Thursday, April 18, 2024

Analiza prve utakmice: Toronto-Miami

Nakon dugih 15 godina i vremena mladog Vincea Cartera igra se drugi krug playoffa u Kanadi. Game 1 je često ona u kojoj se ispituju snage i nakon koje se poraz ne smije dramatično shvatiti. Pritisak je ipak na ”We the North” ekipi koja je porazom počela 6 uzastopnih playoff serija prije ove, dok su gosti iz Floride veterani koji su navikli na pritisak. Heat je starao sa svojom klasičnom petorkom, Goran Dragić-Dwayne Wade-Joe Johnson-Luol Deng-Hassan Whiteside, dok su Raptorsi napravili jednu promjenu. Njihova početna petorka je bila Kyle Lowry-DeMar DeRozan-Norman Powell-DeMarre Carroll-Jonas Valanciunas. Malo me je iznenadilo uvrštenje rookieja izabranog u drugoj rundi drafta u prvu petorku. Ne zato što mislim da Powell nije dobar igrač, nego zato što je jako dobro igrao u seriji protiv Pacersa kada je ulazio s klupe i donosio veliku energiju.

Matchupovi su na početku na obje strane bili isti: Lowry-Dragić, DeRozan-Johnson, Powell-Wade, Carroll-Deng i Valanciunas-Whiteside. Početak je prošao u ispitivanju snaga i traženju povoljnih matchupova, gdje su se Raptorsi bolje snašli i nakon pola četvrtine su vodili 10-4. Dobra obrana domaćih na početku i jako su brzo izlazili na vanjski šut pa Heat prvih 8 minuta nije pokušao iza linije za 3 poena. Puno promašaja Heata iz reketa. Ubrzo se poskliznuo Whiteside i morao je napustiti igru, sumnja se na koljeno. Tek nakon 8 minute igre je Heat pokušao prvu tricu i Deng ju odmah zabija. Drugu polovicu četvrtine je Heat bolje odigrao i nakon 12 minuta igre rezultat je bio 18-18. Šut Raptorsa 8/19, za tricu 0/2, a slobodna bacanja 2/2. Heat je šutirao 8/21, za tricu 2/2, a slobodna bacanja nisu niti šutirali. Puno izgubljenih lopti na obje strane, čak 11 (6-5 za Heat), a u skoku također prednost za goste 14-8 (5-0) u napadačkom. Sve poene za Raptorse su postigli Valanciunas 10 i DeRozan 8 koji je pogodio nekoliko mid range tj. šuteva s poludistance, a Litvanac je većinom zabijao iz reketa. Njih dva su šutirali 8/10, a svi ostali 0/11. S druge strane su svi po malo zabijali: Wade i Amar’e Stoudemire po 4, Deng i Josh Richardson po 3, Dragić i Whiteside po 2. Heat je imao čak 3 napada u kojima im je isteklo vrijeme prije nego su uputili šut prema košu, tako da mogu biti i više nego zadovoljni rezultatom.

Johnson otvara drugu četvrtinu sa 7 poena u nizu i gosti prvi puta vode. S druge strane Terrence Ross uzvraća sa svojih 7 poena uz šut 3/3 i na skoro polovici četvrtine rezultat je 30-29 za Heat. Whiteside se vratio u igru, što je odlična vijest za simpatizere gostiju. U idućih nekoliko minuta jako puno promašaja Heata iz painta, pa su nakon vodstva 30-26, pali u zaostatak 41-35, što znaći serija  Raptorsa 15-5 3 minute do poluvremena. Nakon toga se Dragić budi i radi seriju 6-0 za izjednačenje. Poluvrijeme je na kraju završilo 43-41 za Kanađane. Jedina prava akcija kod Raptorsa je bio pick and roll s Valanciunasom, nakon kojeg je DeRozan imao otvoreni put prema košu ili lagano dodavanje za snažnog Litvanca. Ta akcije je jako dobro funkcionirala. Sve ostalo je bilo igra 1 na 1, a tako će se teško pobijediti Heat koji za razliku od Pacersa ima puno više napadačkih opcija. Heat je bio dosta dekoncentriran, što govori veliki broj izgubljenih lopti i relativno laganih promašaja iz reketa.

Raptorsi su na poluvremenu šutirali 17/38 (45%), trica 3/8 (38%) i slobodna bacanja 6/7 86%. Heat je šutirao 16/42 (38%), trica 4/5 (80%) i slobodna bacanja 5/5. Puno izgubljenih lopti na obje strane, 11-10 za Heat, kao i u skoku 25-16 (8-1 u napadačkom skoku). Valanciunas 14 poena i 6 skokova uz šut 6/10, Ross 11 (sve u drugoj četvrtini) uz šut 4/6, DeRozan 8 (sve u prvoj četvrtini) uz šut 3/6. Još su dodali Carroll 6, Patrick Patterson i Cory Joseph po 2. Lowry je postigao 0 poena uz šut 0/4 i ako on ovako nastavi Raptorsi će brzo na godišnji odmor. Powell također bez poena uz šut 0/3. Kod Heata nitko preko 8 poena. Dragić 8 i 3 skoka, ali šut 3/10. Johnson 7 i 4 skoka. Richardson i Deng po 6 (obojica su postigli dvije trice), Wade 4, 4 skoka i 3 asistencije uz šut 2/7. Whiteside i Stoudemire po 4, a Udonis Haslem 2.

Wade otvara drugo poluvrijeme tricom i igra agresivnije. Dobar šut obje ekipe na početku drugog poluvremena i stalno se izmjenjuju u vodstvu. Heat je sada počeo pogađati šuteve koje je promašivao u prvom poluvremenu, ali nemaju lijek za igru 2 na 2 DeRozana i Valanciunasa koji je do sada igrač utakmice. Napokon je i Lowry pogodio iz igre. 4:43 do kraja treće četvrtine rezultat je bio 60-59 za Heat. Nakon toga Raptorsi ulaze u svoju klasičnu krizu u napadu i ne mogu kupiti koš. Skoro 4 minute su bez ubačaja iz igre i Heat se odvaja na 68-61. Četvrtina je završila 68-63, a da Heat pred kraj nije izgubio nekoliko lopti moglo je biti i 10 razlike. Napad Raptorsa bez Valanciunasa je blago rečeno bio loš. Dragić je zabio 10, a Wade 9 poena u trećoj četvrtini. Whiteside se također razigrao, pogotovo u obrani i zalijepio je jednu svoju klasičnu ”bananu” DeRozanu, a nije niti ušao u probleme s osobnim prekršajima. Ukupan šut Heata je do sada 44%, a Raptorsa 42% i čeka nas zanimljivih zadnjih 12 minuta.

jonas-valanciunas-hassan-whiteside

Johnson otvara zadnju četvrtinu, Ross uzvraća, pa Dragić pogađa tricu i dvicu za 10 razlike 75-65 9:50 do kraja. Idućih nekoliko minuta dosta promašaja na obje strane, a Raptorsi dobro izgledaju samo kada igraju pick and roll preko Valanciunasa, a sve ostalo su promašaji i mučenje. 77-69, 6:53 do kraja što znači da Heat mora nastaviti igrati agresivno i tražiti poene, a ne da gledaju na sat. Wade se vraća i odmah diže razliku na 10, ali Richardson gubi dvije lopte dok se Dragić odmara, a Whiteside promašuje dva bacanja i razlika pada na samo 4 razlike manje od 5 minuta do kraja. Iduće 2 minute razlika ostaje ista, ali DeRozan dva puta promašuje dodatno bacanje nakon što je fauliran pri postizanju koša i tako smanjuje šanse Raptorsima, a još ga je Wade blokirao 1:55 do kraja. U tim trenucima napadi Heata su izolacije koje završavaju promašajima. Joseph je polaganjem smanjio na samo 83-81 62 sekunde do kraja. Idući napad Heata je loše i statično izgledao sve dok Wade nije pronašao u kutu samog Dragića koji sprema tricu za 86-81 40 sekundi do kraja.

Prije te trice Raptorsi su bili u seriji 12-4 koja je trajala više od 5 minuta. Idući napad Wade blokirao Lowryja, a Johnson nakon faula pogađa jedno bacanje za 87-81 28 sekundi do kraja. Lowry promašuje tricu, ali Deng radi korake i lopta je za domaće. Joseph polaže za 87-83 i vraća nadu 20 sekundi do kraja. Nakon faula Richardson zabija oba bacanja za 89-83. Ross promašuje tricu i utakmica je gotova 10 sekundi do kraja kod plus 6 i lopta za Heat. Barem smo mislili da je gotova. Heat krivo izvodi loptu koja pripada Raptorsima, a Ross tricom smanjuje na 89-86. Heat opet gubi loptu kod izvođenja, a Richardsonu se sudi faul na Rossu koji pogađa jedno bacanje i smanjuje na samo 89-87. Nakon skoka Whiteside je fauliran i pogađa jedno bacanje za plus 3 Ostaje 3.3 sekunde, a Raptorsi nemaju time out. Loptu prima Lowry na svojoj trici, dolazi do centra i baca ono što se u Američkom Nogometu zovu Hail Mary i pogađa tricu sa zvukom sirene za 90-90. Nastaje ludilo među onim navijačima Raptorsa koji nisu napustili dvoranu, a ovi koji su je napustili se vraćaju. Slične scene smo vidjeli u 6. utakmici finala 2013 između Heata i Spursa. Svaki Euro trener bi faulirao, ali u NBA se to rijetko radi.

Glavno pitanje pred produžetak je bilo kako će igrači Heata psihički podnijeti to što su u glavama već vodili 1-0. Ovo je vrijeme kada se pokazuje karakter i srce šampiona. Prva 3 napada Heata završavaju poenima njihova 3 najiskusnija igrača: Johnsona, Denga i Wadea, a Raptorsi otvaraju s 2 promašaja i izgubljenom loptom i na polovici produžetka je 96-90. Kada Wade zabije 1:21 do kraja za 98-90 opet su mnogi mislili da je gotovo. DeRozan, Carroll i Valanciunas zabijaju, a između toga Heat samo jedno slobodno bacanje i opet smo u napetoj završnici, 99-96 i Heat opet gubi loptu. Ostaje 10 sekundi i lopta. Ludilo od utakmice. DeRozan prima loptu blizu centra, kreće prema košu, ali mu Wade izbija loptu i kreće sam prema košu i polaže uz dodatno bacanje i konačnih 102-96 nakon što je utakmica trajala skoro 3 sata.

Heat je šutirao 40/89 (45%), za tricu fenomenalnih 8/11 (73%), a slobodna bacanja 14/21 (67%). Raptorsi su također šutirali 40/89 (45%), ali slabo za tricu 5/21 (24%) i 11/15 (73%) slobodna bacanja. U skoku je bilo 52-41 (11-4 u napadačkom) za Heat, a u poenima iz reketa 44-44. Bilo je i jako puno izgubljenih lopti, 20-15 za Heat, a u asistencijama 19-12 za Raptorse. Iznenađuje mali broj asistencija kod Heata nakon što su ih imali puno u seriji protiv Hornetsa. Heat su predvodili Dragić s 26, od toga 18 u drugom poluvremenu uz šut 10/20, a za tricu 3/4. Wade je opet pokazao da je pravi vođa kada je zabio 7 od svoja 24 poena u produžetku, uz još jednu all-around predstavu. Dodao je 6 skokova, 4 asistencije, 3 ukradene lopte i 2 blokade, uz šut 10/21. Johnson 16 (7/19) i 7 skokova , Richardson 11 (2/2 za tricu), Deng 10 (4/9, trica 2/2), 4 skoka i 4 osvojene lopte, 3 asistencije, ali i 5 izgubljenih lopti. Whiteside 9 i 17 skokova, Stoudemire 4 i Haslem 2. Kod Raptorsa prvo ime Valanciunas koji je igrao fantastično. 24 poena, 14 skokova, 3 asistencije, 2 stealsa i 3 blokade uz samo 1 izgubljeno loptu, a šutirao je 10/16 i 4/4 slobodna bacanja. Pratili su ga DeRozan, 22 poena uz šut 9/22 i 4/6 slobodna bacanja i Ross koji je zabio 19 uz šut 7/13. Carroll i Joseph po 10. Patterson i Powell su zabili po 2, a Biyombo 0. Za kraj smo ostavili Lowryja, koji je u katastrofalnoj šuterskoj formi već skoro 2 mjeseca. Zabio je samo 7, a do one lude trice s centra je imao samo 4 poena. Imao je još 4 skoka, 6 asistencije i 3 ukradene lopte, ali uz šut 3/13, a za tricu 1/7.

Utakmica broj 2 je u noći s četvrtka na petak u 2 sata iza ponoći. Raptorsi će u tu utakmicu morati ući kao da je sedma, zato što bi odlazak u Miami sa zaostatkom od 0-2 značio mogući brz kraj serije. Moguće je da je taktika Heata da ih neće pobijediti dvojac Lowry-DeRozan, nego će to morati učiniti ostali. Raptorsi se nadaju da trica Heata neće biti ovako precizna, a Heat se nada manjem broju izgubljenih lopti i promašaja iz painta kao u prvom poluvremenu. Valanciunis je dobio bitku protiv Whitesidea, ali Heat je odnio prevagu u skoku. Dok će DeRozan, a pogotovo Lowry imati ovakve postotke šuta nemaju previše izgleda u konačnu pobjedu. Ovo je NBA playoff, tako da je sve moguće i ako Raptorsi pobijede mogla ni nas opet čekati duga serija. Ako Heat pobijedi blizu smo dvoboja Wadea protiv starog prijatelja iz Clevelanda.