Monday, December 16, 2024

ZADNJE OBJAVE

Osam najboljih tandema koji nikada nisu osvojili NBA naslov

Kroz desetljeća bilo je mnogo tandema koji su osvojili sve što se osvojiti moglo, čiji se uspjesi i danas prepričavaju i koji su dotakli sami vrh NBA neba. Ali što je s parovima koji su bili vrlo uspješni u svojim erama, ali jednostavno nikad nisu bili u mogućnosti osvojiti naslov.

Popis naravno nije konačan, ali definitivno predstavljaju neke od najzanimljivijih tandema koji ipak nisu mogli do naslova. Postoje čak i neki koji su naslove osvajali nakon “razlaza”.

paul-griffin

8. CHRIS PAUL I BLAKE GRIFFIN

U  periodu od 2012. do 2017. Clippersi su bili jedna od momčadi koja je uvijek bila kandidat za naslov u uvijek kvalitetnoj Zapadnoj Konferenciji. Dolazak Chrisa Paula u 2012., upario ga je s mladom zvijezdom u usponu, Blakeom Griffinom. Duo od kojeg se očekivalo da se suoči s bilo kojom momčadi Zapada, i kroz šest godina Clippersi su ulazili u Playoff i pobjjeđivali minimalno 50 utakmica. Nažalost stvorili su reputaciju „chokera”. U 2014. to je bilo najočiglednije. Naime,  u 5. utakmici polufinala konferencije bili su na rubu da uzmu 3-2 prednost protiv Oklahome. Imali su vodstvo od 7 poena sa samo 49 sekundi do kraja utakmice. Nakon par turnovera Oklahoma se vratila, zabili su 8 izravnih poena i pobijedila. Nakon toga Thunderi dobivaju i sljedeću i izbacuju Clipperse, te se ovaj poraz do dan danas smatra najvećom mrljom Paulove karijere. U 2015. propustili su 3-1 vodstvo protiv Rocketsa, par godina su imali toliko dobar roster da je uvriježeno mišljenje bilo da moraju biti „kontenderi”, ali ostali su zapamćeni kao kvalitetna momčad koja nikad nije mogla izaći iz druge runde.

kevin-durant-warrior-russell-westbrook-warriors-thunder

7. KEVIN DURANT I RUSSELL WESTBROOK

Još nam je svježe pamćenje na trenutak kada je ovaj duo nakratko preuzeo ligu. Njihov put u doigravanju 2012. probudio je cijelu ligu. U prvom krugu „pomeli” su Dallas, dominirali su Lakersima u pet utakmica i nakon toga su pobijedili teške favorite u San Antonio Spursima. Iako su izgubili od Lebrona Jamesa i Heata budućnost je izgledala jako svijetlo za ovu perspektivnu mladu momčad. Ali onda se dosta toga promijenilo. Harden je razmijenjen, Westbrook je pretrpio ozljedu koljena, Ibaka je također imao problema s koljenima, a Durantu je dijagnosticirana fraktura u desnom stopalu. Sve ovo je potrajalo, ali su se vratili u 2016. Sve je izgledalo dobro za OKC dok nisu prokockali 3-1 prednost protiv Curryevih Warriorsa. Imali su priliku ući u povijest ali su je propustili pa su i Westbrook i K.D. otišli različitim smjerovima. To jedno finale je izgleda bio njihov maksimum. Durant je na kraju došao do naslova s Warriorsima.

Yao-Ming-Tracy-McGrady-houston-rockets-tandemi-koji-nisu-osvojili-nba-naslov

6. TRACY MCGRADY I YAO MING

Kada govorimo o ozljedama i pregršt kvalitetnih momčadi na Zapadu, era koja to najbolje oslikava su 2000-e. Kada je Tracy došao u Houston u 2004., automatski su postali glavna priča NBA lige. Yao, iako je bio super popularan, kao jedan od najviših košarkaša ikada, više manje nije imao nikakvu pomoć u svojoj karijeri dosada. Kada je došao T-Mac napokon je imao pomoćnika u još jednom All-Staru, obojica su bili godinama starteri u All-Star utakmicama, ali njihov uspjeh u doigravanju je bio jako ograničen. U tri različite sezone eliminirani su u prvoj rundi. 2005.(4-3), 2007.(4-3), 2008.(4-2). Ništa ne oslikava više ovaj duo kao intervju nakon utakmice T-Maca koji se do danas smatra jednim od najtužnijih intervjua nakon utakmice u NBA povijesti. Ozljede su također bile veliki problem, iako nijedan od njih prethodno nije imao nekih velikih problema s ozljedama, obojica su postala sklona ozljedama. Problemi sa stopalom kod Yaoa i problemi s koljenom kod Tracyja. Ironično jedini put u toj eri kada su Rocketsi izašli iz prve runde je bilo kada je T-Mac bio ozlijeđen i kada je Luis Scola preuzeo dobar dio odgovornosti na sebe. Naposljetku jedan od najzanimljivijih dua u novijoj povijesti ispao je poprilično neuspješan.

steve-nash-amare-stoudemire-phoenix-najbolji-tandemi-koji-nisu-osvojili-naslov

5. STEVE NASH I AMARE STOUDEMIRE

Za razliku od prethodnih dua, kada se Steve Nash pridružio Sunsima u 2004., nije bilo previsokih očekivanja. U tom trenutku znalo se da je Nash dobar razigravač i potencijalni All-Star igrač, ali nitko nije očekivao da će toliko procvjetati u Sunsima i osvojiti „back to back” MVP naslove i dominirati cijelom ligom u brzom napadu Mikea D’ Antonija. Nitko nije očekivao da može pretvoriti momčad koja je pobijedila tek 21 utakmicu u momčad koja će pobijediti 62 utakmice kasnije. Amare Stoudemire se također katapultirao među NBA zvijezde, u svojim najboljim danima cementirao je svoje mjesto kao najbolji pick ‘n roll finišer u ligi. Bili su idealan duo jer su međusobno bili savršeno komplementarni, čak i defenzivno bili su idealan par jer su obojica bili užasni. Spursi su im bili „ahilova peta” te je u doigravanju Tony Parker doslovno uništio Nasha, Amare je imao velikih problema zadržavajući Duncana. 2007. imali su najbolju priliku da osvoje naslov, Amare se vratio nakon operacije koljena, Nash je igrao najbolju košarku svog života, i cijeli roster je bio bolje posložen nego ikada dosada. Ali još jednom izgubili su od Spursa u konferencijskom finalu. I igrači i navijači su definitivno zaslužili bolje.

penny-hardaway-shaq-najbolji-tandemi-koji-nisu-osvojili-naslov

4. SHAQ I PENNY

Nisu ostali dugo zajedno, tek tri godine, ali bili su definitivno najdinamičniji duo 1990-ih, okrenuli su cijelu franšizu samostalno te su u kratkom vremenu prošli put od talentirane momčadi budućnosti do realnog kandidata za naslov. U samo tri sezone zajedno, došli su do finala 1995., 22-godišnji Shaq je imao u prosjeku 28 poena po utakmici, dok je 23-godišnji Penny bio na prosjeku od 21 poena i 7 asistencija. Glavni problemi i kontroverze ovog dua nisu bile striktno vezane za košarkaški teren već uz ljubomoru, ego i ugovore. Naposljetku, Shaq je otišao u Hollywood jer je želio svoju momčad i biti pod svijetlima reflektora. Penny je ušao u seriju ozljeda i nikad se zapravo nije u potpunosti oporavio. Sada kada gledamo unatrag jedino što možemo reći je, što bi bilo kad bi bilo.

gary-payton-shawn-kemp-seattle-najbolji-tandemi-koji-nisu-osvojili-nba-naslov

3. GARY PAYTON I SHAWN KEMP

Sedam godina ovaj tandem je igrao skupa i pretvorio je Sonicse od momčadi koja je tavorila na sredini tablice u ekipu koja je bila realan „kontender” na Zapadu. Izrasli su zajedno od kvalitetnih role playera u legitimne All-Star igrače. U pet različitih sezona dobili su All-Star poziv zajedno. Imali su par odličnih playoff epizoda čak i finale 1996. Godina kada su dobili 64 utakmice, najviše u povijesti franšize. To je bila također godina kada su imali realne šanse osvojiti naslov usprkos tome što su se morali suočiti s Jordanom i Bullsima. Iako su osvojili 72 utakmice Jordan se ipak mučio u toj seriji s obzirom na svoje standarde. U svim finalima koje je igrao, u ovom je imao najlošije brojke, 27 poena po utakmici, 41 posto šuta iz polja i 32 posto šuta za tri. Ofenzivni rebounding Bullsa je spasio ovu seriju za njih. Od svih momčadi s kojom se M.J. suočio u finalima, Sonicsi su vjerojatno imali najbolju šansu da ih pobijede.

wilt-chamberlain-elgin-baylor-jerry-west

2. ELGIN BAYLOR I JERRY WEST

Kombinirao su izgubili u 15 finala, u mnogim od tih godina ispriječili su im se Boston Celticsi predvođeni Billom Rusellom i Bobom Cousyjem. Statistički, bili su najbolji duo ikad. U više sezona obojica su imali u prosjeku više od 30 poena po utakmici. Baylor, koji je bio krilo, imao je nekoliko sezona kada je imao u prosjeku skoro 20 skokova po utakmici. Bio je 11 puta All-Star dok je Jerry West upisao 14 All-Star nastupa. Ironično, kada se Baylor umirovio u 1972. Lakersi su osvojili naslov te iste godine. Tako Jerry West ima jedan naslov sa skorom od 1-8 u finalima, a budući da se Baylor umirovio prerano, njegov rekord u finalima je 0-7. Bez Wilta rekordera se nije moglo do naslova. Možda u nekom paralelnom svemiru gdje Celticsi nisu postojali, oni bi se možda smatrali najuspješnijim tandemom svih vremena.

stockton-malone

1. JOHN STOCKTON I KARL MALONE

Kada pričamo o dugovječnosti ovom tandemu nema ravnog, Stockton i Malone igrali su zajedno 18 sezona. U svakoj sezoni ušli su u doigravanje što dovoljno govori koliko su bili konzistentni. Borbe u konferenciji su bile brutalne i Jazz često nije bio bolji od Spursa, Sonicsa, Rocketsa ili Blazersa. Stockton i Malone su ušli u ligu u vrijeme kada su „Showtime” Lakersi dominirali ligom. Ali kada su ušli u svoj „prime”, imali su zastrašujuću konkurenciju. Hakeem Olajuwon, David Robinson, Charles Barkley, Michael Jordan su također bili u svom „primeu”. Tako da je malo tužno što je ovaj tandem bio “uhvaćen” u najboljoj eri NBA košarke. Imali su također i dosta medijskih kritika, kao npr. da Malone puca pod pritiskom pogotovo protiv Jordana. Oni su definitivno najveći tandem koji nikada nije osvojio naslov.

Latest Posts

NE PROPUSTITE