Friday, April 26, 2024

Kentucky teže od oèekivanog, poraz Ohija

Nakon nešto duže pauze, vraæamo se praæenju NCAA lige, kako bi ispratili završnicu regularnog dijela sezone te njen završetak, popularno zvan March Madness. U tijeku su utakmice izmeðu momèadi u istim konferencijama, kako bi se odredile pozicije za konferencijske turnire.

Otprilike poèetkom 2012. godine zapoèeli su konferencijski susreti, odnosno dvoboji izmeðu ekipa istih konferencija. Oni æe odrediti raspored ekipa za konferencijske turnire, koji æe se igrati krajem veljaèe, kako bi se odredilo koja æe ekipa izboriti plasman na March Madness. Samo pobjednici konferencijskih turnira idu izravno u završnicu lige, dok se ostali nadaju da æe dobiti pozivnicu za nastup.

Zbog toga se u NCAA lige vode dva omjera pobjeda i poraza, ukupni omjer, koji ukljuèuje sve utakmice neke ekipe, i konferencijski omjer, koji u obzir uzima samo dvoboje protiv ekipa iste konferencije. Na temelju konferencijskih omjera odreðuju se nositelji na konferencijskim turnirima, koji imaju prednost domaæeg terena u utakmicama.

NCAA liga, divizija I, 11.2.2012:

Vanderbilt – Kentucky (1) 63:69
(Lamb 16p, Davis 15p, 8sk, 7bl; Jenkins 15p)

Kentucky je s razlogom prva momèad lige, ima samo jedan poraz, dok u SEC konferenciji imaju èistih 11 pobjeda u 11 utakmica. Uvjerljivo su otvorili utakmicu protiv Vanderbilta te sredinom prvog poluvremena došli do 9 poena prednosti, 20:11. Nisu se ovdje zaustavili, nastavili su s dobrom igrom te do poluvremena napravili prednost od 13 poena. Iako se oèekivalo da æe lagano doæi do pobjede, Vanderbilt se pokazao kao tvrd orah te se vraæa u igru u drugom poluvremenu kada uspijeva i preuzeti vodstvo i košem Ezelija vodi 55:51. Tada Kentucky ubacuje u višu brzinu i odmah radi seriju 8:0 i vraæa vodstvo na svoju stranu. U posljednje 4 minute više nisu primili koša te su došli do svoje 25. pobjede sezone.

Najbolji u gostujuæim redovima bio je Anthony Davis s 15 poena, 8 skokova i 7 blokada, a najviše na utakmici zabio je Doron Lamb, 16 poena. Poražene je predvodio John Jenkins s 15 poena.

Ohio State (3) – Michigan State (12) 48:58
(Payne 15p, Green 12p, 9sk; Sullinger 17p, 16sk)

Treæa ekipa lige, Ohio State doživio je poraz na domaæem parketu protiv Michigana i sada obje ekipe imaju konferencijski omjer od 9 pobjeda i 3 poraza. Kao što se može vidjeti i iz rezultata, Michigan je obranom uspio dobiti ovu utakmicu, ogranièivši protivnike na samo 26% šuta iz igre. Ohio State je imao prednost u uvodnim minutama susreta, no Michigan preuzima prednost nakon 8 minuta susreta i uspijeva ju zadržati do kraja. Ohio se najviše uspio približiti na 4 poena zaostatka 6 minuta prije kraja, ali više od toga nisu uspjeli postiæi.

Adreian Payne predvodio je pobjednike s 15 poena, a standardno dobar bio je snažni Draymond Green s 12 poena i 9 skokova. Kod poraženih najbolji je bio jedan od najboljih sveuèilišnih igraèa, Jared Sullinger koji je susret završio sa 17 poena i 16 skokova, no mora se spomenuti i èak 10 izgubljenih lopti.

Hrvati u NCAA:

Petorica hrvatskih košarkaša noæas su odigrala nove susrete za svoje ekipe, ali nijedan nije ostvario znaèajniji uèinak. Najbolji je bio Branimir Mikuliæ koji je u porazu svog High Pointa 67:70 od CSU-a ugradio 7 poena i 7 skokova. Marin Kukoè odigrao je 10 minuta u pobjedi njegove Pennsylvanije nad Dartmouthom 58:55 te je pogodio dvije trice za 6 poena i 3 skoka.

Ostala trojica naših igraèa postigla su samo po 2 poena. Filip Cvjetièanin (Florida Gulf Coast) je u porazu od Belmonta 63:86 pogodio samo 1 od 5 pokušaja šuta te susret završio s 2 poena i 1 skokom. Valparaiso Hrvoja Vuèiæa doživio je poraz od Youngstowna 53:71 a naš je košarkaš ubacio 2 poena i uhvatio 2 skoka. Mount St. Mary’s takoðer je doživio poraz, bolji su bili igraèi Wagnera 74:57, a kod poraženih je Kristijan Krajina ubacio 2 poena i uhvatio 1 skok.