Friday, April 19, 2024

ZADNJE OBJAVE

Analiza i prognoza top 10 pickova NBA drafta 2015

U ovo doba godine, osim završnice NBA lige, veliku pozornost i zainteresiranost obožavatelja i svih onih koji prate ovu ligu dobiva NBA draft, u kojem 30 NBA ekipa biraju mlade igrače sa sveučilišta, ali i igrače iz ostatka svijeta, pretežito iz Europe. Svake godine NBA liga dobiva mlade i veoma talentirane igrače, koji se pokušavaju dokazati u najjačoj košarkaškoj ligi svijeta, nekima to uspije, a nekima nažalost ne. Pretežno svaki draft “izbaci” nekoliko budućih all-star igrača, ali i česta je pojava promašaja na draftu ili takozvani bust drafta, jer se igrač ne uspije prilagoditi igri i životu u NBA ligi. Na NBA draftu se ukupno izabere 60 igrača, podijeljenih u dvije runde, te se u svakoj rundi bira 30 igrača. Draft će se održati 25. lipnja u Barclays areni, u Brooklynu, New York. U ovom tekstu ću vam probati pobliže analizirati prvih deset igrača, njihove prednosti i mane, te u kojoj ekipi bi mogli završiti i kojoj ekipi bi trebao taj igrač. Lista će se odnositi na igrače koji su po mnogim skautima i analitičarima među top 10 i naravno po mom nekom viđenju drafta, ali uz dodatak i nekoliko po mojoj procjeni mogućih “krađa” drafta. Također se poredak igrača mijenja, u zadnje vrijeme najviše, jer ekipe obavljaju treninge s potencijalnim svojim pickovima. Da ne dužim, krenimo s prvim pickom ove moje ljestvice potencijalnih izbora ovogodišnjeg drafta.

( U profilu igrača pisat ću skraćeno, P- pozicija, V- visina, T- težina)

1. Minnesota Timberwolves: Karl-Anthony Towns, 19 god, Kentucky, P: PF/C, V: 213 cm, T: 113 kg, NBA usporedba: Andrew Bogut

Karl-Anthony Towns, dolazi iz jednog od najboljih košarkaških sveučilišta- Kentucky, gdje je ove sezone u NCAA turniru došao do Final Foura, gdje su izgubili od Wisconsina. Tijekom ove sezone Towns je bilježio u prosjeku sljedeće brojke: 10.3 poena, 6.7 skokova, 1.1 dodavanje, 2.2 blokade, 57 FG%, za 21 minutu provedenu na parketu, u 39 utakmica. Towns ima sjajne fizičke predispozicije za NBA centra, s visinom od 213 cm, težinom 113 kg ( koju bi trebao povećati ulaskom u NBA, da bi se mogao boriti sa znatno težim i jačim igračima), te rasponom ruku od 222 cm. Towns je defenzivno orijentirani centar s velikim potencijalom što se tiče napada, jer ima izrazito dobar skok-šut, što s poludistance, što za tri poena, što je velika prednost za igrača njegove visine i pozicije.  Odličan je izvođač slobodnih bacanja s 82% ove sezone, što je rijetkost među centrima, ali on pokazuje da ima “meku” ruku. Također ima vrlo dobru kontrolu lopte za visokog igrača. E sad dolazimo do dijela zbog kojeg je on stekao reputaciju prvog picka kod većine NBA stručnjaka, a to je obrana. U obrani je fenomenalan što pokazuju njegove blokade, iako nije pretjerano eksplozivan, ima odličan tajming za blokade. Uz to s dobrim radom nogu, može dobro čuvati i igrače izvan reketa, te je za centra relativno dobar u branjenju pick and rolla, kada preuzima igrača s loptom. Sa svojom čvrstoćom i visinom može čuvati centre, a i sa svojom pokretljivošću može čuvati krilne centre u NBA ligi. Što se tiče skokova i u tom segmentu je odličan, zahvaljujući svojoj visini, rasponu ruku i dobrom tajmingu.

Da ne bude da ga samo hvalim, ima Towns i nekoliko mana, ali mana koje se uz trud, rad i nekoliko godina iskustva u NBA ligi, mogu pretvoriti u prednosti. Mora poraditi na svom napadačkom dijelu igre, gdje bi trebao poboljšati post igru, gdje je tijekom svoje karijere na sveučilištu najviše griješio. Dosta je predvidiv u igri leđima, što je rezultiralo greške, u 18% posjeda lopte u postu. Kao što sam već napomenuo nije pretjerano eksplozivan, što bi mu moglo malo otežati posao u NBA ligi, gdje su mnogi centri danas i visoki igrači, općenito, vrlo eksplozivni i brzi. Također je pokazivao i manjak discipline u obrani u nekoliko navrata, tako da je čak šest puta bio izbačen iz igre zbog osobnih u 39 utakmica. Mnoge kritike su došle na njegov račun zbog nedostatka čvrstoće i žilavosti, u borbi za napadački skok, izbjegavanju kontakta i zadržavanju lopte nakon uhvaćenog skoka. Ali to je sve još i razumljivo, jer Townsu je tek 19 godina i ima još puno vremena za naučiti i poboljšati se u svakom segmentu.

Mnoge ekipe bi ga vjerojatno željele imati kao svog prvog centra, jer u NBA ligi je uvijek potraga za izvrsnim obrambenim centrima kao što bi Towns mogao postati. Mislim da Towns neće otići dalje od četvrtog picka ove godine. To će se dogoditi jedino ako Minnesota s prvim pickom odabere nekog drugog igrača ( npr. Jahlil Okafor, D’Angelo Russell ), Lakersi ga odluče neki čudom zaobići i Sixersi odustanu od uzimanja još jednog visokog igrača ( jer im realno nije potreban ), tako da onda Knicksi osvajaju jackpot s Townsom, što mislim da je jako teško, gotovo pa nemoguće.

Za kraj, mislim da je Towns jedan od najboljih obrambenih visokih igrača ovoga drafta, s velikim potencijalom što se tiče napadačkih sposobnosti i prostorom za napredak, te ga tako i ja vidim kao prvo ime koje će Adam Silver izgovoriti na ovogodišnjem draftu.

karlo-towns

2. Los Angeles Lakers: Jahlil Okafor- 19 god, Duke, P: C, V: 211 cm, T: 123 kg, NBA usporedba: Al Jefferson

Lakersi su počeli trljati ruke kada im se na draft lutriji sreća nasmiješila, te su kuglice odlučile njima dati drugi pick na ovogodišnjem draftu ( umjesto Knicksima, koji su imali drugi najlošiji omjer u ligi ). Naravno tko ne bi bio sretan dobiti drugi pick na draftu kada vas tu vjerojatno čeka, Jahlil Okafor.

Jahlil Okafor, centar sa sveučilišta Duke, je ovogodišnji osvajač NCAA turnira s Dukeom, osvajač nagrade ACC igrač godine ( prvi “brucoš” koji je osvojio dotičnu nagradu ) i izabran je u prvu petorku All- American. Tijekom ove sezone u Dukeu, odigrao je 38 utakmica, te u prosjeku bilježio sljedeće brojke: 17.3 poena, 8.6 skokova ( od kojih je 3.5 napadačkih skokova ), 1.3 dodavanje, 1.4 blokade, uz 66 FG%, za provedenih 30 minuta u prosjeku. Čista suprotnost u odnosu na Townsa, Okafor je napadački tip centra, s vrhunskim post pokretima koje je pokazivao tijekom svoje sveučilišne i srednjoškolske karijere. Neki su ga čak usporedili s velikim Timom Duncanom, što se tiče napadačkih sposobnosti.  Ono što najviše krasi ovog fenomenalnog napadača je njegova low-post igra ili po naši, igra bliže košu, odnosno igra s leđima okrenutima prema protivničkom košu. U tim situacijama, Okafor je jednostavno ne zaustavljiv, zbog nevjerojatno rijetke kombinacije, odličnog rada nogu, brzine, snage i okretnosti za centra. Ima pregršt poteza u igri s leđima, te su mu mnogi stručnjaci odali priznanje kao najbolji post igrač u povijesti, tijekom razdoblja srednje škole. Uz navedenu post igru, Okafor je stroj za postizanje poena i na druge načine, pomoću pick and rolla i kontranapada. Nevjerojatan je postotak njegovih šuteva u reketu kada nije okrenut leđima, 79%!! Ali ovom napadačkom arsenalu nije kraj, također je vrlo dobar kada je okrenut prema košu i izvan reketa, gdje si može stvoriti šut iz driblinga, jer je odličan u kontroli lopte, što je još jedna rijetkost među visokim igračima. Odličan je dodavač, pogotovo iz post pozicije, tijekom double-teama bez problema pronalazi slobodnog suigrača. Zahvaljujući ogromnim šakama, dugačkim rukama, te uz visoki košarkaški IQ, Okafor može dodati bilo gdje na terenu, od dodavanja preko obrane, dodavanje od poda suigraču u reket i dodavanje na drugu stranu prema suigraču na trici, Okafor je jednostavno odličan dodavač na poziciji centra. Što se tiče napada, trebaju se spomenuti i njegovi napadački skokovi, gdje je vrlo uspješan, što pokazuju brojke od 3.5 skoka u prosjeku.

Kao što sam rekao na početku, upravo ono što je Townsu najveća prednost, to je Okaforu najveća mana. U obrambenom dijelu igre, barem zasad, Okafor nije baš brilijantan, iako je u nekoliko utakmica pokazao da napreduje, te postaje bolji. Djeluje vrlo ne zainteresiran, neodlučan i pomalo mrljav, na tom dijelu terena. U čuvanju centra, često mu dopušta kretanje prema košu, kada je protivnik okrenut leđima, jer ne ulazi s prevelikom agresivnošću i snagom u duel. Što se tiče branjenja pick and rolla, to mu je možda i najveća obrambena mana, vrlo je spor u tim situacijama, te će ga u NBA ligi, brži igrači s lakoćom prolaziti. Iako je vrhunski napadač i pokazao je da ima dobar šut, slobodna bacanja su mu velika slabost, jer je šutirao tek 51% tijekom ove sezone u Dukeu. Pošto nije vrlo eksplozivan, pitanje je kakav će biti u obrani ispod koša, što je u današnje vrijeme vrlo bitno imati pravog rim protectora, koji neće dozvoliti laka polaganja.

Veliki dio godine je Okafor bio favorit za prvi pick, ali to se u zadnjih mjesec dana promijenilo, te je tako “pao” na drugu poziciju. Tu sad dolaze LA Lakersi, kojima je potreban jedan visoki igrač i ako Minnesota ne izabere Okafora, sasvim sigurno će ga Lakersi s raširenim rukama dočekati i početi graditi ekipu za naslov.

3. Philadelphia 76ers: D’Angelo Russell- 19 god, Ohio State P: PG/SG, V: 195 cm, T: 87 kg, NBA usporedba: Penny Hardaway/ Brandon Roy

Tu dolazimo do D’Angela Russella koji za sebe tvrdi da je najbolji igrač ovogodišnjeg drafta, te da bi trebao biti prvi pick. Koliko to nekima zvučalo arogantno i pomalo bezobrazno od strane mladog igrača, nije daleko od istine. Samo što u neku ruku nema sreće ove godine, kada su na draftu dva vrlo talentirana centra, te kao i kroz povijest, NBA ekipe više teže prema visokim igračima.

D’Angelo Russell, playmaker iz sveučilišta Ohio State, ovu sezonu je završio ranije, jer je njegova ekipa ispala u drugoj rundi NCAA turnira od Arizone. D’Angelo Russell je bio lider i glavni igrač svoje ekipe, te je ove sezone za Ohio State odigrao 35 utakmica i ostvario ove brojke u prosjeku: 19.3 poena, 5.7 skokova, 5 dodavanja, 1.6 ukradenu loptu, 45 FG% i izvrsnih 41 3P%, za 34 minute provedene na parketu. Uz navedeno imao je i 76% slobodna bacanja. Sjajne brojke za ovog 19-godišnjaka, koji na draft ulazi kao najbolji playmaker generacije. Russell nije tipični playmaker, s visinom od 195 cm može igrati i bek šutera ili u današnje vrijeme vrlo popularni naziv combo-guard. Sa svojom visinom, rasponom ruku od 208 cm, odličnim šuterskim sposobnostima i visokim košarkaškim IQ-om, daje ekipi koja ga izabere veliku fleksibilnost, te ga mogu upariti s različitim stilovima bekova i krila i tako dobiti mismatch na pozicijama. Iako mu je tek 19 godina, Russell je vrlo kompletan napadački playmaker, koji ima odličan šut i iznutra i izvan linije za tri poena. Posebno je dobar šuter iz driblinga, što je pokazao na sveučilištu, gdje je pogađao 44% takvih šuteva. Vrlo ga je teško braniti u pick and roll akcijama, zbog vrlo dobre sposobnosti mijenjanja smjera kretanja. Kao i većina razigravača, Russellu je i najveća prednost nesebičnost i razigravanje svojih suigrača. Taj segment igre mu je odličan, učini vam se da ponekad vidi kretnje suigrača, ali i protivničkih igrača, prije nego oni to sami naprave, te tako njegova ekipa dolazi do vrlo brzih i lakih poena, što dokazuje visoki košarkaški IQ. Također pokazuje i veliku kreativnost u napadu. Iako je bek, s pomoću svoje visine i raspona ruku, vrlo je dobar skakač, sa skoro 6 skokova po susretu ove sezone.

Naravno nije ni on tako savršen igrač, jer sad dolazimo do segmenta gdje je najlošiji, a to je obrana. Tijekom cijele sezone u Ohio Stateu, Russell se “patio” na tom dijelu terena. Ali ima fizičke predispozicije da bude vrlo dobar obrambeni igrač, te onaj osjećaj kada treba istrčati i presjeći dodavanje. Njegov nedostatak eksplozivnosti će mu trenutno otežati borbu s NBA playmakerima, jer velika većina to jesu. Možda nije još spreman za uskočiti u ulogu vođe neke ekipe, što se očekuje od većine pickova u top 5, ali uz trud i trening u NBA ligi, s godinama će popraviti svoje mane.

Iako se u nekoliko navrata spominjalo da bi Minnesota mogla uzeti Russella, mislim da se to ipak neće dogoditi. Philadelphia će s trećim pickom vjerojatno uzeti Russella, zbog nedostatka playmakera, nakon odlaska rookieja godine 2014, Michaela Cartera Williamsa. Ali i po nedavnim saznanjima, GM Sixersa Sam Hinkie, ne misli pustiti nekog od gore navedenog trojca da padne u ruke suparnicima iz svoje divizije, New York Knicksima. Iako u triangl napadu bi Russell koristio vrlo dobro.

dangelo-russell

4. New York Knicks- Willie Cauley- Stein, 21 god, Kentucky, P: C, V: 216 cm, T: 110 kg, NBA usporedba: Tyson Chandler/DeAndre Jordan

Još jedan visoki igrač sa sveučilišta Kentucky, Willie Cauley- Stein, nije bio kao većina njegovih suigrača visoko regrutiran. Ali je premašio sva očekivanja i pokazao ogroman napredak tijekom zadnjih nekoliko godina. Ovaj 216 cm visoki centar, svoje ime je predstavio svijetu na jedan rado viđen način u današnjoj NBA ligi, a to je njegova fenomenalna obrana. Iako je bio pomalo u sjeni njegovog suigrača, Townsa, Cauley- Stein je tijekom tri godine provedene na sveučilištu, zaradio reputaciju najboljeg obrambenog igrača sveučilišne lige. Ovo mu je bila treća sezona za Kentucky i odigrao je 39 utakmica, te je ove sezone ostvarivao sljedeće brojke: 9 poena, 6.4 skokova, 1 dodavanje, 1.2 ukradenu loptu, 1.7 blokadu, 57 FG%, za 26 minuta u prosjeku provedenih na parketu. Ove sezone odnio je nagradu NCAA Defensive Player of the Year, te bio vodeći po defensive win shares. Cauley- Stein ima izvrsne fizičke predispozicije za NBA centra, te uz visinu, raspon ruku od 220 cm, izuzetnu brzinu, eksplozivnost, mogao bi biti jedan od najvećih atletskih centara danas. Vrlo je okretan i brz što mu daje prednost kod branjenja nižih igrača izvan reketa. Tijekom ove sezone u Kentuckyju, branio je sve pozicije, te bio vrlo uspješan u tome. Njegov izuzetan rad nogu omogućuje mu veliku pokretljivost kod branjenja pick and rolla, te radi odličan posao u ometanju šuta vanjskih igrača. Zahvaljujući svom odrazu, brzini i okretnosti, Cauley- Stein je odličan skakač, ali pretežito u napadačkog dijelu. Iako napadački ne pridonosi puno sa svojim sposobnosti u napadu (  o tome više kasnije), Cauley- Stein je pokazao napredak tijekom tri godine na sveučilištu. Pokazao je tijekom treninga za draft, da je poboljšao svoj šut s poludistance, vrlo je dobar u kontranapadima, gdje sa svojom brzinom uspijeva završiti akciju i to sa 77% učinka u tim situacijama, što ga svrstava među bolje igrače u toj kategoriji tijekom ove sezone na sveučilištu. U napadu vrlo se dobro kreće bez lopte, što ga dovodi u situacije za lake poene ili ulaženje pod koš iza leđa obrambenog igrača, te završavanje akcije s alley-oopom. Zbog navedenih fizičkih predispozicija, Cauley- Stein je pokazao da može biti vrlo dobar pick and roll igrač, gdje zbog brzine, odraza i okretnosti, može završavati akciju vrlo lako. Još bih samo spomenuo i njegov očiti i veliki napredak što se tiče slobodnih bacanja, od mizernih i nestvarnih 37% tijekom prve godine na sveučilištu, do respektabilnih 62% na trećoj godini.

Naravno kao što sam već rekao, Cauley- Stein u napadačkom dijelu igre, nije previše pokazao dosad, iako kad sam ga gledao na draft treninzima, pokazuje da može i da zna. Ali ipak sveukupno gledano, pokazuje jako malo. Sličan je Townsu po ovom pitanju, igra s leđima mu je vrlo slaba i tijekom sveučilišne karijere protiv nižih i slabijih igrača, nije nikada to iskorištavao, te nije bio konstantan. Nedostatak snage i težine mu je otežavalo igru u napadu, što se tiče borbe u reketu s drugim centrima. Što se tiče obrambenih skokova, ne bih rekao da mu je to mana, nego zbog igre Kentuckyja, te njegovog učestalog izlaženja na igrače izvan reketa i obrane u reketu, nije uspijevao uvijek doći do skokova. Ali i zbog manjka snage, agresivnosti kod građenja, gubio je obrambene skokove. Još uvijek postoji zabrinutost kod skauta i GM-ova oko njegove koncentracije tijekom igre i hoće li moći održati ovakav nivo igre, u kojem u obrani troši puno energije, u NBA ligi gdje se igra 82 utakmice tijekom regularnog dijela sezone.

Nakon svega izrečenog i dalje je Willie Cauley- Stein među najboljim obrambenim visokim igračima ovoga drafta, te će zasigurno pomoći sa svojom obranom ekipi koja ga izabere. Ove sezone je bio jako bitan igrač u Kentuckyju tijekom njihovog povijesnog pohoda na NCAA naslov. Kao što sam naveo, pokazuje napredak u nekoliko segmenata napadačke igre, tako da ga ne bi ljudi trebali gledati samo kao obrambenog specijalistu. Ali i da ostane ovakav i kroz NBA karijeru, biti će od velike važnosti ekipi u kojoj završi. Cauley- Stein varira cijelu sezonu i tijekom treninga pred skautima, ide od 4. picka, pa sve do 11. picka, ali ja ipak mislim da bi se svi mogli iznenaditi, kada ga kao 4. picka biraju Knicksi. Knicksima je potrebna skoro svaka pozicija na terenu ( osim naravno pozicije Carmela Anthonyja, koja je sigurno zauzeta ), tako da uzimanje ovog izvanrednog obrambenog specijaliste je vrlo moguće. Osim naravno ako se Knicksi ne odluče za tradeanje svog četvrtog picka, što se u zadnje vrijeme često nagađa.

stein

5. Orlando Magic: Justise Winslow- 19 god, Duke, P: SG/SF, V: 201 cm, T: 101 kg, NBA usporedba: Kawhi Leonard/Jimmy Butler

Iako je možda prerano za davanje usporedbe u obliku ova dva all-star igrača, Justise Winslow sa svojom igrom pokazuje da ima potencijala biti vrlo sličan navedenom dvojcu. Iako po nedavnim izjavama ne voli usporedbu s Jamesom Hardenom, ali veoma cijeni njegovu igru, te sebe više vidi kao što su igrači Jimmy Butler i Kawhi Leonard. Krilo sveučilišta Duke, ove sezone je sa svojim suigračem Okaforom osvojio NCAA turnir i istaknuo se kao važan kotačić u osvajanju trofeja, posebno u završnici turnira. Tijekom sezone ostvario je sljedeće brojke: 12.6 poena, 6.5 skokova, 2.1 dodavanja, 1.3 ukradenu loptu, 49 FG%, 41 3P%, za 29 minuta u prosjeku provedenih na parketu.

Winslow je two-way krilo s boljim obrambenim segmentom igre. Možda i najkompletniji igrač ovog drafta, penjao se i spuštao na ljestvici svih skauta i stručnjaka. S visinom od 201 cm, težinom od 101 kg, te rasponom ruku od 209 cm, Winslow ima sjajne fizičke sposobnosti za igrati oba krila, ali vjerojatnija je solucija da će igrati nisko krilo u NBA ligi. Vrhunska atleta, s odličnim prvim korakom, fenomenalnom brzinom i navedenim fizičkim predispozicijama, te pokazuje volju i želju za ” kažnjavanjem ” protivničkih igrača svojom snagom. Kao što sam naveo, Winslow je više obrambeni igrač, te ga je to proguralo na veliku scenu srednjoškolske i sveučilišne košarke. Njegov rad nogu i bočno kretanje za igrača njegovih godina su fenomenalni, te pokazuje ogromnu usredotočenost na obrambene zadatke. Iako su ga skauti ocijenili kao vrhunskog jedan na jedan obrambenog igrača, mene je više dojmilo njegovo kretanje i rotacije tijekom pick and rolla u obrani, izlaženje na šutere, što pokazuje da je i odličan timski igrač u obrani. Winslow je također fleksibilan obrambeni igrač, može čuvati više pozicija ( što se pokazalo s Draymondom Greenom da je vrlo efektivno ), te će u NBA ligi sasvim sigurno biti zadužen za čuvanje najboljih protivničkih igrača. Odličan obrambeni skakač, po čemu je bio jedan od najboljih u tom segmentu, što se tiče krila u sveučilišnoj košarci ove sezone. Pošto je vrhunski obrambeni igrač, pomoću toga vrlo je dobar u kontranapadima, gdje svojom brzinom veoma lako odrađuje taj dio posla. Vrlo dobar igrač u low post igri, zahvaljujući svojoj snazi, te je također vrlo dobar dodavač, gdje jako rijetko griješi. Nije igrač koji previše treba loptu u svojim rukama, te se nametnuo kao odličan igrač koji se vrlo dobro snalazi bez lopte, te je uvijek na pravom mjestu. Iako nije pretežito dobar u kontroli lopte, pomoću svog brzog prvog koraka, može iznenaditi i sa šutom iz driblinga, iako ne prakticira to često. Dobar je s obje ruke, kada dolazi do reketa, bilo u igri s leđima ili polaganju uz kontakt. Pokazuje napredak što se tiče trice, te se iskazao kao vrlo dobar catch and shoot igrač.

Iako je two-way krilo, ipak napadački dio njegove igre nije baš toliko dobar. Trenutno nije igrač koji može na sebe preuzeti napad i biti prva opcija u nekoj NBA ekipi, ali je pokazao veliki napredak tijekom sveučilišne karijere. Mora poraditi na svojoj formi šuta, gdje bi trebao ubrzati izbačaj lopte. Nije bio pretjerano konstantan, te su ga zbog toga mnogi skauti kritizirali. Mora poraditi i na svojim slobodnim bacanjima, jer je imao svega 64% tijekom ove sezone. Ali Winslow pokazuje svakim danom svoj napredak u svim segmentima igre, te je igrač koji daje sve od sebe na treninzima kako bi se poboljšao.

Winslow ne bi trebao ispasti iz top 10 pickova, jer je po meni jedan od najkompletnijih i najspremnijih igrača ovoga drafta. Orlando Magic trenutno ima na svim pozicijama mlade i talentirane igrače, ali je moguće da će ih Tobias Harris napustiti ovo ljeto, te tako tu vidim da bi Winslow mogao uskočiti kao zamjena. Vrlo vjerojatno da će Magic uzeti jednog od dvojice najboljih SG/SF igrača ovoga drafta, a to su upravo Winslow i naš Mario Hezonja ( ali ni Stanley Johnson nije daleko od navedenog dvojca ). Orlando Magicu je potreban igrač takvih sposobnosti, bilo da igra u prvoj petorci kao nisko krilo ili kao vrlo bitan igrač s klupe i mislim da s mladom i talentiranom ekipom, Orlando se polako priprema za ozbiljan korak prema vrhu Istočne konferencije.

justise-winslow

6. Sacramento Kings- Kristaps Porzingis, 19 god, Sevilla ( Španjolska ), P: PF/C, V: 215 cm, T: 104 kg, NBA usporedba: Andrea Bargnani

Po svemu sudeći prvi Europljanin koji će biti izabran u top 10 pickova ovoga drafta je ovaj 215 cm visoki krilni centar, Kristaps Porzingis. Latvijac je proteklih nekoliko tjedana drastično skočio na prognozama drafta, iako još nije objavljeno hoće li otići u NBA sljedeće sezone. Trenutno brani boje Cajasol Seville u španjolskoj ligi, te je ove sezone u ligi odigrao 34 utakmice i u prosjeku ostvarivao sljedeće brojke: 10.7 poena, 4.8 skokova, 1 blokadu, 47 FG%, 77 FT%, za 22 minute provedene na parketu. U Eurokupu je odigrao 16 utakmica, ostvarujući sljedeće brojke: 11.6 poena, 4.1 skokova, 1.2 blokadu, 55 FG% ( od kojih je impresivnih 46 3P% ), 71 FT%, za 21 minutu provedenu na parketu. Osvojio je ove godine EuroCup Rising Star nagradu.

Porzingis se i 2014. godine prijavio na draft, ali je u zadnji čas povukao prijavu, te se još godinu dana usredotočio na poboljšanje igre, iako su bile glasine da je mogao biti u top 15 na prošlogodišnjem draftu. Privukao je pažnju NBA skauta svojim impresivnim napadačkim sposobnostima i nametnuo se kao jedan od boljih šutera ovog drafta, iako je krilni centar. Porzingis ima nevjerojatnu “meku” ruku za visokog igrača, odličnu formu šuta koju je skoro pa nemoguće blokirati s obzirom na njegovu visinu, uz visoki i brzi izbačaj kod šuta. Odličan kod situacija catch and shoot, te i sam može stvoriti situaciju za šut. Zbog svoje visine, odličnog šuta i brzine, teško ga je čuvati, jer ako mu ne dozvolite šut, ima vrlo dobar ulazak u reket gdje također zna i može dobro završiti akciju. Zbog svojih napadačkih sposobnosti, vrlo vjerojatno će imati ulog stretch četvorke, zbog odličnog širenja reketa, te odličnog šuta za tri poena. Vrlo dobar i s polu distance, gdje je tijekom ove sezone, pogađao nevjerojatne šuteve iz okreta, te fadeaway šuteve, uz pomoć vrlo dobrog rada nogu. Iako nije dobar u igri s leđima, pokazao je da ipak pomoću okretnosti može zabiti iz okreta, bilo to prema lijevo ili prema desno, dobar je s obje strane.  U obrani sa svojom visinom, rasponom ruku, odličnim radom nogu i brzinom, dobro brani pick and roll akcije, te dosta uspješno čuva niske igrače izvan reketa, što je veliki plus za visokog igrača.

Porzingis iako je vrlo dobar mladi igrač, te jako talentiran, ipak mora još puno raditi na svojoj igri, ali pogotovo tijelu. Trebao bi ojačati tijelo, jer je relativno slab igrač, te bi mogao biti sklon ozljedama zbog toga. Zbog nedostatka snage, ali i agresivnosti i čvrstine, često ga protivnički igrači izguraju iz reketa, te se izbore za bolju poziciju, što u obrani, što u napadu. U obrani, jači i iskusniji igrači, ga relativno lako uguraju pod koš, jer zbog manjka snage ne može se boriti s jačim igračima. U napadu igra s leđima gotovo i ne postoji, zbog toga što ne može ni stvoriti poziciju za to. Izbjegava kontakt, te tako ide dalje od koša, te uzima teške i ne potrebne šuteve u trku. Usporedba s Andreom Bargnanijem, osim zbog šuterskih sposobnosti i visine, data mu je i zbog relativno slabih skakačkih sposobnosti. S obzirom na to da je visok 215 cm, njegov prosjek od 4 skoka po utakmici je i više nego razočaravajuć. Ne gradi se dobro, te tako gubi dobru poziciju za skok. Ima vrlo slabe reflekse, te mu reakcija u nekim situacijama kasni, što dovodi do pogrešaka. Kao dodavač je jako slab, gdje nema dobru viziju terena, pa vrlo često njegova dodavanja završe ili izvan terena ili u rukama protivnika. Ima još jedna stvar koja bi mogla biti problem kod mladog Latvijca, a to je njegova uloga i pozicija u NBA ligi. Ono što napadački može igrati, to ne može obrambeno, i obrnuto, što se tiče pozicije. Za njega je od velike važnosti u kojoj ekipi će završiti, jer ako ne dođe u podobnu ekipu za njegove sposobnosti, mogao bi postati samo još jedan igrač iz Europe koji je samo solidan šuter.

U posljednje vrijeme spominjalo se nekoliko ekipa kao novi dom Porzingisu, od toga da će ga Sixersi birati s 3. pickom, pa čak i Lakersi s 2. pickom, ja ipak mislim da neće riskirati s mladim Latvijcem. Nekako Sacramento i možda Charlotte su ekipe podobne za njegov stil igre, ali tu sam mišljenja da bi ga George Karl i Vlade Divac, htjeli vidjeti kao moguću stretch četvorku, koju bi dodali DeMarcusu Cousinsu i stvorili mu prostora pod košem. A i Karl je trener koji voli i prakticira igru s visokim tempom, što mislim da bi odgovaralo Porzingisu.

  1. 7. Denver Nuggets: Emmanuel Mudiay- 19 god, Guangdong Tigers ( Kina ), P: PG, V: 195 cm, T: 86 kg, NBA usporedba: John Wall

Vjerojatno najveća misterija ovog drafta je zasigurno, Emmanuel Mudiay. Ovaj 19-godišnji playmaker nije igrao kao većina igrača sveučilišnu košarku, nego se odlučio poslije srednje škole uputiti na drugi kraj svijeta, točnije Kinu. Tijekom 2014. godine bio je među najboljim mladim igračima srednjih škola, ali umjesto sveučilišta SMU, odlučio se potpisati jednogodišnji ugovor s ekipom Guangdong Tigers iz kineske lige. Zbog ozljede tijekom sezone, Mudiay je uspio odigrati samo 12 utakmica za Guangdong Tigerse, te u prosjeku bilježio sljedeće brojke: 18 poena, 6.3 skokova, 5.9 dodavanja, 1.6 ukradenu loptu, 48 FG%, za 31 minutu provedene na parketu. Po ovim brojkama vidimo tu usporedbu s Johnom Wallom. Mudiay je još jedan visoki igrač za svoju poziciju, što znači puno prednosti. Vrhunski atletski sposoban playmaker, iako s tijelom bek šutera, ima puno toga ponuditi bilo kojoj NBA ekipi. Atletske sposobnosti, brzina, eksplozivnost su odlike Mudiaya, za kojeg skauti tvrde da će mu biti od velike pomoći u NBA ligi. Prednost mu je i što je igrao u Kini protiv već izgrađenih igrača i jačih nego što su igrači na sveučilišnoj košarci, ali i to je liga u kojoj su neki bivši NBA igrači i NBA igrači tijekom lockouta 2011. godine, ostvarivali abnormalne brojke, za razliku od svoje NBA karijere ( npr. J.R. Smith je igrao tijekom lockouta u kineskoj ligi, te zabio čak 60 poena u jednoj utakmici, da bi nekoliko dana poslije zabio 41 poen).

Zbog brzog prvog koraka, s lakoćom prolazi pored čuvara, te mu je to također velika prednost koju će imati ulaskom u NBA. Vrlo dobar u pick and roll situacijama, zbog svoje brzine i kreativnosti u napadu. Nesebičan igrač koji uvijek traži suigrača za što lakše poene. Kontrola lopte mu je na vrhunskom nivou, te ima ubojit crossover. Zbog visine i eksplozivnosti Mudiay je također odličan skakač za svoju poziciju, odlično se gradi tijekom obrambenih skokova. U obrani je solidan igrač, s puno potencijala zahvaljujući fizičkim sposobnostima, te je pokazao želju za radom na tom dijelu terena.

Njegova najveća mana je šut, kao što je bila i kod Walla kada je došao u NBA ligu. U današnjem NBA-u, igra i ekipe zahtijevaju playmakera koji ima dobar i siguran šut, kada je to potrebno. Ponekad mu treba predugo da bi se postavio za šut, što ga je često dovodilo u situaciju da ga čuvar stigne omesti, kada ima otvoren šut. Također velika mana su mu slobodna bacanja, koja još nije usavršio, te je tijekom svoje avanture u Kini, ostvarivao tek 57%, što je katastrofalno s obzirom na to da je Mudiay vrlo brz igrač koji se oslanja većinom na ulaze pod koš. Ponekad previše dribla, te tako zna često gubiti lopte bespotrebno. Ali kao i kod većine mladih igrača, jasno je da mu treba još puno rada da bi postao kompletniji i bolji, a za to ima vremena jer mu je tek 19 godina.

Nakon svega navedenog, Mudiay je odličan razigravač, te uz iskustvo igranja s profesionalcima, neće mu biti preveliki problem prilagoditi se NBA ligi. Mudiay ne bi trebao nikako ispasti iz top 10 pickova ovoga drafta, jer nekoliko ekipa su zainteresirane za njega. Na nekoliko ljestvica, Mudiay je budući Knick, ali se zbog slabih šuterskih sposobnosti ne uklapa u triangl napad, kojeg vode Phil Jackson i Derek Fisher, pa zato mislim da će ga Knicksi zaobići. Denver i Sacramento mi se čine ekipe gdje bi on mogao biti biran najvjerojatnije. Ako Sacramento odabere nekog drugog igrača, mislim da je onda za Denver najbolja opcija uzimanje Mudiaya ( naravno ako bude slobodan ), jer po svemu sudeći Ty Lawson bi mogao napustiti Denver tijekom ljeta.

8. Detroit Pistons: Mario Hezonja, 20 god, Barcelona ( Španjolska ), P: SG/SF, V: 203 cm, T: 95 kg, NBA usporedba: Joe Johnson

Hrvatski košarkaši se pomalo ali sigurno vraćaju u najjaču košarkašku ligu svijeta. Nakon što su Bojan Bogdanović i Damjan Rudež došli u NBA ove sezone, te je Bogdanović izabran u drugu petorku rookieja, na red je došao i Mario Hezonja.

Iako je u Barceloni većinom sjedio na klupi, te dobivao tek nešto više od 15 minuta u prosjeku, Hezonja je oduševio američke skaute i trenere ( Stan Van Gundy, trener i GM Detroit Pistonsa je nazočio jednoj utakmici, te je u njegovom društvu bio i veliki Pat Riley ). Hrvatski dijamant, rođen u Dubrovniku, trenutno igra za Barcelonu, te je za vrijeme koje je dobivao pokazao da je itekako veliki potencijal. Ove sezone ostvaruje sljedeće brojke: 7.7 poena, 2 skoka, 1 dodavanje, 46 FG%, za 16 minuta u Euroligi. Što se tiče španjolske lige, ostvaruje u prosjeku: 4.4 poena, 1.9 skok, 1 dodavanje, 45 FG%, za 14 minuta provedenih na parketu. Mnogi će reći relativno slabe brojke, ali u odnosu na minute koje je igrao, Hezonja vrlo dobro igra tekuću sezonu.

Hezonja je tijekom karijere igrao pozicije bek šutera i niskog krila, ali mu u NBA ligi prognoziraju da će više igrati poziciju bek šutera. Ta prognoza dolazi zbog njegovih fenomenalnih šuterskih sposobnosti, zbog kojih s pravom ga uspoređuju s odličnim napadačem u NBA ligi, Joe Johnsonom. S visinom od 203 cm, Hezonja ima nevjerojatnu građu za bek šutera u NBA ligi, uz nevjerojatne atletske sposobnosti, Hezonja je spreman za NBA. Što se tiče njegovog napadačkog dijela, neki mediji su ga prozvali hrvatski Klay Thompson, zbog odličnog šuta izvana, te je odličan spot up šuter. Čak 60% njegovih šuteva su šutevi za tri poena, što zvuči jako poznato, ako ste pogledali nekad utakmicu Golden State Warriorsa. Njegova forma šuta s visokim izbačajem, vrlo je teška za blokirati, što će mu biti od velike prednosti u NBA ligi. Također vrlo solidan je s polu distance, te s ulascima u reket, pomoću svoje brzine i atletskih sposobnosti, često zna “razbiti” obruč, što smo svjedočili puno puta. Iako nije pretjerano dobar u kontroli lopte, pokazao je u nekoliko navrata, da može stvoriti sam sebi prostor za šut, pomoću driblinga te koraka unatrag iliti step backa. Jednostavno Hezonja može s bilo koje pozicije na terenu zabiti koš. Da se vratim malo na njegove fizičke predispozicije, Hezonja ima fenomenalan odraz, što mu daje mogućnost za ulazak iza leđa obrambenog igrača, te završavanje akcije s atraktivnim alley-oopom. Vrlo je brz i eksplozivan, te vrlo lako prolazi pored obrambenog igrača, pomoću brzog prvog koraka. Nevjerojatno visok košarkaški IQ, što bi mu uz sve gore navedeno moglo koristiti pri ulasku u NBA.

Nažalost kao i svi mladi igrači na draftu i Hezonja ima mana i stvari koje bi trebao popraviti. Jedna od tih stvari su njegove loše odluke i u napadu, i u obrani. Česta je bila pojava da Hezonja forsira šut, umjesto da potraži slobodnog igrača. Premalo ulazi u kontakt pri ulasku pod koš, te je vrlo rijetko na liniji slobodnih bacanja, što je i čudno za igrača koji voli ući u reket i zakucati. Zbog nešto slabije kontrole lopte, često griješi. Još jedan aspekt igre koji bi trebao popraviti ili se više truditi je obrana. Pokazao je da kada je fokusiran i voljan, da može odigrati vrhunsku obranu, zahvaljujući fizičkim predispozicijama, ali nažalost to su bili rijetki trenutci. Prijašnjih godina je pokazivao i svoje loše ponašanje na terenu i svlačionici, gdje su suigrači govorili kako zna biti “težak” u situacijama kad nešto nije po njegovom. Neki tvrde da je to samo sportska arogancija, a neki vide u tome problem, te misle da NBA ekipe ne žele problematičnog igrača u svlačionici. Vrlo je teško govoriti o takvim stvarima kod mladih igrača, ali mislim da uz pravog trenera i potpunu posvećenost primirivanju svog ponašanja, Hezonja neće imati problema oko toga tijekom NBA karijere. I Kobe Bryant je bio sličan ulaskom u NBA, a pogledajte gdje je sad.

Hezonja je naš najviše rangirani igrač u povijesti NBA drafta, te mislim da iako možda neće otići u NBA sljedeće godine, biti će izabran u top 10. Pistonsima fali takav igrač na toj poziciji da bi imali dovoljno dobru ekipu za playoff sljedećih godina, te eventualnim odlaskom Grega Monroea, trebat će im dodatne napadačke sile, gdje bi Hezonja mogao pomoći. Još jedan mogući razlog biranja Hezonje kao 8. picka je njegov agent Arn Tellem, koji trenutno radi u Detroit Pistonsima. Ali to će se naravno dogoditi samo ako naš “Super Mario” bude još uvijek bez ekipe do njihovog biranja.

mario-hezonja

9. Charlotte Hornets- Devin Booker, 18 god, Kentucky, P: SG, V: 198 cm, T: 93 kg, NBA usporedba: Klay Thompson

Jedini igrač na ovome draftu koji će imati 18  godina na početku nove NBA sezone je Devin Booker. Još jedan vrlo bitan član ekipe Kentuckyja, s kojom je Booker kao šesti igrač ušao u Final Four NCAA turnira. Osvojio je nagradu za najboljeg šestog igrača svoje konferencije. Booker je odigrao 38 utakmica za Kentucky ove sezone, te ostvarivao sljedeće brojke u prosjeku: 10 poena, 2 skoka, 1.1 dodavanje, 47 FG%, odličnih 41 3P%, za 21 minutu na parketu. Kao igrač s klupe, bio je treći najbolji strijelac ekipe, te njihov najpouzdaniji šuter za tri poena. Kao što se vidi iz postotka šuta za tri poena, Booker je specijalist u tom dijelu, odakle dolazi i usporedba s Klayjom Thompsonom i uz našeg Hezonju je jedan od najboljih šutera ovoga drafta. Gotovo polovica njegovih šuteva su bili šutevi za tri poena. Booker ima savršeno tijelo za bek šutera u NBA ligi što se tiče visine, iako nije posebno eksplozivan i nema veliki raspon ruku, to nadoknađuje s nevjerojatnim osjećajem za igru, te vrlo visokim košarkaškim IQ-om. Ima vrlo brz i visok izbačaj tijekom šutiranja, te ga je teško blokirati i pokazao je da ima domet za NBA tricu. Odličan je u svim situacijama što se tiče šuta, od catch and shoot, pull up i spot up šuteva. Izvrsno se snalazi bez lopte, te tako dolazi u prilike gdje vrlo često ostane sam na trici. Također je i vrlo dobar u situacijama oko koša, gdje je vrlo staložen i čeka priliku za postići koš. Vrlo rijetko griješi i jako rijetko uzima teške i gotovo nemoguće šuteve za pogoditi, već uvijek traži slobodnog suigrača za dodati loptu. Izvrstan rad nogu i brzina mu pomaže u prolaženju pored blokova, te s već navedenim visokim košarkaškim IQ-om dovodi svoje čuvare u nezgodne situacije. Iako je najmlađi na ovome draftu, pokazuje zrelost i odlične košarkaške osnove. U obrani s dobrim bočnim kretanjem, uspijeva zaustaviti protivničke igrače, iako nije toliko fizički jak.

Iako se trudi i pametno igra obranu, ipak mu je to slabiji dio njegovog repertoara. Ima relativno mali raspon ruku s obzirom na visinu za košarkaša, te mu to može predstavljati problem u NBA ligi, to jest u obrani. Kad dodamo tome da će vjerojatno moći čuvati samo jednu poziciju u NBA ligi, to je ipak minus u današnjoj ligi. Također je upitna njegova kontrola lopte, te kakav će biti u stvaranju šuta u NBA ligi. Od njegovih 200 šuteva, 178 ih je bilo skok- šuteva, jer nije baš vrlo dobar u ulascima u reket, gdje zbog manjeg raspona ruku i manjka eksplozivnosti, ne uspijeva završiti akciju, te se odlučuje na floatere, koji mu nisu baš bili visoko postotni šutevi. Jako rijetko ide na liniju slobodnih bacanja, bio je tek 65 puta u 38 utakmica, a s obzirom na to da je odličan šuter s linije slobodnih bacanja ( 83 FT% ove sezone u Dukeu ), to bi trebao češće raditi.

Pošto je vrlo malo dobrih i pravih bek šutera na ovogodišnjem draftu, te je Booker odličan šuter s ne punih 19 godina, mislim da će ostati u top 10 pickova, jer ima potencijala postati vrlo dobar igrač u NBA ligi, pogotovo danas, kad se sve više ekipe oslanjanju na šuteve za tri poena. Nekako ga vidim u Hornetsima, gdje bi u nedostatku igrača na toj poziciji, mogao dobiti solidnu minutažu već u prvoj godini NBA karijere.

10. Miami Heat- Stanley Johnson, 19 god, Arizona, P: SF, V: 201 cm, T: 121 kg, NBA usporedba: Kawhi Leonard

S nedavno napunjenih 19 godina, Stanley Johnson grabi prema NBA ligi ovoga ljeta. Još jedno two-way krilo u top 10 pickova ove godine, igrač koji zasigurno vrlo dobro zaokružuje ovu listu mladih i talentiranih igrača. Johnson je bio glavni igrač sveučilišta Arizona protekle godine, te je sa svojom ekipom završio turnir u kasnoj fazi natjecanja, Elite Eight. Iako mu je ta zadnja utakmica bila možda i najgora utakmica sezone ( izgubili su od Wisconsina ), ipak je završio svoju sveučilišnu karijere s vrlo dobrim prosjecima te je pokazao da zaslužuje biti lottery pick. Propustio je samo jednu utakmicu, te odigrao 38 utakmica za Arizonu i ostvarivao u prosjeku sljedeće brojke: 13.8 poena, 6.5 skokova, 1.7 dodavanja, 1.5 ukradene lopte, 45 FG%, za 28 minuta provedenih na parketu. Baš zbog te već navedene zadnje utakmice protiv Wisconsina, “pao” je na deseto mjesto na većini ljestvica.

Johnson ima nevjerojatne fizičke predispozicije, s visinom od 201 cm, težinom nešto više od 120 kg ( toliko otprilike ima i Towns, ali on igra poziciju centra ), te rasponom ruku od 212 cm, ima tijelo stvoreno za odličnog obrambenog igrača, što je i pokazao tijekom ove sezone u Arizoni. Veliki plus kod Johnsona je i njegova nevjerojatna brzina za takvog teškog igrača ( vidjeli smo primjer kod LeBrona Jamesa, koliko to može biti od velike važnosti tijekom karijere ), te će mu to biti od velike pomoći u NBA ligi. Iako nije imao puno prostora za dokazivanje, Johnson je također vrlo fleksibilan što se tiče čuvanja protivničkih igrača, to jest može čuvati više pozicija, od razigravača do krilnog centra, zbog kombinacije snage i brzine. U obrani mu koristi i odličan rad nogu, te ne dozvoljava protivničkim igračima da ga prođu s lakoćom, zbog navedenih fizičkih predispozicija, te igra čvrstu i fizičku obranu. Odličan posao radi što se tiče presijecanja dodavanja, te zbog svoje brzine, vrlo je dobar u kontrama. Dolaskom na sveučilište Johnson nije bio pretjerano dobar šuter, ali tijekom protekle sezone se izrazito poboljšao u tom segmentu, gdje je pogađao 37% šuta za tri poena ( 41 od 111 pokušaja ), te pokazivao puno brži izbačaj kod šuta nego prethodnih godina. Iz driblinga je šutirao vrlo dobrih 49%, te 44% catch and shoot situacija tijekom ove sezone. Odličan je skakač za svoju poziciju, te iako je često igrao poziciju bek šutera u Arizoni, ipak je ostvario impresivne brojke u toj kategoriji od nešto više od 6 skokova po utakmici. Kontrola lopte mu je vrlo dobra s obzirom na poziciju, te se i vrlo dobro kreće i bez lopte. Ima i vrlo brzi prvi korak, te vrlo brzo mijenja smjer kretanja. Johnson je igrač s puno samopouzdanja u svoje mogućnosti, te ne bježi od uloge go-to igrača.

Što se tiče njegovih slabosti i mana, naravno Johnson ih ima nekoliko, što je i za očekivati za igrača koji je tek napunio 19 godina. Trebao bi poraditi na igri u oba dijela terena, jer nije bio konstantan ni u napadu, ni u obrani, tijekom sezone. Zbog velike želje da se dokaže kao scorer, često je zaboravljao na svoje suigrače, te im rijetko dodavao loptu u napadu, što govori da i nije pretežito dobar razigravač. Nekada previše forsira sa svojom snagom ići prema košu, što ga zna dovesti u probleme s faulima. U budućnosti bi trebao poraditi i o svom odlučivanju na parketu, također u oba dijela terena. Zbog forsiranja nekih šuteva, znao je uzimati teške šuteve bez razloga, a imao je slobodnog suigrača. U obrani nije fokusiran cijelo vrijeme, te oscilira njegov trud u obrani, tako da je i tu imao propusta. Sve u svemu, vrlo dobar mladi i talentirani igrač s puno potencijala i prostora za napredak.

Osobno meni jedan od dražih igrača ovoga drafta, zbog svojih izvanrednih radnih navika, te radi na tome da postane što bolji igrač. Johnson ima potencijal postati odličan igrač u NBA ligi, te ga ne vidim izvan top 10. Ako ga ne uzmu prije ekipe s nedostatkom niskog krila, uvjeren sam da će Miami tražiti svog novog LeBrona. Naravno teško da će Johnson to biti, ali po prikazanoj igri mogao bi postati odličan igrač.

stanley-johnson

E sad nakon navedenih mojih 10 pickova, na red dolaze po mojoj procjeni, to jest po mom “stručnom” oku, nekoliko igrača koji bi mogli biti birani poslije 15. picka, a za koje ja mislim da bi mogli imati važne uloge u svojim budućim ekipama. S njima neću pretjerano dužiti te ću samo navesti, najveće prednosti, najveće mane, te kojoj ekipi bi trebao takav igrač, a ta ekipa ima mogućnost biranja istog. Kroz povijest je bilo relativno puno “krađa” na draftu, što znači, igrači koji su birani izvan otprilike 10. picka, a ostvarili su vrlo dobre, neki čak i hall of fame karijere, pa se takvi pickovi nazivaju “krađe”. Evo samo da navedem nekoliko primjera “krađa” u novijoj povijesti: DeAndre Jordan 35. pick 2008. godine, Goran Dragić 45. pick 2008. godine, Jimmy Butler 30. pick 2011. godine, Chandler Parsons 38. pick 2011. godine, Isaiah Thomas 60. pick 2011. godine, Draymond Green 35. pick 2012. godine, te najnovija moguća “krađa” drafta, Jordan Clarkson 46. pick 2014. godine. Ovo su igrači koji već imaju max ugovore ili ih trebaju dobiti, igrači koji su puno pokazali za vrijeme svoje NBA karijere, u odnosu na to koji su pick bili, ovi navedeni su definitivno bili “krađe” drafta. Idemo sad vidjeti tko bi mogao biti “ukraden”, 25. lipnja 2015. godine u Barclays areni.

Justin Anderson- 19 god, Virginia, P: SG/SF, V: 198 cm, T: 105 kg

Justin Anderson je još jedan two-way igrač na poziciji bek šutera/niskog krila. Iako je tek prognoziran oko kraja prve runde, mislim da je dosad pokazao da je bolji od toga, jer je drastično napredovao u nekoliko segmenata igre. Tijekom ove sezone za Virginiju je odigrao 26 utakmica, te ostvario je u prosjeku sljedeće brojke: 12.2 poena, 4 skoka, 1.7 dodavanje, 47 FG%, te nevjerojatnih 45 3P%, za nešto manje od 28 minuta provedenih na parketu. Upravo u tom nevjerojatnom postotku trice leži njegov najveći napredak u igri, jer je u drugoj godini na sveučilištu šutirao mizernih 29%, da bi već sljedeću godinu, to jest ovu sezonu popravio tricu na odličnih 45%. Anderson je odličan obrambeni igrač zahvaljujući svom nevjerojatnom tijelu, s visinom od 198 cm, težinom 105 kg, te rasponom ruku od čak 213 cm, bio je noćna mora za protivnike na sveučilištu. To bi se trebalo nastaviti i u NBA ligi, možda ne u tolikom omjeru kao na sveučilištu, ali ima potencijala postati vrlo dobar two-way igrač. Može čuvati i igrače u postu zbog svoje snage, te izrazito velikog raspona ruku, ali i može čuvati igrače na perimetru zahvaljujući svojoj brzini, te odličnim radom nogu. Sposoban je čuvati više pozicija, što je kako sam već naveo, vrlo poželjno u današnjoj ligi.

Zbog nešto slabije kontrole lopte, nije baš igrač koji će stvoriti sam sebi prostor za šut, što mu je i jedina prava mana. Nije pretežito dobar dodavač, iako je pokazivao da zna i može. Loš odabir šuteva, te krive odluke u pojedinim situacijama su mu također slabija strana. Ali velikim napretkom ove sezone u nekoliko segmenata, pokazao je da je spreman za igru protiv NBA igrača.

Pošto se kotira između 25. i 30. picka, mislim da bi mu bilo najbolje u Los Angeles Lakersima ( trenutno imaju 27. pick ), koji bi nedostatak obrambenog krila nadomjestili s Andersonom ( realno nisu imali sličnog igrača još od Rona Artesta, Mette World Peacea i Pandas Frienda ), te tako oformili vrlo dobru mladu ekipu. Ali nimalo me ne bi čudilo i da ode ranije od prognoziranog.

Jerian Grant- 22 god, Notre Dame, P: PG, V: 194 cm, T: 86 kg

Vrlo poznati igrač za one koji prate sveučilišnu košarku, Jerian Grant proveo je čak pet godina na sveučilištu, te tijekom ove sezone ostvarivao je u prosjeku sljedeće brojke: 16.5 poena, 3 skoka, 6.6 dodavanja, 1.7 ukradenu loptu, uz 48 FG%, za 37 minuta. Za razliku od većine igrača na ovome draftu, igrao je relativno puno minuta. Grant ima nevjerojatnu visinu za playmakera, ali nije igrač koji bi mogao igrati neku vrstu combo guarda. Pomalo je podcijenjen kao atleta, ali ima vrlo brz prvi korak, te odličnu promjenu kretanja, što pokazuje vrlo efikasno tijekom pick and rolla. Presudan segment igre, koji će vrlo lako prilagoditi NBA ligi je njegov razigravački dio igre. Odličan je distributer lopte svojoj ekipi, vrlo ne sebičan, te prvo traži svoje suigrače. Ima prirodni osjećaj za razigravanje, te odličan pregled igre. Vrlo dobar napadački playmaker, koji pick and roll koristi odlično, te mislim da će to nastaviti i u NBA ligi. Također vrlo dobar u situacijama jedan na jedan.

U obrani je nešto slabiji, zbog manjka snage i čvrstine. Iako ima solidno bočno kretanje, odličnu visinu, te bi trebao biti bolji obrambeni igrač u budućnosti. Kao mana se navode njegove godine i pitanje koliko još može napredovati kao igrač, jer će početkom NBA sezone napuniti 23 godine. Ali njegov razvoj tijekom tih pet godina na sveučilištu me dovodi do mišljenja da još uvijek ima mjesta za napredak. Mislim da bi mogao postati vrlo dobar igrač, te ga vidim u ulozi šestog igrača.

Prognozira mu se mjesto oko 20. picka, te tu vidim mogućnost da ga izabere Houston ili Washington ( 18. ili 19. pick ), gdje bi mogao biti vrlo koristan igrač s klupe u prvoj sezoni u NBA ligi, jer u obje ekipe ima manjka dobrih razigravača i igrača s klupe na toj poziciji.

Delon Wright- 23 god, Utah, P: PG, V: 194 cm, T: 81 kg

Mlađi brat od Dorrela Wrighta ( igrača Portland Trail Blazersa ), Delon Wright je imao odlične dvije sezone na sveučilištu, te je ovu sezonu završio sa sljedećim brojkama u prosjeku: 14.7 poena, 5 skokova, 4 dodavanja, 2.1 ukradene lopte, 1 blokadu, 51 FG%, za 33 minute. Odlične brojke za playmakera, kojem je najveća prednost njegova obrana, što pokazuje i statistika. Posjeduje vrlo brze noge, te odlične instinkte u obrani, s nevjerojatnim presingom na loptu. Odličan tajming za presijecanje dodavanja, te odlično kretanje u obrani, su također njegove velike odlike. S visinom od 194 cm, može čuvati obje pozicije, to jest i razigravača i bek šutera vrlo efikasno, što će biti od velike koristi, ta njegova fleksibilnost, ekipi koja ga izabere. U napadu ga je teško čuvati jer koristi razne varijante Eurostepa, različitu dinamiku, prevrtljiv stil igre, te pomoću toga često završava na liniji slobodnih bacanja, gdje pogađa odličnih 84%.

Šut izvana mu je mana, što se tiče NBA razine, te nije dobar šuter iz driblinga. Također mu šut nije bio konstantan tijekom sveučilišne karijere. Pull up šuteve gotovo i ne koristi, te ima niski i spori izbačaj tijekom šuta. Nije pretežno jak i eksplozivan, te mu je zbog toga teško ući u kontakt i završiti akciju, posebno protiv boljih obrambenih igrača. Kao i kod Granta, postavlja se pitanje koliko još u njegovoj igri ima mjesta za napredak, jer je već napunio 23 godine, te će biti možda čak i najstariji igrač na ovome draftu. Ako može ojačati, postati bolji šuter, te doći u ekipu koja odgovora njegovom stilu igre, Wright ima potencijal postati vrlo dobar razigravač, te ga tako vidim kao moguću “krađu” ovoga drafta. Prognoza mu je između 20. i 25. picka, te ekipe koje tada biraju već imaju odlične razigravače ( redom Toronto, Dallas, Chicago, Portland, Cleveland, Memphis ), ali kao uzimanje njega za drugog playmakera bi bila vrlo dobra odluka bilo kojoj ekipi od gore navedenih. Tko zna možda završi i kao prvi razigravač, ako ga Dallas odluči birati s 21. pickom.

Christian Wood- 19 god, UNLV, P: PF, V: 211 cm, T: 98 kg

Christian Wood je dug i mršav krilni centar sa sveučilišta UNLV, gdje je tijekom sezone odigrao 31 utakmicu, te bilježio u prosjeku sljedeće brojke: 15.5 poena, 9.8 skokova, 1.2 dodavanja, 2.6 blokade, 49 FG%, za 33 minute provedene na parketu. Intrigantna kombinacija njegove visine od 211 cm, raspona ruku od 221 cm, te vrlo dobrom kombinacijom napada i obrane. Izuzetno je brz i okretan za svoju poziciju. Solidan šuter s velikim potencijalom dodavanja trice u njegov rezime, gdje je pokazao da može zabiti. Napadački je Wood dosta svestran, te je pokazao potencijal u različitim područjima, na kojima može poraditi ulaskom u NBA, kako na perimetru, tako i u reketu. Vrlo dobar je izvođač slobodnih bacanja sa 74%. Zbog fizičkih predispozicija, vrlo je dobar obrambeni igrač, te potencijalni rim protector kao krilni centar, a i vrlo dobar skakač zbog fizičkih predispozicija.

Velika mana kod Wooda je njegov nedostatak kilaže, jer u NBA ligi će imati problema s guranjem pod košem s protivničkim igračima. Njegova igra s leđima je jako rijetka, jer zbog navedenog teško dolazi do dobre pozicije. Trebao bi poraditi na šutu još, jer bi mogao u NBA-u mogao vrlo lako biti stretch četvorka, zbog ranije navedenih prednosti. Nekada je i previše sebičan, iako je izjavio da je on timski igrač, te stavlja ekipu na prvo mjesto.

U današnjem NBA-u je teško naći dugorukog krilnog centra, koji može pogađati trice i biti vrlo efikasan u blokiranju šuta, što je Wood pokazao da može, iako ne toliko konstantno. Wood će biti ili velika “krađa” ovoga drafta ili još jedan igrač koji se nije uspio prilagoditi NBA ligi, to jest igri na sljedećoj razini. Pošto je mlad igrač, ali i veliki potencijal, ekipe koje mogu čekati bi trebali riskirati i uzeti Wooda, jer je po zadnjim prognozama debelo pao u drugu rundu, te vrti se oko 40. picka, a možda je čak po potencijalu i trenutnoj igri među top 15-20 igrača ovoga drafta. Ja se iskreno nadam da neće završiti tako daleko, te da će neka od ekipa ranije riskirati s njim. Njemu treba samo vremena da se poboljša, te neka od ekipa koje su u fazi rebuildinga bi ga trebala uzeti. Philadelphia i Minnesota imaju po dva picka između 30. i 40. mjesta, tako da bi mogao završiti u jednoj od tih ekipa, ako ne bude ranije izabran.

S ovime završavam svoju analizu prvih 10 izbora ovoga drafta, s dodatkom mogućih “krađa”. Ima puno potencijala ove godine, te vjerujem da će nekoliko igrača biti budući all-starovi, ali i mogući vrlo bitni igrači u svojim ekipama. NBA draft 2015. godine samo što nije došao, te ćemo vidjeti koliko sam bio točan u ovoj prognozi.

Latest Posts

NE PROPUSTITE