Saturday, April 27, 2024

Kentucky u derbiju svladao North Carolinu

Noæas je u NCAA ligi odigrano èak 119 susreta, od kojih smo vidjeli jedan sjajan dvoboj, utakmicu izmeðu prema mnogima dvije najbolje momèadi lige, Kentuckyja i North Caroline, a na parketima diljem Amerike bilo je i nekoliko Hrvata.

NCAA, divizija I, 3.12.2011:

Kentucky (1) – North Carolina (5) 73:72
(Kidd-Gilchrist 17p, 11sk, Jones 14p, 7sk; Barnes 14p, Zeller 14p, 8sk)

Najbolji dvoboj dosadašnjeg dijela sezone opravdao je svoj epitet. Utakmica je bila izuzetno zanimljiva i s razlogom je privukla veliki broj osoblja iz NBA lige zaduženog za skautiranje mladih talenata. Nešto bolje u utakmicu ulazi Kentucky, nakon 3 minute imaju prednost 9:3 ali vrlo brzo se Tar Heelsi vraæaju i izjednaèuju rezultat. Osim toga, uspjeli su preuzeti prednost koja je do poluvremena iznosila 43:38. Drugo poluvrijeme zapoèinje u nešto sporijem ritmu, koševi se teško postižu, a ekipe su na udaljenosti od jednog ili dva koša te se ulazi u napetu završnicu.

Na ulasku u posljednju minutu igraè North Caroline, Reggie Bullock pogaða tricu i smanjuje zaostatak svoje ekipe na samo jedan poen (72:73). Sljedeæi napad Marquis Teague odlazi na liniju slobodnih bacanja, ali promašuje te Tar Heelsi dobivaju priliku za posljednji napad. Lopta 9 sekundi prije kraja dolazi u ruke Johna Hensona koji šutira s 2 metra, ali Anthony Davis ga blokira te Kentucky zadržava loptu do isteka vremena i upisuje veliku pobjedu. Možemo reæi da North Carolina nije dobro organizirala posljednji napad jer su zadnji šut trebali dati svom najboljem igraèu, Harrisonu Barnesu, no to nije bio sluèaj.

Najbolji strijelac utakmice bio je Michael Kidd-Gilchrist sa 17 poena, a uhvatio je i 11 skokova. Po 14 poena ubacili su Lamb i Jones, dok je heroj susreta, Anthony Davis odigrao nešto ispod svojih moguænosti i upisao 7 poena, 9 skokova i 2 blokade. North Carolinu, kojoj je ovo drugi poraz sezone, predvodili su Barnes i Tyler Zeller sa po 14 poena, dok je John Henson upisao 10 poena, 8 skokova i 3 blokade. Meðu ovim imenima æe zasigurno barem dvojica biti izabrana meðu prvih 5 na sljedeæem NBA draftu.

Wisconsin (7) – Marquette (16) 54:61
(Taylor 13p, Evans 8p, 8sk; Johnson-Odom 17p, Mayo 14p)

Wisconsin Badgersi doživjeli su drugi uzastopni poraz. Nakon North Caroline bolji od njih bio je Marquette sa 61:54. Utakmica je bila izjednaèena prvih 15 minuta, nakon èega se gostujuæa ekipa odvaja na 8 poena prednosti (26:18) što je uspjela saèuvati do kraja. Na veliki odmor otišlo se s dvoznamenkastom prednošæu Marquettea 32:22. Sredinom drugog dijela Badgersi se serijom 11-0 vraæaju u utakmicu i dolaze na zaostatak od “pola” koša, 40:41, ali ne uspijevaju prijeæi u vodstvo. Marquette se tada ponovno odvojio i do kraja nije pružio Wisconsinu novu šansu za povratak.

U pobjednièkoj momèadi najbolji je bio Darius Johnson-Odom sa 17 poena i 5 skokova, dok je s klupe dobro odigrao Todd Mayo i ubacio 14 poena. Kod poražene momèadi samo je jedan igraè postigao dvoznamenkast broj poena, Jordan Taylor sa 13 ubaèenih koševa. Ponovno za Badgerse niti minute na parketu nije dobio Duje Dukan.

Hrvati u NCAA ligi:

Noæas su u akciji bili i brojni Hrvati, ali ne mogu se pohvaliti individualnim uèincima. Marin Kukoè je u porazu svoje Pennsylvanije od Villanove 65:73 igrao 18 minuta i upisao 7 poena (šut za tri poena 1-6), 2 skoka i 2 asistencije. Florida Gulf Coast slavila je rezultatom 72:63 protiv East Tennessee Statea a za pobjednièku momèad Filip Cvjetièanin odigrao je 12 minuta te upisao 5 poena.

Noæas su se suèelili High Point i Campbell, ekipe koje u svojim redovima imaju po jednog Hrvata. Slavio je Campbell sa 72:62 za kojeg je Antonio Kalpiæ igrao 15 minuta i uspio uhvatiti 6 skokova. U poèetnoj petorci High Pointa našao se Branimir Mikuliæ koji je za 31 minutu igre upisao 5 poena i 2 skoka.

Još su dvojica naših igraèa noæas zapoèela susrete u poèetnim petorkama svojih ekipa. Kristijan Krajina odigrao je 19 minuta u porazu Mount St. Mary’sa 76:85 od Long Islanda te postigao 4 poena i uhvatio 2 skoka. Purdue je doživio prvi poraz sezone, sa 66:63 bolji je bio Xavier. Naš Sandi Marciuš zapoèeo je susret u poèetnoj petorci ali je odigrao samo 8 minuta tijekom kojih je uspio uhvatiti 1 skok.