Domantas Sabonis je superzvijezda
Mučim se kako započeti ovaj tekst, a da vas u startu zadržim zainteresiranima jer nemojmo se lagati, već sam naslov vas tjera na pomisao “jel’ ovaj lud?”
Pa počnimo s time da je Sabonis ove sezone peti na službenoj ljestvici NBA u izboru za MVP nagradu. Uzmemo li u obzir to da su prva trojica na toj listi Jokić, Giannis i Embiid liga za sebe i košarkaške avangarde, te unazad pet sezona apsolutno dominiraju ligom na jedan unikatan način i zapravo se smjenjuju u kategorijama najboljih strijelaca, skakača i najkorisnijih igrača ove lige, onda moramo shvatiti kakav je podvig zapravo biti peti na ovoj ljestvici, ispred recimo jednog Luke Dončića koji igra fenomenalnu sezonu.
SABONIS JE TIK DO JOKIĆA OVE SEZONE, ALI NE SAMO NA CENTARSKOJ POZICIJI, VEĆ KAO KOMPLETAN IGRAČ
Nadalje, Jokić igra novu povijesnu sezonu i bilježi 9,8 asistencija u prosjeku na 63% šuta iz igre, što su brojke nikad viđene na centarskoj poziciji, a Sabonis je na 7,3 asistencije u prosjeku uz 61% šuta iz igre. Jokić je prvi u ligi po broju ostvarenih triple-doubleova (29), a odmah iza njega je, pogađate – Sabonis (14), ostavljajući tako i u ovoj kategoriji iza sebe i Luku (10) koji je uz Jokića sinonim za triple-double. Nije zgorega ni spomenuti da predvodi cijelu ligu po broju double-doubleova. Usporedimo li to s Jokićevim MVP sezonama kada je imao 7,0 i 8,3 asistencije u prosjeku, dolazimo do zaključka da je Sabonis nepravedno zapostavljen u razgovorima o najboljim igračima lige.
Nuggetsi igraju izvrsnu sezonu i po prvi puta u svojoj povijesti su osigurali prvo mjesto Zapada, ali pogled na tablicu vam govori da su Kingsi “samo” 4,5 pobjede iza njih, iako Jokić igra još jednu nestvarnu sezonu, a Nuggetsi su više manje svi zdravi, dakle, Sabonis mu i tu puše za vratom…
Ove sezone je imao neke brutalne partije – 13. studenog 2022. Sabonis je ostvario umalo triple-double s 26 koševa, 22 skoka i 8 asistencija u pobjedi 122-115 nad aktualnim prvacima Golden State Warriorsima. Zabio je 28 koševa uz 23 skoka i sedam asistencija u 125-119 porazu od Charlotte Hornetsa. Imao je 28 poena uz šut 12-12 uz 11 skokova i osam asistencija u 126-125 pobjedi nad Utah Jazzom.
13. siječnja 2023. Sabonis je zabilježio 19 poena, 15 skokova i 16 asistencija u pobjedi nad Houston Rocketsima 139-114 čime je postao prvi igrač u povijesti Kingsa koji je zabilježio najmanje 15 poena, 15 skokova i 15 asistencija u utakmici od Oscara Robertsona 1965. 1. veljače, Sabonis je postigao rekord sezone od 34 poena uz 15-20 šut iz igre, uz 11 skokova, četiri asistencije, dvije ukradene lopte i dvije blokade u pobjedi protiv San Antonio Spursa 119-109.
29. ožujka, Kingsi su pobijedili Portland Trail Blazerse 120-80 te su tako izborili mjesto u doigravanju prekinuvši 16-godišnju sušu, što je u to vrijeme bila najduža aktivna suša u doigravanju u četiri glavna sjevernoamerička sporta. Uz to su ostvarili i prvu sezonu s pobjedničkim omjerom od 2006., te su prvi puta od 2003. prvaci svoje divizije u NBA ligi. E da, Kingsi imaju i najbolji napadački rating u povijesti lige (119,1), a ove sezone postižu i najviše poena od svih ekipa (121,3).
MIKE BROWN JE NAPRAVIO KLJUČAN POTEZ KADA GA JE SA “ČETVORKE” PREBACIO NA “PETICU” I ČITAV NAPADAČKI SISTEM PRILAGODIO NJEMU
Alfa i Omega tog sustava je Sabonis (igra cijelu sezonu sa slomljenim palcem desne ruke!) koji kroz svaki napad sudjeluje, bilo to kada na visokom postu radi handoff dodavanje nakon bloka, ili također s visokog posta traži cutere koji onda imaju lagan posao završavanja na obruču. Još jedna akcija koju koristi Mike Brown je kada Sabonis igra leđima prema košu gdje je vrlo snažan i ne može ga se ostavljati jedan na jedan jer je to “pola koša” (19,2 poena na 61% šuta iz igre) pa ga protivničke ekipe udvajaju, a on je elitan u traženju šutera koji se uvijek kreću (Huerter, Monk, Barnes, Fox).
Kingsi generiraju nevjerojatnih 1,36 poena po posjedu kada Sabonis ima loptu, što je drugo mjesto od 616 igrača u bazi podataka Second Spectruma o igračima koji su koristili post up najmanje 100 puta u sezoni od 2013.-2014. godine. (Drugo mjesto!) Kada jedno od njegovih dodavanja završi šutom, prekršajem, izgubljenom loptom ili dodavanjem igraču koji odmah šutira unutar jednog driblinga, on je daleko učinkovitiji od bilo koga drugog s najmanje četiri post up-a po utakmici.
Pogled na Sabonisove brojke u NBA karijeri vas neće očarati (14.4 poena, 9,2 skokova, 3,6 asistencije, 0,4 blokade, 53% šut iz igre), dok je u playoffu to i puno lošije (9,6 poena, 4,8 skoka, 1,6 asistencije, 0,3 blokade, 51% šut iz igre) u samo 13 odigranih utakmica (B. Simmons ima 34, J. Brown 85, P. Siakam 53 iz njegove draft klase ’16). Također nema nikakva priznanja, nikad nije bio MVP nekog natjecanja, nikad nije bio najbolji strijelac ili skakač, jedino što iskače su tri izbora za All-Star utakmicu. Ove sezone je na 19,2 poena, 12,4 skoka, 7,3 asistencije i 61% šuta iz igre, a ukupno je u zadnje četiri sezone kada je napokon počeo dobivati povjerenje trenera, prvo u Indiani, a zatim i u Kingsima na prosjecima od 19,1 poena, 12,2 skoka, 5,6 asistencija, 54,5% šuta iz igre (ne računamo ovu sezonu) što su elitne brojke.
Nakon što su prošle sezone Kingsi razmijenili mladu nadu Haliburtona za Sabonisa, bilo je jako puno kritika u stilu da su si Kingsi pucali u nogu, ali na kraju se to pokazao kao odličan fit za obje ekipe kao i same igrače. Haliburton je dobio sve ovlasti u mladoj ekipi i odigrao je fenomenalnu sezonu koju su nažalost ozljede sputale, dok su se s druge strane Fox i Sabonis pokazali kao sjajan duo koji izvrsno surađuje kroz pick and roll akcije.
Može se reći kako je i puna eksplozija u Kingsima došla upravo zahvaljujući treneru Mikeu Brownu koji ga je s pozicije krilnog centra prebacio na čistu “peticu” gdje se Domantas dodatno oslobodio i pokazao svu raskoš svojeg talenta. Osjećaj za asistenciju i igru leđima je očito naslijedio od oca Aryvydasa, jednog od najboljih europskih igrača svih vremena, a očito je i kako iz sezone u sezonu napreduje.
U REPREZENTACIJI SE TEK ČEKA KONAČNA EKSPLOZIJA, ALI TKO GOD BIO IZBORNIK, MORAT ĆE BIRATI IZMEĐU NJEGA I VALANCIUNASA NA POZICIJI STARTNOG CENTRA
U reprezentaciji se isto može gledati da je podbacio, iako ima srebro s Eurobasketa igranog 2015. godine u Francuskoj, u kojem on doduše nije imao prevelike zasluge (5,5 poena, 4,5 skoka). Te je godine i debitirao za nacionalnu vrstu kao najmlađi debitant u povijesti Litve, skinuvši tako s vrha Jonasa Valanciunasa. Imali su respektabilne ekipe Litavci zadnjih godina, ali s ovako snažnom centarskom linijom, može se smatrati kao neuspjeh da nemaju još koju osvojenu medalju s većih natjecanja, pogotovo dok obojica igraju zajedno u svojem primeu. Iako, treba nadodati da su pokradeni u osmini finala na Mundobasketu 2019. godine kada je niz diskutabilnih sudačkih odluka na kraju donio prevagu Francuskoj. Isto tako, Sabonis nikada nije preuzeo lidersku ulogu u reprezentaciji, ta je uloga svaki put zadužena za Valanciunasa. Dok Sabonis igra “četvorku” u paru s Jonasom, te su postave Litve jako spore kada su njih dvojica zajedno na terenu. Nisu se uspjeli kvalificirati niti na Olimpijske igre 2021. godine u Tokiju kada su pred domaćom publikom izgubili od Slovenije predvođene Lukom Dončićem na kvalifikacijskom turniru.
Ipak, Sabonis ima tek 26 godina u životnom kalendaru, i sa svim naprednim sredstvima koje koriste sportaši danas, uz njegov osobni motiv naravno, on ima još dobrih desetak godine sjajne karijere ispred sebe, kao i puno šansi da s reprezentacijom napravi neki veći rezultat.
U ovoj navali stranih superzvijezda (Giannis, Jokić, Embiid, Dončić, SGA, Towns, Porzingis…) u NBA ligi, nepravedno je koliko ga se malo spominje u kontekstu najboljih igrača lige, jer zaista ovo što on čini ove sezone je za svaki respekt.
Treba ga i pohvaliti u dvobojima protiv izravnih konkurenata za MVP titulu:
U pobjedi protiv Jokićevih Nuggetsa – 31/10/5, 12-18 šut
U porazu od Lukinog Dallasa – 19/11/11, 8-11 šut
U porazu od Giannisovih Bucksa – 23/17/15, 11-23 šut
U porazu od Embiidovih 76ersa – 16/9/10, 7-10 šut
U porazu od Tatumovih Celticsa – 16/13/12, 7-12 šut
Sada se vratimo na naslov ovog teksta, kada sam prozvao “malog” Sabonisa, koji je inače svoj senirski debi imao protiv Cibone sa 16 godina u dresu Unicaje, superzvijezdom i izvucimo iduće podatke – peti je u MVP poretku, drugi po broju triple-doubleova, prvi po broju double-doubleova, prvi skakač lige, deseti po postotku šuta iz igre, peti po efikasnosti, momčad mu je izborila doigravanje i pobjedničku sezonu po prvi puta nakon 2006. godine, uz to ostvarujući najbolji napadački rating u povijesti lige, a on je Alfa i Omega tog sustava zbog kojeg su Kingsi toliko dobri ove sezone.
Više nisam toliko lud, zar ne?