Friday, April 26, 2024

Analiza šeste utakmice: Hornets vs. Heat

Hornetsi imaju meč loptu, šansu na domaćem terenu da četvrti put zaredom pobijede Heat i osiguraju polufinale Istoka protiv još jednog divizijskog suparnika, Atlanta Hawksa. Pritisak je na njima i kao što je njihov vlasnik, koji inače ima dosta playoff iskustva, rekao je da su još daleko od cilja i da im neće biti lagano. Protivnik je momčad prepuna iskustva koja zna kako se pobjeđuje u ovakvih utakmicama. Startne petorke su iste kao i zadnji put, dok se kod Hornetsa dogodila nova ozljeda, ovog puta rezervni centar Spencer Hawes. Za Heat su startali Goran Dragić-Dwayne Wade-Joe Johnson-Luol Deng-Hassan Whiteside, a za Hornetse Kemba Walker-Courtney Lee-Marvin Williams-Frank Kaminsky-Al Jefferson.

Prvi puta u seriji Hornetsi su bolje otvorili utakmicu i poveli su 18-11 5:04 do kraja prve četvrtine, ali nakon time outa gosti odgovaraju serijom 9-0 i preuzimaju vodstvo, koje su i zadržali do kraja četvrtine, koja je završila 27-24 za Heat. Gosti su šutirali kao u većini prvih četvrtina, a to je izvrsno 12/19 (63%), 2/2 za tricu i 1/2 slobodna bacanja. Hornersi su šutirali 9/20 (45%), 2/6 (33%) za tricu i 4/4 slobodna bacanja. 11-5 u skokovima i 5-2 u izgubljenim loptama i osobnim greškama za Heat. Deng 11 i Wade 7 su bili najbolji strijelci kod Heata, a još su poene postizali Josh Richardson 3, te Dragič, Johnson i Whiteside po 2. Stršljenove su predvodili Walker s 9, Kaminsky 7, Cody Zeller 6 i Jefferson 2 poena.

U drugoj četvrtini se nastavlja s izjednačenom igrom. Wade i Walker, kojem se priključio i Zeller predvode svoje ekipe. Rezultat je 39-38 6:47 do poluvremena. ”Napokon” je i Jeremy Lin odigrao loše, za sada ima 0 poena uz šut 0/6. Nakon toga Heat počinje pogađati kao u prve dvije utakmice i do velikog odmora rade seriju 20-12 za 59-50 na poluvremenu. Whiteside razigran, skače zabija i blokira. Nema dovoljno agresije kod vanjske linije Hornetsa, te Johnson i Wade bez problema dolaze do pozicija u postu koje su blizu koša i nakon toga su Hornetsi u problemima. Kasno su ih udvajali i nakon toga se kasni na vanjski šut.

Heat šutira izvrsnih 24/40 (60%), 4/5 za tricu i 7/8 slobodna bacanja. Hornetsi šutiraju 16/40 (40%), 2/8 za tricu, ali čak 16/16 slobodna bacanja. U skoku 23-11 za Heat, kao i 7-2 u izgubljenim loptama i 14-6 u osobnim greškama. Opet se gostujući košarkaši čude na sudački kriterij. Goste predvode Deng sa 16, šut 7/10 i 2/2 za tricu, Wade 13, šut 6/9. Whiteside 8 poena i po 4 skoka i blokade, Johnson, Richardson i Justise Winslow po 6, a sva trojica su šutirala 2/3 iz igre, a i Josh McRoberts je upisao 2 poena. Kod domaćih Walker 15, Zeller 12, Kaminski 7, Jefferson i Nicholas Batum koji se opet ozlijedio i nije igrao drugo poluvrijeme po 6 i Lin 4, ali sve s linije slobodnih bacanja. Junaci prošle utakmice Williams i Lee bez poena. Kada se sve zbroji -9 je super rezultat za Hornetse.

U drugom poluvremenu puno više promašaja na obje strane. Koševi su se sve teže zabijali, i nakon skoro pola četvrtine rezultat je bio 64-57, a to znači samo 12 poena ukupno. Hornetsi su opet gurali loptu Big Alu pod koš i on je jako dobro odigrao, zabio je 10 koševa u četvrtini i uveo Whitesidea u foul trouble. Zaista je bio čudan sudački kriterij, jadni Whiteside ne smije nikoga krivo pogledati, a sam je prije pete utakmice izjavio da je mislio da je košarka u playoffu čvršća. Srećom po Heat napokon je proigrao Dragič i počeo barem malo opravdavati svoj ugovor od 18 milijuna godišnje. Zabio je 8 poena krajem četvrtine i zadavao velike probleme obrani Hornetsa nakon visokog pick and rolla. Na krilima Slovenca ostala im je prednost koja je na kraju treće četvrtine bila 75-70. Sut Heata je pao na 48%, a Hornetsa na 40%, a omjer u prekršajima je 20-9, a od toga se navijačima iz Floride diže kosa na glavi.

Kreče možda i zadnja četvrtina za Heat ove sezone, u drugom poluvremenu do sada Wade je na šutu 0/6, a kao momčad imaju previše promašaja iz reketa. Udonis Haslem je opet odigrao solidne minute, pogotovo u obrani uz 2 pogođena slobodna bacanja. Lin nikako ne može uči u ritam i u manje od 3 minute radi 2 faula u napadu. Mislim da su mu to prvi u cijeloj seriji. Napad Hornetsa je previše statičan i svi samo čekaju da Walker sve sam napravi. 81-76 7:45 do kraja. Dragić opet zabija, a Zeller promašuje dva slobodna bacanja kod -7. U iduća 2 napada Whiteside i Lin rade 5. faul i sjedaju na klupu. Dragić opet pogađa i sada je 9 razlike 6 minuta do kraja i Hornetsi zovu minutu odmora. Walker zabija 5 brzih poena i sada je samo 85-81 4:20 do kraja. Nakon što je Whiteside zabio za +6, Wade zabija prvu tricu iz tek drugog pokušaja u playoffu i diže na velikih 90-81 3:05 do kraja.

Ali Walker vraća nadu s košem i 6. faulom Whitesidea. Promašio je dodatno bacanje, ali igrači Heata izbijaju loptu van terena i nakon što su Hornetsi izveli loptu Walker zabija tricu na oduševljenje domaćih navijača. Zabio je 5 poena u ovom napadu i sada je samo 90-86 2:35 do kraja. Nakon dva neuspješna napada Heata Walker opet zabija za 90-88 1:39 do kraja. Heat opet promašuje i domaćini imaju napad za izjednačenje koji Walker promašuje, a Haslem hvata skok na točno 60 sekundi do kraja utakmice. I tada opet na scenu stupa legendarni Dwayne Wade. Opet zabija tricu preko ruke za 93-88 46 sekundi do kraja. Ove dvije trice su mu bile prve koje je ubacio nakon 16. prosinca. Kakvo vrijeme za trice nakon ”sto godina.” U idućem napadu Jefferson zabija za 93-90 39 sekundi do kraja. Iako su svi znali da će lopta opet na Wadea, on uzima odgovornost i opet zabija težak šut preko Leea za 95-90 19 sekundi do kraja i odlučuje utakmicu. Do kraja je Wade još stigao blokirati Walkera na polaganju, a Johnson je s dva bacanja postavio konačnih 97-90 i sada imamo Game 7.

Završna statistika kaže da je Heat šutirao 38/83 (46%), tricu 8/16 (50%), a slobodna bacanja 13/15 (87%). Hornetsi su šutirali 32/76 (42%), tricu  5/17 (29%), a slobodna bacanja 21/25 (84%). 46-31 u skoku za pobjednike (11-5 u napadačkom), kao i u blokadama (10-5). U drugom poluvremenu više izgubljenih lopti domaćih pa je na kraju taj omjer bio 12-9 za Heat. U osobnim greškama 24-17, ali u zadnjoj četvrtini su ih više napravili Hornetsi (8-4). U poenima iz painta ja bilo 52-38, ali ovaj puta za poraženu ekipu. Kod Heata je najviše zabio Wade, 23 uz šut 10/20 i 2/2 za tricu, 6 skokova, 4 asista, 2 ukradene i 3 blokade. Deng je dodao 21 uz šut 9/14 i 3/4 za tricu. Također moramo spomenuti njegovu odličnu obranu kod preuzimanja nižih igrača. Dragič 14, ali 12 u drugom poluvremenu, Whiteside 14, 7 skokova i 4 blokade, ali i 6 osobnih pogrešaka. Od startera je još Johnson dodao 11, uz 4 skoka i 3 asista. S klupe su Richardson i Winslow zabili po 6, te McRoberts i Haslem po 2. Stršljenove je predvodio Walker s čak 37 i 5 asista uz šut 14/30 i 4/8 za tricu. Jedino su ga pratili Jefferson s 18 i 9 skokova i Zeller s 12 uz samo 5 ispucanih lopti. Kaminky je zabio 7 i 7 skokova i 3 asista, ali svih 7 je zabio u prvih 6 minuta utakmice. Lin samo 8 uz šut 1/8, Batum 6, Lee 2, a Williams je ostao bez poena. Ovo je prvi puta u seriji da je Lin loše odigrao. Williams, Lee i Lin su odigrali 37, 40 i 24 minute, a postigli su kombinirano samo 10 poena uz kombinirani šut od samo 2/17. U tu skupinu nismo stavili Batuma koji je opet ozlijedio gležanj i upitan je za 7. utakmicu. Unatoč tome Hornetsi su bili u igri do samog kraja.

Što će nam donijeti Game 7? Ako gledamo statistiku i povijest prednost je na strani domaćina. U povijesti 7. utakmica omjer je 97-24 za domaće, a to je 80%, ali mislim da su šanse ovoga puta 50-50. Nadamo se velikom uzbuđenju i napetoj utakmici. Pitanje je imaju li još kakvo iznenađenje Erik Spoelstra i Steve Clifford u rukavu? Veliko je pitanje hoće li igrati Batum? Hoće li pritisak slomiti mlade Hornetse ili će umor stići ostarjele igrače iz South Beacha? Mislim da će Heat opet ići na zatvaranje trice, a malo veće puštanje reketa i da neće udvajati Jeffersona u trenucima kada lopte krene njemu u post. U tim trenucima bi Spo opet mogao koristiti Haslema koji je odigrao dobru obranu, a usput sačuvati Whitesidea od foul troublea. Lin i Williams će morati odigrati puno bolje ako žele pobijediti. Ključne stvari će biti sudački kriterij u prodorima Walkera i Lina, šut za 3 poena obje momčadi, a možda i najvažnija stvar će biti da Hornetsi ne dopuste visokim i snažnim bekovima Heata da primaju loptu u post blizu koša. Morat će igrati agresivno u obrani da ih tu zaustave, i po cijenu kojeg prekršaja. Obje ekipe imaju malo vremena za odmor zato što je sedma utakmica u 19h po našem vremenu, odnosno u 13h po lokalnom vremenu. U previewu serije sam napisao 4-3 za Heat. U nedjelju navečer ćemo znati sve. Za kraj ću još spomenuti Wadea, koji je osim clutch šutiranja imao i 3 blokade i tako prestigao Michaela Jordana na prvom mjestu po broju blokada u playoffu za igrača koji igra na poziciji beka. Sada ih ima 160, a visok je jedva 190 cm.