena po utakmici, uz 4.7 skokova i 2.9 asistencija. Edwards je istaknuo nominaciju za budućeg All-Star igrača s obzirom kako tek u idućim godinama treba dosegnuti puni potencijal. U protekloj sezoni imao je skroman početak, no nakon All-Star pauze zabijao je prosječno čak 23.8 poena.
Većini pratitelja NBA lige prva pomisao na momčad Minnesota Timberwolvesa je Karl-Anthony Towns. All-Star igrač iz 2018. i 2019. godine, te prvi izbor drafta 2015., odigrao je 50 utakmica u prošloj sezoni. Osim problema s ozljedom, iza Townsa su i neke obiteljske tragedije koje su na njemu ostavile traga. U prošloj sezoni zabijao je prosječno 24.8 poena uz 10.6 skokova i 4.5 asistencije. Vrlo pristojna statistika za ovog 25-godišnjeg centra. Popularnom KAT-u uvijek se ističe njegova slaba igra u obrani i problemi s većim igračima u paintu. Iako je vrlo solidan napadač, spomenuti nedostaci u obrani uvijek su “trn u oku” većini stručnjaka. S obzirom kako uskoro puni tek 26 godina, prostora za napredak još uvijek ima.
Osim KAT-a, Minnesota ima još jednog bivšeg All-Star igrača, a riječ je o D’Angelu Russellu. Igrač koji pokriva pozicije jedinice i dvojke u prošloj sezoni odigrao je svega 42 utakmice za Timberwolvese zbog problema s ozljedama. U te 42 utakmice prosječno je bilježio 19 poena uz 2.6 skoka i 5.8 asistencija. Kao i Towns, Russell ima također 25 godina i ima još uvijek puno vremena da se vrati na svoju All-Star razinu, ali i da digne svoju igru na još jedan veći nivo. Ukoliko bude pokazivao obrise igre na koje nas je navikao iz svog vremena u Netsima i Warriorsima, D’Angelo bi mogao biti vrlo opasan igrač za protivničke momčadi.
Igrač kojeg svakako treba istaknuti u rosteru Minnesote je Malik Beasley. Prošle sezone odigrao je samo 37 utakmica, ali ne zbog problema s ozljedama, nego zbog neslavnih postupaka zbog kojih je privremeno završio iza rešetaka. Prije odlaska na služenje kazne, bilježio je 19.6 poena, uz 4.4 skoka i 2.4 asistencije po utakmici. U zatvoru je proveo 78 dana, a vidjeti ćemo hoće li ga to razdoblje koje je proveo u zatvoru dodatno motivirati da ove sezone bude još efikasniji.
Od ostalih igrača treba izdvojiti mlade nade Jadena McDanielsa i Jaylena Nowella o kojima će biti riječi u ostatku teksta. Uz njih treba istaknuti i mlade visoke igrače, Naz Reida i Jarreda Vanderbilta. Tu su i novi igrači u rosteru, Taurean Prince i svima dobro poznati iskusni Pat Beverley. Klupa je možda malo uska za potrebe cijele sezone, no vidjeti ćemo hoće li se istaknuti neka nova mlada nada osim već spomenutih da preuzme dio tereta igrača s klupe.
Trener Chris Finch došao je na klupu u veljači ove godine, a nakon njegovog dolaska Minnesota je na omjeru 16 pobjeda i 25 poraza. Mnogi stručnjaci njegov potpis karakteriziraju kao vrlo bitan za razvoj ove momčadi, a to se naročito može vidjeti na napretku Anthonya Edwardsa pod njegovom palicom.
DRAFT I LJETNA LIGA
Zanimljivo, Minnesota ove godine nije imala niti jedan izbor na draftu. Svoje pickove su dali Warriorsima u zamjenu za D’Angela Russella u veljači 2020. godine. Tako su bili jedna od 5 franšiza na ovogodišnjem draftu koja nije imala pick. Uz njih, bez izbora su bili Lakersi, Mavericksi, Heat i Sunsi.
U ljetnoj ligi Timberwolvesi su igrali vrlo dobro i u 5 utakmica upisali čak 4 pobjede. Najistaknutija imena na rosteru Timberwolvesa su bili svakako Jaden McDaniels i Jaylen Nowell. Dvije mlade nade nosile su igru Minnesote i imaju najveće zasluge za ovako dobar rezultat njihove momčadi. McDaniels je prosječno zabijao 16.3 poena uz postotak šuta od 48%, uz to je i hvatao prosječno 6 lopti. S druge strane, Nowell je zabijao čak 22.5 poena u projseku uz 5.2 skokova po utakmici. Mladi duo pokazao je kako Minnesota može imati itekako svjetlu budućnost ako se ova dva igrača budu razvijali na pravi način.
DOLASCI I ODLASCI
Front office Timberwolvesa bio je djelomično aktivan ovog ljeta. Kao slobodni agenti u Minnesotu su stigli Nathan Knight i McKinley Wright IV. Igrači koji će imati eventualno neku manju ulogu s klupe. U Minnesotu je stigao Taueran Prince iz Clevelenda u zamjenu za Rickya Rubia. Odlazak Rubia vjerojatno je otvorio poziciju startnog playmakera za D’Angela Russella. Taueran Prince pokriva pozicije trojke i četvorke, a prošle sezone u Clevelandu zabijao je 9.5 poena uz 3.5 skoka, svakako bi mogao biti dobar dodatak rosteru Timberwolvesa. Osim Rubia, momčad su napustili Jarrett Culver i Juancho Hernangómez koji su otišli put Memphisa u zamjenu za iskusnog Pata Beverleya. Iako jedan od omraženijih igrača lige, Beverley ima izrazitu kompetitvnost koja je potrebna ovoj momčadi i možda će njegov utjecaj potaknuti Minnesotu na borbu za pobjedu u svakom trenutku.
PETORKA I OČEKIVANJA
Prva petorka Minnesote u novoj sezoni mogla bi izgledati ovako:
Russell – Beasley – Edwards – McDaniels (Prince) – Towns
Prosjek godina ove petorke je 22.8 godina (ukoliko starter bude McDaniels). D’Angelo Russell i Karl-Anthony Towns su zapravo najstariji igrači u startnoj petorci Timberwolvesa sa 25 godina.
Kao što možemo vidjeti, Minnesota bi ove sezone mogla imati jednu od najmlađih startnih postava u cijeloj ligi. Iako su svi relativno mladi, neki od ovih igrača su već renomirana imena koja imaju i iskustva u All-Star utakmicama poput Russella i Townsa. Osim njih dvojice, tu je i Edwards kojemu je ovo tek druga sezona u ligi i on bi trebao pokazati još jednu dodatnu dimenziju ove sezone koja će itekako biti potrebna. Malik Beasley imati će dodatan motiv za uspješnu sezonu nakon lošeg iskustva sa zatvorom, a Jaden McDaniels može igrati bez pritiska kao najmlađi igrač ove petorke. McDaniels i Nowell kao dva istaknuta igrača ljetne lige za Timberwolvese, trebali bi napraviti korak više ove sezone i pokazati da franšiza može računati na njih u budućnosti.
Od Minnesote se u prethodnim sezonama svakako očekivalo više. Jedno pojavljivanje u playoffu u posljednjih 17 sezona nikako nije dobar rezultat. Svake sezone očekuje se “eksplozija” mladih igrača, naročito Townsa, koja bi osigurala prvenstveno ulazak momčadi u playoff, a onda možda i nešto više. U ovom trenutku Timberwolvesi imaju sasvim pristojnu prvu petorku, međutim klupa je pomalo “tanka”. Ono što je također bila karakteristika Timberwolvesa u prethodnim sezonama je brzo odustajanje od sezone. Kada se na startu zareda nekoliko slabih rezultata, momčad kao da izgubi motiv za borbom u ostatku sezone. Svakako, ispred Minnesote bi morala biti bolja sezona u odnosu na prošlu, ali više od borbe za play-in turnir bilo bi veliko iznenađenje. Ostaje nam za vidjeti kako će ova mlada momčad reagirati na izazove koji stoje pred njom i mogu li konačno napraviti iskorak i ući u playoff.