NCAA: Kraj sezone za Georgetown, Indiana i Kansas uvjerljivi

Novih 16 susreta odigrano je u NCAA ligi te je okončana druga runda završnog turnira. Najveće iznenađenje dana je ispadanje Georgetown iz turnira, dok su ekipe postavljene kao 1. seed svojih regija, Indiana i Kansas došli do uvjerljivih pobjeda.

Midwest

Creighton Bluejays (7) – Cincinnati Bearcats (10) 67:63
(McDermott 27p, 11sk; Kilpatrick 19p, Wright 15p, 6as)

Sinoć su odigrane samo dvije utakmice regije Midwest. Ekipe s boljim seedom su na kraju uspjele slaviti, iako je malo nedostajalo da situacija bude drugačije. To se prije svega odnosi na susret Creightona i Cincinnatija koji je bio neizvjestan do samoga kraja, no ipak je Creighton na krilima sjajnog Douga McDermotta uspio upisati pobjedu rezultatom 67:63.

Utakmica je bila vrlo neizvjesna, a manju prednost pred kraj utakmice ostvario je Creighton. U zadnjih 50 sekundi vidjeli smo završnicu u kojoj su igrači Cincinnatija stalno radili prekršaje, ali Bluejaysi su bili precizni s linije slobodnih bacanja. Uspjeli su Bearcatsi doći na minut od tri poena te su imali šut za produžetak, ali je Sean Kilpatrick promašio i tako je završena njihova sezone.

McDermott je na kraju upisao 27 poena i uhvatio 11 skokova, dok je s druge strane najbolji bio Kilpatrick s 19 poena, ali i promašajem koji bi utakmicu odveo u produžetak.

Ovom pobjedom Creighton je izborio dvoboj protiv Duke Blue Devilsa u sljedećoj fazi natjecanja. Duke se bez problema obračunao s Albanyjem te slavio 73:61. Blue Devilsi su vodili od samog početka susreta i nisu dopustili nikakvo iznenađenje. U njihovim redovima raspoloženi su bili Seth Curry s 26 poena i Mason Plumlee s 23 poena i 8 skokova. U poraženoj je momčadi Jacob Iati ubacio 15 poena, uz po 6 skokova i asistencija.

Duke Blue Devils (2) – Albany Great Danes (15) 73:61
(Curry 26p, Plumlee 23p; Iati 15p, 6as, 6sk)

West

Kansas State Wildcats (4) – La Salle Explorers (13) 61:63
(Henriguez 17p, 12sk, Southwell 17p; Wright 21p, 8sk, Galloway 19p)

Vrlo uzbudljivu utakmicu te iznenađenje u vidu ispadanja četvrtopostavljene momčadi vidjeli smo u regiji West. Ondje su košarkaši sveučilišta La Salle uspjeli svladati favorizirani Kansas State i plasirati se u treći krug završnog NCAA turnira, gdje ih čeka sveučilište Mississippi, poznatije kao Ole Miss.

Explorersi su utakmicu otvorili s tri pogođene trice i dali naslutiti da bi moglo doći do njihove iznenađujuće pobjede u ovoj utakmici. Prvo poluvrijeme su odlično odigrala na oba kraja parketa te su tri minute prije velikog odmora došli do prednosti od 18 poena, 39:21.

Kansas State nije imao namjeru večeras završiti sezonu te su otvorili drugi dio utakmice serijom 8-0 i tako se malo po malo približavali protivnicima. Veliki preokret okrunio je Rodney McGruder 7 minuta prije kraja polaganjem za prvo vodstvo Kasasa na utakmici od 57:56. Na njihovu žalost nisu ovdje uspjeli prelomiti susret, već se do kraja igralo koš za koš i ušlo se u napetu završnicu. U zadnjih 6 minuta susreta La Salle je sve svoje poene postigao s linije slobodnih bacanja, a sve ih je postigao jedan igrač, Jerrell Wright. On je ubacio dva bacanja 30 sekundi prije kraja za ponovno preuzimanje vodstva od strane La Sallea.

Imao je Kansas State još dvije prilike do kraja utakmice, ali Jordan Henriquez i Angel Rodriguez su bili neprecizni te je za njih sezona okončana. Explorerse je do pobjede vodio Wright s 21 poenom i 8 skokova, a 19 poena ubacio je Ramon Galloway. Poražene su sa 17 poena predvodili Henriquez i Shane Southwell.

Wisconsin Badgers (5) – Ole Miss Rebels (12) 46:57
(Dekker 14p; Henderson 19p, Buckner 9p, 12sk)

U regiji West svoj nastup završio je i peti nositelj, momčad Wisconsin Badgersa. Njih je rezultatom 57:46 svladao Ole Miss i tako izborio nastup protiv La Sallea, o čemu smo pisali u gornjem izvještaju.

Utakmica je bila vrlo izjednačena u prvom dijelu, obje ekipe provele su neko vrijeme u vodstvu, a na kraju prvog poluvremena Wisconsin je imao prednost od tri poena. Tijekom prvih 20 minuta igre igrač Ole Missa Marshall Henderson promašio je 10 od 11 upućenih šuteva na koš. On je i poznat po tome što će šutirati iz svake situacije, kad god dobije priliku, tako da ga ovako loš šut nije brinuo.

Imao je Wisconsin prednost do polovice drugog poluvremena, kada je konačno proradio Henderson. Ubacio je dvije trice kojima je rezultat poravnao na 36:36, a nešto kasnije je ubacio novih 6 uzastopnih poena za odvajanje Mississippija na 50:44 tri minute prije kraja susreta. Ta prednost je bila dovoljna do kraja susreta i veliko slavlje Rebelsa.

Henderson je utakmicu završio s 19 poena, uz šut iz igre 6/21. Solidnu partiju pružio je njegov suigrač Murphy Holloway s 10 poena i 9 skokova, a ostali igrači nisu postigli više od 10 poena, uglavnom zato što je Henderson koristio sve raspoložive lopte. Kod Wisconsina je najbolji s 14 poena bio Sam Dekker.

Ohio State Buckeyes (2) – Iona Gaels (15) 95:70
(Thomas 24p, Thompson 20p, 10sk; Sledge 20p)

Notre Dame Fighting Irish (7) – Iowa State Cyclones (10) 58:76
(Knight 14p, Cooley 14p; Niang 19p, Ejim 17p, 8sk)

East

Indiana Hoosiers (1) – James Madison Dukes (16) 83:62
(Ferrell 16p, 8sk, 6as, Sheehey 15p; Nation 24p, Cooke 18p)

Ekipa postavljena na prvo mjesto regije East, Indiana Hoosiersi nisu imali velikih problema u svojoj prvog utakmici ovogodišnjeg March Madnessa. Rezultatom 83:62 svladali su sveučilište James Madison i tako izborili plasman u treći krug završnog NCAA turnira gdje će snage odmjeriti protiv sveučilišta Temple.

Utakmica je bila jednostrana od samoga početka, Hoosiersi su poveli 9:0, a sve je koševe do tada ubacio Yogi Ferrell. Uskoro mu se pridružio i Cody Zeller s dva zakucavanja i prednost je već nakon šest minuta igre iznosila 13 poena. Nisu se ovdje košarkaši Indiane zaustavili te su na poluvrijeme otišli s 20 poena prednosti. U drugom dijelu igralo se nešto sniženim intenzitetom i razlika na kraju utakmice bila je jednaka kao i na poluvremenu, 20 poena.

Indianu je predvodio Ferrell sa 16 poena, 8 skokova i 6 asistencija, a dobar je s klupe bio i Will Sheehey s 15 poena. Zeller i Victor Oladipo susret su završili s po 11 poena. Kod poraženih je odličan bio Andre Nation s 24 poena, a dobro je odigrao i Charles Cooke koji je ubacio 18 poena.

North Carolina State Wolfpack (8) – Temple Owls (9) 72:76
(Brown 22p, 9as, Leslie 20p; Wyatt 31p, O’Brien 18p)

Miami Hurricanes (2) – Pacific Tigers (15) 78:49
(Scott 21p, Larkin 10p, 9as; Fulton 18p)

Illinois Fighting Illini (7) – Colorado Buffaloes (10) 57:49
(Paul 17p, Richardson 14p; Booker 14p)

South

Georgetown Hoyas (2) – Florida Gulf Coast Eagles (15) 68:78
(Starks 23p, 6as, Porter 13p, 11sk; Brown 24p, 9sk, Thompson 23p)

Najviše utakmica odigrano je u regiji South, čak 6. Najveće iznenađenje dana, ali i dosadašnjeg dijela turnira je ispadanje Georgetown Hoyasa, koji su bili 2. seed. Od njih su bolji bili košarkaši Florida Gulf Coasta rezultatom 78:65.

Georgetown je na sredini prvog poluvremena došao do prednosti od sedam razlike i činilo se da neće imati previše problema na ovoj utakmici, ali Eaglesi su im odmah pokazali suprotno te su vrlo brzo izjednačili susret te na poluvrijeme otišli s prednošću od dva poena razlike. Prvu veću prednost FGCU radi početkom drugog poluvremena, kada Bernard Thompson postiže dvije trice za vodstvo 39:31.

Igrači Florida Gulf Coasta uspjeli su realizirati i sljedećih 6 napada te su 12 minuta prije kraja došli do velike prednosti od 52:33. Dali su Hoyasi sve od sebe kako bi se vratili u utakmicu, čak su došli na zaostatak od pet poena minutu prije kraja susreta, ali više od toga nisu uspjeli jer su Eaglesi mirno pogađali svoja slobodna bacanja.

Pobjedničku momčad predvodio je Sherwood Brown s 24 poena, dok je 23 upisao Bernard Thompson. Hrvatski košarkaš Filip Cvjetičanin dobio je samo dvije minute igre za Eaglese, ali nije se uspio upisati u statistiku. U redovima Georgetowna Markel Starks upisao je 23 poena, a 13 poena i 11 skokova učinak je Otta Portera.

UCLA Bruins (6) – Minnesota Golden Gophers (11) 63:83
(Muhammad 20p; Hollins Andre 28p, 9sk, Hollins Auston 16p, 7as)

Nastup na završnom turniru okončalo je sveučilište UCLA, koje je rezultatom 86:63 izgubilo od Minnesote. To znači da smo se oprostili od Shabazza Muhammada koji će na ovogodišnjem draftu najvjerojatnije biti izabran među prvih 10 pickova.

Utakmica je otvorena u vrlo sporom ritmu, obje ekipe su bile veoma nervozne te je nakon pet minuta igre semafor pokazivao rezultat 2:0 u korist Minnesote. Ubrzo se igra rasplamsala te je Minnesota malo po malo gradila svoju prednost na krilima Andrea i Austina Hollinsa. Njihovim su koševima došli do velike prednosti od 33:19 te UCLA više nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti.

Pokušao je Muhammad vratiti svoju momčad u utakmicu, ali svaki puta su igrači Minnesote imali spreman odgovor na njegove pokušaje te su timskom igrom pokazali da zaslužuju prolazak u daljnju fazu natjecanja.

Odličnu utakmicu odigrao je Andre Hollins s 28 poena, 9 skokova i 5 asistencija, dok je Austin Hollins susret završio sa 16 poena, 7 asistencija i 4 ukradene lopte. Muhammad je za UCLA postigao 20 poena uz slab šut iz igre 6/18.

North Carolina Tar Heels (8) – Villanova Wildcats (9) 78:71
(Hairston 23p, McAdoo 17p; Pinkston 20p, 8sk, Hilliard 18p)

Florida Gators (3) – Northwestern State Demons (14) 79:47
(Murphy 18p, 8sk, Young 16p, 9sk; Hicks 12p, 8sk)

San Diego State Aztecs (7) – Oklahoma Sooners (10) 70:55