Devet dana s Draženom: Zlatne godine u dresu Cibone

CIBONA

ZLATNE GODINE U DRESU CIBONE

Pretposljednjeg dana prijelaznog roka, 4. lipnja 1984., Dražen je potpisao za Cibonu krenuvši bratovim stopama. Čak su se i u Ciboni već pomirili da ga neće imati. Spominjalo se da će otići na studij u Ameriku, najuporniji je bio trener sveučilišta Notre Dame Digger Phelps. Dražen je Phelpsu nakon Olimpijskih igara u Los Angelesu 1984. rekao da neće igrati za Notre Dame i da se odlučio za Cibonu.

Prevagnula su tri razloga: studij prava, izazov u Kupu prvaka i želja da igram s bratom. Cibona je veliki klub koji u ovom sastavu može u finale Kupa prvaka. Smatram da sad ima momčad jaku da osvoji sva tri trofeja. A ja volim trijumfe!

Odluka o potpisivanju za Cibonu najviše je šokirala Šibenku, ali razočarani su bili i u Partizanu, s kojima je Dražen tijekom vojske dva mjeseca trenirao. Mirza Delibašić ga je očekivao u sarajevskoj Bosni.

Mnogo klubova je bacilo udicu, a ja se nisam izjašnjavao. Uglavnom sam šutio. Drugi su pričali, trčali, pokušavali s pritiscima preko novina. Mnogima sam ostavljao nadu, ali nikada nisam dao čvrsto obećanje. Jest, u više navrata je beogradski tisak tvrdio da je moj prelazak u Partizan gotova stvar, spominjao se i neki navodni potpis u hotelu ‘Palace.’ No, točno je da nisam potpisao ništa, osim za Cibonu. Neki su, istina, pokušali isforsirati moj dolazak u Partizan. Bilo je i razgovora o potpisivanju kad izađem iz vojske. Svi su, međutim, pravili račun bez krčmara. Dakako i Bosna, u koju sasvim sigurno nikad ne bih došao iz samo jednog razloga: onog poništenja finala playoffa.

To što je Cibona u finalu prvenstva Jugoslavije 1984. pobijedila Crvenu zvezdu košem Mihovila Nakića u posljednjoj sekundi bilo je presudno jer tada je samo prvak Jugoslavije igrao u prestižnom Kupu prvaka – današnjoj Euroligi. Dražen se sigurno najviše veselio igranju u Kupu prvaka.

SEDAM TROFEJA S CIBONOM

Cibona je u to vrijeme imala jaku momčad, ali za najveće uspjehe nedostajao im je igrač Draženova profila. Sljedeće četiri godine u Zagrebu je vladala prava košarkaška groznica. Šibenki je u prvom nastupu u Ciboninom dresu ubacio 56 poena.

Dražen je s Cibonom osvojio sedam trofeja. Prve sezone, odmah sva tri. U finalu play-offa pobijedili su Crvenu zvezdu 2-1, Dražen je zabio 32 poena u trećoj. Kup je osvojen u finalu protiv Jugoplastike, Dražen je zabio 39 poena. I najvredniji trofej te sezone, Kup prvaka, osvojen je u nezaboravnom atenskom finalu protiv Real Madrida, Dražen 36 poena, slobodna bacanja 14-14!

Samo tri dana nakon što su osvojili prvi naslov klupskih prvaka Europe u goste im je u domaćem prvenstvu stigao beogradski Partizan. Neopterećeni “cibosi” tog su dana odigrali možda i najbolju utakmicu u povijesti kluba. Cibona je razbila Partizan 115:103, na poluvremenu su vodili 71:53! Dražen je bio fantastičan, 51 poen, uz šut 17-29.

Sljedeća sezona bila je također fantastična. Prvo je Dražen 5. listopada 1985. srušio rekord Cibone za sva vremena: zabio je oslabljenoj Olimpiji 112 poena (šut iz igre 40-60, trice 10-20). Te sezone odigrao je nekoliko fantastičnih utakmica: milanskom Simacu je zabio 47, uz šut 19-24 (79 posto). 23. siječnja 1986. odigrao je vjerojatno najbolju utakmicu u prebogatoj karijeri, protiv Limogesa, Cibona ih je u Zagrebu pobijedila 116:106. Teško da će itko ponoviti takvu izvedbu. U 13. minuti Limoges je vodio 16 razlike, 43:27. Što je Dražen tada napravio? U sljedećih sedam napada pogodio je sedam trica za redom. Do kraja deset trica za ukupno 51 poen, a dodao je još i 10 asistencija.

NESRETNO IZGUBLJENI NASLOV PRVAKA JUGOSLAVIJE 1986.

Te 1986. osvojen je drugi Kup prvaka zaredom, u Budimpešti je pao Žalgiris, Dražen 22 poena. U domaćem Kupu u finalu pobjeđuju Bosnu, Dražen 46 poena. U domaćem prvenstvu Cibona je vodila od prvog do posljednjeg kola, imali su skor 21-1, ali u finalu iznenađujuće gube od Zadra 2-1. Kalkuliranja su im se obila o glavu.

Žao mi je što smo te godine ostali bez naslova državnoga prvaka. U drugoj utakmici finala, protiv Zadra u Jazinama, sam, priznajem, odglumio ozljedu. Dogovorili smo se da ću se ‘povrijediti’ na zagrijavanju. Tako je i bilo. U odlučujućoj utakmici u Zagrebu smo imali pobjedu u rukama, Zadrani su se nekako izvukli i osigurali produžetak. U produžetku smo izgubili s pola koša, titula je otišla u Zadar.

Treću su izgubili usred Zagreba – Cibona je tri godine, jedan mjesec i deset dana bila nepobijeđena u Domu sportova – i onda se dogodio Zadar – pobjeda Zadra 111:110 nakon dva produžetka. Kako je u to vrijeme samo prvak države mogao igrati u Kupu prvaka, Ciboni je propala mogućnost da i treću godinu zaredom postane prvak Europe.

1987. Cibona u domaćem prvenstvu ima skor 22-0, ali opet, i drugu sezonu zaredom ostaje bez naslova državnog prvaka. U polufinalu playoffa se ispriječila Crvena zvezda. Nakon dvije utakmice bilo je 1-1, igrala se treća u Zagrebu, ali Zvezda čini čudo i pobjeđuje 104:103 uz veliki sudački vjetar u leđa. Niti Draženovih 48 poena nije bilo dovoljno za pobjedu. Ali zato su se “cibosi” zadovoljili utješnom nagradom, osvojili su Kup kupova protiv Scavolinija u Novom Sadu, Dražen 28 poena.

Sezona 1987/88. Draženova je posljednja u Ciboninom dresu. Domaći naslov im je opet izmaknuo, u polufinalu playoffa bolji je bio Partizan. Prvak je Jugoplastika. Cibona u Rijeci osvaja domaći kup protiv Jugoplastike, Dražen 15 poena. U finalu Kupa Koraća Cibona gubi od Reala. U prvoj utakmici u Madridu su izgubili 13 koševa i to u uzvratu nisu mogli nadoknaditi, iako su u jednom trenutku vodili plus 17. Nije bilo dovoljno, na kraju je završilo s nedovoljnih plus jedan za Cibonu, 94:93. Dražen fantastičan: 47 poena, šut 16-29, trice 8-16, 6 skokova, 5 asistencija.

I još jedan podatak za povijest: Cibona s Draženom dvije godine nije izgubila euro utakmicu. Od 27. veljače 1986. do 1. ožujka 1988. “cibosi” su ostvarili 23 uzastopne euro pobjede. Tu je seriju prekinuo baš Real u maloprije spomenutoj utakmici Kupa Koraća kada su pobijedili 102:89.

Dražen je u ukupno 192 utakmice za Cibonu imao prosjek od 34,4 poena, a u 50 europskih 33,8. U sezoni 1985/86. u domaćem prvenstvu imao je prosjek od fantastična 43,3 koša. Neponovljivo!