Džeba: Ukiæ je preman za NBA?

Hrvatska æe ove godine u NBA ligi imati samo jednog predstavnika, mladog Spliæanina Roka Lenija Ukiæa koji æe nositi dres Toronto Raptorsa. Predsezonske utakmice su završene, a Ukiæ je dokazao da se može nositi sa NBA igraèima.

Toronto je odigrao osam predsezonskih utakmica, upisali su èetiri pobjede i isto toliko poraza. Donosimo vam pregled Ukiæeve igra u sedam odigranih utakmica:

7. listopad ( Cleveland – Toronto 84:108 ) – 6 minuta, 0 koševa ( 0/3 iz igre ), 2 asistencije

8. listopad ( Toronto – New York 113:111 ) – 13 minuta, 7 koševa (3/3 iz igre, 1/2 za jedan ), 2 asistencije, 1 skok, 1 ukradena lopta.

12. listopada ( Toronto – Philadelphia 79:85 ) –  nije igrao

14. listopada ( CSKA – Toronto 78:86 ) – 8 minuta, 2 koša (1/4 iz igre, 0/2 za tri), 2 asistencije, 1 skok.

16. listopada ( Toronto – Minnesota 86:90 ) – 6 minuta, 2 koša (1/1 iz igre), 1 asistencija.

18. listopada ( L.A. Clippers – Toronto 89:93 ) – 15 minuta, 8 koševa (2/3 iz igre, 0/1 za tri i 4/5 za jedan ), 3 asistencije i 1 ukradena lopta

19. listopada ( L.A. Lakers – Toronto 112:89 ) – 20 minuta, 5 koševa (2/4 iz igre, 0/1 za tri, 1/4 za jedan) , 5 asistencija, 2 skoka i 2 ukradene lopte.

21. Listopad ( Toronto – Denver 94:105 ) – 20 minuta, 9 koševa (4/9 iz igre, 1/2 za tri), 5 asistencija, 2 skoka, 2 ukradene lopte.

U sedam odigranih predsezonskih utakmica je u prosjeku upisivao 4,7 koševa, 2,8 asistencija, 1 skok i 1 ukradenu loptu za 12 minuta provedenih po utakmici.

Djeèaèki san našeg reprezentativca je uvijek bio da jednog dana zaigra u NBA ligi i to mu se ispunilo kada je 7. listopada protiv Clevelanda dobio svoje prve minute. Toronto otvara sezonu 29. listopada protiv Philadelphije i nadamo da æe Roko dobiti svoje prve službene minute na NBA parketima. U najjaèu ligu na svijetu došao je iz Rima, gdje ga je vodio naš izbornik Jasmin Repeša.

Roko Leni Ukiæ roðen je u Splitu, gdje je napravio i svoje prve korake te nekoliko godina kasnije zabio svoj prvi koš. Ukiæ je bio lider talentirane generacije u kojoj su igrali igraèi roðeni 1984. godine i mlaði. Seniorskoj ekipi je prikljuèen s tek šesnaest godina. Na europskom prvenstvu 2002. godine za juniore, Ukiæ je jedan od najboljih igraèa Hrvatske, te osvaja zlatnu medalju. Godinu dana kasnije s istom generacijom nastupa i na svjetskom prvenstvu, dok je 2004. godine èlan mlade hrvatske reprezentacije. U meðuvremenu sa Splitom 2003. godine osvaja državno prvenstvo, a te godine je i prvi kradljivac NLB lige s 2 ukradene lopte po utakmici. Sljedeæe sezone Spliæani osvajaju kup Krešimira Æosiæa, te igraju u Uleb Cupu, današnjem Eurocupu. Ukiæ u Uleb cupu u prosjeku bilježi 13,3 koša, 4,9 asistencija i 3,4 skoka po utakmici. Pamtit æe se utakmica protiv Ioniksa kada Ukiæ u 45 minuta provedenih na parketu upisuje 17 koševa (5/9 za dva i 7/8 za jedan), nevjerojatnih 14 asistencija(!!), 5 skokova i 2 ukradene lopte s ukupnom valorizacijom 28. Sljedeæe sezone igra zadnju sezonu u Hrvatskoj, godinu je završio kao prvi asistent hrvatskog prvenstva sa 4,5 asistencija po utakmici. U razdoblju od 2002. do 2005. godine, Ukiæ je tri puta bio sudionik hrvatskog All-Stara.

2005. godine se prijavljuje na NBA draft gdje ga kao 41. igraèa biraju èelni ljudi Toronta, ali se Ukiæ ne odluèuje otiæi preko Velike bare. Te godine potpisuje s Tau Ceramicom iz Vitorije i postaje seniorski reprezentativac. Sa Tau Ceramicom osvaja španjolski kup i igra u Euroligi, gdje u prosjeku bilježi 4,4 koša, 1,9 asistencija i 1,3 skoka po utakmici za samo 14 minuta provedenih na parketu. Godinu kasnije potpisuje za Barcelonu te ponovno osvaja španjolski kup, a u Euroligi upisuje 5 koševa, 2 asistencije i 1,3 skoka po utakmici za 16 minuta. Tada se seli na Apeninski poluotok kod našeg izbornika Jasmina Repeše. Roko Leni Ukiæ se potpuno preporodio, jer je konaèno dobio zaslužene minute, koje nije dobivao u Tau Ceramici i Barceloni. U Euroligi s Lottomaticom bilježi nekoliko odliènih utakmica, a prosjek mu je 12,7 koševa, 2,8 asistencija i 2,4 skoka za 29 minuta provedenih na parketu. Najbolju utakmicu u Euroligi odigrao je u zadnjem kolu regularnog dijela protiv Chorale Roannea, kad je upisao 19 koševa (6/8 za dva, 2/4 za tri i 1/2 za jedan ), 6 skokova, 1 asistenciju i 1 ukradenu loptu za samo 30 minuta. Sve je to bilo dosta da se Roko odluèi napraviti korak više u svojoj karijeri.

Puno ljudi je izjavilo da je Ukiæ morao prièekati još koju godinu, ali nije bilo potrebe. Pokazao je da može igrati u Europi s bilo kim, da je jedan od najboljih asistenta na Starom kontinentu, te da je rijeè o veoma prodornom i brzom igraèu. Jedina moguæa mala zamjerka Ukiæu je nekonstantan šut, ali svakako je da æe taj dio popraviti u NBA ligi gdje se puno treninga posveæuje upravo tome. Ukiæ je po meni igraè koji je stvoren za NBA ligu i siguran sam da bi s veæom minutažom polako oduzimao mjesto i trenutno prvom organizatoru Raptorsa, Španjolcu Calderonu. Ukiæev pregled igre nema svatko, a asistencije su mu na nivou najboljih organizatora igre. Usudio bih se reæi da Hrvatska veæ dugi niz godina nije imala boljeg razigravaèa. Znamo kako se dijele asistencije u Americi i kakva je obrana u regularnom dijelu sezone. Ukiæ je u tom razdoblju, s malo više povjerenja od strane trenera, sposoban imati prosjek od 10 asistencija po utakmici, a kasnije bi taj fascinantan podatak zasjenio sve ostale mane koje bi se pojavile. Suludo bi bilo oèekivati od Ukiæa svaku utakmicu po 10,15 ili više koševa, jer sama trica je pomaknuta èak metar unazad, a uz to mora se adaptirati na njihov stil igre i dobiti povjerenje trenera. Ukiæu su tek 24 godine i u sebi ima još puno prostora za napredak, a puno æe moæi i nauèiti od iskusnih igraèa u NBA ligi. Europa mu je dala to što mu je mogla dati, sada je red da dobije nešto od Amerike, a mi se nadamo da æe Ukiæ nešto dati njima, a time i nama.