Monday, November 18, 2024

ZADNJE OBJAVE

Analiza utakmice Miami Heat-Oklahoma City Thunder

Novi dan, novi game analysis na NBACroatia. Ovaj put donosimo vam dvoboj drugog najboljeg napada i druge najbolje obrane lige, odnosno u Floridi se sastaju Miami i Oklahoma. Od bitnijih igrača samo u Miamiju nema Luola Denga ali na trojku će uletjeti Gerald Green a vjerujem kako će i dijelom rookie Justise Winslow dobiti minuta na trici kao jedan odličan lock-down odbrambeni igrač. Ono što očekujem od Miamija ovu utakmicu je lockdown obrana na dva najveća oružja Oklahome – Green i Winslow (po mojoj procjeni) mijenjati će se na Durantu koji će svoje poene dati na kakvu god obranu, dok nisam baš siguran koga to može staviti Eric Spoelstra na Westbrooka, osim možda da proba sa Winslowom na dvici gdje bi on preuzeo playa i triple-double mašinu Westbrooka. Što se Oklahome tiče, mislim da se prvenstveno naigrati neće Steven Adams i Serge Ibaka pored Chrisa Bosha manje i Hassana Whitesidea više, tako da će Durant i backcourt preuzeti dio o davanju poena. Kako će braniti Whitesidea meni također nije jasno, s obzirom da Steven Adams neće moći mnogo u obrani a Enesa Kantera i njegovu obranu ne treba ni spominjati. Pre-game predikcija naginje na stranu Heata koji uz odličnu obranu ima i poprilično potentan napad gdje će, zbog Bosha i njegove igre na perimetru, moći izvući dobro defanzivca Ibaku van reketa u kojem će vladati nesumnjivo najbolji centar u obje ekipe, Hassan Whiteside, koji je i ovu godinu počeo odlično. U svakom slučaju, Red Bull još uvijek pijem i još uvijek me ne plaćaju za reklamu, a utakmica uskoro počinje.

U prvoj četvrtini priča je bila ovakva kakva sam i mislio – na dvije strane parketa vidjeli ste vrlo različite pristupe napadu. Posebno nakon što je Durant otišao na klupu radi rana faula, Westbrook je preuzeo igru i na svom mid-range jumperu bazirao je svo vodstvo Oklahome. Ono što me iznenadilo jeste loša obrana Whitesidea, koji Adamsa nije mogao da zatvori, ali vratio mu je u napadu gdje Adams nije uspio ništa da obrani. Ono što se još dalo primjetiti jeste kako Goran Dragić igra sezonu za zaborav – u par minuta igre, potpuno ga je zasjenio mladi Tyler Johnson koji je radio sve – igrao obranu, trčao kontru, radio cutove kroz obranu Thundera i razigravao je svoje suigrače. Kada je Spoelstra izvadio svoju ediciju small-balla sa Boshem i Joshem McRobertsom, Bosh i Johnson su imali lijep two-man game i zasada mladi Johnson lijepo igra za svoju ekipu. Ali, Westbrooka nitko u Heatu ne može zaustaviti, tako da očekujem jednog od top defanzivaca Heata na njemu. Zasada vrlo predvidljiva utakmica, igra se onako kako se i očekivalo a da li će se mnogo promijeniti u drugoj četvrtini, ostaje da se vidi. Ono što će se promijeniti sigurno jeste to da ćemo više Duranta gledati, a on je inače dobio dvije lične greške zbog pomoći u obrani, prvo Adamsu sa Whitesideom pa onda i Robertsonu sa Wadeom. Također, nema puno šuta van linije za tri, s obzirom da Heat igra na cutove i igru pod obručem, dok je Westbrook kao čitav napad Oklahome igra na svoj besprijekorni jumper. Dok reporterka priča o zadnjem susretu Kobe Bryanta i Dwaynea Wadea kao igrača NBA ekipa, očekujemo tu drugu četvrtinu…

U drugoj četvrtini, što bi rekle kolege iz SAD-a, much of the same. Ono što se jeste promijenilo, to je Kevin Durant. On je ušao u igru sa samo jednim pogođenim šutem iz igre, a „opsjednutost“ obrane Heata on je kaznio sa razigravanjem – Durant ima četiri asistencije. Vratio se i Westbrook sredinom četvrtine, on također nastavlja s dobrom igrom a Adams još uvijek ne može ništa Whitesideu u obrani, zbog čega zahtjeva pomoć svojih suigrača. Što se Miamija tiče, sve mogu sumirati u jednoj rečenici – defense leads to offense. Prvo ukradena lopta već standardno dobrog Johnsona, zatim dobra obrana Winslowa na Durantu (koji je završio sa osam poena, 14.8 mu je prosjek u prvom poluvremenu). Druga tema ove utakmice jeste šut za tri poena – kojeg nema. Pogođene su dvije trice u čitavoj utakmici (Dragić prva četvrtina, Ibaka na asistenciju Duranta) a ukupno su ekipe ošutale devet puta, pet OKC a četiri Miami. Heat je ukupno imao 14 asistencija i od tima Erica Spoelstre gledamo jednu vrlo lijepu timsku igru. Kada sam već kod asistencija, trebam reći kako tim Billy Donovana ima devet asistencija a sve su djelo Westbrooka i Duranta. Još par zapažanja na poluvremenu: igralo se koš za koš te je bila čak 21 promjena vodstva; Heat šuta slobodna bacanja na mizernih 47%; Winslow je odličan defaznivac za svoje godine, ali ni to ne pomaže kada Whiteside nema dovoljno brze noge da se vrati sa preuzimanja; zaustaviti Duranta sa poenima nije baš neki problem za Miami, kako ga zaustaviti da razigra svoje sugirače biti će vruća tema u svlačionici Heata na poluvremenu. Top performeri Oklahome su Westbrook sa 17, Durant i Kanter sa osam te Ibaka i Adams (iznenađujuće dobar u napadu protiv Whitesidea) po sedam. U Miamiju 10 ima Wade, devet Bosh, osam Whiteside i McRoberts te sedam Dragić. Uskoro počinje drugo pluvrijeme, a ja ostajem bez Red Bulla koji bi mi ove reklame trebao platiti…

Najveće iznanađenje treće četvrtine je odlična igra Gorana Dragića kojeg smo svi mi prozvali kao veliki propast uloženog novca – on na to odgovara sa odličnom igrom, barem u ovoj utakmici. Razigravao je suigrače, davao poene, šetao se kroz obranu Thundera i generalno se igrao sa obranom Thundera. Što se Thundera tiče, oni su se vratili istoj igri – Durant i Westbrook su razigravali druge a polako punili i svoje kategorije, posebno asistencije. Ono što sam primjetio u trećoj četvrtini je pad obrane Miamija u jednom trenutku gdje se desio svojevrsni reversal – Thunder je sa Kanterom (da, Enesom Kanterom) na parketu igrao odličnu obranu za koju su rješenje imali samo Wade i Dragić. Winslow je, kao i u prvoj četvrtini, negdje na pola ušao umjesto Bosha ali protiv Ibake se nije nešto naigrao. Wade vuče Heat skoro pa sam (tada se već Dragić malo utišao) a Thunder odgovara dobrom kontrolom skoka, odličnom obranom i pravilnom egzekucijom u napadu. Spoelstra vraća  postavu Bosh-McRoberts koja je uz postavu Bosh-Winslow bila najbliže small-ballu kojeg je gurao Billy Donovan. Inače, treba spomenuti i odlično zakucavanje Duranta pri kraju treće četvrtine koje je Oklahomi donijelo prednost od pet poena, na što Bosh odgovara – tek četvrtom tricom na cijeloj utakmici. Četvrtina završava možda i najljepšom akcijom, jedan mali three-man-game McRoberts-Johnson-Dragić koji sa mnogo hand-offa završava Johnsonovim prodorom po baselineu nakon kojeg dodaje McRobertsu na liniji za slobodna bacanja, a koji samo preusmjerava loptu Dragiću za jumper koji ulazi bez problema. S koncem ove četvrtine dolazimo do 30. promjene vodstva što je već tada bio NBA rekord za ovu sezonu. Ono što je meni bilo upečatljivo je odlična igra Tylera Johnsona i Gorana Dragića koji su igrali u backcourtu zajedno, i sve se to vrlo lijepo uklopilo sa Winslowom koji je većinu svog vremena u obrani na Durantu iskoristio odlično, te sa dvojcem McRoberts-Bosh koji je lijepo kontrolirao small-ball postavku. Do ovog trenutka najviše su nas iznevjerili možda Bosh i Whiteside, te s druge strane Ibaka koji je bio poprilično tih na obje strane parketa. Kafom je san s uma otjeran, a na ekranu mog laptopa počinjala je poslijednja četvrtina…

russell-westbrok-kevin-durant-oklahoma-city-thunder

Za prvu polovinu četvrtog perioda mogu samo reći – Dion Waiters show. Čovjek je igrao odlično na obje strane parketa i radio ono što je trebao raditi – preuzeo je poene kada su dva glavna čovjeka bili na klupi. Spoelstra se ne može odlučiti između Greena i Winslowa, nekada obojica igraju u isto vrijeme, a u Thunderu se nastavlja iskazivati Dion koji tako zarađuje clutch minute. McRoberts, koji je sezonu počeo s 30% šuta iz igre, dodaje još malo poena klupi Miamija i još se savršeno uklapa u timsku igru sa mnogo pametnih pasova (dodavanje Winslowu za top-of-the-key jumper te vrlo inteligentan pas za Greena koji je išao po baselineu). Johnson dobija minute umjesto većinom Geralda Greena i koristi ih odlično, te petorka sa Winslowom na trojci i Dragićem te Johnsonom koji se mijenjaju kao jedinica i dvica poprilično šteti Thunderu. Negdje na pola četvrtine Donovan vraća svoj najbolji dvojac ali Ibaku ostavlja kao centra – small ball na koji Spoelstra šalje Bosha kao centra a Winslowa drži kao četvorku koja igra obranu na Durantu. Petorke koje su tada bile na terenu često su se mijenjale ali najviše smo gledali kod Heata Dragić-Wade-Green-Winslow-Bosh a kod gostujuće Oklahome Westbrook-Waiters-Robertson-Durant-Ibaka. Ono što sam  napisao u uvodu, stvarno se obistinilo te su u clutch minutama Winslow i Green igrali obranu na Durantu i Westbrooku respektivno. Mala digresija prije nego što nastavim – žao mi je što na parketu nije bilo mjesta za Tylera Johnsona, kojega je samo dobra igra Dragića odvojila od parketa. Igralo se koš za koš, a neke stvari su se nastavile još od prijašnjih četvrtina – Heat nije mogao da kupi koš sa linije za slobodna bacanja, trica je bilo vrlo malo, Durant i Westbrook su bili jedini koji su išta smjeli u napadu Oklahome a i nastavila se generalna tema utakmice o kojoj ću malo poslije. U suštini, negdje na tri minute do kraja, Heat stvarno igra odličnu obranu koja se očitava najviše kroz Winslowa na Durantu te na Dragića koji zaustavlja kontru Oklahome i krade čistu loptu Westbrooku da bi je dodao Wadeu koji diže Heat na +2 na 2:39 do kraja. Winslow pravi faul na Durantu koji spušta na +1, a onda trojkom nakon promašaja Heata na 1:32 sedmom tricom čitave utakmice diže na +2. Na 40 sekundi, prednost je bila ista ali onda na 29.3, Wade pogađa za izjednačenje. OKC zatim koristi skoro čitav napad ali na odličnu on-ball obranu Winslowa i off-ball obranu Greena na Westbrooku, Miami ima napad za pobjedu. Tu na scenu izlazi Wade koji na reputaciju izvlači faul Ibake i pogađa oba bacanja. U narednih 1.5 sekundu Westbrook promašuje tricu i tako se završava utakmica u American Airlines Areni. Vrijeme je za par zapažanja…

38 promjena vodstva, rekord NBA sezone : odličnu utakmicu smo mogli da gledamo u Miamiju, ukupno je bilo 20 izjednačenja i clutch gen gosp. Wadea, zajedno sa njegovom odličnom reputacijom, odlučio je utakmicu
glavni igrači nisu ostali dužni : teško je reći kako nam je netko ostao dužan, u Oklahomi po 25 poena su imali Westbrook i Durant, te je 13 dodao Waiters koji je iskočio kao nenadan ; Miami je predvodio clutch man Wade sa 28, Bosh je šutao samo 1-5 za tri i dodao 16, Whiteside koji je obrambeno razočarao dodao je 11, Dragić 14 uz sedam asistencija te Johnson osam uz tri asistencije, a ne treba ni McRobertsa zaboraviti sa 12 poena i četiri asistencije (dodatak: Durant je od svojih 25 poena, čak 17 dao u drugom poluvremenu)
dva vrlo različita ofanzivna stila : da, lopta je mnogo išla na Wadea u zadnjih par minuta, ali većinu utakmice Heat je igrao timski a Oklahoma vrlo individualno – na kraju 25 asistencija za Heat i to sedam različitih asistenata, dok je Oklahoma imala deset manje i samo četiri asistenta
gdje je taj šut?!  : ekipe su timski šutale 7-29 za tri, što i ne čudi za Miami – oni su u donjem domu NBA lige po svemu: ošutanim trojkama, pogođenim trojkama i procentu
obrana Miamija se vidi tek po box-scoreu : Miami u prosjeku dopušta 92 poena po čemu su drugi u čitavoj ligi, a ovdje su drugom napadu dopustili samo pet više poena, što je na kraju rezultiralo pobjedom, a u sebi sam razmišljao kako bi Heat ovo trebao dobiti ako se bude išlo ispod 100 poena po ekipi
više vježbe slobodnih bacanja za Vrućinu – vrlo loših 14-24 sa linije za slobodna bacanja, procentualno 58.3% što je vrlo loše u odnosu na 21-24 Oklahome, što bi bilo 87.5%; ipak treba reći kako je Heat šutao vrlo dobrih 49.4% iz igre, što je skoro pa 50%.
Kasniji dodatak: Russellu Westbrooku ovo je sedma utakmica ove sezone sa 25+ poena, 5+ asistencija i 5+ skokova.
Kasniji dodatak 2: Stephen Curry je u pet utakmica ove sezone dao isto ili više trica od ove dvije ekipe zajedno.

Izuzetno dobra utakmica koja je bila možda i najzanimljivija u dosadašnjem dijelu NBA sezone. Kada samo vidite kako su najveća vodstva bila po šest poena, onda vam to dovoljno govori kakvu smo utakmicu mogli gledati. Ono što me možda najviše iznenadilo je to što je Whiteside malo igrao, a Bosh nije toliko dobar u građenju skoka, što je rezultiralo u prednosti od devet skokova za Oklahomu, ali ni ona nije baš puno gradila skok – bilo je par situacija gdje su im se Johnson i Dragić prikradali i uzimali skokove. Treba spomenuti veliki broj ukradenih lopti (po dvije Dragić, Winslow, Johnson te Bosh) koje su se obično dešavale kada su se igrači Oklahome zamislili te nisu pratili tko im to dolazi iza leđa – malo im je falilo fokusa te možda i podrške suigrača koji bi u toj situaciji trebali da najave dolazak protivnika sa leđa. U svakom slučaju, vrlo dobra utakmica za gledanje a možda još i bolja za analizu. Zaslužena pobjeda Heata koja je začeta u obrani ali je završena u napadu od strane najboljeg završavača – Dwaynea Wadea.

Latest Posts

NE PROPUSTITE