NBA igraèi solidni u europskim utakmicama

Mnogi NBA igraèi odigrali su svoje posljednje utakmice za europske ekipe. Nakon završetka lockouta veæina æe ih se vratiti u Ameriku i nastaviti igrati u NBA ligi. Situacija je pak drukèija s NBA igraèima u Kini koji ondje moraju ostati cijelu sezonu. U nastavku donosimo pregled, vjerojatno posljednjih, utakmica NBA igraèa u Europi.

U skupini A Eurolige Fenerbahèe je doživio tijesan poraz od Caje Laboral 85:90 nakon jednog produžetka. Thabo Sefolosha ponovno je bio jedan od najboljih u turskoj ekipi, postigao je 13 poena, uhvatio 4 skoka, ukrao 5 lopti i podijelio 3 asistencije. Za pobjednike je pak debitirao Goran Dragiæ, ali je odigrao samo 3 minute te se nije upisao u strijelce. Nancy je na domaæem parketu ostvario vrlo važnu pobjedu protiv Benneta unatoè slaboj utakmici Nicolasa Batuma koji je postigao 4 poena, uhvatio 5 skokova i izgubio 5 lopti.

CSKA je bez veæih problema svladao Žalgiris sa 95:82 i bez ozlijeðenog Kirilenka. Sjajno je odigrao Nenad Krstiæ koji je ubacio 21 poen i uhvatio 7 skokova te je proglašen najboljim igraèem Eurolige u mjesecu studenom. Kod litavske momèadi Sonny Weems ubacio je 22 poena, dok je Ty Lawson ponovno slabo odigrao i postigao 2 poena te ukrao 3 lopte. Zagreb je upisao drugu euroligašku pobjedu ove sezone, sa 86:74 “pao” je Brose Baskets a u svom debiju T.J. Ford postigao je 10 asistencija za 13 minuta igre.

U skupini C Anadolu Efes svladao je Partizan sa 67:58 i tako produžio šanse za prolazak u Top 16. Saša Vujaèiæ postigao je 21 poen i 5 skokova, dok je Ersan Ilyasova upisao tek 2 poena i 7 skokova. Za Partizan je Acie Law upisao 10 poena i 3 asistencije dok je zakazao Nikola Pekoviæ koji je postigao tek 3 poena i 4 skoka. Rezultatom 93:89 Real Madrid svladao je Belgacom Spirou uz vrlo dobru utakmicu Sergea Ibake koji je ubacio 12 poena, uhvatio 9 skokova i blokirao 5 šuteva. Rudy Fernandez bio je nešto suzdržaniji te postigao 3 poena i uhvatio 3 skoka. Maccabi je na svom terenu upisao pobjedu nad Emporio Armanijem 85:76. Jordan Farmar je za pobjednike upisao 21 poen, 6 skokova i 5 asistencija dok je kod talijanske ekipe Danilo Gallinari postigao 24 poena.

Galatasaray je u skupini D svladao Asseco Prokom nakon jednog produžetka 78:76, a vrlo dobru partiju pružio je Zaza Pachulia postigavši 19 poena i 10 skokova, dok mu je suigraè Darius Songaila ubacio 10 poena.

U EuroCupu igralo se drugo kolo. Khimki je pobijedio Rigu sa 90:70 uz 8 poena i 4 skoka Timofeya Mozgova te 2 poena i 3 skoka Austina Dayea. Benetton je bio manje sreæe te sa 87:78 doživio poraz od Spartaka. Brian Scalabrine nastavio je negativan trend i ponovno odigrao vrlo slabo upisavši tek 4 poena u 25 minuta igre. I ASVEL je doživio poraz, sa 66:62 bolji je bio Lukoil. Kod francuske ekipe Tony Parker nije nastupao dok je Ronny Turiaf upisao 11 poena. Valencia je sa 75:62 svladala Oostende uz dobar doprinos Tiaga Splittera koji je ubacio 15 poena i uhvatio 3 skoka za 20 minuta igre.

Kao što smo veæ ranije prošloga tjedna pisali, Deron Williams odigrao je sjajnu utakmicu za Bešiktaš u Eurochallenge natjecanju u kojem je njegova ekipa svladala Gottingen 105:94. Ovaj NBA košarkaš postigao je toèno 50 poena, uz sjajan šut iz igre 17/23. Semih Erden prisustvovao je sa 9 poena i 6 skokova. Turk Telekom upisao je prvu svoju pobjedu u ovom natjecanju, sa 93:74 svladali su Minsk, a velike zasluge za to pripadaju Mehmetu Okuru koji je ubacio 18 poena i uhvatio 14 skokova.

U europskoj ligi s najviše NBA igraèa, turskoj, odigrano je sedmo kolo kojeg je Bešiktaš otvorio pobjedom nad Aliagom 92:80. Deron Williams odigrao je 37 minuta te postigao 15 poena, 5 skokova i 4 asistencije. Rezultatom 79:74 Anadolu Efes svladao je Karsiyaku, a Ersan Ilyasova postigao je 12 poena i 8 skokova, dok je Saša Vujaèiæ bio raznovrstan sa 11 poena, 5 skokova, 4 asistencije i 2 ukradene lopte. Turk Telekom doživio je neugodan poraz od Erdemira, semafor na kraju utakmice pokazivao je 92:73. Mehmet Okur bio je meðu boljim igraèima svoje momèadi postigavši uèinak od 12 poena i 7 skokova. Galatasaray je sa 20 poena razlike, 87:67, svladao Trabzonspor a novi double-double uèinak ostvario je Zaza Pachulia sa 11 poena i 12 skokova. Darius Songaila odigrao je nešto lošije te ubacio 6 poena za 17 minuta igre.

NBA igraèi u talijanskoj ligi doživjeli su poraze prošloga tjedna. Benetton je sa 82:79 izgubio na domaæem parketu od ekipe Angelico Biella. Brian Scalabrine uspio je za 33 minute postiæi 11 poena i uhvatiti 4 skoka. Jednaku sudbinu doživio je i Emporio Armani koji je poražen 91:80 od Caserte. Danilo Gallinari je bio vrlo dobar te ubacio 16 poena i uhvatio 5 skokova za samo 23 minute igre.

CSKA upisao je pobjedu u ruskoj ligi, sa 78:67 svladali su UNICS. Kirilenko nije nastupao zbog ozljede nosa, dok je Nenad Krstiæ upisao 6 poena i 3 skoka. Khimki je na domaæem parketu poražen od Spartaka 82:95 unatoè dobroj igri Timofeya Mozgova koji je ubacio 20 poena i uhvatio 3 skoka.

Žalgiris je prošlog tjedna odradio dva susreta litavske lige i u oba je uspio slaviti. Prvo su rezultatom 104:84 svladali Siauliai. Ty Lawson upisao je 15 poena i 3 asistencije za 19 minuta igre, dok je Sonny Weems nešto slabije odigrao te postigao tek 4 poena i 5 skokova. U drugoj utakmici, protiv Techesasa, slavili su rezultatom 89:79 uz sliène uèinke NBA igraèa. Lawson je postigao 10 poena, dok je Weems uz 6 poena uhvatio i 6 skokova.

U francuskoj ligi vidjeli smo impresivne utakmice NBA igraèa. Nancy je rezultatom 96:88 svladao Cholet a Nicolas Batum upisao je 27 poena, 7 skokova i 5 asistencija za 40 minuta igre. Slavio je i ASVEL, sa 80:74 svladali su Strasbourg a do pobjede ih je vodio Tony Parker sa 23 poena, 8 asistencija i 5 skokova. Nantes je u drugoj ligi svladao Bordeaux 76:66, a kod poraženih je najbolji bio Boris Diaw koji je ubacio 15 poena i uhvatio 8 skokova.

Real Madrid slavio je u španjolskoj ligi 84:67 nad Zaragozom. Rudy Fernandez nije igrao, dok je Serge Ibaka odlièno iskoristio svojih 25 minuta i upisao 15 poena, 9 skokova i 6 blokada. Caja Laboral doživjela je poraz kod Unicaje 66:79, a Goran Dragiæ odigrao je 13 minuta te postigao 7 poena i 3 skoka. Tiago Splitter ponovno je bio vrlo dobar te sa 15 poena i 9 skokova vodio Valenciju do pobjede 75:67 nad Manresom.

U 9. kolu jadranske lige Maccabi je slavio nad Cedevitom 96:89 a Jordan Farmar postigao je 15 poena i 13 asistencija. Partizan je bio uvjerljiv protiv Hemofarma i slavio sa 82:60 uz 13 poena i 4 skokova Nikole Pekoviæa. Zanimljivu utakmicu odigrao je Acie Law koji u 15 minuta nije uputio niti jedan šut prema košu, a u statistiku je upisao tek 1 skok i 1 izgubljenu loptu. Zagreb je doživio poraz 83:85 na gostovanju kod Radnièkog a T.J. Ford upisao je 7 poena i 5 asistencija za 17 minuta igre. Zvezda je takoðer doživjela poraz od jednog koša, sa 75:73 bolja je bila Krka. Adam Morrison u posljednje vrijeme slabo igra te je u svojoj posljednjoj utakmici za Zvezdu postigao 4 poena i 3 skoka. Danas je raskinuo svoj ugovor i vraæa se u SAD.

Kineska liga odigrava se u užurbanom tonu tako da su prošli tjedan odigrana tri kola. Guangshua je upisala dvije pobjede i jedan poraz. Wilson Chandler u prvoj je utakmici postigao 28 poena i 12 skokova, u drugoj (poraz) 42 poena i 10 skokova te u treæoj 22 poena i 8 skokova. Zhejiang je odigrao dvije utakmice i upisao dvije pobjede, dok treæu utakmicu igraju danas. J.R. Smith je prvo postigao 15 poena, 6 skokova i 4 asistencije, a zatim 20 poena, 4 skoka i 4 asistencije. Guandong je takoðer upisao dvije pobjede i jedan poraz. Jianlian Yi prvo je ubacio 30 poena uz 17 skokova, zatim 3 poena uz 6 skokova te na kraju tjedna nije igrao, ali zato je u njegovoj ekipi zaigrao Aaron Brooks koji je odigrao dvije utakmice. U debiju je postigao 4 poena, a u drugoj utakmici 14 poena i 7 asistencija. Kenyon Martin debitirao je u porazu svog Xinjianga sa 16 poena i 9 skokova, dok je u pobjedi nad Bayijem postigao 12 poena i uhvatio 12 skokova.

Leandro Barbosa ubacio je 22 poena u pobjedi svog Flamenga nad Uniceubom 110:72.