Reggie Miller jedan je od najboljih šutera u povijesti NBA lige te najbolji ‘clutch’ šuter u povijesti košarke. Njegova neustrašiva igra u završnicama utakmica postala je poznata kao ‘Miller time’.
Larry Bird: “Kada mislim o Reggieju Milleru, mislim o čovjeku koji je bio potpuni profesionalac.”
Reggie Miller rođen je 24. kolovoza 1965. u Riversideu u saveznoj državi Kalifornija. Ništa nije upućivalo da će Reggie postati košarkaš, ili sportaš općenito. Naime, njegovi roditelji Carrie i Saul Miller pitali su se hoće li Reggie uopće ikad normalno hodati, a kamoli baviti se sportom. Reggie je rođen s poremećajem kuka zbog kojeg nije mogao normalno hodati. Do pete godine nosio je proteze na nogama te ortopedske cipele.
“Moja je majka plakala kada me rodila. Liječnici su joj rekli da možda nikad neću moći hodati i da ne pomišljam o bavljenju sportom,” rekao je Reggie.
Ali kako je Reggie rastao njegovi kukovi i noge počeli su se ispravljati.
“Majka mi je uvijek govorila da je sve u redu i da samo moram ojačati noge. Uvjeravali su me da ću hodati i trčati kao i braća i ja sam im vjerovao,” rekao je Reggie.
Reggie je bio četvrto od ukupno petero djece (tri brata i dvije sestre). Najstariji Reggiejev brat Saul Jr. je glazbenik (svira saksofon), brat Darrell je bio profesionalni igrač baseballa, sestra Tammy je igrala odbojku na sveučilištu Cal State-Fullerton, a za sestru Cheryl, koja je igrala košarku na sveučilištu Southern California (USC), se govori da je najbolja košarkašica ikad. Bila je članica američke reprezentacije koja je 1984. u Los Angelesu na Olimpijskim igrama osvojila zlatnu medalju. USC je odvela do dva NCAA naslova (1983. i 1984.). Zaista je šteta što WNBA liga nije postojala u njezino vrijeme. Nakon osnutka WNBA lige 1997. bila je trenerica i GM Phoenix Mercuryja.
Reggie je bio sjajan igrač baseballa i to je bila njegova prva ljubav, ali je košarka na kraju ipak prevagnula. Često je igrao košarku s godinu i pol dana starijom Cheryl, koja mu nije nimalo popuštala na košarkaškom terenu i koja ga je često pobjeđivala u igri jedan na jedan.
Reggie pohađa sveučilište UCLA. U dvoranu UCLA-ja, Pauley Pavilion, znali su dolaziti Magic Johnson, Byron Scott, Michael Cooper i još neki igrači Lakersa koji su u tamo znali trenirati. Reggie bi tada znao igrati s njima, a savjeti koje je od njih čuo sigurno su zlata vrijedili.
1985., na drugoj godini fakulteta, s UCLA-jem je osvojio NIT turnir. Osim toga Miller na sveučilištu nije zabilježio neki značajniji uspjeh. Jedini nastup na NCAA turniru imao je 1987., na četvrtoj godini sveučilišta, kada je u prvoj rundi u pobjedi protiv sveučilišta Central Michigan zabio 32 koša, da bi nakon toga u drugoj rundi zabio 24 koša u porazu od Wyominga. Reggie je u četiri godine na sveučilištu zabio 2,095 koševa, samo je Kareem Abdul-Jabbar zabio više od njega (kasnije ih je obojicu prestigao Don MacLean). Na Millerovoj četvrtoj godini fakulteta (1986/87.) uvedena je trica. U 32 utakmice te sezone pogodio je 69 trica iz 157 pokušaja (43,9 posto).
NAVIJAČI PACERSA NISU GA ŽELJELI
Millera su na draftu 1987. kao 11. pick draftirali Indiana Pacersi, ali njegovo draftiranje uznemirilo je navijače Pacersa jer su oni željeli lokalnog junaka Stevea Alforda, zvijezdu sveučilišta Indiana. Nakon Millerova draftiranja bilo je dosta negodovanja i zvižduka. Ali dvadesetak godina kasnije uopće nema dvojbe, Pacersi nisu nimalo požalili draftiranjem Reggieja, a i navijači Pacersa su ga vrlo brzo zavoljeli. U rookie sezoni Reggie je zabijao tek 10 poena u prosjeku, ulazio je u igru s klupe, a na kraju sezone izabran je u drugu najbolju momčad rookieja. Pogodio je i 61 tricu, što je u to vrijeme bio rekord za najviše pogođenih trica u rookie sezoni.
Već u drugoj sezoni Miller pokazuje da će biti sjajan igrač, od 74 utakmice startao je u 70 uz prosjek od 16 koševa. U trećoj sezoni je starter na sve 82 utakmice, te je izabran na prvu All-Star utakmicu, prvu od ukupno pet izbora. Na kraju te sezone ima prosjek od 24,6 koševa po utakmici. To mu je ujedno i najviši prosjek koševa u jednoj NBA sezoni. Te sezone počinje i niz od 12 sezona zaredom u kojima je prosječno zabijao 18 ili više koševa po utakmici, a takvo nešto uspjelo je tek NBA legendama Jerryju Westu, Kareemu Abdul-Jabbaru, Johnu Havliceku, Elvinu Hayesu, Mosesu Maloneu, Charlesu Barkleyu i Karlu Maloneu. S 25,279 postignutih koševa Miller zauzima 21. mjesto na ljestvici najboljih NBA strijelaca svih vremena. Od bekova više koševa od njega zabili su samo Kobe Bryant, Michael Jordan i Oscar Robertson.
Iako je bio mršavko kad je došao u ligu nije nikada nabijao kilažu, kao što je recimo to učinio naš Toni Kukoč. Miller je na visinu od 201 cm u NBA ligi bio na težini od nekih 86 kg, a kada se pogledaju njegove fotografije sa sveučilišta tada je imao jedva 80 kilograma, sličio je našem Kreši Ćosiću s početka karijere. Dolaskom u NBA Reggie je malo ojačao, ali je i dalje bio mršavko. Niti to mu nije smetalo da igra sjajno.
Reggie Miller je u 18-godišnjoj karijeri pogodio 2,560 trica te je na drugom mjestu u povijesti NBA lige. Osim što je bio sjajan tricaš (prosjek od 39,5 posto trica u karijeri) Reggie je bio i sjajan izvođač slobodnih bacanja. U karijeri ima prosjek od 88,8 posto (osmi najbolji prosjek svih vremena). Bio je vodeći u ligi po postotku slobodnih bacanja pet puta.
NEZABORAVNE PLAYOFF UTAKMICE
U 18 odigranih NBA sezona Miller je postao sinonim za tricu kao i za ubojitost u završnicama utakmica. Odigrao je mnogo odličnih play-off utakmica, a posebno će ga pamtiti navijači New York Knicksa protiv kojih je odigrao neke nezaboravne utakmice. Treba reći i kako je Reggie u playoffu imao veći prosjek koševa (20,6) nego u regularnom dijelu (18,2). Donosimo vam pregled Millerovih najfascinantnijih play-off utakmica, poredanih kronološkim redom:
- 1994., finale Istoka protiv New York Knicksa, utakmica broj 5 u New Yorku – Reggie je zabio 25 koševa u četvrtoj četvrtini, a u toj četvrtini pogodio je i pet trica. Utakmicu je završio s 39 koševa.
- 1995., polufinale Istoka protiv New York Knicksa, utakmica broj 1 u New Yorku – Zabio je 8 uzastopnih koševa u samo 8,9 sekundi. Činilo se da su Pacersi izgubljeni, gubili su šest razlike 16 sekundi prije kraja utakmice, a tada je Reggie pogodio tricu. Nakon toga je ukrao loptu dok su je Knicksi izvađali sa strane i umjesto da ide na ulaz i zabije lagana dva koša on je napravio korak-dva unatrag iza linije trice te je pogodio tricu. Nekoliko trenutaka kasnije fauliran je nakon što je pokupio skok u obrani. Pogađa oba slobodna bacanja, a nakon toga Knickse više nisu zabili koš. Pacersi su dobili utakmicu 107-105.
- 1996., prva runda protiv Atlanta Hawksa, utakmica broj 5 u Indiani – Vratio se na terene nakon što je zbog ozljede oka pauzirao osam uzastopnih utakmica (posljednje četiri utakmice regularnog dijela i prve četiri play-off utakmice protiv Atlante). U petoj je zabio 29 koševa, uključujući 16 u četvrtoj četvrtini. Nažalost, njegovi koševi nisu bili dovoljni jer je Atlanta u gostima dobila s dva koša razlike.
- 1998., polufinale Istoka protiv Knicksa, utakmica broj 4 u New Yorku – 5,9 sekundi prije kraja utakmice pogodio je tricu kojom je izborio produžetak. Pacersi su dobili utakmicu u produžetku, a Reggie je na kraju zabio 38 koševa.
- 1998., finale Istoka protiv Chicago Bullsa, utakmica broj 4 u Indiani – Igrajući s iščašenim gležnjem pogodio je pobjedničku tricu 0,7 sekundi prije kraja utakmice s kojom su Pacersi izjednačili omjer u seriji na 2-2.
- 2000., finale Istoka protiv New York Knicksa, utakmica broj 6 u New Yorku – Zabio je 34 koša, uključujući 17 u četvrtoj četvrtini odvevši Indianu prvi put u povijesti kluba u NBA finale. To je bilo posljednje poglavlje njegovih veličanstvenih play-off utakmica u Madison Square Gardenu.
- 2001., prva runda protiv Philadelphia 76ersa, utakmica broj 1 u Philadelphiji – Pogodio je pobjednički koš tri sekunde prije kraja utakmice. Posljednje tri utakmice u seriji Miller je prosječno zabijao 36, ali ni to nije bilo dovoljno da Pacersi prođu u drugi krug.
- 2002., prva runda protiv New Jersey Netsa, utakmica broj 5 u New Jerseyu – U odlučujućoj petoj utakmici protiv New Jersey Netsa zabio je 31 koš. Sa zvukom sirene u posljednjoj sekundi četvrte četvrtine pogodio je tricu s 12 metara i time odveo utakmicu u produžetak. Na kraju prvog produžetka imao je zakucavanje s kojim je utakmicu odveo u drugi produžetak. Ali Netsi pobjeđuju u drugom produžetku i izbacuju Pacerse iz play-offa.
Zaista je šteta da Reggie Miller u NBA karijeri nije osvojio NBA naslov. Igrao je jedno NBA finale, ali 2000. Pacersi su u šest utakmica izgubili finale protiv jakih Los Angeles Lakersa. U finalu je prosječno zabijao 24,3 koša, a najfascinantnije od svega je da je u tom NBA finalu slobodna bacanja gađao fantastičnih 45-46. Finale Istoka s Pacersima je igrao šest puta (1994., 1995., 1998., 1999., 2000., 2004).
Reggie Miller bio je jedan od najboljih bekova svoje generacije i igrač kojeg bi svaki trener poželio imati u završnicama ključnih utakmica. I dok su mnogi NBA igrači bili prvaci nevažnih susreta koji se u završnicama ključnih utakmica nisu niti usudili pogledati na koš, a kamoli šutirati na njega, Reggie Miller je najviše živio upravo za to. Iako nikada nije osvojio NBA naslov, bio je veliki igrač i bez njega.
Ono što izdvaja dobre igrače od sjajnih je sposobnost da se iskažu pod pritiskom. Reggie je uživao igrati u tzv. ‘crunch’ vremenu, u završnicama neizvjesnih utakmica, to je bilo njegovo vrijeme. U emisiji ‘Inside the NBA’ Charles Barkley je rekao da je Reggie Miller najbolji šuter s kojim je ikad igrao. Reggie mu je odgovorio: “Uvijek sam govorio da je samo Dražen Petrović imao bolji šut od mene.”
UMIROVLJEN DRES
Tridesetog ožujka 2006., na poluvremenu utakmice s Phoenix Sunsima, Indiana Pacersi umirovili su njegov dres s brojem 31. Time je postao četvrti igrač Pacersa kojem je umirovljen dres (Roger Brown, Mel Daniels, George McGinnis).
REPREZENTACIJA I NEW YORK KNICKSI
Na Svjetskom prvenstvu u Torontu 1994. Reggie je bio jedan od tri sukapetana. Amerikanci predvođeni trenerom Donom Nelsonom osvojili su zlato, Reggie je prosječno zabijao 17,1 koš (drugi najbolji strijelac momčadi).
Na Olimpijskim igrama 1996. u Atlanti Reggie je pod vodstvom trenera Lenyja Wilkensa osvojio zlatnu medalju. U 8 utakmica prosječno je zabijao 11,4 koševa, trice je gađao 17-41.
Jedini debakl igrajući za američku reprezentaciju dogodio mu se 2002. na Svjetskom prvenstvu u Indianapolisu. Reggie je bio najstariji član te momčadi, a pod vodstvom trenera Georgea Karla Amerikanci su osvojili sramotno šesto mjesto.
Reggie je uživao igrajući za američku reprezentaciju, a u NBA ligi posebno je uživao igrajući protiv New York Knicksa, a posebno su zanimljivi bili nezaboravni verbalni dvoboji Reggieja i najpoznatijeg navijača New York Knicksa među poznatim facama, redatelja Spikea Leeja.
U jednoj od epizoda Seinfelda, jedne od najpopularnijih humorističnih serija ikad, Kramer govori da je izbačen s utakmice New Yorka i Indiane jer je bacio hot-dog na Reggieja Millera.
HUMANITARNI RAD
Reggie Miller je veliki dobrotvor i humanitarac. Za vrijeme igračkih dana posjećivao je lokalne škole i promovirao čitanje, često je dolazio i nenajavljen, nije želio publicitet. Često je posjećivao dječje bolnice u Indianapolisu. U srpnju 1999. pokrenuo je fundaciju koja nosi njegovo ime, a fundacija skuplja novce za žrtve požara te za odjel opeklina u lokalnim dječjim bolnicama. Fundacija je skupila više od 600,000 dolara za programe koji se odnose na pomoć mladim žrtvama opeklina u području oko grada Indianapolisa. Miller je doživio i osobnu tragediju kada mu je 1997. u požaru izgorjela kuća vrijedna 2,9 milijuna dolara.
Nakon terorističkih napada u New Yorku 11. rujna Miller je rekao da će donirati 1000 dolara za svaku pogođenu tricu za vrijeme te sezone, skupio je 268,000 dolara. 2004. dobio je nagradu ‘J. Walter Kennedy citizenship award’ koja se dodjeljuje NBA igraču ili treneru za izuzetan doprinos zajednici. Nagradu svake godine dodjeljuje udruga profesionalnih košarkaških novinara. Sam Smith, predsjednik te udruge, rekao je:
“Reggiejeva djela tijekom njegove karijere velikim su dijelom bila privatna i često za njih niste mogli čuti u medijima. Njega je briga za ljude, a ne publicitet. On je divan primjer predanog profesionalnog sportaša.”
REGGIE MILLER #31
DATUM ROĐENJA: 24. VIII. 1965.
MJESTO ROĐENJA: RIVERSIDE, KALIFORNIJA
POZICIJA: BEK
VISINA: 201 CM
TEŽINA: 86 KG
SREDNJA ŠKOLA: RIVERSIDE POLYTECHNIC
SVEUČILIŠTE: UCLA
NBA DRAFT: 11. IZBOR PRVE RUNDE 1987. (INDIANA)
TREĆA NBA PETORKA: 3 (1995., 1996., 1998.)
ALL-STAR: 5 (1990., 1995., 1996., 1998., 2000.)