NBA finale jedna je od “najvećih pozornica” odnosno događaja u svijetu sporta. Dvije najbolje momčadi u ligi se bore za Larry O’Brien trofej. Donosimo vam izbor pet najvećih finala u povijesti NBA lige.
Lakers vs. Pistons, 1988.
Finalna serija iz 1988. godine je značila “sukob” dva suprotna stila igre. Showtime Lakersi koje je predvodio legendarni Magic Johnson, a njegovi suigrači su među ostalima bili Kareem Abdul-Jabbar, James Worthy i Byron Scott. Što se tiče njihovog protivnika, Detroit Pistonsi bili su čvrsta, defanzivna momčad koja je u momčadi imala zloglasno-agresivnog centra Billa Laimbeera, dok je Isiah Thomas orkestrirao napadom.
Serija je trajala sedam utakmica, a upravo Lakersi su u odlučujućoj sedmoj utakmici izborili pobjedu rezultatom 108-105, velikim dijelom zahvaljujući triple-double učinku (36 poena, 16 skokova i 10 asistencija) budućeg MVP-ja finala Worthyja. Johnson je postigao 19 koševa, a Scott je ubacio 21 za Lakerse u najvažnijoj utakmici sezone. To im je bio drugi NBA naslov zaredom te su bili prva momčad još od Boston Celticsa 1969. kojoj je to pošlo za rukom.
Lakers vs. Celtics, 2010.
Zna se kako nas očekuje spektakl svaki put kada Boston Celticsi i Lakersi igraju u NBA finalu, a njihova najnovija serija pokazala se upravo kao takva. Celticsi su bili gladni NBA naslova jer su vjerovali da su ga trebali osvojiti i 2009., no ozljeda Kevina Garnetta im je poremetila planove.
Boston je u momčadi imao četiri zvijezde u Garnettu, Rayu Allenu, Rajonu Rondu i Paulu Pierceu, a također je posjedovao odličnu “klupu” zahvaljujući igračima poput Tonyja Allena, Glena Davisa i Rasheeda Wallacea. LA nije imao zvijezde poput Kelta, ali su imali najboljeg igrača svijeta u to vrijeme, Kobea Bryanta, koji je u tandemu s Pau Gasolom činio zastrašujuć dvojac.
Lakersi su pobijedili u utakmicama broj 1,3 i 6, dok je Boston pobijedio u 2.,4. i 5., što je u konačnici postavilo pozornicu za sedmu utakmicu koje se igrala u Staples Centru. Pierce i Garnett postigli su 18, odnosno 17 poena za Boston, ali to nije bilo dovoljno da se izbore s ogromnom “skakačkom” prednosti Lakersa.
Lakersi su uhvatili 23 napadačka skoka, a Gasol sam ih je imao devet, Celticsi su skupili ukupno samo sedam kao momčad. Bryant je osvojio nagradu za MVP-ja finala, ali upravo Gasol je bio najbolji igrač na parketu u odlučujućoj utakmici jer je zabio 19 poena uz 18 skokova za 42 minute.
Bulls vs. Jazz, 1998.
Posljednji “hura” Michaela Jordana u dresu Bullsa morao je naći mjesto na ovoj listi. U ovoj seriji igralo je nekoliko budućih Hall of Fame igrača, uključujući Johna Stocktona, Karla Malonea, Scottieja Pippena i Dennisa Rodmana. Bila je to repriza i revanš finala NBA lige iz godine prije u kojoj su Bullsi osvojili naslov, a kako će se pokazati, to će im poći za rukom i u ovom finalu.
Malone i Stockton dali su sve od sebe i izvrsno su igrali tijekom cijele serije, ali nisu dobili dovoljno pomoći od suigrača. Jeff Hornacek jedini je igrač koji je uz njih dvojicu imao dvoznamenkasti prosjek poena u finalu za Utah.
Bullsi su pobijedili u šest utakmica, zahvaljujući legendarnom skok-šutu Jordana s poludistance u posljednjim sekundama za pobjedu od jedan poen razlike. To je označilo kraj legendarne ere Jordana u “vjetrovitom gradu”.
Spurs vs. Heat, 2013.
Godinu dana nakon što je osvojio prvi naslov protiv Oklahoma City Thundera, LeBron James se suočio s iskusnijim protivnikom, San Antonio Spursima. Gregg Popovich, možda najveći trener u povijesti NBA lige predvodio je momčad koju je igrački vodio Tim Duncan uz suigrače koje su činili Manu Ginobili, Tony Parker i mladi Kawhi Leonard.
Spursi su bili u dobroj situaciji, vodili su 3-2 u seriji i imali su pet poena razlike na samo 28,2 sekundi do kraja u šestoj utakmici, ali onda se dogodilo čudo. James i Ray Allen su zabili po jednu tricu prije isteka vremena te su uspjeli izboriti produžetak.
Miami je izborio pobjedu u produžetku i osigurao sedmu utakmicu, koja je bila prava košarkaška bitka, momčadi su se izmenjivale u vodstvu, a Miami je na kraju postao NBA prvak 2013., pobijedivši 95-88. James je postigao 37 bodova i uhvatio 12 skokova u odlučujućoj utakmici, što mu je osiguralo nagradu za MVP-ja finala.
Cavaliers vs. Warriors, 2016.
LeBronov naslov iz 2013. bio je ogroman za njegovu ostavštinu, ali osvajanje NBA prstena 2016. godine u dresu Cavaliersa je značilo više. Cavsi nisu bili favoriti u ovoj seriji, budući da su Golden State Warriorsi u regularnom dijelu sezone oborili rekord po broju pobjeda (omjer 73-9). Splash Brothersi Stephen Curry i Klay Thompson su dirigirali napadom, dok su Draymond Green i Andrew Bogut držali konce obrane.
Nakon prve četiri utakmice, činilo se da će “Ratnici” s lakoćom osvojiti novi naslov jer su imali vodstvo od 3-1 i vraćali su se u Oracle Arenu na petu utakmicu. No, na šok i strahopoštovanje mnogih, Cleveland je pobijedio u 5. utakmici, James i Kyrie Irving su postigli po 41 poen.
Cavsi su uništili Warriorse kod kuće u šestoj utakmici, što je osiguralo NBA navijačima jednu od najboljih sedmih utakmica u povijesti lige. Čak 20 puta su se momčadi izmjenjivale u vodstvu uz nevjerojatnih 11 puta izjednačenog rezultata. Jamesov triple-double je najzaslužniji za pobjedu 93-89 i prvi NBA naslov u povijesti franšize iz države Ohio. LeBronovo najveće dostignuće je definitivno taj NBA prsten jer su Cavsi pod njegovom komandom uspjeli poraziti strašnu momčad Warriorsa nakon takvog zaostatka te su jedina ekipa u NBA povijesti kojoj je to uspjelo učiniti.
Izvor: Clutchpoints