Saturday, April 27, 2024

Denver izbacio Spurse, Kawhiju učinak karijere

*** Savršena večer i učinak karijere u doigravanjima najboljeg igrača ‘Toronta’ Kawhija Leonarda odveli su domaću momčad do prve pobjede u polufinalnoj konferencijskoj seriji protiv ‘Philadelphije’. Bivši igrač ‘Spursa’ utakmicu je završio sa 45 postignutih poena i 11 uhvaćenih lopti, uz šut iz igre 16/23 (trice 3/7, bacanja 10/11). Uz njega, ponovno je zasjao i Pascal Siakam, najugodnije ovosezonsko kanadsko iznenađenje, koji je do 29 poena stigao uz realizaciju 12/15. Zanimljivo da osim njih dvojice više niti jedan ‘Raptor’ nije ubacio dvoznamenkasti broj poena. S druge strane, realizacija gotovo svih vodećih igrača ‘Sixersa’ bila je ispod 50%, a najviše poena (17) ubacio je JJ Redick uz šut 6/13. Samo 5 od 16 ispucanih lopti Joela Embiida pronašlo je put do koša za njegovih 16 poena, Tobias Harris (14p-15s-6a) je pucao 6/17, a Jimmy Butler 4/12 za 10 poena. Utakmica u kojoj su Kanađani znali voditi i sa 20 poena razlike donijela im je četrnaestu pobjedu u nizu na domaćem terenu protiv ‘Sixersa’, a ako uzmemo u obzir da od sezone 2013/14 sa njima imaju omjer 22-3, možemo samo zaključiti – bivšim Šarićevim suigračima ne piše se dobro.

TORONTO – PHILADELPHIA 108:95 (1-0)

*** Nakon što su od ‘Spursa’ poraženi u prethodne četiri serije međusobnih NBA doigravanja, ‘Denver Nuggetsi’ su konačno, prvi put nakon 1985. godine, uspjeli eliminirati momčad iz San Antonija i to pobjedom u odlučujućem, sedmom susretu. Domaći sastav odlučno je krenuo u utakmicu, a pogotovo je to bilo vidljivo u obrambenom dijelu. Rezultat toga bilo je njihovo dvocifreno vodstvo već nakon šest minuta igre (12:2), a jednakom razlikom završila je i prva četvrtina (23:13). Nakon što su ‘Nuggetsi’ na veliki odmor ponijeli 13 poena viška, sredinom trećeg razdoblja imali su ih i 17, ali ‘Spursi’ ipak u završnu četvrtinu uspijevaju ući sa ‘minus 11’. Utakmica se ‘zakuhala’ kada su igrači Gregga Popovicha stigli do 84:80, a trebale su se igrati još četiri duge minute. Od tada pa do kraja susreta nižu se uzbuđenja koja su dosegla vrhunac kada je Bryn Forbes na ulazu u posljednju minutu smanjio vodstvo domaćih na 88:86. Tada, po tko zna koji put, do izražaja dolazi fantastična suradnja Jokića i Murraya pa je euforično slavlje navijača ‘Denvera’ moglo početi. Nikola Jokić sa novim ‘triple-doubleom’ (21p-15s-10a) i Jamal Murray (23p-5s) bili su uobičajeno najbolji u redovima ‘Nuggetsa’, dok je Rudy Gay predvodio ‘Spurse’ (21p-8s).