Thursday, March 28, 2024

Na današnji dan daleke 1978.: Dvije velike zvijezde u dvoboju za naslov najboljeg strijelca lige koji je trajao do posljednje utakmice sezone

U sezoni 1977-78 vidjeli smo dvije velike zvijezde u dvoboju za naslov najboljeg strijelca lige koji je trajao do posljednje utakmice sezone. Igrač Denvera David Thompson i igrač San Antonia, George Gervin međusobno su se izmjenjivali na poziciji najboljeg strijelca lige i taj dvoboj se odlučio 9.travnja 1978. godine, odnosno posljednjeg dana sezone. Gervin je prije utakmice, taj dan imao prosjek od 26.8 poena po utakmici, a Thompson 26.6.

Thompson je žarko želio taj naslov i imao je potpunu potporu svojih suigrača. Detroit Pistonsima ubacio je 32 poena u prvoj četvrtini (NBA rekord), a do poluvremena skupio je 53 poena u rubrici postignuti koševi. Završio je sa 73 poena, što je tada bilo najviše koševa postignuto na jednoj utakmici poslije Wiltovih 100 poena. Iz igre je šutirao sjajnih 28-38, a pogodio je 17 slobodnih bacanja od 20 pokušaja.

Ta utakmica dovela je Thompsona na prosjek od 27.15 poena po utakmici. Gervin, kojemu je slijedila utakmica protiv Jazzera, morao je postići barem 58 poena kako bi osvojio titulu najboljeg strijelca sezone.

Gervin je dobiovao loptu skoro svaki napad i gotovo je uvijek uputio šut prema košu. Postigao je 20 poena u prvoj četvrtini i zatim je poništio Thompsonov rekord s 33 poena u drugoj četvrtini što je značilo da je u poluvremenu postigao 53 poena. Ubrzo je postigao još 6 poena te se preselio na klupu znajući da je osvojio veoma željeni naslov najboljeg strijelca. Nakon dugog odmora vratio se u igru i utakmicu završio sa 63 poena. Tih 63 poena postigao je u 33 minute, dok je Thompsonu za 73 poena trebalo 43 minute. Gervin je iz igre šutirao 23-49 i jednako kao i Thompson, s linije slobodnih bacanja 17-20.

Gervin je sezonu završio s prosjekom od 27,22 poena po utakmici, a Thomspon sa 27,15 i to je bila NBA sezona s najmanjom razlikom između prvog i drugog strijelca lige.