Boston Celticsi su imali burno ljeto. Napustio ih je najbolji šuter lige Ray Allen pod jako čudnim okolnostima, ali doveli su odlična pojačanja na njegovoj poziciji, Jasona Terryja i Courtneya Leeja, te su potpisali Leandra Barbosu i centra Jasona Collinsa koji im garantira 6 prekršaja po utakmici. Nakon problema sa srcem vratili su se jako bitni igrači Jeff Green i rezervni centar Chris Wilcox. Putem drafta su izabrali dva visoka igrača, Jareda Sullingera i Faba Mela. Još čekaju povratak Averyja Bradleya od ozljede ramena i njegov datum povratka na parket još nije definiran. Tako su složili kvalitetan roster u novom pohodu na naslov.
Njihovi problemi su u startu bili vidljivi – nemaju visokog igrača kojeg bi stavili u paru s Kevinom Garnettom koji može uhvatiti skok jer su trenutno zadnji u ligi sa samo 38 skokova po utakmici. Postoji velika šansa da će putem razmjene tražiti kvalitetno rješenje na poziciji centra koji bi ih doveo u status izazivača na naslov prvaka ove sezone.
U sezonu su krenuli s petorkom Rondo-Lee-Pierce–Bass-Garnett i jasnom rotacijom Barbosa-Terry-Green-Sullinger-Wilcox. Pružali su loše utakmice i startali su s dva poraza od prvaka Miamija na Floridi i Bucksa na domaćem terenu što je bilo veliko iznenađenje. Sreća pa su naletjeli na Wizardse u dvije utakmice za redom koje su jedva pobijedili (jednu u produžetku). U tim utakmicama trener Doc Rivers je malo eksperimentirao te je probao igrati sa Sullingerom u petorci, no to se pokazalo jako neuspješno jer on još nije u stanju braniti ništa zbog svojih sporih kretanja. Uslijedio je neugodan domaći poraz od Philadelphije koja im je zabila 106 poena. Nakon toga Rivers odlučuju vratiti Bassa u petorku skupa s Terryjem koji je izbacio apsolutno indisponiranog Leeja koji nije uspio nikoga braniti, a niti zabiti otvorene trice protiv slabašnih Wizardsa (u jednoj utakmici ga je Crawford “uništio”, a u drugoj Beal).
Nakon te promjene uslijedila je pozitivna serija od tri pobjede od kojih su dvije bile u gostima protiv Bucksa i Bullsa, te protiv Jazza na domaćem parketu. Terry je odlično koristio situacije u startnoj petorci koje mu je namještao Rondo, točnije puno otvorenih šuteva s poludistance i trice, dok je Lee dao obrambeni obol drugoj petorci u kojoj nije morao čuvati najbolje šutere ekipa kao što je bio slučaj dok je startao. U sljedećih 12 utakmica su igrali toplo-hladni i ostvarili su 6-6 omjer. Vrijedno za spomenuti je pobjeda na domaćem parketu protiv Oklahome, te porazi od Spursa i Netsa u kojima su se vidjeli svi prednosti i nedostatci ove ekipe. Sada ćemo se posebno osvrnuti na njihov obrambeni i napadački dio igre.
Na početku sezone, točnije prvih mjesec dana, imali su velikih problema u obrani zbog svih novih igrača koji su došli, te nisu imali kemije u igri. Kako je prolazilo vrijeme i kako su odrađivali sve više treninga i utakmica zajedno tako se i njihova obrana dizala koja je trenutno na 13. mjestu u ligi s 96,7 dopuštenih poena po utakmici, a zadnjih 6 utakmica su na prosjeku od 88 dopuštenih poena. Kroz iduće mjesece može se samo očekivati veliki napredak Bostona u ovom segmentu igre jer će se u igru vratiti Bradley koji će pomoći Rondu u branjenju perimetra i povećat će se njihov broju ukradenih lopti te ih možemo očekivati u najboljih 5 obrambenih ekipa lige.
Napadačka igra većinom se vrti preko najboljeg asistenta lige Ronda koji bilježi 12,8 asistencija po utakmici. Akcije koje najčešće igraju je pick and pop između Ronda i Garnetta ili Bassa, te izolacije za Piercea i Terryja. Energiju u napadu s klupe donosi Barbosa koji je imao nekoliko odličnih utakmica u kojima je pokazao svoju brzinu i mogućnost završavanja oko obruča i pogađanju trica kada je “vruć”. Moramo još spomenuti Greena koji je nakon lošeg ulaza u sezonu pokazao u zadnjih 5 utakmica da će biti veliko pojačanje koje će moći odmoriti Piercea i kojega će koristiti u small ball petorkama. Veliki napredak ove sezone u napadačkoj igri pokazao je Rondo. Protivnici ga više ne bi smjeli ostavljati samog na šutu s poludistance jer ga ove sezone realizira s 50%, te je postotak trice podigao s 24% na 31% no tu i dalje ima mjesta za napredak kao i kod postotka ubačenih slobodnih bacanja koji su trenutno na 61%. I dalje im je najefikasniji napadač i strijelac Pierce s 19 poena po utakmici kojemu godine očito još ne smetaju. Napad im se drži na 15. mjestu lige s prosjekom od 97 poena po utakmici, te se u budućnosti teško može očekivati napredak u tom segmentu.
Za ozbiljniji iskorak Celticsa ove sezone i borbe za naslov potrebna je još kvalitetnija igra u obrani i jedan pristojan centar.