NCAA: Kraj sezone za Duke i Missouri

Noæas je u završnici amerièke sveuèilišne košarkaške lige odigrano preostalih 16 susreta drugog kruga. Vidjeli smo dva velika iznenaðenja, ispadanje sveuèilišta Duke i Missouri, koji su bili postavljeni kao drugi nositelji svojih regija.

SOUTH

U regiji South noæas su odigrana samo 2 susreta, ali u oba su nižepostavljene momèadi uspjele svladati one s višim rangom nositelja. Najveæe iznenaðenje veèeri je poraz sveuèilišta Duke od Lehigha 70:75. Ovo je tek drugi puta da Duke ispada iz završnog turnira nakon samo jedne utakmice u posljednjih 16 godina. Prošli puta to im se dogodilo 2007. godine kada su iz izbacili košarkaši sveuèilišta Virginia Commonwealth.

Prvo poluvrijeme utakmice bilo je potpuno izjednaèeno,  Lehigh je èešæe bio u vodstvu, ali nakon isteka 20 minuta semafor je pokazivao rezultat 30:28 u korist Dukea. U posljednje 3 minute ušlo se s prednošæu Lehigha od 2 poena, ali nakon toga nezaustavljivi C.J. McCollum postiže tricu za poveæanje  vodstva na 5 razlike i nakon toga Duke više nije uspio doæi u priliku preokrenuti susret u svoju korist.

Iako je imao loš ukupan šut (9-24), Lehigh svoju veliku pobjedu može najviše pripisati C.J. McCollumu koji je postigao 30 poena, uhvatio 6 skokova i podijelio 6 asistencija. Dobar je bio i Gabe Knutson sa 17 poena i 8 skokova. Duke je u svojim redovima imao samo dvojicu raspoloženih igraèa, po 19 poena postigli su Austin Rivers i Mason Plumlee, a potonji je uhvatio i 12 skokova.

Nakon utakmice trener Dukea Mike Krzyzewski nije mogao ništa drugo nego èestitati protivnicima i pohvaliti njihovog najboljeg igraèa: “Imali su najboljeg igraèa na terenu, to je bio McCollum. On je njihov najbolji igraè cijele godine i jedan je od boljih igraèa u cijeloj ligi. Mogli ste noæas vidjet i zašto.”

Notre Dame, sedmi nositelj regije South završio je natjecanje porazom od Xaviera, 10. nositelja regije. Notre Dame veæinu je susreta proveo u vodstvu, ali u posljednjoj minuti susreta nisu uspjeli postiæi niti jedan poen, a protivnici su ih ubacili 7 i zasluženo slavili 67:63. Xavier je do pobjede predvodio Tu Holloway s 25 poena.

Notre Dame (7) – Xavier  (10) 63:67
Duke (2) – Lehigh (15) 70:75

EAST

Kao i u regiji South, i ovdje su odigrane samo dvije utakmice, ali ekipe s višim rangom bile su uspješnije od protivnika i nisu dopustile iznenaðenja, iako je u obje utakmice bilo veoma zanimljivo.

Cincinnati je iskoristio loš poèetak utakmice Texasa te je nakon prvog poluvremena ostvario vodstvo od 31:17. Imali su u nekoliko navrata u drugom poluvremenu prednost i od 19 poena, ali sve se to do kraja utakmice istopilo. Šest minuta prije kraja Sheldon McClellan smanjuje zaostatak Texasa na samo 1 poen, a nakon nekoliko napada uspjeli su i izjednaèiti rezultat (52:52), ali nikako nisu uspjeli prijeæi u vodstvo. Nakon toga Cincinnati postiže 6 uzastopnih koševa i više ne pruža priliku Texasu za pobjedu.

U pobjedi 65:59 Cincinnati je predvodio Yancy Gates s 15 poena i 10 skokova, 13 poena ubacio je Jaquon Parker a 12 Dion Dixon. Najbolji kod Texasa bio je J’Covan Brown s 19 poena, 6 asistencija i 5 skokova.

Florida State, postavljena za treæeg nositelja regije East, bila je na rubu ispadanja od St. Bonaventure, ali ipak su uspjeli proæi u daljnji tijek završnog turnira. Upisali su pobjedu 66:63 nakon veoma uzbudljive utakmice.

Florida je loše otvorila utakmicu, te su na poluvremenu zaostajali 34:28. U rezultatskom zaostatku bili su sve do 5 minuta prije kraja kada Ian Miller postiže tricu za prvo vodstvo Florida Statea na utakmici, 55:52. Došli su igraèi Floride do prednosti 60:52, ali St. Bonaventure se nije predavao. Postigli su tri uzastopne trice i uspjeli se približiti na samo 2 poena zaostatka, imali su posljednji napad na utakmici uz 3 poena zaostatka, ali dva upuæena šuta prema košu nisu bila precizna.

Bernard James bio je najbolji kod Florida Statea s 19 poena i 9 skokova, dok je 13 poena, 7 skokova i 6 asistencija ubilježio Luke Loucks. Najbolji kod St. Bonaventure bio je Andre Nicholson s 20 poena.

Cincinnati (6) – Texas (11) 65:59
Florida State (3) – St. Bonaventure (14) 66:63

WEST

Regija West ponudila nam je još jedno veliko iznenaðenje. Kao i u regiji South, i ovdje je drugi nositelj nakon prve utakmice okonèao svoj nastup na završnom turniru. Sveuèilište Missouri poraženo je od Norfolk Statea rezultatom 84:86 u veoma uzbudljivoj i neizvjesnoj utakmici.

Prvo poluvrijeme završeno je izjednaèenim rezultatom, 38:38, dok se u drugom dijelu igralo koš za koš i ekipe su se èesto izmjenjivale u vodstvu što je bio uvod u zanimljivu završnicu. 50 sekundi prije kraja rezultat je bio poravnan, ali tada Kyle O’Quinn postiže koš uz slobodno bacanje, a zatim pogaða još jedno bacanje za prednost od 4 poena. Phil Pressey pogaða tricu za Missouri 11 sekundi prije kraja za smanjenje na 1 poen zaostatka. Rodney McCauley pogaða jedno slobodno bacanje, drugo promašuje, ali O’Quinn hvata napadaèki skok za Norfolk i mislilo se da je utakmica gotova. Ali on je promašio oba bacanja i dao priliku Missouriju za pobjedu, ali šut za tri poena Presseya nije bio precizan i Norfolk slavi veliku pobjedu.

Trojica igraèa Norfolk State ubacila su 20 ili više poena, najbolji je bio O’Quinn s 26 poena i 14 skokova, dok su po 20 poena ubacili Pendarvis Williams i Chris McEachin. Favorizirani Missouri takoðer je imao trojicu sa 20 ili više poena, 22 ubacio je Michael Dixon, do su po 20 poena postigli Phil Pressey i Marcus Denmon.

Ostale utakmice ove regije nisu bile toliko izjednaèene, prvi nositelj Michigan State slavio je protiv LIU-Brooklyna 89:67 na krilima Draymonda Greena koji je ostvario triple-double uèinak od 24 poena, 12 skokova i 10 asistencije. Florida je bez problema svladala Virginiju, dok je Saint Louis rezultatom 61:54 izbacio s turnira Memphis.

Michigan State (1) – LIU-Brooklyn (16) 89:67
Memphis (8)- Saint Louis (9) 54:61
Florida (7) – Virginia (10) 71:45
Missouri (2) – Norfolk State (15) 84:86

MIDWEST

U ovoj regiji noæas je odigrano svih 8 susreta i takoðer je bilo nekoliko iznenaðenja. Najveæe je ispadanje 4. nositelja, sveuèilišta Michigan od 13. nositelja, sveuèilišta Ohio.

Ohio je uspio do prvog poluvremena napraviti prednost od 6 poena (35:29) i to su uspjeli saèuvati do kraja susreta. Michigan se u nekoliko navrata približio na samo 3 poena zaostatka, ali u posljednje 4 minute utakmice nisu uspjeli postiæi niti jedan poen, istina, nije ni Ohio bio previše uspješniji, oni su uspjeli postiæi tek 2 poena, ali i to je bilo dovoljno za veliko slavlje.

Ohio Bobcatse predvodio je D.J. Cooper s 21 poenom, dok je Walter Offutt postigao 11 poena. Kod poraženom Michigana najbolji je bio Trey Burke sa 16 poena, dok je 14 ubacio Tim Hardaway.

Nisu se bolje proveli ni 5. nositelji regije, sveuèilište Temple koje je poraženo od South Floride 44:58. Prvo poluvrijeme utakmice bilo je veoma usporeno i završeno je rezultatom 19:15 za Temple, ali South Florida se budi u drugom dijelu u kojem postiže 43 poena i upisuje pobjedu i prolazak u daljnju fazu natjecanja.

Po 17 poena za pobjednike postigli su Anthony Collins i Victor Rudd, dok je 19 poena u redovima Templea postigao Khalif Wyatt.

U ovoj regiji najveæi favoriti bili su uvjerljivi, North Carolina je s 19 poena razlike svladala Vermont uz sjajnog Tylera Zellera koji je ubacio 17 poena i uhvatio 15 skokova, Kansas je slavio s 15 poena razlike uz 16 poena i 13 skokova svog najboljeg igraèa Thomasa Robinsona, dok je Georgetown slavio s takoðer 15 poena prednosti ispred Belmonta.

Možemo još spomenuti da je u pobjedi sveuèilišta Purdue nad Saint Mary’som 72:69 naš Sandi Marciuš igrao 16 minuta tijekom kojih je upisao 5 poena, 3 skokova i 2 blokade.

North Carolina (1) – Vermont (16) 77:58
Kansas (2) – Detroit (15) 65:50
Georgetown (3) – Belmont (14) 74:59
Michigan (4) – Ohio (13) 60:65
Temple (5) – South Florida (12) 44:58
San Diego State (6) – NC State (11) 65:79
St. Mary’s (7) – Purdue (10) 69:72
Creighton (8) – Alabama (9) 58:57