Tuesday, April 23, 2024

NCAA: Otpali branitelji naslova, favoriti prošli dalje

Još juèer naveèer dok su misle i glave bile usmjerene iskljuèivo na prijelazni rok NBA lige odigrale su se brojne utakmice na sveuèilišnim parketima. Veæih iznenaðenja nije bilo, favoriti poput Kentuckyja, Baylora, Syracusea i Ohio Statea su prvi dio posla obavili uspješno.

SOUTH

Jedni od glavnih favorita natjecanja, sveuèilište Kentucky je bez veæih problema pobijedilo Western Kentucky koje se na March Madness plasiralo kroz dodatno razigravanje igrano dva dana ranije. Konaèna razlika je iznosila “tek” 15 poena, naime Wildcatsi su u jednom trenutku imali i 32 poena razlike, no tada su usporili tempo, odigrali opreznije i s manjom dozom agresivnosti. Anthony Davis, potencijalni prvi izbor drafta, susret je završio sa 16 poena i 9 skokova, Terrence Jones je upisao double-double od 22 poena i 10 skokova, dok je Doron Lamb dodao 16 poena.

U istoj regiji smo se veæ u prvoj fazi natjecanja oprostili od branitelja naslova, sveuèilišta Connecticut koje je izgubilo protiv Iowa Statea. Potonji su vodili veæi dio susreta, u jednom trenutku i s 22 poena razlike. Kod Connecticuta je Shabazz Napier ubacio 22 poena, dok je na drugoj strani Royce White okonèao susret s 15 poena i 13 skokova.

Dodajmo kako su sljedeæi krug oèekivano izborili i sveuèilište Indiana te sveuèilište Baylor, dok su se za donekle najveæe iznenaðenje pobrinuli sveuèilištarci VCA pobijedivši u samoj završnici 5-rangiranu školu, Wichita State. Za kraj prvog dana u regiji South spomenimo da je Colorado slavio protiv UNLV-a.

Preostala dva susreta u regiji su na rasporedu danas.

Kentucky (1) – Western Kentucky (16) 81:66
Iowa State (8) – Connecticut (9) 77:64

Wichita State (5) – VCU (12) 59:62
Indiana (4) – New Mexico State  (13)79:66

UNLV (6) – Colorado (11) 64:68
Baylor (3) – South Dakota State (14) 68:60

Notre Dame (7) – Xavier  (10) (16.3.2012)
Duke (2) – Lehingh (15) (16.3.2012)

EAST

Dugo su košarkaši Syracusea lomili otpor “žilavih” sveuèilištaraca UNC-Asheville. Naime, prvi nositelji regije East su zaostajali èetiri poena nakon prvog dijela susreta, no nakon što su se uspjeli odvojiti na osam poena razlike dobre tri minute prije kraja, UNC-Ashveille se nije predao. Tricom Jarona Lanea su se minutu prije kraja vratili na svega tri poena (61:64), ali dalje od toga nije išlo. Zadržali su Scoop Jardine (11 poena), Kris Joseph (12) i Brandon Triche (9) mirnu ruku s linije slobodnih bacanja.

U iznimno izjednaèenoj utakmici izmeðu Kansas Statea i Southern Mississippija slavili su košarkaši Kansasa. Ponajviše zahvaljujuæi Angelu Rodriguezu koji je s fenomenalnim prodorom dvije minute prije kraja odveo svoju momèad na pet poena prednosti, odnosno do kraja susreta pogodio 6/8 slobodnih bacanja što je bilo dovoljno za prvo slavlje. Kansas State æe u sljedeæem krugu odmjeriti snage upravo sa Syracuseom.

Kraj prièe veæ u samom startu March Madnessa je za sveuèilište Harvard. Naime nekadašnja škola Jeremyja Lina plasirala se na “Veliki ples” prvi puta nakon 1946. godine, ali igraèi Vanderbilta (pobijedili u finalu konferencijskog turnira Kentucky) su bili prevelika prepreka za dodatno iznenaðenje.

Imamo i mi jednog predstavnika u regiji East, to je Duje Dukan (Wisconsin) koji je slavio u prvom susretu protiv Montane, iako nije igrao. Gonzaga i Ohio State su se s uvjerljivim rezultatima plasirali u sljedeæi krug gdje æe meðusobni susret odrediti putnika za regionalno polufinale.

Preostala dva susreta u regiji South su na rasporedu danas.

Syracuse (1) – UNC-Asheville (16) 72:65
Kansas State (8) – Southern Mississippi (9) 70:64

Vanderbilt (5) – Harvard  (12) 79:70
Wisconsin (4) – Montana (13) 73:49

Cincinnati (6) – Texas (11) (16.3.2012)
Florida State (3) – St. Bonaventure (14) (16.3.2012)

Gonzaga (7) – West Virginia  (10) 77:54
Ohio State (2) – Loyola (MD) (15) 78:59

WEST

Regija West priuštila nam je 4 susreta u kojima su svi favoriti uspjeli ostvariti pobjede i nastaviti put da vrha lige. Marquette, treæi nositelj regije, bez veæih problema uspio se obraèunati sa sveuèilištem BYU. Veæ u prvom poluvremenu ostvarili su prednost od 20 poena prednosti što su znali rutinski saèuvati do kraja utakmice. Jae Crowder predvodio je pobjednièku momèad s 25 poena i 16 skokova, dok je na drugoj strani Brandon Davies ubacio 19 poena i uhvatio 12 skokova.

Louisville se morao nešto više potruditi za pobjedu protiv Davidsona, no na kraju su uspjeli slaviti. Imali su blagu rezultatsku prednost tijekom cijelog susreta, ali stalno su se uspijevali držati na distanci od protivnika. Do dvoznamenkaste prednosti došli su u drugom poluvremenu i uspjeli su susret mirno privesti kraju. Peyton Siva bio je najbolji kod Louisvillea sa 17 poena i 6 skokova, dok je za Davidson odlièno odigrao Jake Cohen koji je ubacio 24 poena i uhvatio 10 skokova.

New Mexico odigrao je sliènu utakmicu kao Louisville, stalno su imali prednost Long Beach Statea koju su uspjeli održavati sve do kraja utakmice. Murray State u prvom poluvremenu se muèio protiv Colorado Statea, ali u drugih 20 minuta igre uspjeli su prelomiti susret. U prvih 10 minuta drugog poluvremena primili su samo jedan koš, a postigli su 18 poena i to je bilo kljuèno razdoblje koje im je donijelo pobjedu.

Preostala 4 susreta u regiji West danas su na rasporedu.

Michigan State (1) – LIU-Brooklyn (16) (16.3.2012)