Thursday, March 28, 2024

Analiza utakmice Cleveland-Detroit

Two down, … to go! Ipak, ako ovako Detroit bude igrao, onda će umjesto tri točke stajati broj dva, a na scoreboardu će pisati 4-0 u korist Cleveland Cavaliersa. Nakon što smo mogli zaista uživati u vrhunskoj košarkaškoj izvedbi obje ekipe, sada smo mogli vidjeti jednu odličnu utakmicu samo jedne ekipe. Pobjedu su odnijeli Cavaliersi, a ako vas zanima kako točno, ne tražite dalje.

Početi ćemo ipak prvo s Detroitom koji je odlično ušao u meč, gdje su vrlo rano napadali Tristana Thompsona u postu protiv Andrea Drummonda, koji mu je brzo nakucao dva faula i tako primorao Tyronnea Lua da sa klupe izvuče Timofeya Mozgova što je bila katastrofalna odluka (više o tome kasnije). Ponovno se moram vratiti na svoj preview serije gdje sam rekao kako su dva osnovna napada Detroita pick Drummonda i Jacksona, te šut za tri poena. U prvoj utakmici šut za tri poena išao je odlično, pick je zaustavljen, te smo imali vrlo dobru i kompetitivnu utakmicu. U ovoj, pick je radio odlično te je Drummond imao par puta čist put do koša, a nekada je Reggie Jackson mogao da lagano prošeta do koša zbog toga što čuvar Drummonda nije dobro preuzimao poslije samog picka, ali sada nismo imali kompetitivnu utakmicu. U svakom slučaju, ni u jednom slučaju nismo imali pobjedu Detroita, što znači da se ove dvije stvari moraju desiti zajedno u Motor Cityu i uz dobru obranu (i malo sreće sa tim da Cavse ne ide šut), Pistonsi možda razvuku ovu seriju na pet utakmica.

Što se tiče Drummonda, sigurno najbolji igrač Detroita u ovoj utakmici sa 20 poena i sedam skokova, ali čak ni njegova utakmica nije bila toliko dobra. Tokom vremena kada je Lue igrao igrača sa velikim rangeom na petici, Drummond to jednostavno nije znao braniti, a kada je u četvrtoj četvrtini Kyrie počeo da vrti pick sa Thompsonom, par loših izlazaka na Irvinga od strane samog Andrea koštalo je Detroit kakve-takve šanse da se vrate u ovu utakmicu nekom „očajničkom“ serijom. Još se kao pozitivno može izvući dobra igra njihovog šestog igrača, rookieja Stanleya Johnsona koji je stvarno srčano igrao obranu na LeBronu Jamesu, dok je na ofanzivnom kraju parketa predvodio klupu Detroita sa devet poena i dva skoka u 22 minute.

Što se tiče negativnih stvari, moramo početi sa dvojcem Morris-Harris. Harris je izgledao indisponirano svu utakmicu, jednostavno, Kevin Love je vrlo lako nalazio dobru poziciju na niskom postu protiv njega, a kada bi se pokušao „oduprijeti“, Harris bi obično napravio faul. Love nije imao neku ofanzivnu partiju, ali je dobio popriličan broj lakih šuteva zbog toga što Harris, a kasnije djelimično i Morris i Drummond, nisu mogli da ga prate. Na ofanzivnom kraju parketa, Harris i Morris su zajedno imali šut 5-21, a njihova 24 poena (koliko su imali zajedno) došla su većinom sa linije za slobodna bacanja. Kod trenera poput Stana Van Gundya, starteri igraju ogromne minute (Morris 34, Harris 33, Drummond 36, Jackson 37, Caldwell-Pope 37) i zbog toga što klupa ne igra mnogo, puno odgovornosti pada na pleća startne petorke. Jednostavno, kada zajedno šutirate manje od 25%, a toliko je scoring odgovornosti na vama kao članovima startne petorke…to neće tim odvesti do pobjede. Još treba spomenuti i KCP-a koji je imao čudnu utakmicu. Dok je u napadu sasvim dobro odigrao, rekao bih čak i odlično s obzirom da mu je igra na toj strani parketa još u razvitku, u obrani ga je Kyrie Irving „pravio budalom“ u dosta slučajeva. On mora igrati kako zna i koliko zna na obje strane parketa kako bi Detroit imao šanse za pobjedu.

13062463_1763769383857594_2467362267350370963_n

O Cavsima se dosta više može pričati s obzirom na odlične izvedbe par igrača te dobre igre na obje strane parketa. Nakon što su nas možda malo i time što su dopustili Detroitu u prvoj utakmici da dođe vrlo blizu velikom upsetu i pobjedi u njihovoj areni, ovoga puta su Cavaliersi odlučili dobiti ovu utakmicu uvjerljivo, a James je odlučio da u potpunosti uključi playoff mode. Krećem od njega jer je on bio najbolji igrač Cavaliersa u ovoj utakmici i pokazao je kako će, kada je teško, preuzeti odgovornost na obje strane parketa. Preskočio bih njegov pomalo nezainteresovan početak (tri pokušaja iz igre, jedan koš) i odličnu drugu četvrtinu i otišao bih odmah na sredinu treće i skoro čitavu četvrtu četvrtinu – LeBron je organizirao odličnu, rekao bih lockdown obranu Cavsa u trećoj četvrtini dok  je u napadu pogodio dvije bitne trice i jedan šut „u facu“  Stanleya Johnsona. Na kraju, LBJ je susret završio sa 27 poena, 6 skokova, 3 asistencije te 3 ukradene lopte, uz šut 12-18. Još treba spomenuti da je on imao dosta odličnih pasova nakon kojih njegovi suigrači nisu mogli da pogode, tako da je ovaj broj od tri asistencije relativno mal za ono što je on radio kako bi razigrao svoje suigrače.

Kyrie Irving je na neki način stao nakon odlične prve četvrtine, ali odradio je lavovski posao kada je samo on bio raspoložen, te je držao Cavse u igri dok LBJ nije odlučio da ekipu stavi na svoja leđa. Irving je doduše dosta pomogao u postavkama kada je igrao sa Dellavedovom na parketu (više o Dellyu kasnije) jer je tada kretnja lopte u napadu Cavsa bila na najvećem nivou. Treći član velike trojke se vratio na svoju igru iz regularne sezone, ali je svejedno pogodio par bitnih šuteva – trica iz kornera na odlični no look pas LeBrona je možda i akcija utakmice. Šut ga je možda malo i stao ali Love je znao kada treba da pogodi, i on nije pustio pritisku da ga omete. Na kraju, double-double učinak sa 16 poena i 10 skokova, sasvim solidna utakmica za Lovea. Što se tiče scoringa van velike trojke, teret je nosio JR Smith. Kao što svi znamo, Swish je igrač koji ili šutira 7-11 kao sinoć, ili 0-11 gdje ne može „kupiti koš“. Sinoć je u 34 minute zabio 21 poen i odigrao u par navrata odličnu obranu. Uz to, dodao je 5 skokova, te se dokazao kao odličan član prve petorke.

Bitne minute igrao je i Iman Shumpert koji je igrao u defanzivnoj postavci sa Dellavedovom u backcourtu, postavci koja je bila najbliže zaustavljanju ubojitog pick’n’roll napada Detroita. Shumpert ipak za nekih konstantnijih značajnijih minuta mora ponovno pronaći svoj šut sa perimetra, jer ovako se drugi igrači nameću kao bolje opcije. Ipak, sa klupe je najbolji bio Matthew Dellavedova. Igrač kojem playoff izgleda dobro leži odigrao je, čini se, sa 150% svojih mogućnosti jer je, čim je u drugoj četvrtini ušao u igru, preuzeo ono što je LeBron radio u prvoj utakmici i u potpunosti je vratio Cavse u igru sa svojih pet asistencija u toj drugoj četvrtini. Na kraju, šut 3-5 (1-1 za tri), 8 poena, 9 asistencija i on se stvarno izdvojio kao odličan šesti igrač ovih Cleveland Cavaliersa. Osim u napadu, odlično je igrao u obrani gdje je par puta na sebi svojstven način zasmetao visokima Detroita da uzmu skok.

Na kraju, moram pohvaliti trenera Luea koji je imao par dobrih odluka. Međutim, prije toga moram izraziti najdublje čuđenje njegovom odlukom da Tristana u prvoj četvrtini mijenja sa Timofeyom Mozgovom. Timo ne može biti član rotacije i to je dokazao sinoć – u 9 minuta, imao je dvije izgubljene lopte, glup faul i promašio je jedan šut, te ga je Drummond apsolutno uništio i na skoku i u niskom postu. Što se tiče dobrih odluka, u pravo vrijeme ubacivao je odlične small-ball postavke sa recimo dva razigravača (Dellavedova-Irving-Smith-James-Love), znao je prepoznati neke stvari koje je Detroit loše branio (u trećoj četvrtini uništavao Detroit sa pickom Irving-Thompson, Lovea forsirao protiv Tobiasa Harrisa), držao je barem nekoga od velike trojke svo vrijeme na parketu te je SVGu na kombinaciju Jackson-KCP odgovorio sa defanzivcima Shupert-Dellavedova koji su u tim momentima lijepo zaustavljali taj, u ovoj utakmici, odličan dvojac.

13043513_1763769487190917_3438601555161393174_n

Ostalo je još par stvari koje se trebaju reći. Prvenstveno, šut za tri poena. Izgleda da će u ovoj seriji to biti faktor koji možda neće odlučiti pobjednika (u prvoj utakmici Detroit bio bolji, ali izgubio) ali će biti jako bitan za konačan ishod. Dalje, Detroit je pomalo iznenađujuće imao manje skokova u prvoj utakmici, ali ovdje je imao prednost, posebno u ofanzivnom skoku. U asistencijama je ponovno bio bolji Cleveland, čak i sa tim da je James imao samo tri asistencije, ali tu je bio Dellavedova, Irving je imao (za svoje standarde) solidan broj asistencija također. Što se tiče izgubljenih lopti, ponovno su to bolje iskoristili Cavaliersi – obje ekipe su imale po 12 izgubljenih lopti i po 7 ukradenih, ali Cavsi su imali prednost po poenima nakon izgubljenih lopti.

Sve u svemu, utakmica je bila sasvim solidna. Nismo imali neku rezultatsku neizvjesnost ali na trenutke se moglo vidjeti zaista lijepih poteza, posebno od strane Dellavedove koji je imao vrlo lijepih alley-oop asistencija. Još jedna opaska prije kraja – suđenje je ponovno bilo diskutabilno. Nakon što su u prvoj utakmici sudije malo gurale na stranu Cavsa, ovdje je situacija bila drugačija i svirano je, makar po meni, par diskutabilnih faulova i napravljeno je par diskutabilnih odluka oko lopti koje su završile van igre. Zato što je ovo pobjeda s velikom razlikom, suđenje se vjerojatno neće spominjati, a na kraju krajeva nije ni bitno. Serija se seli u Motor City, a ta utakmica na rasporedu je u noći sa petka na subotu u jedan sat, što znači da vas naredna analiza očekuje u subotu. Na kraju, Cleveland Cavaliers 107 Detroit Pistons 90, a rezultat je 2-0 za Cavse.