March Madness: Pregled 4. dana turnira

Četvrti dan „ludila“ prošao je bez puno iznenađenja što se tiče rezultata, no napetosti i ludih trenutaka kako nam i samo ime „March madness“ govori, naravno nije nedostajalo.

Očito nikad dosta uzbudljivosti na utakmicama Northern Iowe. Nakon što su u prvoj rundi došli do pobjede nad Texasom košem Paula Jespersona sa svoje polovice u posljednjoj sekundi utakmice, ovaj puta je cijeli susret protiv favoriziranih trećih nositelja Texas A&M Aggiesa vodio k njihovoj uvjerljivoj pobjedi. Na poluvrijeme su otišli s 10 koševa prednosti, a tu su prednost održavali sve do 35 sekundi prije kraja susreta kada pri rezultatu 69-57 za Pantherse Admon Gilder dolazi do skoka u napadu i zabija koš za -10 te donosi tračak nade za Aggiese. Fantastičnom obranom stjerali su Pantherse u kut i uzeli nekoliko lopti, a ključni čovjek ponovo je bio Gilder koji je ukrao posljednju loptu te sa 1,8 sekundi do kraja susreta pogodio polaganje za 71-71 i produžetke. Nakon dva produžetka, ipak se momčad Texas A&M pokazala psihički jačom te prošla dalje pobjedom 92-88. U jednom od najvećih preokreta u povijesti sveučilišne košarke predvodio ih je Alex Caruso s 25 koševa i 9 skokova, dok Panthersima na kraju nije pomoglo ni 36 koševa i 12 skokova Jeremya Morgana.

Jako dramatičan rasplet dogodio se i na susretu Notre Damea i Stephen F. Austina. Pri vodstvu 75-74, igrač SFA Lumberjacksa Thomas Walkup promašio je polaganje i ostavio 20 sekundi za organizaciju napada Notre Damea i posljednji pokušaj da dođu do pobjede. Nakon što je njihov najbolji igrač Demetrius Jackson promašio, skupila se velika gužva u reketu Lumberjacksa, lopta je nekoliko trenutaka plesala po obruču da bi  1,5 sekundu prije kraja iz gužve iskočio Rex Pflueger i tip-inom upisao svoje prve koševe na utakmici te donio veliko slavlje ekipi Fighting Irisha. Do pobjede ih je po običaju predvodio Jackson s 18 koševa, dok je Walkup zabio 21 za Lumberjackse.

Još jednu šokantnu završnicu mogli smo vidjeti i u St. Louisu. Drugi nositelji Istoka Xavier Musketeersi vodili su 63-60 u samom finišu susreta protiv Wisconsina, no onda je na scenu stupio Brendan Koenig koji prvo pogađa tricu za izjednačenje 11,7 sekundi prije kraja, da bi sa zvukom sirene iz kuta pogodio još jednu kojom donosi pobjedu svojim Badgersima 66-63. Utakmicu je završio kao najbolji strijelac susreta s 20 koševa, od čega čak 6 trica. Kod poraženih su Jalen Reynolds i Remy Abell ubacili po 13.

Nakon što su napravili možda i najveće iznenađenje prve runde turnira pobjedom nad Michigan Stateom, ekipa Middle Tennesseea ipak je pala u drugom kolu u kojem ih je momčad Syracuse Orangea „isprašila“ sa 75-50. „Narančaste“ je predvodio Michael Gbinije s 23 poena, dok je kod Blue Raidersa tek Darnell Harris upisao dvoznamenkasti broj koševa (11).

Prolazak dalje ostvarila je i Villanova uvjerljivom pobjedom 87-68 nad Iowa Hawkeyesima. Oregon je slavio protiv Saint Joseph‘sa 69-64, Maryland protiv Hawaiija sa 73-60, dok je fantastični Buddy Hield s 36 koševa ponovno odveo svoju Oklahomu do pobjede, ovog puta nad VCU-em 85-81.

JUNAK DANA

Buddy Hield ponovo oduševljava svojim igrama, i kako smo gore naveli, predvodio je svoje Oklahoma Soonerse do pobjede s 36 koševa u isto toliko minuta. No, mislim da nedjeljna večer ipak nije dala junaka dana već – junake dana, a to je kompletna momčad Texas A&M Aggiesa koja je fantastičnim preokretom, koji više djeluje kao jedna divna filmska priča nego utakmica sveučilišne košarke došla do produžetaka u kojima je savladala momčad Northern Iowe.

TRAGIČAR DANA

Teško se odlučiti za ovu ne baš laskavu titulu, ali moram citirati kolegu Anesa u njegovom pregledu za četvrtak: „Tragičar ne može biti netko čija je uloga da sjedi na dnu klupe i dodaje ručnike.“ U ovom slučaju nećemo gledati brojke, jer na prvi pogled, Jeremy Morgan odigrao je fantastičnu utakmicu upisavši 36 koševa (doduše, 12 s linije slobodnih bacanja) čemu je pridodao i 12 skokova. No, on je taj čovjek koji je trebao biti najsigurniji u dresu Panthersa u trenucima kada se utakmica lomila, no izgubio je loptu kojom su Aggiesi krenuli u preokret. On je trebao biti čovjek na kojega će ići teret u produžecima, ali on ga očito nije bio u stanju podnijeti šutiravši 0/5 iz igre u drugom produžetku. Zato mislim da je on zaslužio titulu „tragičar dana“, iako u tu konkurenciju možemo staviti i Thomasa Walkupa koji je također ključni igrač svoje ekipe (SFA Lumberjacks), ali je pri vodstvu svoje momčadi 20 sekundi prije kraja (75-74) promašio polaganje te omogućio preokret ekipi Notre Damea.

POTEZ DANA

DRAFT PROSPEKTI

Sinoć je nastupalo 10 igrača za koje ugledna stranica draftexpress.com prognozira da će biti odabrani na ovogodišnjem NBA draftu, pa ćemo ići redom odabira koji oni prognoziraju:

1. Buddy Hield (Oklahoma) – 36 minuta, 36 koševa (11/20 iz igre, 6/14 trica, 8/10 slob. bacanja), 7 skokova, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta, 2 prekršaja
  2. Demetrius Jackson (Notre Dame) – 38 minuta, 18 koševa (6/8 iz igre, 2/3 trica, 4/4 slob. bacanja), 3 skoka, 2 asistencije, 1 blokada, 2 izgubljene lopte, 2 prekršaja
  3. Diamond Stone (Maryland) – 25 minuta, 14 koševa (6/8 iz igre, 2/2 slob. bacanja), 2 skoka, 1 blokada, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte, 4 prekršaja
  4. DeAndre Bembry (St. Josephˈs) – 40 minuta, 16 koševa (5/15 iz igre, 0/3 trica, 6/6 slob. bacanja), 12 skokova, 3 asistencije, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte, 4 prekršaja
  5. Melo Trimble (Maryland) – 37 minuta, 24 koša (5/14 iz igre, 1/6 trica, 13/14 slob. bacanja), 8 skokova, 3 asistencije, 2 izgubljene lopte, 1 prekršaj
  6. 42. Jake Layman (Maryland) – 37 minuta, 10 koševa (4/8 iz igre, 0/4 trica, 2/2 slob. bacanja), 6 skokova, 1 blokada, 1 ukradena lopta, 1 prekršaj
  7. Nigel Hayes (Wisconsin) – 36 minuta, 6 koševa (2/10 iz igre, 0/5 trica, 2/4 slob. bacanja), 8 skokova, 3 asistencije, 1 blokada, 1 izgubljena lopta, 4 prekršaja
  8. Jarrod Uthoff (Iowa) – 31 minuta, 16 koševa (6/12 iz igre, 2/5 trica, 2/4 slob. bacanja), 6 skokova, 2 asistencije, 2 blokade, 2 ukradene i izgubljene lopte, 1 prekršaj
  9. Robert Carter (Maryland) – 30 minuta, 7 koševa (3/6 iz igre, 0/1 trica, 1/1 slob. bacanja), 9 skokova, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte, 5 prekršaja
  10. Michael Gbinije (Syracuse) – 38 minuta, 23 koša (10/14 iz igre, 3/7 trica, 0/2 slob. bacanja), 2 skoka, 3 asistencije, 1 blokada, 3 ukradene i 2 izgubljene lopte