Sunday, January 12, 2025

ZADNJE OBJAVE

Karl Malone – na terenu i izvan njega

What excites me the most is when the coach calles a time out and chews out his forward because I just dunked on his head“.

Legendarni Mailman možda nije imao toliko životopisnih citata, odnosno onih kojih čujete jednom i odmah Vam se urežu u pamćenje. Pa ipak, ovaj možda najbolje oslikava način na koji je igrao. Beskompromisno, svom snagom prema košu. Ok, možda protivnički trener ne bi svaki put pozvao timeout nakon njegovog zakucavanja, ali većini ljubitelja košarke na spomen Karla Malonea pred očima se pojavi slika pick&rolla i realizacija snažnim zakucavanjem, uz sporadični govor tijela nakon istog. Takav je bio Poštar, isporuka je rijetko kasnila.

POČECI…

Rođen je 24. srpnja 1963. godine u Summerfieldu (Louisiana). Grčka mitologija kaže da je Ahila mama umočila u rijeku Styx, pa ipak, Parisova strelica pronašla je njegovu petu.

Nije poznato u koju rijeku je mama umočila malog Karla, ali tijekom 19 godina aktivnog igranja (ako zanemarimo pozne godine) radilo se o prilično nepoderivom materijalu. Lupaj, guraj, udaraj….Maloneu ništa nije moglo stati na put. Tijekom 18 sezona u dresu Jazza propustio je ukupno 10 (!) utakmica, a da razlog čak nisu ni bile ozlijede. No, o tom nešto kasnije.

Najmlađi od devetero braće i sestara odrastao je na farmi, uz majku Shirley kao glavu kuće. Otac ih je napustio i zasnovao novu obitelj, da bi počinio samoubojstvo kad su Karlu bile 3 godine. Radne navike malom Karlu bile su usađene od malih nogu, budući je sijekao drva, lovio i pecao, ali ubrzo pokazao i talent za košarku. Tako je doveo svoju srednjoškolsku ekipu do 3 uzastopne titule u rasponu od 1979. do 1981. godine.

Premda rekrutiran od strane Sveučilišta Arkansas, odlučio se za Louisiana Tech University. Zavičajan tip. Pa ipak, zbog loših ocjena propustio je freshman godinu. Već iduće godine, pokazao je treneru Andyju Russou kakav materijal ima u rukama. S 19 koševa i 9 skokova predvodio je Bulldoge, a sljedeće godine po prvi put su se plasirali u top 16, tzv. “Sweet sixteen”. Blistavi počeci i zvjezdana karijera u najavi. Međutim, uslijedilo je nešto što će ga obilježiti trajno, barem kad je u pitanju život van parketa.

…I PRIJESTUP

Prva „isporuka“ bila je na krivom mjestu i definitivno u krivo vrijeme. U SAD-u seksualni prijestupi rijetko prolaze nekažnjeno, ali Malone se „ođejsimpsonovski“ izvukao, pod aureolom „nisam znao“, odnosno pod pretpostavkom „zvijezde u nastanku.“

Žrtva je bila Gloria Bell, koja je u to vrijeme imala punih 13 godina. Malone je imao 20, njeni su navodno odustali od tužbe, a Gloria je donijela na svijet Demetressesa Bella, koji je poslije 5 godina igrao u NFL-u. Malone nikad nije priznao da je on otac djeteta, niti mu je pružao bilo kakvu financijsku pomoć. Štoviše, sve se rasteglo kroz višegodišnje parničenje, zbog kojeg je Malone izbivao i s parketa, kako je gore već navedeno. Iako su naposlijetku Bell i Malone popravili svoj odnos, mrlja je ostala. Predmet dokazivanja očinstva bili su i blizanci Darryl i Cheryl Ford, ali to je donekle ostala u sjeni Glorije i njenog sina. Cheryl je kasnije ostvarila i zavidnu WNBA karijeru, te osvojila 3 prstena prvaka. Krajnje ironičan razvoj događaja.

UTAH JAZZ

Malone je 1985. izabran kao 13. izbor na draftu. Bio je uvjeren da će ga izabrati Dallas Mavericksi, pa je unaprijed u Dallasu unajmio stan. Međutim, Dallas se odlučio za Detlefa Schrempfa, a Utah nije propustila priliku ugrabiti, poslije će se pokazati, jednog od najboljih krilnih centara koji su ikad kročili na NBA parkete. “Pošiljka” od 15 poena i 9 skokova u rookie sezoni je to nagovijestila.

Dolaskom Johna Stocktona, postali su sinonim Utaha, kao i pick&roll igre. Usprkos tomu, nikad nisu uspjeli otići do kraja. Nakon uvodnih sezona pod Frankom Laydenom, u prosincu 1988. Layden postaje predsjednik košarkaških operacija, a Jerry Sloan glavni trener. Stockton i Malone su žarili i palili ligom 90-ih, ali do konačnog cilja uvijek bi ostala pokoja nepremostiva prepreka. U sezoni 89./90. bio je MVP All Star utakmice, drugi strijelac lige iza Jordana sa skoro 30 poena po utakmici. Nakon 55-27 u regularnom dijelu, uslijedilo je prvo razočaranje, poraz od Sunsa u 5 utakmica u prvoj rundi.

DEVEDESETE…

Prva polovica 90-ih nije ponudila ništa bolje. Maloneove brojke bile su izvrsne, ali Jazz nikako nije mogao napraviti značajniji iskorak u playoffu. Blazersi su ih eliminirali u polufinalu zapada 1991. godine. Iduće godine, Malone je opet na prosjeku od 28 poena u regularnom dijelu. U playoffu ide i  dalje, 29 poena i 12 skokova uz 52% šuta. Utah dolazi do prvog konferencijskog finala u povijesti franšize, ali tamo su bolji opet Blazersi u 6 utakmica.

U ljeto ’92 osvaja olimpijsku medalju u Barceloni, u sezoni 92./93. podijelio je drugu MVP All Star nagradu sa Johnom Stocktonom, a u veljači ’93 dosegnuo 16000 poena u karijeri. I opet ispao u prvoj rundi. Ovog puta presudu su potpisali Sonicsi.

Iduće dvije godine kobni su Rocketsi. U sezoni 93./94 u finalu Zapada 4-1, a sezonu poslije okončavaju sezonu Jazza u prvoj rundi u 5 utakmica, iako su Jazzeri u sezoni ostvarili 60 pobjeda. Priče o starenju i gubitničkom mentalitetu već su isplivale na površinu i dvojac je već polako bio otpisivan od javnosti…

DEVEDESETE (VOL.2)

Agaist all odds, Jazzeri odbijaju podići bijelu zastavu. Kako javnosti, tako i godinama. Sezona 1995./1996. opet je odlična, omjer 55-27, treće mjesto u konferenciji. Malone opet igra sjajno, 28 poena u regularnoj sezoni. U playoffu je na 27. Dolaze do 7. utakmice finala zapada, da bi ostali kratki 4 poena do velikog finala. Seattle je slavio 90-86.

Malone u Atlanti osvaja drugo olimpijsko zlato, obnavlja ugovor s Jazzom i kreće dalje. Sezona 96./97. bila je konačno sezona u kojoj se veliki Poštar domogao finala. Na valu 64 pobjede u regularnoj sezoni nanizao je Clipperse, Lakerse i Rocketse, a sebi priskrbio i prvu nagradu MVP-a regularnog dijela sezone. U 34.godini, prvi put u finalu, čekali su neprikosnoveni Bullsi.

ISPORUKA KOJA NIKAD NIJE STIGLA

Prva utakmica finala je usmjerila čitavu seriju, iako tko zna što bi se dogodilo da je te nedjelje Malone isporučio oba bacanja na 82-82. Ipak, Pippen mu je dobacio da Poštar ne isporučuje nedjeljom, Malone promašio oba, Jordan zabio sa sirenom, a Jazz ostao kratak u 6 utakmica.

Dogodine su ponovili praktički isto, 62 pobjede u regularnom dijelu, metla Lakersa u finalu zapada i opet Bullsi. Maloneova najupečatljivija utakmica bila je peta, kada je s 39 poena produžio život Jazzerima. Ipak, u šestoj gubi loptu u pretposljednjem napadu, Jordan stavlja šut, Stockton promašuje. Bullsi slave šesti naslov, Utah polako zalazi.

Iduća, lockout sezona, bila je ujedno i posljednja kada je Utah pod Maloneom i Stocktonom bila relevantan faktor. Obećavajućih 37 pobjeda u 50 utakmica i polufinale Zapada, te još jedna MVP nagrada. Bolji su Blazersi 4-2. Sve ostalo nakon toga bile su utihnule note Jazza, skromni nastupi u playoffu i prepuštanje svjetala pozornice Lakersima i Spursima. Naravno, nezaobilazno je istaknuti novi „Mailmanov milestone“, u sezoni 2002./2003. prestigao je velikog Wilta Chamberlaina po broju poena i zauzeo drugo mjesto vječite ljestvice, odmah iza neponovljivog Kareema.

EPIZODA U LAKERSIMA

Usprkos činjenici da je na zalasku karijere i svim individualnim priznanjima, žeđ za šampionskim prstenom je ostala prisutna. Tu žeđ je pokušao ugasiti u svojoj posljednjoj NBA sezoni u Los Angeles Lakersima. Shaqu i Kobeu pridodani su Payton i Malone, sezona je obećavala i podigla se rampa prema prstenu. Ipak, u velikom finalu Malone muči muku s ozlijedom, Payton je također u poznim godinama, a Shaq i Kobe su premalo za „Klipove“ iz Detroita. Laganih 4-1 i slika Maloneove karijere, uvijek korak prekratak.

Problemi s koljenima, te nesuglasice s Bryantom dovele su konačno do toga da veliki Karl Malone 13. veljače 2005. zaključi svoju veličanstvenu NBA karijeru, nažalost neokrunjenu šampionskim prstenom.

ZA KRAJ…

Kada uvidite sva individualna priznanja legendarnog Mailmana, teško je oboriti argument da je on najveći koji nije osvojio prsten. Izuzev rookie i posljednje sezone, u svakoj je bio na prosjeku višem od 20 poena. U karijeri i playoffu na prosjeku od 25 poena po utakmici, višestruki All Star, 2 puta MVP All Star utakmice, 2 puta MVP regularnog dijela, drugi najbolji strijelac lige svih vremena (doduše, pitanje je vremena kada će ga prestići Lebron James), statua ispred dvorane Jazza, 2 zlatne olimpijske medalje, samo su neki u nizu fantastičnih dostignuća koji će zauvijek ostati upisani uz ime ovog legendarnog košarkaša.

I iako nikad nije osvojio naslov, u ušima će uvijek zujati „the Mailman delivers“…

Latest Posts

NE PROPUSTITE