Saturday, July 27, 2024

Usamljeni DDR i najgora utakmica playoffa

Bila je ovo vjerojatno najgora playoff utakmica ove sezone. Siguran sam da se bolja i atraktivnija košarka igrala na svakoj drugoj prethodno odigranoj utakmici u ovom doigravanju. Zato ću sljedeći put pažnju na ovu seriju obratiti tek ako Raptorsi izjednače na 3:3, ili sve ostale serije završe ranije. Srećom, to se neće dogoditi, osim ako meteor ne pogodi Cavse umjesto Velociraptora.

Utakmica je u startu ubijena odlukom da Kyle Lowry ne igra za Toronto zbog problematičnog gležnja pa je umjesto njega u igri Cory Joseph. Da još dodatno zaoštri stvar Dwane Casey u startnu postavu nakon jedne utakmice vraća Jonasa Valanciunasa. U drugoj utakmici, da se podsjetimo, Casey je startao s Normanom Powellom na poziciji 3 i Patrickom Pattersonom uz Sergea Ibaku na centru. To je bio njegov odgovor na baraž trica koji su Cavaliersi bacili na njih. Casey se pokušao nadigravati kroz trice s Cavsima što je u startu osuđeno na propast. Za treću se opet vratio na staru taktiku gdje je možda bolje pokušati Cavse odvući u blato, zatvoriti reket s Valanciunasom i Ibakom, na Kyrieja Irvinga baciti odličnog presing igrača Josepha i nadati se da će DeMar DeRozan nešto napraviti u napadu. Uz to, očekuješ da će Cavse možda malo izdati trica na gostovanju.

To je otprilike bila Caseyjeva strategija i to nam potvrđuje uvod utakmice gdje Raptorsi dosta svoju napadačku strategiju grade na post-upovima za Valanciunasa, a Josephu se mora odati priznanje za vrlo solidnu predstavu protiv Irvinga u obrani. Problem je za Raptorse što LeBron James ima missmatch protiv Powella i gura ga u postu. Samo po sebi je problematično to što je Powell starter pored DeMarrea Carrolla koji je zbog obrane dobio masni ugovor prošle godine, i PJ Tuckera koji je doveden u Kanadu tijekom trade deadlinea upravo zbog ovakvih utakmica kada treba braniti Jamesa.

Uz Jamesa aktivan je i Kevin Love koji ne zabija trice ali gnjavi Ibaku ulazima i agresivnim napadanjem obruča. Od trica ništa. I to je dobro za Toronto jer oni u petorci osim Powella i nemaju igrače koji mogu parirati paljbi Cavsa, a Cavsi su ih uzeli samo 3 u prvoj četvrtini. Razlog za to krije se u stvarno dosta dobroj obrani Raptorsa na perimetru i tome što domaćini ne gube lopte iz čega Cavsi pokreću tranziciju i ubacuju trice iz nje (ako se i dogodi Raptorsi fauliraju). Osim toga, odlučuju se ne pomagati Powellu kada ga James ima na pladnju u postu, a gledamo i dosta switcha kada pick igraju James i Love. Uglavnom, naredba klupe Toronta je „ostati uz šutere“. Čini se da plan Raptorsa trenutno funkcionira u obrani. U napadu sve su karte bacili na DeRozana i žive od onoga što on iskreira iz picka ili izolacije a u oba slučaja Cavaliersi ga udvajaju i šalju pomoć, ali DeMar ipak uspijeva pronaći načina kako održati ekipu u igri. Cavsi imaju +4 nakon prve.

Očekivano nevolje za Raptorse počinju početkom druge četvrtine kada nam po običaju predstoji bitka klupa. Tyron Lue ima Jamesa i 4 igrača s klupe, dok Casey uz Powella ima Tuckera, Pattersona, Carrolla i Delona Wrighta. Naravno da uigrana klupa Clevelanda ovo koristi za odvojiti se na +8 što posljedično dovodi do toga da Casey mora vratiti DeRozana koji odmah pokreće stvari. Koristi to što Tristan Thompson ne čuva reket nego Channing Frye, i što Iman Shumpert pruža dosta slab otpor u 1 na 1 igri. Tu su Kanađani smanjili rezultat, a kada su gosti izgubili dvije lopte u dva uzastopna posjeda Lue vraća startere.

Klupa Cavsa tako nije do kraja iskoristila svoju moć protiv klupe Raptorsa čisto zbog toga što je DeRozan izrazito šuterski raspoložen i trpa odakle stigne. A stigao je i JR Smitha ubaciti u probleme s osobnim pogreškama, iako ga Smith u ovoj seriji drži pod kontrolom jako dobro. Jamesu ne pada na pamet baviti se DeRozanom ovako rano u utakmici, a koliko dobro je Shumpert obavio posao pokazuje i odluka Luea da Kylea Korvera ubaci u igru i njega stavi na DDR-a.

DeRozan tako s 13 poena u ovoj četvrtini nosi napad Raptorsa koji je u ovoj četvrtini ubacio 28 poena Cavsima. Da bi još mao stisnuo obranu Casey pred kraj druge uvodi i Tuckera pa opet na račun dobre obrane i raspoloženog DeRozana na poluvremenu imaju +3, iako nisu ubacili jednu jedinu tricu. Realizacija s perimetra bila je 0:9, ostali su bez napadačkog skoka, ali je zato DeRozan ubacio 21 poen uz 3 asistencije i 3 ukradene lopte. Cavsi su na solidnoj realizaciji s trice (5/11) ali to je opet premala potrošnja za ekipu kojoj su trice u regularnoj sezoni činile 40% svih šuteva.

U trećoj četvrtini gledamo isto što i u prve dvije, samo što je ovdje DeRozan još bolje odigrao u napadu i sada ubacio 15 poena te Smitha uveo u nove probleme s osobnim pogreškama. A nije da Cavsi nisu pokušali sve. Već od prve utakmice imaju plan za njega: ako je u postu –  udvajaj, ako napada iz pickablitzaj, ako kreće u izolaciju s trice ili vrha reketa – udvajaj. To je otprilike izgledalo ovako:

Kao što možete vidjeti DDR je za svaku situaciju, barem u ovoj utakmici, imao dobro rješenje. Ako bi ga udvojili u postu dobro je pronalazio šutere (prije „šutere“), pick and roll i izolacije je rješavao splitom ili strpljivim pregledom situacije pa onda dodavanjem. Vrlo zrela napadačka predstava DeRozana. Šteta samo što mu je za nju trebalo predugo.

Cavsi su pak u trećoj pronašli malo šuterskog ritma, ubacili su 4 trice iz 8 pokušaja od čega su bile dvije Korverove pred kraj treće koje su Cavsima donijele vodstvo. Konačno dvije trice pogađaju i Raptorsi. Prvu je ubacio Powell na tri minute do kraja treće četvrtine, a nakon njega sunce je ogrijalo i Tuckera koji zabija iz kornera.

U četvrtoj konačno Cavsi stišću papučicu gasa. Opet imamo onaj obračun klupa, iste su postave na parketu kao u drugoj četvrtini i opet klupa Clevelanda radi razliku. Ovdje Raptorsima očito nedostaje Lowry koji igra ove minute, pa se Cavsi odvajaju na +8. Casey se služi istim trikom kao i prvi put. Vraća DDR-a i Josepha ali ovaj put trik neće proći. Shumpert ga drži puno bolje 1 na 1, a James i Thompson su zatvorili reket. Na kraju je DeRozan uzeo samo 2 šuta u ovom periodu, oba promašio i ubacio samo 1 slobodno bacanje. Dakle, plesao je samo 3 četvrtine. Cavsi opet izrazito efikasno šutiraju tricu (4/5) i četvrtinu rješavaju s +19, u konačnici sa +21.

Sve je jasno u ovoj seriji. Ako im Raptorsi i otkinu sljedeću kada se Lowry vrati u Clevelandu nemaju šanse jer James želi odmor. Casey više nema što mudrovati. Pokušao je u prvoj konvencionalnim metodama nije išlo, u drugoj je krenuo s igrom na poen više što opet nije dobro završilo, u trećoj se pokušalo fizičkom i dosadnom igrom ubiti ritam Cavsima, opet nije prošlo. Sumnjam da postoji treći način, osim ako će Jamesu i pratnji zakazati pristup utakmici a nositelji Toronta odigraju izrazito nadahnuto.