Clippersi šokirali GSW, Houston izbacio Utah

*** Pobjedom u neizvjesnoj petoj utakmici protiv ‘Utah Jazza’, košarkaši ‘Houston Rocketsa’ plasirali su se u poluzavršnicu doigravanja Zapadne konferencije sa ukupnih 4-1. Doduše, serija se mogla nastaviti sa još ponekom utakmicom da je junak jedine pobjede ‘Jazza’ Donovan Mitchell bio barem blizu izvedbe sa prošle utakmice. Međutim, on je noćas ubacio svega 12 poena, pucajući iz igre poražavajućih 4/22, a za tri poena 0/9. Prava šteta po ‘Jazz’, jer imali su minimalan zaostatak (95:94) svega minutu prije kraja. Sa Mitchellom u izdanju s prošlog susreta, serija bi vjerojatno bila vraćena u Salt Lake City. Ricky Rubio (17p-11a), Jae Crowder (15p-10s) i Royce O’Neale (18p) tako su ostali bez uobičajene pomoći svog najboljeg strijelca, a protiv ‘Rocketsa’ se uz takav hendikep teško može do pobjede. Pogotovo u Houstonu. S druge strane, iako ni on nije imao šutersku večer za pamćenje koju je započeo sa 1/11 (ukupno 10/26, trice 3/12), James Harden je svojom svestranošću (26p-6s-6a-3ol-4bl) ipak znao odvesti domaći sastav do završne pobjede prve runde i sada ‘Raketama’ (vjerojatno) slijede okršaji sa glavnim favoritima za novi naslov, ‘Golden State Warriorsima’.

*** Samo 24 sata poslije, rekord ovogodišnjeg doigravanja kojega je sa 50 poena postavio Damian Lillard, bio je opasno ugrožen. Jer Kevin Durant je u prvim minutama posljednje četvrtine pete utakmice protiv ‘Clippersa’ već imao 41 ubačeni poen. Međutim, ni to nije bilo dovoljno ‘Warriorsima’ da u tim trenucima vode, dapače, osam minuta prije kraja imali su zaostatak od 10 poena (114:104). Tada je proradila ‘ratnička’ krv domaćih igrača koji rade preokret i 2.40 minute prije kraja preuzimaju vodstvo 118:117. Međutim, na scenu stupa već sad legendarni i više puta opjevani najbolji ‘šesti igrač’ – ‘Sweet’ Lou Williams koji niže sedam uzastopnih poena, donosi pobjedu ‘Clippersima’ i po drugi put vraća seriju u Los Angeles. Bilo je to još jedno u nizu ovosezonskih remek djela sa potpisom umjetnika trenerskog posla Doca Riversa, ali i njegovih sjajnih igrača za koje riječ ‘predaja’ ne postoji. Williams je susret završio sa 33 poena i 10 asistencija, a najviše su mu pomogli Danilo Gallinari (26p-7s), Montrezl Harrell (24p-5s) i neumorni Patrick Beverly (17p-14s). IVICA ZUBAC nije ulazio u igru. Kod branitelja naslova, Kevin Durant je ubacio 45 poena, Steph Curry 24, a Klay Thompson 22.