Novo slavlje Dukea, vrlo dobar Cvjetièanin

Noæas su u prvoj diviziji amerièke sveuèilišne lige (NCAA) odigrane 63 utakmice, a svoje nastupe upisalo je i nekoliko hrvatskih košarkaša, od kojih se izdvaja Filip Cvjetièanin vrlo dobrih nastupom.

NCAA, divizija 1, 7.12.2011:

Duke (5) – Colorado State 87:64
(Rivers 17p, Mason Plumlee 14p, 10sk, 5bl; Smith 18p, 7sk)

Duke Blue Devilsi uspjeli su bez veæih problema slaviti protiv Colorado Statea i tako ostvariti svoju osmu pobjedu u devetom nastupu sezone. Utakmica je od poèetka bila jednosmjerna, Duke je sredinom prvog poluvremena napravio seriju 10-0 te došao do prednosti od 23:11 koju je znao saèuvati i poveæati do kraja. Colorado nije uspio niti jednom ozbiljnije priprijetiti tako da se drugo poluvrijeme svelo tek na odraðivanje posla.

Austin Rivers predvodio je Blue Devilse sa 17 poena, s klupe su Andre Dawkins i Miles Plumlee ubacili 15, odnosno 14 poena, dok je Mason Plumlee odigrao odlièno i susret završio sa 14 poena, 10 skokova, 5 blokada i 4 ukradene lopte. Kod poraženih tek je Greg Smith nešto više pokazao sa 18 poena i 7 skokova.

Florida (12) – Arizona 78:72 (66:66)
(Young 25p, 10sk; Perry 23p, 7sk)

Najzanimljiviji susret veèeri odigran je na Floridi gdje je istoimeni domaæin tek nakon produžetka slavio nad Arizonom 78:72. Domaæini su imali vodstvo tijekom veæine prvog poluvremena, ali nisu niti jednom uspjeli ostvariti nešto veæu prednost te je u posljednjim sekundama prvog dijela Arizona došla do svog prvog vodstva nakon poèetnih par minuta utakmice. U drugom dijelu nešto drugaèija slika, Arizona preuzima prednost, ali u zadnje dvije minute ekipe ulaze gotovo poravnate, Florida je imala tek “pola” koša prednosti. Patric Young za Floridu postiže polaganje 14 sekundi prije kraja i njegova ekipa ima 1 poen prednosti. Nakon toga Arizona gubi loptu i Erving Walker pogaða oba bacanja za plus 3. Florida tada radi nepotreban prekršaj na šutu za tri poena i Solomon Hill pogaða sva slobodna bacanja i rezultatom 66:66 odlazi se u produžetak.

U produžetku je Florida na krilima domaæih navijaèa bila bolja i uspjela je dodatni period igre dobiti rezultatom 12-6 i upisati svoju šestu pobjedu sezone.

Prvo ime domaæina bio je Patric Young sa 25 poena i 10 skokova, a Erving Walker pripomogao je sa 14 poena i 5 asistencija. U redovima Arizone 23 poena i 7 skokova upisao je Jesse Perry.

Hrvati u NCAA ligi:

Florida Gulf Coast, ekipa Filipa Cvjetièanina, gostovala je kod Nebraske i u napetoj utakmici doživjela minimalan poraz, 51:50. Dylan Talley, igraè Nebraske, pogodio je šut za pobjedu 9 sekundi prije kraja te je Nebraska tako upisala svoju petu pobjedu, dok se Florida Gulf Coast nalazi na omjeru od 3 pobjede i 6 poraza.

Cvjetièanin je u igru ušao s klupe te na parketu proveo 20 minuta. Pamtit æe se njegovo razdoblje provedeno u igri jer je u tri uzastopna napada svoje ekipe pogodio tri šuta za tri poena. Susret je završio kao drugi najbolji strijelac svoje ekipe, ubacio je ukupno 12 poena (šut za tricu 4/6) i uhvatio 3 skoka.

Solidnu utakmicu odigrao je i Branimir Mikuliæ koji je u dresu High Pointa doživio poraz od Wake Foresta 87:83. High Point ne igra dobro na poèetku sezone te u ovom trenutku imaju tek dvije pobjede iz 8 susreta. Mikuliæ je susret zapoèeo u poèetnoj petorci te odigrao 34 minute. Iako se muèio sa šutom iz igre (ukupan šut 3/9) uspio je postiæi 8 poena, uhvatiti 8 skokova i podijeliti 3 asistencije.

Na amerièkim parketima vidjeli smo još èetvoricu Hrvata, ali oni nisu ostvarili znaèajnije uèinke. Marin Kukoè (Pennsylvania) u pobjedi svoje ekipe nad Delawareom 69:60 odigrao je 24 minute, ali bio je suzdržan te uputio tek 3 šuta prema košu od kojih je jedan prošao kroz obruè za konaèan uèinak od 2 poena i 3 skoka. Mount St. Mary’s našeg Kristijana Krajine doživio je sedmi poraz u osam utakmica, sa 77:74 bolji je bio Maryland. Kristijan je susret zapoèeo u poèetnoj petorci te za 29 minuta postigao 2 poena (šut iz igre 0/6) i uhvatio 4 skoka.

Sandi Marciuš dobio je 8 minuta na parketu za Purdue i to iskoristio za tek 3 skoka. Njegova je ekipa sa 65:60 svladala Western Carolinu i time upisala svoju osmu pobjedu u desetom nastupu sezone. Wisconsin je sa 70:42 svladao Green Bay, a u pobjednièkim redovima Duje Dukan dobio je tek 3 minute tijekom kojih je promašio jedan šut za tri poena i uhvatio jedan skok.