Friday, November 15, 2024

ZADNJE OBJAVE

NBA momčadi i u čemu su najbolje (prvi dio)

Finiš sezone je obično povod za mnoge analize, komentare i diskusije o tome kako je netko igrao i da li su se potpisani ugovori isplatili. Pošto nekada treba odstupati od konvencionalnog, odlučio sam da nađem nešto pozitivno za svaku NBA ekipu i pred vama će se naći tekst koji je inspirisan onom starom poznatom da je svatko na svijetu najbolji u nečemu. Krenuti ćemo od Istoka, i to od najgore prema najboljoj ekipi.

New York Knicksi: Najbolji pokušaj tankanja sa kakvim takvim rezultatima.
Knicksi na svom rosteru imaju Carmela Anthonya i igrače koji bi u što više situacija trebali da nađu tog igrača u što boljoj situaciji za njegov šut. Šalu na stranu, radi se o ekipi koja je od prvog dana sebi zacrtala ideju – tankati do tog prvog izbora na ovogodišnjem draftu, kojeg na kraju nisu dobili, zbog čega gore stoje riječi „pokušaj“ i „kakvim takvim rezultatima“. Naime u zadnjih deset utakmica uspjeli su pobjediti čak tri dok ekipe koje su već u ovom „sportu“ tankanja vrlo iskusne (Minnesota i Philadelphija) su sve svoje utakmice uredno gubili. Dobar pokušaj, i zato im ide ova laskava nagrada najboljeg pokušaja.

Philadelphia 76ersi: Najbolja u segmentu konstantnosti/Najbolja imena na rosteru.
Nisam se mogao odlučiti između dvije nagrade, pa tako kad u Phili ne gledaju playoff neka makar imaju dvije nagrade od mene. Za prvu ću samo reći – konstantno su loši. Zadnja sezona gdje su imali pozitivan omjer pobjeda i poraza na kraju godine bila je 2004/’05 a zadnja sezona gdje su došli do postsezone bila je 2011/’12. Sreća po njih pa se nalaze na slabašnom Istoku, inače playoff košarku ne bi gledali od te spomenute 2005. a i tada bi vjerojatno bili osmi i ispali u prvoj rundi. Što se tiče imena, tu treba spomenuti samo dvojicu igrača: JaKarr Sampson i Furkan Aldemir. Ovaj superlativ osvajaju bez konkurencije.

Orlando Magic: Najbolji pick na ovogodišnjem draftu.
Mario Hezonja od sljedeće godine nastupa u dresu Magica i to je sve što trebate znati. Imaju jaku konkurenciju u Miamiju koji je sa 10. izborom uzeo Justisea Winslowa ali niko se ne može mjeriti sa Hezonjom koji će, šalu na stranu, napokon dobiti pravu šansu i igrati u ligi koja mu stilom odgovara više nego španska. Hezonju sam imao prilike par puta gledati, radi se o odličnom šuteru i solidnom defanzivcu koji je pri tome i odličan atleta, kao takav američki stil će mu leći savršeno. Nadam se da će mu trener Scott Skiles dati šansu koju zaslužuje i da će dokazati Barceloni šta je držala na klupi većinu utakmice.

Detroit Pistons: Najbolja odluka.
Otpustiti Josha Smitha. Mislim da su u Detroitu shvatili koji je Smith korov u svlačionici i na vrijeme riješili problem. U svakom slučaju u Pistonsima kriminalnih 39% šuta, forsiranje trica kada očigledno ne ulaze i odličan potez uprave Detroita koja mu je pokazala vrata i po cijenu toga da im je još dvije godine na payrollu. Pistonsi neće ići na titulu brzo, oni će polako i kroz draft graditi ekipu koja bi mogla nešto više da uradi ali još jednom moram pohvaliti jedan hrabar potez kojim su, kako se to obično kaže, prerezali troškove i umirili ekipu.

greg-monroe-josh-smith

Charlotte Hornets: Najbolji igrač u povijesti lige…je njihov vlasnik.
Malo se može pozitivno reći za Hornetse pa tako sam morao da malo improviziram. Njihov vlasnik je Michael Jordan koji je vjerojatno i u 52-oj bolji od velike većine svog rostera, što i sam često zna spomenuti. Kada bi pričali o negativnoj strani, onda imamo toliko stvari za spomenuti da ne bi stalo u ovaj jedan pasus, pa ćemo ih preskočiti (ovo je jedan pozitivan tekst). Kako se za Hornetse stvarno ne može mnogo reći, nastavimo dalje.

Miami Heat: Najbolji igrač koji se pojavio odjednom.
Malo sam se mučio sa ovom, ali onda sam se sjetio jednog igrača kojeg do prije godinu dana vjerujem niko nije znao. Radi se naravno o Hassanu Whitesideu, double-double mašini koja je prosto eksplodirala pri prvoj datoj šansi. 25-ogodišnji centar je imao u prosjeku skoro 12 poena uz deset skokova i skoro tri blokade, defanzivac prve klase i možda najbolji value for money igrač u čitavoj ligi – ove sezone on je plaćen mizernih $769 hiljada a sljedeće će biti plaćen $981 hiljadu. Od druge runde drafta i Sacramenta, preko Libanona i Kine pa sve do Miamija gdje nas je sve impresionirao sa performansom protiv Bullsa. 14 poena, 13 skokova i 12 blokada, stvarno nevjerojatno. Koliko igrača u ovoj ligi gdje su pravi rim protectori rijetkost može imati 12 blokada za jednu noć? Vrlo malo, a igrač kojeg su timovi u Libanonu otpuštali je to uradio u najvećoj ligi svijeta.

Indiana Pacersi: Najbolji pokušaj ulaska u playoff bez najveće zvijezde.
Bez najboljeg igrača Paula Georgea i bez drugog najboljeg scorera na rosteru koji je otišao u Charlotte (naravno, Lance Stephenson) Indiana nije htjela da tanka. Krenuli su suvereno i jako svojom granitnom obranom da pokušaju ući u prvih osam Istoka ali nažalost po Larrya Birda i ostatak uprave, trenerskog tima kojeg prevodi Frank Vogel, te naravno igrača nisu uspjeli. Odluka da ne tankaju, iako su vrlo lako mogli imati ispod 20 pobjeda i igrati se sa draft lutrijom, mora se poštovati u ovo doba kada su neke ekipe u konstatnom tankanju (Sixersi, naravno). Da su išli na visok pick mogli su uzeti bilo kojeg od par odličnih ofanzivaca koji su bili dio ovogodišnje draft klase (defaziva odlična, napada skoro i da nemaju) ali svakako najveće moguće poštovanje za jednu poštenu borbu za playoff.

Brooklyn Netsi: Najbolja ekipa za izbjeći kada je u pitanju gledanje utakmica.
Možda i najdosadnija ekipa u ligi, uz Houston Rocketse (privatno mišljenje, ne mogu gledati Jamesa Hardena kako se zalijeće u centre i ide na liniju za slobodna bacanja) što me jako boli za priznati s obzirom da su oni moj tim. Naravno, praćeni su ove godine sa balkanskog područja još i više s obzirom da se Mirzi Teletoviću pridružio i Bojan Bogdanović ali meni je stvarno žao svake sekunde uložene u gledanje one grupe preplaćenih individua i propalih zvijezda (čast izuzetcima, Brook Lopez i kasnije Thaddeus Young). Nadam se da će se „naši“ što prije izvući iz  Brooklyna jer ih izgleda očekuje dug period tame zbog ogromnih ugovora kojih je uprava potpisila sa washed-up zvijezdama Deronom Williamsom i Joeom Johnsonom. Najbolji dokaz za moju gore dodijeljenu nagradu je opće negodovanje što je Brooklyn uopšte ušao u playoff a dalje se pogoršava situacija za njih jer je alternativa bila defanzivna Indiana, a svi znamo koliko su defanzivne ekipe „zanimljive“.

bojan-bogdanovic

Boston Celticsi: Najbolje iznanađenje.
Poprilično jednostavna nagrada a još sam razmatrao i nazvati nagradu najbolje nešto iz ničega što bi čak bio i bolji opis situacije u kojoj su se nalazili. Dva najbolja igrača, Rajon Rondo i Jeff Green napustili su ekipu raznim razmjenama tokom sezone a trener Brad Stevens je ovu ekipu posložio stvarno fascinantno. Doduše, pomogao mu je dolazak Isaiaha Thomasa koji bi u većini ekipa startao, a Stevens ga je pametno koristio protiv drugih petorki ekipa i tako iznenadio sve. Jedna brza, mlada ekipa koju je iskreno užitak gledati. Nažalost ekipa ispred njih im je ukrala još jedan superlativ, a sada ćete vidjeti i koji.

Milwaukee Bucksi: Najbolja „League Pass“ ekipa.
Prije svega, da definišem. „League Pass“ ekipa je svaka ekipa koja ne dobija dovoljan nacionalni publicitet pa tako da bi ih gledali morate kupiti league pass. Bucksi su savršen primjer takve ekipe, imenom i lokacijom vrlo neatraktivna ali rosterom i igrom izuzetno vrijedna gledanja. Gledanje Greek Freaka kako u tri koraka pretrčava teren, gledanje Brandona Knighta (dok je još bio dio rostera, naravno) kako organizira napad, gledanje jedne lijepe timske igre je ono što je svako sa tom privilegijom posjedovanja LP-a mogao da vidi. Nažalost u Brandonu Knightu i Jabariju Parkeru smo premalo uživali jer je jedan razmijenjen, a drugi povrijeđen ali sa dostojnom zamjenom u vidu Michaela Cartera-Williamsa kojeg trener Jason Kidd vidi kao svoga nasljednika i naravno sa povratkom Parkera, od ove ekipe se mnogo očekuje. Vjerojatno će i sljedeće godine biti u konkurenciji za ovaj dodijeljeni superlativ s obzirom da sumnjam da će dobiti nešto više nacionalno prenešenih utakmica.

Washington Wizards: Najbolja ekipa za Shaqtin’ A Foola.
Ovo kažem zbog videa koji je vjerojatno najsmješniji momenat ove NBA sezone. To je naravno „odlična“ obrana Otta Portera na Tonyu Snellu koja je vrlo brzo postala viralna. Možda je ovaj superlativ malo pretjerivanje, ali teško je naći nešto specifično za ovu sezonu Wizardsa. Sasvim standardno, solidna godina i onda express start u playoffu, jedna lagana metla Toronta i vrlo brzo ostajanje bez goriva te put kući nakon ispadanja u polufinalu konferencije od Atlanta Hawksa. Vrlo slično prošloj sezoni, ali za konstantnost sam već dao Phili, a ne želim iste superlative da dijele ekipe.

Toronto Raptors: Najbolje poznate ličnosti kao navijači.
Zahvaljujući toj podršci celebova razigravač Raptorsa Kyle Lowry dobio je svoje mjesto u prvoj petorci All-Star ekipe Istoka. Kada su popularni reper Drake i pjevač Justin Bieber krenuli u internet kampanju, mislim da niko nije ništa manje očekivao nego da Lowry dobije mjesto. Socijalni utjecaj ove dvije poznate ličnosti je takav da kada bi uzeli bilo koga u NBA ligi vjerojatno bi mu osigurali mjesto u prvoj petorci. Govorimo o milijunima twitter pratilaca koji vjerno prate svoje idole i rade sve što im oni kažu. U ovom slučaju to je bilo twitter glasanje za All-Star i na kraju su uspjeli. Osim toga, za Toronto bi se i moglo reći da na svom rosteru imaju najboljeg šestog igrača lige a to je Louis Williams.  

jason-kidd

Chicago Bullsi: Najveći povratak nakon ozljede.
Možda nije imao ogromne brojeve, možda nije ponovo krenuo na MVP nagradu ali vidjeti Derricka Rosea na parketu konstantno i bez prestanka je najveća pobjeda Chicago Bullsa ove godine. Solidnih 17 poena MVP-a iz 2011. godine i što je najbitnije, veliki broj utakmica. Rose je na kraju odigrao 51 a to je više nego sve tri prijašnje zajedno, iako jednu sezonu oficijelno nije ni igrao. Istina, njegovi brojevi su doživjeli određeni pad ali pravog D-Rosea tek treba očekivati sljedeće sezone. Od ostalih superlativa treba spomenuti najbolju contract godinu koju je naravno imao Jimmy Butler te najbolju veteransku sezonu koju je odigrao 34-godišnji Španjolac i ovogodišnji All-Star Pau Gasol.

Cleveland Cavaliersi: Najbolji povratak kući.
Kralj
je očigledno odlaskom u Miami ostavio „kući“ mnogo nedovršenog posla, a sada se vratio da ga dovrši. LeBron James je nakon četiri finala i dva prstena u Miamiju došao 62 kilometra od svog rodnog grada da donese Clevelandu tu toliko željenu titulu u velikom američkom sportu na koju oni čekaju još od Bearsa prije pet decenija. Trudio se Kralj, dao sve što njegovo tijelo može da da, ali ozljede ključnih igrača u ključnim momentima nažalost su odgodili toliko željeni prsten za minimalno jednu godinu. Da li će do prstena doći u svojoj drugoj godini? To niko sa sigurnošću ne može znati ali svi znamo da će ovaj budući hall of famer uraditi sve da se to obistini. U svakom slučaju vidjeti Jamesa kako nosi broj 23 u crvenom dresu Cavsa možda je za tu ekipu veća pobjeda nego prsten u ovoj sezoni.

horford-millsap

Atlanta Hawks: Najbolja startna petorka.
Kako to obično biva, najbolje smo ostavili za kraj, mada smo našli nešto „najbolje“ za svaku ovu ekipu. Atlanta Hawksi su od sub-.500 tima došli na vrh Istoka i usput napravili povijesni podvig. Tokom njihovog siječanjskog streaka od 19 pobjeda njihova cijela prva petorka dijelila je nagradu Igrača mjeseca za Istok. Ukupno, s tom petorkom su startali čak 55 utakmica, uz omjer 42-13 što je nevjerojatno. Jeff Teague na jedinici, Kyle Korver na dvici, DeMarre Carroll na trici, Paul Millsap kao četvorka i Al Horford na petici igrali su stvarno sjajno i zaslužili su ovaj superlativ. Playoff su završili u konferencijskom finalu gdje ih je zaustavio metlom Cleveland ali gledajući samo regularnu sezonu, Hawksi su odigrali stvarno vrhunsku sezonu. Kod trenera godine Mikea Budenholzera vidio se taj Coach Pop utjecaj i jednom lijepom timskom igrom rastavljali su svoje protivnike redom. Bilo ih je vrlo lijepo za gledati i zaslužili su svoj naziv –  Spursi Istoka.

Nažalost nemam baš više prostora da uradim i Zapad, tako da ćemo to zasada odložiti. Ako se ne slažete sa nekim superlativima koje sam ja pokušao dati ovim ekipama, svoje naravno možete da nam ostavite u komentarima.

Latest Posts

NE PROPUSTITE