Nevjerojatni Kirilenko, zapoèela kineska liga

Prošloga tjedna ponovno je bilo vrlo zanimljivo u europskim natjecanjima. Vidjeli smo nevjerojatnu utakmicu Andreja Kirilenka u Euroligi, a zapoèelo je i EuroCup natjecanje.

Euroliga došla je do petog kola. U skupini A Fenerbahèe je sa 85:83 svladao Bennet Cantu na domaæem terenu uz 14 poena i 7 skokova Thabe Sefoloshe. Nancy je prema oèekivanjima doživio poraz na gostovanju kod Olympiakosa. Konaèan rezultat glasio je 91:78 za grèku momèad. Nicolas Batum je za Nancy postigao 9 poena i uhvatio 6 skokova, što je nešto lošiji uèinak od onoga na što nas je navikao u proteklim tjednima.

U skupini B CSKA je ostvario još jednu pobjedu, sa 77:66 poražena je Unicaja. Sjajnu utakmicu odigrao je Kirilenko, što mu je donijelo još jedan naslov najkorisnijeg igraèa kola. Samo je tri puta šutirao iz igre, a konaèna statistika mu glasi 17 poena, 9 skokova, 6 ukradenih lopti i 3 blokade te valorizacija 39. Nenad Krstiæ je za Moskovljane postigao 12 poena i uhvatio 7 skokova. Zagreb je upisao prvu euroligašku pobjedu, sa 80:78 svladali su Žalgiris u kojem je NBA dvojac zakazao. Sonny Weems postigao je tek 5 poena (šut 1/8) i 2 skoka za 32 minute igre, dok je Ty Lawson ubacio 4 poena i podijelio 2 asistencije za 17 minuta na parketu.

Maccabi je tek u posljednjoj èetvrtini slomio otpor Belgacom Spiroua i slavio 69:59. Jordan Farmar nije bio u svom najboljem izdanju te je ostvario 5 poena i 7 skokova uz 5 izgubljenih lopti. Real Madrid je sa 20 razlike, 104:84, svladao Anadolu Efes. Rudy Fernandez postigao je 14 poena i 3 asistencije a Serge Ibaka 3 poena i 1 skok za samo 8 minuta igre. Za poražene je Ersan Ilyasova ubacio 14 poena uz 5 skokova, dok je Saša Vujaèiæ postigao 8 poena za 27 minuta igre. Nevjerojatan preokret napravio je Partizan u gostima kod Emporio Armanija. Zahvaljujuæi 30:9 u posljednjoj èetvrtini Beograðani stigli su do pobjede 69:65. Nikola Pekoviæ ubacio je 15 poena i uhvatio 6 skokova, a Acie Law je postigao 7 poena uz katastrofalan šut 2/13. U talijanskoj momèadi Danilo Gallinari postigao je 14 poena i uhvatio 2 skoka.

Prošlog tjedna zapoèeo je i EuroCup u kojemu nastupa nekoliko momèadi s NBA igraèima. Khimki je sa 75:63 ostvario pobjedu kod Choleta uz veliku pomoæ Timofeya Mozgova koji je postigao 21 poen i uhvatio 5 skokova. Austin Daye je za rusku momèad odigrao tek dvije minute i uspio pogoditi jedan šut za dva poena. Benetton je gostovao u Njemaèkoj kod Bayern Munchena koji je slavio 72:62. Brian Scalabrine nije dobro odigrao te je utakmicu završio sa 4 poena, 4 skoka i 5 izgubljenih lopti. ASVEL je na krilima fantastiènog Parkera stigao do pobjede nad Valencijom 87:78. Razigravaè San Antonio Spursa postigao je 34 poena, 5 skokova i 5 asistencija a dobar je bio i Ronny Turiaf sa 12 poena i 5 skokova.

Još jedno europsko natjecanje, Eurochallenge igralo se proteklog tjedna. Ondje se došlo do drugog kola, a Bešiktaš je ostvario i drugu pobjedu. Sa 103:82 na domaæem parketu pobijeðena je Armia, a prvo ime susreta bio je Deron Williams koji je ubacio 31 poen i podijelio 6 asistencija. Uz njega je vrlo dobar bio i Semih Erden sa 20 poena i 9 skokova. Za razliku od Bešiktaša, Turk Telekom je doživio dva poraza. Posljednji je stigao od Telekom Basketsa, 87:80. Kod poraženih je 19 poena i 7 skokova postigao Mehmet Okur.

Nakon dužeg vremena neporaženosti, Bešiktaš je morao èestitati protivnicima na boljoj igri. U turskom prvenstvu svladao ih je Erdemir sa 88:84. Deron Williams nije odigrao na razini, postigao je 16 poena uz slab šut 6/15 te je pridodao i 8 asistencija. Semih Erden je zbog problema s osobnim pogreškama u igri proveo samo 15 minuta te postigao 7 poena i 2 skoka. Turk Telekom i Anadolu Efes jedine su dvije ekipe koje su u prvenstvu uspjele ostvariti pobjede na domaæem parketu. Turk Telekom svladao je Mersin 88:82 uz 21 poen i 10 skokova Mehmeta Okura, dok je Efes lagano svladao Hacettepe sa 98:64. U ravnomjernom podjeli minutaže najbolje se snašao Saša Vujaèiæ koji je za 25 minuta postigao 26 poena i 5 skokova, a Ersan Ilyasova ubacio je 8 poena i uhvatio 7 skokova.

Benetton Treviso doživio je poraz i u talijanskoj ligi. Sa 83:73 svladali su ih košarkaši Scavolinija. Brian Scalabrine odigrao je 26 minuta te postigao 8 poena i 3 skoka. Virtus Bologna bila je uspješnija i sa 80:74 svladala Montegranaro uz 9 poena i 5 skokova Chrisa Douglas-Robertsa.

U ruskoj ligi CSKA svladao je momèad Krasnye Krylya sa 88:73, ali ova utakmica pamtit æe se po ružnom padu na parket i ozljedi Kirilenka koji æe zbog ozljede nosa propustiti nekoliko sljedeæih utakmica. Kirilenko je na parketu proveo samo 6 minuta te je uspio tek podijeliti jednu asistenciju, dok Nenad Krstiæ zbog povišene temperature nije ni igrao.

Žalgiris je nakon poraza od Zagreba doživio još jedan neugodan poraz, ovoga puta u baltièkoj VTB ligi. Bolji od njih bio je UNICS sa 79:52. Weems je ubacio 10 poena i uhvatio 5 skokova, dok je Lawson u statistiku upisao tek 3 poena i 3 asistencije. Khimki je pak bio puno uspješniji te je sa 85:66 svladao Astanu. Mozgov je za 18 minuta postigao 9 poena i uhvatio 8 skokova, a Daye je bio nešto skromniji te postigao samo 2 poena za 8 minuta na parketu.

Vodeæa ekipa francuske lige, Nancy doživjela je poraz na gostovanju kod Le Mansa 78:80. Batum je za Nancy odigrao èitavu utakmicu te ubacio 24 poena i uhvatio 9 skokova. ASVEL je pak bio uvjerljiv protiv drugoplasiranog Chalona ostvarivši pobjedu 86:63. Parker je odigrao još jednu odliènu utakmicu sa 20 poena, 8 skokova i 5 asistencija, dok je Turiaf za samo 18 minuta postigao 15 poena i uhvatio 8 skokova. Na drugoligaškim parketima Bordeaux je svladao St. Vallier 93:81 uz 14 poena, 6 skokova i 5 asistencija Borisa Diawa.

U španjolskoj ACB ligi Real Madrid svladao je Lagunu sa 82:74. Rudy Fernandez postigao je 13 poena i 6 asistencija, dok je Serge Ibaka za 13 minuta ubacio 8 poena i uhvatio 3 skoka. Novo pojaèanje Valencije, Tiago Splitter, debitirao je u pobjedi svoje ekipe kod Murcije 86:83. Splitter je za 28 minuta ostvario double-double uèinak od 12 poena i 10 skokova.

Partizan je doživio neoèekivan poraz u ABA ligi od Zlatoroga 62:72. Beograðani su mislili da æe lako doæi do pobjede tako da su Law i Pekoviæ odigrali samo po 8 minuta te je svaki postigao po 4 poena. Crvena Zvezda izgubila je od Radnièkog 84:79 uz lošu partiju Adama Morrisona koji je postigao tek 4 poena i 3 skoka za 27 minuta igre. Farmar nije nastupio u pobjedi Maccabija nad Union Olimpijom 67:66, kao ni u porazu od Hapoel Jerusalema u izraelskoj ligi.

Prošlog vikenda zapoèela je i kineska liga. Prvo kolo obilježio je Wilson Chandler koji je u dresu Guangshe postigao 43 poena i uhvatio 22 skoka. Njegova je ekipa nakon produžetka, sa 118:115 pobijedila TianJin. Guandong je uvjerljivo krenuo u sezonu i sa 111:78 svladao Zhejiang. Kod pobjednika je Jianlian Yi postigao 17 poena i 8 skokova, dok je kod poražene momèadi najbolji bio J.R. Smith sa 20 poena, 5 skokova i 4 asistencije, ali se ozlijedio pred kraj utakmice te je moguæe da æe ga ozljeda udaljiti s parketa na duže vrijeme.

Otpoèela je i brazilska liga u kojoj æemo pratiti Flamengo u èijem dresu igra Leandro Barbosa. Njegova je ekipa pobijedila Paulistano 88:78, a Barbosa je postigao 26 poena.