Kentucky i Ohio State upisali prve poraze

Noæas je u NCAA ligi odigrano èak 117 utakmica, a vidjeli smo nekoliko sjajnih dvoboja od kojih se istièu porazi dosad neporaženih momèadi, Kentuckyja i Ohio Statea.

NCAA, divizija I, 10.12.2011:

Indiana – Kentucky (1) 73:72
(Watford 20p, 5sk; Lamb 19p)

Ovo je bila jedna od boljih i uzbudljivijih utakmica sezone. Obje ekipe zapoèele su susret sa 8 pobjeda i 0 poraza na svome kontu što je znaèilo da nas oèekuje sjajna utakmica. Trebamo odmah napomenuti i pohvaliti sjajne navijaèe Indiane koji su popunili dvoranu od 17.500 mjesta i bili izvor energije za domaæe košarkaše.

Na poèetku utakmice Kentucky je preuzeo vodstvo koje je trajalo sve do pred kraj poluvremena kada domaæini dostižu i prestižu protivnike te se na veliki odmor odlazi rezultatom 30:29 za Indianu. Domaæini bolje otvaraju drugi dio igre i nakon 4 minute dolaze do prednosti od 10 poena (45:35), no nije Kentucky uzalud postavljen na prvo mjesto lige i malo po malo vraæaju se u utakmicu i ulazi se u neizvjesnu završnicu. Toèno 2 minute prije kraja Darius Miller zakucavanjem dovodi goste do vodstva 69:68, nakon èega je svaka ekipa postigla po jedno polaganje. Doron Lamb zatim je imao 2 slobodna bacanja 6 sekundi prije kraja te je prvo pogodio i drugo promašio što znaèi da je Indiana bila na zaostatku od 2 poena i imala posljednji napad. Verdell Jones krenuo je u prodor pod koš, dodao loptu Christianu Watfordu izvan linije za tri poena koji sa zvukom sirene pogaða šut za konaèan rezultat 73:72 i veliko slavlje domaæina.

Junak utakmice Watford bio je i najbolji igraè svoje ekipe sa 20 poena i 5 skoka, dok je 13 koševa ubacio Victor Oladipo. Kod ekipe Kentuckyja najviše je zabio Doron Lamb, 19 poena, dok je Michael Kidd-Gilchrist ubacio 18 poena i uhvatio 9 skokova. Ovo je prvi poraz Kentuckyja koji æe vjerojatno na poèetku sljedeæeg tjedna, kada æe biti objavljeno novo rangiranje, biti maknut s prvog mjesta lige.

Xavier (8) – Cincinnati 76:53
(Lyons 19p, Frease 13p, 13sk; Gates 18p, 12sk)

Nakon ove utakmice ostat æe brojni repovi, ali ne zbog same košarke. Xavier je bio bolja momèad koja je kontrolirala susret i bez veæih problema došla do pobjede. Ovaj susret pamtit æe se po velikoj tuènjavi koja se dogodila u završnim sekundama utakmice. Nakon poèetnog naguravanja klupa Cincinnatija se ustala i došlo je do masovne tuènjave u kojoj je najgore prošao centar Xaviera, Kenny Frease sa razbijenom arkadom. Izmijenjeno je nekoliko udaraca šakom tako da se uskoro oèekuju veæe suspenzije za nekolicinu najborbenijih igraèa.

Što se tièe košarkaškog dijela, Mark Lyons predvodio je pobjednièku momèad sa 19 poena, Tu Holloway upisao je 17 poena i 6 asistencija a Frease 13 poena i 13 skokova. Kod gostiju najviše je pokazao Yancy Gates sa 18 poena i 12 skokova.

Hrvati u NCAA ligi:

Sveuèilište Mount St. Mary’s upisalo je svoj osmi poraz u devetoj utakmici sezone, sa 65:54 bolja je bila Loyola kojoj je ovo osma pobjeda sezone. U redovima poražene momèadi igrao je Kristijan Krajina koji je susret zapoèeo u startnoj petorci i za 27 minuta na parketu upisao 10 poena, uhvatio 3 skoka i podijelio 2 asistencije. U njegovoj momèadi bolji je bio jedino Julian Norfleet sa 23 postignuta poena.

Dobro je odigrao i Antonio Kalpiæ koji je u pobjedi svog Campbella nad Methodistom 103:55 igrao 19 minuta, takoðer zapoèevši susret u poèetnoj petorci, te upisao 6 poena, 5 skokova i 3 blokade. Njegova ekipa vrlo dobro igra ove sezone i nalaze se na omjeru od 8 pobjeda i 1 poraza.

Po desetak minuta na parketu sinoæ su dobili Sandi Marciuš (Purdue), Hrvoje Vuèiæ (Valparaiso) i Marin Kukoè (Pennsylvania). Marciuš je u pobjedi nad Eastern Michiganom igrao 13 minuta i postigao 3 poena i 2 skoka, Vuèiæ je upisao 2 poena i 1 blokadu u pobjedi 82:79 nad Bowling Greenom dok je Kukoèeva ekipa izgubila od sveuèilišta UCLA rezultatom 77:73 uz 2 poena našeg košarkaša.

Trebamo još spomenuti i Branimira Mikuliæa koji je u pobjedi High Pointa nad Averettom igrao 26 minuta ali se nije upisao u strijelce, no uspio je uhvatiti 5 skokova i podijeliti 2 asistencije.