Analiza sedme utakmice NBA finala

Za početak bih se zahvalio uredništvu koje me je primilo i dalo mi šansu za pisanje o NBA ligi. Također i pohvale kolegama koji su pisali članke i gubili noći zbog utakmica. Najvažniji su naravno naši dragi čitatelji bez kojih ništa od ovoga ne bi imalo smisla da nas ne čitaju u sada već respektabilnoj brojci, ali vratimo se mi onome što se dešavalo na parketu zadnjih dana.

Kao što svi već znate Cleveland Cavaliersi su osvojili prvi naslov u povijesti franšize i prvi za grad Cleveland nakon 1964. i NFL momčadi Cleveland Browns. Lebron James je napokon ispunio san i doveo naslov u svoj grad i svoj kraj. I to na kakav način, postavši prve ekipa koja se vratila nakon 1-3 zaostatka u velikom finalu, prva nakon što 32 ekipe prije njih to nisu uspjele. Pobijedili su triput zaredom Golden State Warriorse, od toga dvaput u njihovoj dvorani. Imam malu satisfakciju zato što sam napisao da će Cavsi pobijediti u ovoj seriji, ali sam prognozirao da će biti 4-2.

Steve Kerr me je izgleda ”poslušao” i odlučio je da Andre Iguodala opet počne s klupe, a njegovo mjesto je zauzeo Festus Ezeli. Napokon smo imali utakmicu kakvu svi zaslužujemo, a pod to mislim na rezultatsku izjednačenost. Bila je to prava tvrda playoff utakmica na malo poena, igrale su se dobre obrane i nitko se nije mogao odvojiti. Cavsi su nastavili s igrom da ih Splash Brothersi neće pobijediti, nego da će to morati učiniti netko drugi. Taj netko drugi je bio Draymond Green koji je prvo poluvrijeme završio šutem 5/5 za 3 poena i koji je odlično kažnjavao kada su Stephen Curry i Klay Thompson bili udvojeni. Unatoč svemu tome do 2-3 minute prije poluvremena rezultat je bio izjednačen. Napokon se i Kevin Love probudio, barem u skoku i obrani, a Lebron i Kyrie Irving su se jako trudili i zabijali iz painta. Malo su se previše oslanjali na izolacije, te nisu imali dovoljno strpljenja da ostanu u izolaciji 1 na 1 sa Stephom, tako da je Lebron imao 5 izgubljenih lopti u prvom poluvremenu, dok su Warriorsi bolje igrali kada je lopta kružila unutra-van, a lošije kada su Steph i Klay ”potezali s parkinga.” Na kraju prvog poluvremena Warriorsi ipak odlaze na +7, ali kada pogledate šut za 3 poena Cavsi moraju biti i više nego zadovoljni. Warriorsi su na poluvremenu imali šut za 3 poena 10/20, dok su gosti bili na katastrofalnih 1/12 za tricu, tako da su morali biti zadovoljni rezultatom od -7.

U trećoj četvrtini se bude Irving, J.R. Smith i Tristan Thompson te razlika brzo nestaje, a gosti ubrzo i preuzimaju vodstvo i odlaze na +7, ali do kraja četvrtine se Warriorsi stabiliziraju i u zadnjih 12 minuta se ušlo rezultatom 76-75 za domaće. Nešto bolje zaista nismo mogli poželjeti. Slobodno mogu reći da je Curry podbacio ovu finalnu seriju, odnosno iskoristit ću jednu englesku riječ kojom se mnogi razbacuju, a ta riječ je Choke. Warriorsi su postigli 13 poena u cijeloj zadnjoj četvrtini. U napadu su igrali loše, imali ishitrene šuteve, gubili lopte, lopta im je slabo kružila i nisu imali povjerenja jedni u druge. 4:39 do kraja rezultat je bio 89-89 i skoro četiri minute nitko nije zabio koš prije nego je Irving zabio tricu Stephu preko ruke, a Lebron nakon idućeg opet loše organiziranog napada Warriorsa pogodio jedno slobodno bacanje za konačnih 93-89 i veliko slavlje gostiju iz Clevelanda. Treba još napomenuti spektakularnu blokadu Lebrona na Iguodali kod rezultata 89-89 i na kraju kako je legao na parket i nije mogao suzdržati suze koje su mu potekle zato što je donio naslov u svoju kuću. Usput je i proglašen za MVP finala po treći puta u karijeri i postao tek drugi igrač nakon Kareema Abdul-Jabbara kojemu je to uspjelo s dvije različite momčadi.

Živi od trice, umri od trice. To je stara košarkaška poslovica koje su se Warriorsi držali kroz cijelu sezonu, playoff i sada veliko finale. Mnogi će sada reći da možda nisu trebali loviti rekord Bullsa i da ih je omjer 73-9 umorio i iscrpio. Ima i tu istine, ali ja mislim da su jednostavno barem djelomično pročitani. Omjer u playoffu im je 15-9, znači isti broj poraza kao i u cijeloj regularnoj sezoni, a u zadnjih 14 utakmica su na omjeru 7-7. Već u seriji protiv Blazersa se vidjelo da mnoge stvari ne štimaju, a u serijama protiv Thundera i Cavsa su izgledali na trenutke jako dobro, a na trenutke kao tek malo bolja momčad. Dio krivice ide na dušu trenera Kerra, koji se nije dovoljno dobro prilagodio u finalnoj seriji i koji nije ništa mijenjao. Izgleda da su se toliko bojali trice Cavsa da su uporno puštali Lebrona i Irvinga 1 na 1, čak i u trenucima kada im je šut i prodor uspijevali. Mislim da su trebali malo više udvajati i riskirati s otvorenom tricom, pogotovo kada su na terenu bili Iman Shumpert i Richard Jefferson. U napadu su previše forsirali trice, pogotovo Steph i Klay. To su bili trice koje bi dizale kosu na glavi Europskim trenerima. Već zamišljam Jasmina Repešu kako bi reagirao na te lude pokušaje trica.

Također je i Steph gubio previše lopti i nije se na vrijeme rješavao lopte kada su ga udvajali. Zadnje dvije serije su dokaz da je košarka još uvijek sport visokih ljudi i kada su igrali protiv visokih i atletski pokretnih igrača bili su u problemima. Trebali su više igrati unutra-van, strpljivije i na duže napade i tako bi došli do više otvorenih šuteva. Mislim da su bili previše arogantni i previše sigurni u sebe. Budite sigurni da će treneri svih ostalih momčadi gledati snimke zadnjih 14 utakmica Warriorsa i svi će ih slično napasti iduće sezone i sada je na Warriorsima da im odgovore i da angažiraju još kojeg visokog igrača za ”prljave poslove.”

Što se tiče pobjednika, oni su od lovca postali lovina. Lebron je dokazao da je jedan top 10 igrač svih vremena, a možda i top 5, ovisno o ukusima, ali o tome nećemo ovog puta. Nakon lošeg starta serije kada su mnogi rekli da je star i gotov, on se vratio u velikom stilu i odveo svoju momčad do naslova. To naravno nije sam učinio. Bolje su se prilagođavali protivniku. Pokazali su mentalnu snagu i karakter kada su se vratili s 1-3 zaostatka.

Irving je pokazao i dokazao da je također vrhunski igrač kada je zdrav i koncentriran do kraja. Ima tek 24 godine i najbolje igre su pred njim. Ona njegova trica na kraju će se prikazivati zauvijek i može je se uvrstiti u jedne od najvećih šuteva svih vremena u finalima. Pokriveni su na svim pozicijama, Tristan je opravdao ugovor koji mu je ”namjestio njegov agent Lebron.” Tyronn Lue je opravdao šansu koju je dobio i drugu godinu zaredom imamo da rookie osvaja naslov. Za kraj još samo možemo reći da jedva čekamo kraj Listopada da nova NBA krene.