Scottie Pippen, jedan od najsvestranijih i najboljih obrambenih igrača u povijesti NBA lige. Bio je zvijezda koja je prihvatila ulogu čovjeka iz sjene – čak 11 godina bio je Keith Richards košarkaškom Micku Jaggeru, najvećem od najvećih – Michaelu Jordanu…
Scottie Pippen je rođen i odrastao u gradiću Hamburg u Arkansasu. Bio je najmlađi od dvanaestero djece. Otac Preston, koji je umro 1990, je radio u tvornici, dok je majka Ethel (82) bila domaćica. Scottie i danas govori biranim riječima o njoj.
Ona je stvorila našu obitelj. Nismo bili bogati, ali ja se nikad nisam osjećao siromašnim. I religija (bili smo metodisti) je odigrala veliku ulogu u našem životu.
Pippenovi su, s obzirom na čak 12 djece, bili u prilici sastaviti vlastitu košarkašku momčad, a Scottie je učio od starije braće. Kada je krenuo u srednju školu, otac mu je doživio moždani udar koji ga je prikovao za invalidska kolica i oduzeo mu sposobnost govora.
U prve dvije godine košarkaški trener davao mu je tek mrvice na terenu, na trećoj uopće nije igrao. Do četvrtog razreda narastao je do 180 cm i imao samo 66 kilograma, no, unatoč krhkoj građi, dobio je priliku. Postao je startni playmaker, dokazavši treneru da ga je nepravedno zapostavljao.
Nakon srednje škole nijedno sveučilište nije mu ponudilo stipendiju, a obitelj mu nije mogla platiti školovanje. Uskočio je srednjoškolski trener i nazvao svog bivšeg sveučilišnog trenera Dona Dyera, koji je bio na sveučilištu Central Arkansas. Međutim, ni on nije mogao ništa obećati jer su sve stipendije bile već podijeljene. No, pristao je pogledati Pippena. Jedino što mu je tada mogao ponuditi bio je studij uz rad (oružar košarkaške momčadi), uz mogućnost da bude dio ekipe. Prvu godinu je malo igrao, a prije početka druge ponuđena mu je stipendija.
Scottie je prvo igrao na bekovskim pozicijama, kasnije ga je trener koristio na krilu, ponekad čak i na centru. Već tada je počeo razvijati all-around igru kakva ga je pratila svih ovih godina u NBA ligi. Na trećoj godini sveučilišta dobio je na težini, snazi i vještini, u prosjeku je zabijao 19.8 koševa, uz 9.2 skokova. Izabran je u NAIA All-American momčad.
KRAUSE SE ZALJUBIO NA PRVI POGLED
Počeo je razmišljati o igranju u NBA ligi, a i NBA liga tada je počela razmišljati o njemu. Marty Blake, tadašnji šef svih skauta, nazvao je čelništvo Bullsa dok je Pippen počinjao četvrtu godinu studija i rekao je Jerryju Krauseu da pošalje nekoga da pogleda Pippena u živo.
Rekao mi je kako je Scottie odigrao veliku utakmicu te da će ga doći gledati još neki skauti – rekao je Krause – Poslao sam svog i njemu su se svidjele Pippenove atletske sposobnosti.
Na posljednjoj godini studija Pippen ostvaruje odlične brojke: u prosjeku zabija 23.6 koša, ima 10 skokova i 4.3 asistencije, uz gotovo 60 posto šuta iz igre. Još jednom je izabran u NAIA All-American momčad. No, ostali skauti bili su skeptični jer se njegovo sveučilište natjecalo u slabašnoj NAIA diviziji, a tamo se čak nije vodila niti statistika o minutama provedenim na parketu.
Scottie je nastavio marljivo raditi na usavršavanju igre, otišao je i na nekoliko proljetnih kampova uoči drafta. Nakon pre-draft turnira u Portsmouthu svi su ga počeli drukčije gledati.
Bilo bi pogrešno reći da je bio nepoznat, na posljednjoj godini studija pratilo ga je 4-5 NBA momčadi, no, nitko nikome nije ništa govorio. Ali nakon što ga je Marty Blake doveo na pre-draft turnir, više nije bio nepoznanica, bio je najbolji igrač. I sve nam se više počeo sviđati – rekao je Krause.
Zapravo, Pippen je bio tako tražen da su Bullsi morali mijenjati na draftu samo da ga dobiju. Seattle SuperSonicsi su ga izabrali kao petog i poslali u Bullse za Oldena Polynicea (kojega su kao osmog izabrali u Chicagu) i izbor druge runde 1988. ili 1989. godine.
Draft 1987. ponudio je nekoliko odličnih igrača. Prvi izbor bio je David Robinson, kojeg su izabrali San Antonio Spursi, iako je on zbog obveza u mornarici u NBA ligu došao tek dvije godine kasnije. Armon Gilliam, Dennis Hopson i Reggie Williams izabrani su ispred Pippena, a u prvoj rundi još su izabrani Kenny Smith, Kevin Johnson, Horace Grant, Reggie Miller, Tyrone Muggsy Bogues, Mark Jackson, Reggie Lewis. U šestoj rundi izabran je Šarunas Marčiulionis, a u sedmoj rundi Atlanta Hawksi biraju našeg Franju Arapovića, ali on nikad nije zaigrao u NBA. Bullsi su te godine imali dva picka u prvoj rundi. Osim Pippena (kojega su dobili nakon tradea sa Seattleom), imali su i 10. pick kojim su izabrali Horacea Granta, odličnog krilnog centra sa sveučilišta Clemson.
Sve do dolaska Pippena Chicago Bullsi su zapravo bili jednodimenzionalna momčad koja je uvelike ovisila samo o jednom igraču – Michaelu Jordanu. On je već tada imao status istinske superzvijezde i navijači u starom Chicago Stadiumu su ga jednostavno obožavali. Bio je glavna napadačka opcija, ali, iako su njegove kvalitete bile neupitne, sam nije mogao voditi momčad. Sezonu prije bio je najbolji strijelac lige (37.1 koševa), dvoznamenkasti su još bili Charles Oakley (14.5) i John Paxson (11.3). U toj sezoni Chicago je zabilježio 40 pobjeda u regularnom dijelu sezone, da bi ih u prvom krugu play-offa izbacili Boston Celticsi (ispali su i u prvom krugu 1985. i 1986).
Treba napomenuti da Jordan u tri dotadašnje godine nije uživao u pobjedničkoj sezoni, tj. Bullsi u to vrijeme nijednom nisu imali više od 50 posto pobjeda u regularnom dijelu. Pippen i Grant unijeli su dašak svježe krvi. U Pippenovoj rookie-sezoni momčad ostvaruje omjer 50-32 (posljednji su put pozitivni – 45-37 – bili 1980/1981).
Scottie u rookie-sezoni ulazi s klupe, tadašnji trener Doug Collins namijenio mu je ulogu šestog igrača, a na mjestu niskog krila starter je Brad Sellers. Pippen u prosjeku zabija 7.9 koševa, ima 3.8 skokova i 2.1 asistencije u 79 utakmica. Međutim, unatoč solidnoj statistici, Pippen je ponekad na terenu znao djelovati izgubljeno i radio je dosta početničkih pogrešaka. Nije se ni prilagodio autoritativnom stilu trenera Douga Collinsa. I krenule su sumnje. Kada bi Bullsi odigrali loše, nitko nije dirao Jordana. Logična žrtva bio je Pippen.
Na početku karijere naletio sam na mnogo poteškoća – rekao je Pippen – Netko je trebao biti žrtveni jarac i to sam bio ja.
Ipak, sve do Pippenovog dolaska Jordan nije uspijevao proći prvi krug play-offa, sada se i to dogodilo. Bullsi pobjeđuju Cleveland Cavalierse 3-2 u pet neizvjesnih utakmica. Pippen i u play-offu ulazi s klupe, u posljednjoj, petoj startao je umjesto Sellersa i odlično odigrao, 24 koša i 5 skokova u napadu. Trener Collins odlučuje ga zadržati u prvoj petorci i u drugom krugu play-offa, u kojem Bullsi gube od Detroit Pistonsa 4-1.
Pippen potom propušta cijelu predsezonu i osam utakmica zbog operacije leđa. Prvih 16 utakmica po povratku opet je zamjena Bradu Sellersu, no, kad je jednom ušao u početnu petorku, više nije ispuštao to mjesto. Regularni dio sezone završava sa 14.4 koševa, 6.1 skokova i 3.5 asistencije. Protiv Los Angeles Clippersa ostvaruje prvi triple-double u karijeri (15 koševa, 10 skokova i 12 asistencija). U play-offu je starter u svih 17 susreta, Bullsi se probijaju sve do finala Istočne konferencije, ali opet gube od Detroit Pistonsa, ovaj put u šest utakmica.
Nakon poraza od Pistonsa trener Collins dobiva otkaz, a na njegovo mjesto dolazi dotadašnji pomoćni trener Phil Jackson. To se pokazalo ključnim potezom Uprave. U prvoj sezoni pod Philovim vodstvom Bullsi su ostvarili omjer 55-27. To je bila Pippenova treća sezona. Svestrano krilo visoko 203 cm se dokazalo kao važan kotačić u stroju Bullsa.
Iako nije plijenio atraktivnošću kao Jordan, imao je sve all-around vještine: odlično vođenje loptom, dobar napadački učinak i sjajnu obranu. Poboljšao je sve aspekte svoje igre te popravio statističke brojke u gotovo svakoj kategoriji. Te sezone je prvi put izabran na All-Star utakmicu, a također je sudjelovao i u natjecanju u zakucavanju, iako se baš nije proslavio petim mjestom.
U play-offu Bullsi drugu sezonu za redom dolaze do finala Istočne konferencije, ali opet gube od starih znanaca Detroit Pistonsa, ovaj put u sedam utakmica. Pippen igra odlično (19.3 koševa i 7.2 skokova u 15 utakmica). Uoči ključne sedme utakmice žali se na glavobolje uzrokovane migrenom i zabija samo dva koša, uz šut 1-10. Skeptici ga smatraju mekušcem.
Sezona 1990/91. ostat će zlatnim slovima upisana u povijest Chicago Bullsa – osvojen je prvi naslov u klupskoj povijesti! Na žalost, Pippen nije izabran u All-Star momčad, iako je to svojim igrama zaslužio. Brojke sve govore: 17.8 koševa, 7.3 skokova, 6.2 asistencija u 82 utakmice, uz to, izabran je u drugu najbolju obrambenu momčad lige.
Te sezone tandem Jordan – Pippen bio je nezaustavljiv, napokon su pokazali da Chicago Bullsi nisu jednodimenzionalna momčad. U play-offu u finalu Istočne konferencije Bullsi igraju sa starim znancima iz Detroita. Osveta za izbacivanje iz play-offa u prethodne tri sezone bila je slatka – metla, glatka pobjeda 4-0.
U velikom finalu su ih čekali Los Angeles Lakersi Magica Johnsona. Mediji su neprestano ponavljali kako je ovo dvoboj samo dvojice igrača, Jordan protiv Magica. To Pippena uopće nije smetalo, odlično je odigrao finalnu seriju: 20.8 koševa, 9.4 skokova i 6.6 asistencija u pet finalnih utakmica, u kojima su Bullsi slavili 4-1.
Pippenova briljantna obrana na Magicu bila je ključna za prvi naslov Bullsa, i u četvrtoj NBA sezoni, s nepunih 26 godina okitio se prvim prstenom prvaka.
Sljedeće sezone nastavlja s odličnim igrama i pokazuje da je jedan od najboljih igrača lige. Dobiva poziv za All-Star utakmicu, i iako je bio predviđen da uđe s klupe, upada u početnu petorku umjesto ozlijeđenog Birda. Na kraju sezone izabran je u All-NBA drugu momčad i najbolju obrambenu momčad.
Bullsi osvajaju drugi naslov za redom, u finalu padaju Portland Trail Blazersi u 6 utakmica. Najveću kušnju imaju u polufinalu Istočne konferencije kada su tek u sedmoj utakmici uspjeli slomiti otpor žilavih New York Knicksa. Pippen je briljirao u toj sedmoj utakmici: 17 koševa, 11 skokova i 11 asista.
To ljeto igra u Barceloni na Olimpijskim igrama kao član prvog i jedinog istinskog Dream Teama, a posebno se pamti njegova obrana na Toniju Kukoču, uz Kukočev šut 2-11.
Sezonu poslije Bullsi osvajaju treći uzastopni naslov, pobijedivši u finalu Phoenix Sunse 4-2. Pippen je cijelu sezonu odigrao na vrhunskoj razini, opet je igrao na All-Star utakmici i izabran je u najbolju obrambenu momčad. Bullsima se divila cijela NBA liga, činilo se kako će i u sezonama koje dolaze biti nezaustavljivi. Jer tko bi mogao zaustaviti Jordana u najboljim danima te Pippena?!
No, Michael Jordan objavljuje da odlazi u mirovinu (prvi put) kako bi se posvetio igranju baseballa. Odjednom se čovjek iz sjene pretvorio u nositelja igre, a Bullsi su postali Scottiejeva momčad. Sad je trebalo ušutkati kritičare koji su govorili da je Pippen nemoćan bez Jordana. No, on je jednostavno puknuo u silnoj želji da svima pokaže kako je izašao iz Jordanove sjene.
Statistički je bio na razini zadatka, bio je najbolji strijelac (22.0 koša) i asistent (5.6), vodeći igrač Bullsa u pet statističkih kategorija (ukupan broj postignutih koševa, skokova, asistencija, osvojenih lopti i blokada), prvi nakon Davea Cowensa (1977/78) kome je to uspjelo. Također je bio MVP All-Star utakmice, na kojoj je postigao 29 koševa uz 11 skokova.
Bez Jordana Bullsi su ostvarili fantastičan omjer: 55-27. Međutim, nedostajala je Jordanova inspiracija, Pippen jednostavno nije mogao popuniti prazninu nastalu nakon njegovog odlaska, nije mogao postati novi predvodnik Bullsa. A pritisak koji su mu nametnuli navijači i mediji bio je golem. Scottie se mučio s dužnostima koje imaju lideri momčadi, zaratio je s Jerryjem Krauseom, javno ga nazivao lažljivcem, tražio je da ga mijenjaju u drugi klub, govorio je da je potplaćen (u tome je apsolutno bio u pravu). U jednom trenutku za vrijeme sezone Phil Jackson je izjavio:
Previše tražimo od Scottieja. Moramo pronaći još nekoga tko će nam pomoći iznijeti teret.
Možda je baš zbog toga Jackson u trećoj utakmici konferencijskog finala protiv New Yorka 1.8 sekundu prije kraja, kod rezultata 102:102, odabrao Tonija Kukoča da uputi posljednji šut prema košu. Pippen je bio šokiran jer je smatrao da on treba uputiti posljednji šut. Opsovao je Jacksona i teatralno sjeo na klupu, ostavivši momčad na cjedilu u najvažnijem trenutku utakmice, a možda i cijele sezone.
Kukoč zabija koš sa zvukom sirene, a Pippen ga nemoćno promatra s klupe.
Mediji su napuhali cijeli slučaj, a Pippen je duboko u sebi vjerojatno žalio što se uopće doveo u takvu situaciju. Zato se odlučio ispričati suigračima i Philu Jacksonu.
Bullsi su Kukočevim košem sa zvukom sirene smanjili vodstvo Knicksa na 2-1. Pippen je sjajno odigrao četvrtu utakmicu – 25 koševa, 8 skokova i 6 asistencija. Na žalost, Bullsi su izgubili u sedam utakmica i Knicksi su otišli u veliko finale.
Pippen je shvatio da očajnički treba Jordana. Kada su u istoj momčadi, onda je on drugi najbolji igrač Lige. Bez njega on je tek All-Star igrač, ali i ništa drugo. Zato je Jordanova odluka da se vrati igranju košarke potkraj sezone 1994/95. možda i spasila Pippenovu karijeru.
MJ se vratio u posljednjih 17 utakmica regularnog dijela sezone, u kojem su Bullsi ostvarili 47 pobjeda. U play-offu u prvom krugu pobjeđuju Charlotte Hornetse, a u konferencijskom polufinalu gube od Orlando Magica u šest utakmica. Jordan i Pippen nisu bili na razini zadatka, pa su Shaq i Penny Hardaway uništili snove o četvrtom naslovu Bullsa.
Godinu poslije sve je opet sjelo na svoje mjesto. U najboljoj klupskoj sezoni u povijesti Bullsi su se prošetali ligom, zabilježivši rekordni omjer 72-10. Bila je to poezija u pokretu. Pippen se uskladio s Jordanom, koji je sada bio onaj pravi, i njih dvojica su opet bili nezaustavljivi. Te godine u finalu pobjeđuju Seattle Sonicse 4-2.
U sezoni 1996/97. Pippen ostvaruje učinak karijere po broju koševa, Denver Nuggetsima zabija 47 koševa. Bullsi u finalu igraju s Utah Jazzom i pobjeđuju 4-2, a Scottie se najviše iskazao u prvoj i trećoj utakmici, u obje je zabio 27 koševa.
Prije početka sezone 1997/98. Pippen je prijetio da više nikad neće igrati za Bullse. Oporavljao se od operacije stopala, a frustracija zbog mizerne plaće (2.7 mil.$) je rasla. Nakon ozljede se vratio, ali ogorčenost i mržnja prema Krauseu je ostala. Srećom, to nije utjecalo na njegovu igru i u lipnju 1998. Bullsi osvajaju šesti naslov. U finalu su opet igrali s Utah Jazzerima, pobijedivši ih 4-2. U šestoj utakmici Pippen je jedva hodao zbog ozljede leđa koju je zaradio na početku finalne serije.
Nakon toga raspada se šampionska momčad Bullsa. Jordan odlazi u mirovinu (drugi put), Phil Jackson uzima godinu dana odmora, a Pippen je tog ljeta postao free-agent. Potpisao je petogodišnji ugovor vrijedan 67 milijuna dolara s Bullsima i odmah je zamijenjen u Houston Rocketse. Era Jordan – Pippen bila je završena.
Jedanaest sezona Pippen i Jordan su tvorili jedan od najvećih tandema ne samo u NBA povijesti, nego i u bilo kojem profesionalnom momčadskom sportu uopće. Bullsi su s njima osvojili šest NBA naslova u osam godina (1991-93; 1996-98), veći niz imaju jedino legendarni Boston Celticsi (11 naslova u 13 godina). Pippen je kroz to vrijeme ostvario prosjek od 18.0 koševa, 6.8 skokova i 5.3 asistencija.
Dolaskom u Houston, porasli su apetiti momčadi koja je u svom sastavu imala Hakeema Olajuwona i Charlesa Barkleya. S Pippenom su se trebali vratiti na stare staze slave, ali sezona je završila razočaravajuće. U regularnom dijelu sezone Rocketsi su ostvarili omjer 31-19 (sezona skraćena zbog lockouta), a u play-offu su u prvom krugu naletjeli na Lakerse i odmah ispali. Pippenu je trebalo dosta vremena da se prilagodi na sustav igre trenera Tomjanovicha, iako je ostvario solidnu statistiku: 14.5 koševa, 6.5 skokova i 5.9 asistencija. U Houstonu se zadržao samo jednu sezonu, nakon koje je mijenjan u Portland.
Tu ostaje četiri sezone, u prvoj je ostvario najbolje brojke (12.5 koševa, 6.3 skokova i 5.0 asistencija za 33 minute), a momčad je gotovo došla do velikog finala. Naime, u ključnoj sedmoj utakmici finala Zapadne konferencije u Los Angelesu su početkom četvrte četvrtine imali 15 koševa prednosti (73:58 deset minuta prije kraja utakmice) i činilo se da ih ništa ne može spriječiti da uđu u NBA finale. Međutim, nevjerojatnom serijom Lakersi se vraćaju i na kraju pobjeđuju 89:85, odlaze u finale i osvajaju naslov.
Pippen u toj četvrtoj četvrtini upućuje samo tri šuta prema košu. Umjesto da preuzme odgovornost, samo je gledao kako Rasheed Wallace i Brian Grant promašuju šutove na kraju utakmice…
Odigrao je još tri sezone u Portlandu, no, počele su ga mučiti ozljede (propustio je 18, 20 i 18 utakmica), a Blazersi nijednom nisu prošli prvi krug play-offa.
U ljeto 2003. postao je free-agent i odlučio se za povratak u Chicago, budući da su Bullsi tražili igrača koji bi mladu i neiskusnu momčad usmjerio na pravi put. GM John Paxson ponudio mu je dvogodišnji ugovor vrijedan 10 milijuna dolara.
Ovdje sam da pomognem ovoj momčadi da se vrati u play–off, to je moj cilj – tada je govorio Pippen – U šesnaestogodišnjoj karijeri svaki put sam bio u play-offu i ne namjeravam prekinuti taj niz.
No, Bullsi su u posljednjoj Pippenovoj sezoni ostvarili omjer 23-59 i on je prvi put u karijeri propustio playoff.
Kad ga je potpisao, GM Paxson se nadao da će Pippen moći odigrati barem 60 utakmica, ali on je zbog operacije koljena odigrao samo 23, uz mizeran učinak: 5.9 koševa, 3.0 skoka i 2.2 asistencije. Iako je imao ugovor na još jednu sezonu, zbog ozljeda je morao prekinuti s igranjem, a Bullsi će mu isplatiti preostalih 5 milijuna dolara.
Šteta što su ga ozljede usporile u posljednjih nekoliko sezona. Zbog njih se i odlučio za mirovinu. No, za razliku od Jordana, koji se dva puta vraćao košarci nakon umirovljenja, Pippen kaže:
U mojem slučaju neće biti povratka na košarkaški teren. Gotovo je. Ja sam završio s igranjem. Sto posto sam siguran da se neću vratiti.
Scottie Pippen završio je igračku karijeru sa sljedećim prosjecima: 16.1 koševa, 6.4 skokova i 5.2 asistencija u 1.178 nastupa. Četiri puta je imao prosjek veći od 20 koševa. Osam puta za redom izabran je u najbolju obrambenu momčad lige, sedam puta u All-Star momčad, osvojio je dvije zlatne olimpijske medalje.
Umjesto zaključka
Veliki igrači čine suigrače boljima, a Pippen je bio baš takav igrač. Jer Jordan je očajnički trebao nekoga tko će biti voljan preuzeti ulogu druge violine – Scottie ju je objeručke prihvatio i savršeno odradio.
No, imao je i negativnih trenutaka. Mora plaćati alimentaciju za izvanbračnu djecu (nagađa se da ih ima desetak), jednom je bio uhićen zbog posjedovanja oružja, u play-offu 1994. napustio je teren 1.8 sekundu prije kraja utakmice, tražio je od čelništva Bullsa da ga mijenjaju, vrijeđao je Krausea… Da, Scottie Pippen vam je stvarno mogao zadati glavobolju, ali ipak ju je najčešće zadavao protivnicima.
Ipak, mnogi vjeruju da je samo zahvaljujući Jordanu osvojio šest naslova prvaka i mjesto među 50 najvećih igrača svih vremena.
Čuo sam tu izjavu bezbroj puta – rekao je Pippen – Ali ako se osvrnem, mislim da ni Michael Jordan ne bi osvojio te naslove bez mene. To je moj odgovor na takve izjave.
Ovom izjavom Pippen nije ocrnio Jordana, jer Jordan je trebao Pippena isto kao što je Pippen trebao Jordana.
Pippenova priča tipičan je primjer ostvarenja američkog sna. Kad je na prvoj godini studija dodavao ručnike igračima, vjerojatno nije mogao ni zamisliti da će završiti u NBA ligi a kamoli da će postati ponosni vlasnik čak šest prstena.
Ni u najluđim snovima nisam pretpostavljao da ćemo osvojiti toliko naslova – govori danas Pippen, koji je 11 godina bio Keith Richards košarkaškom Micku Jaggeru, najvećem od najvećih – Michaelu Jordanu…
#33 Scottie Pippen
Rođen: 25. rujna 1965. u Hamburgu, Arkansas
Pozicija: Krilo-bek
Nadimak: Pip
Visina: 203 cm
Težina: 103 kg
Srednja škola: Hamburg (Arkansas)
Sveučilište: Central Arkansas
NBA draft: 5. izbor u prvoj rundi 1987. (Seattle Sonics)
Učinci karijere
Koševi 47
Skokovi 18
Asistencije 15
Osvojene lopte 9
Blokade 5
Minute u igri 53