Saturday, July 27, 2024

March Madness: North Carolina osvojila peti naslov

U sinoænjem finalu NCAA lige izmeðu North Caroline i Michigan Statea, slavili su igraèi Caroline rezultatom 89:72. To im je ujedno i peti naslov u povijesti, slavili su još davne 1957, 1982, 1993 i 2005. Inaèe, ovo popularno sveuèilište, gdje je i prve korake u karijeri napravio i vjerojatno najbolji košarkaš svih vremena Michael Jordan, je ukupno devet puta u povijesti igralo finalnu utakmicu, dok su ukupno 18 puta nastupali na Final Fouru.

Košarkaši iz Sjeverne Karoline veæ su nakon prvih deset minuta igre došli do vodstva od 34:11, što je utihnulo 73.000 domaæih navijaèa Spartansa. Wayne Ellington najbolji igraè Final Foura upisao je do kraja prvoga dijela 17 od svojih 19 koševa. Tar Heelsi su na poluvremenu imali vodstvo od 55:34. Do kraja utakmice je North Carolina odigrala u manjoj brzini, pa je suparnik uspio ublažiti konaèni poraz. Èak 15 od 18 slobodnih bacanja je pogodio Ty Lawson koji je sa 21 košem bio najbolji strijelac kod pobjednika, uz to dodao je 4 skoka, 6 asistencija i 8 ukradenih lopti. Kod poraženih je najbolji bio roðeni Sarajlija Goran Suton sa 17 koševa, 11 skokova i dvije blokade.