GIANNISOVIH 50 ZA PRVU TITULU NAKON 50 GODINA

Košarkaši Milwaukee Bucksa novi su prvaci NBA lige, nakon što su u 6. utakmici u Fiserv Forumu svladali Phoenix Sunse 105-98.

Briljantnu utakmicu odigrao je Giannis Antetokounmpo koji je ubacio okruglih 50 poena uz sjajnih16/25 iz igre, te čak 17/19 s linije slobodnih bacanja. Očekivano je po završetku utakmice proglašen MVP-em finalne serije. Sama utakmica ponudila je dosta nervozno otvaranje i skroman šut s obje strane, što je zbog važnosti same utakmice bilo i za očekivati. Ipak, krajem uvodne četvrtine nekoliko napada su povezali Antetokounmpo i Middleton, pridodao se i Portis. Bilanca uvodne četvrtine bila je ugodnih +13 za Buckse. Ipak, u nastavku Cameron Payne je povezao redove Sunsa u napadu, priključio se i Chris Paul. Sunsi brzo hvataju priključak, podižu obranu i Bucksi od prvih 15 šuteva ubacuju samo 2.

Sunsi dobivaju drugu četvrtinu 31-13 i na poluvremenu imaju 5 razlike. Drugo poluvrijeme se pretvorilo u pravi “Antetokounmpo show.” Preuzeo je potpuno igru na sebe na obje strane terena, opteretio osobnim u ovoj utakmici inače skromnog Aytona i povukao Buckse iz rezultatskog zaostatka. Na ulasku u posljednju četvrtinu obje ekipe su brojale po 77 poena, od čega je na strani Bucksa Giannis to tog trenutka ubacio čak 37.

U posljednjoj četvrtini Bucksi su bili u konstatno blagoj prednosti koju su Sunsi lovili, ali bezuspješno. Uz Aytona, niti Booker nije bio na razini prethodnih utakmica. Uz to, na drugoj strani Middleton je u ključnim trenucima rasteretio Antetokounmpa i pogodio par važnih šuteva. Kad je na semaforu na nešto više od dvije minute do kraja zasvijetlilo 100-92 za domaće, bilo je jasno da povratka u Arizonu više nema. Sunsi su uspjeli prići na minus četiri, međutim premalo raspoloženih igrača u napadu kao i nestvarni Giannis bili su znak da slavlje u Wisconsinu može početi.

Uz spomenutog Antetokounmpa, Middleton je zabio 17 poena uz šut iz igre 6/13. Nakon briljantne pete utakmice, opet je napadački skromno odigrao Jrue Holiday. Ubacio je 12 poena uz šut 4/19, ali je to kompenzirao uhvativši 9 lopti i podijelivši 11 asistencija. X faktor je svakako bio Bobby Portis sa 16 poena, uz šut 6/10. Kod Sunsa, koji ni treći put nisu uspjeli otići do kraja, Chris Paul je ubacio 26 poena uz 5 asistencija i šut 11/19. Booker je ubacio 19 uz šut iz igre 8/22, te je promašio svih 7 šuteva za tricu. Crowder je zabio 15, a Ayton 12 uz kombiniranih 8/23 iz igre.

Nedovoljno da bi se serija odvela u sedmu utakmicu. Bucksi tako slave svoj drugi naslov, prvi nakon 1971. godine. Ujedno su i tek peta momčad u povijesti koja se u finalu uspjela vratili nakon poraza u prve dvije utakmice. Giannis je u finalnoj seriji bilježio u prosjeku 35 koševa, 13 skokova i 5 asistencija, te je zasluženo ponio naslov MVP-a.