Saturday, April 27, 2024

Ljetna liga, 6 dan – krenulo doigravanje, maestralni Jordan McRae

Šestog dana na rasporedu je bilo osam utakmica i krenulo se u turnirski head to head, a od Hrvata smo u programu imali Duju Dukana koji nastupa za Sacramento Kingse. Duju su prije početka Ljetne lige otpustili s glavnog rostera, te se sada bori za novi NBA ili Euro ugovor.

Kingsi su prvi dio turnira završili na posljednjem mjestu s omjerom 0-4 i jedina se ekipa koja je turnir završila bez pobjede jer su i Atlanta Hawksi porazili 81:61. Do pobjede ih je vodio Taurean Prince s 21 poenom i 9 skokova, a 220 cm visoki Edy Tavares je upisao 14 poena, 9 skokova i 3 ukradene lopte. S druge strane, jedini starter Kingsa s dvoznamenkastim brojem poena bio je Dukan s 11 poena (šut 4/6, 3/5 za tri poena), dok su Hawksi imali četvoricu. Hawksi će sutra u drugoj rundi igrati protiv Washington Wizardsa.

Odličnom serijom na kraju utakmice Miami Heat je došao do pobjede 81:77 protiv New Orleans Pelicansa. Momčad Pelicansa je dvije i po minute prije kraja imala prednost 77:71, ali onda su se “smrznuli”, te je krenula pobjedonosna serija Heata 10-0 koju je slobodnim bacanjima zaključio najbolji igrač na terenu Briante Weber (18 poena, 7/12 šut, 2/2 za tri poena). Weberu se s klupe pridružio Okaro White sa 17 poena, a kod Pelicansa je lošu seriju nastavio Buddy Hield sa 16 poena ali uz šut 5/17, dok je dobru večer imao Cheick Diallo s double-double učinkom od 14 poena i 12 skokova.

Drugu rundu Heat igra protiv Dallas Mavericksa koji su bili bolji od Milwaukee Bucksa 81:64. Utakmicu su Mavsi pretvorili u blowout u trećoj četvrtini kada su Buckse ostavili na svega 8 poena i 30% šuta iz igre, te 4/27 iza linije za tri poena kroz kompletnu utakmicu. Niti jedan igrač Dallasa nije odigrao više od 25 minuta i 12 igrača se upisalo u listu strijelaca među kojima je najbolji bio Jonathan Gibson s 14 poena za 18 minuta (ne bi nas iznenadilo kada bi se uspio izboriti za NBA ugovor jer kontinuirano prezentira odličnu igru i fantastičan šut za tri poena). U redovima Bucksa je prvo ime bio Thon Maker sa 17 poena za koje mu je trebalo 17 šuteva.

Iznenađenje večeri su napravili Minnesota Timberwolvesi pobjedom 80:71 protiv San Antonio Spursa. Glavni razlog za drugi uzastopni poraz Spursi mogu tražiti u odluci da Kyle Anderson dobije poštedu igranja na Ljetnoj ligi jer su bili prezadovoljni njegovim napretkom. Wolvesi su to iskoristili i u drugoj rundi će igrati protiv Memphis Grizzliesa. Fantastičan je bio Tyus Jones s 15 poena i 9 asistencija, a napokon je dobru utakmicu odigrao Adreian Payne s 20 poena i 7 skokova (nemojte biti iznenađeni ako ga Wolvesi odluče prodati). Kako je Kyle dobio slobodno u prvom ime Spursa prometnuo se Jonathon Simmons s 19 poena uz šut 9/16, a rookie Dejounte Murray je upisao 14 poena i 6 skokova.

Nakon Spursa i Wolvesa morali smo pogledati raspucavanje Philadelphije 76ersa protiv D-League ekipe koju su izdominirali 108:71 bez Bena Simmonsa i najboljeg njihovog igrača na turniru Chrisa Wooda. Uloge glavnih strijelaca preuzeli su Brandon Paul s 20 poena i Shawn Long s 21 poenom (šut 8/9, 3/3 za tri poena), a prvu dobru utakmicu je odigrao Timothe Luwawu s 15 poena. D-League ekipa je imalo problema s kontrolom lopte i izgubili su ih 23 i tome se još nadovezala realizacija od 34% što je sve dovelo do ovakve jako loše utakmice. U tom sivilu je samo Brandon Fields uspio nešto pokazati s 15 poena i 6 skokova.

U najboljoj utakmici večeri između Boston Celticsa i Cleveland Cavaliersa vidjeli smo 17 promjena vodstva i 12 izjednačenja kroz 40 minuta, a pobjedu su serijom 8:3 u zadnje dvije minute osigurali Cavsi za konačni rezultat 98:94. Zatrpavati protivničke koševe nastavio je Jordan McRae s 32 poena (šut 9/21, 12/12 slobodna bacanja), a pridružio mu se Kay Felder s 22 poena. Celticse već sada po običaju predvode Terry Rozier s 24 poena i treći izbor na draftu Jaylen Brown s 25 poena i 9 skokova. Cavsi će u drugoj rundi igrati s LA Lakersima, dok će Boston u petak igrati consolation game protiv Portland Trail Blazersa koje je Utah Jazz porazila 86:71.

Jazz je do pobjede došao zahvaljujući odličnoj igri u drugoj i trećoj četvrtini kada su u tom periodu ostvarili rezultat 47:33. Pobjeda je još slađa jer je Utah igrala bez najboljeg strijelca lige Treya Lylesa koji je na prosjeku od 29 poena uz šut od 48% i 53% za tri poena. Palicu prve opcije preuzeo je Tibor Pleiss s 20 poena i 8 skokova, a dobru utakmicu je odradio Joel Bolomboy s 14 poena i 9 skokova. Prvo ime Blazersa bio je Pierre Jackson nekadašnji igrač Fenerbahčea s 18 poena i 6 skokova.

Posljednja utakmica večeri je bila između Houston Rocketsa i Golden State Warriorsa. Polaganje Dariona Atkinsa (12 poena i 6 skokova) i četiri clutch slobodna bacanja Keifer Sykes (17 poena i 5 ukradenih lopti) su Warriorsima osigurali prolazak dalje pobjedom 80:76. Skyes je dominirao u zadnjih pet minuta utakmice kada je ubacio 9 poena uključujući četiri slobodna bacanja. Vrlo dobru utakmicu su odigrali Ognjen Kuzmić s 5 poena, 10 skokova i 4 asistencije, te Patrick McCaw s 13 poena. Najbolji strijelac uakmice bio je bek/krilo K.J. McDaniels s 25 poena kojima je pridodao 9 skokova, 4 asistencije, 3 ukradene lopte i 2 blokade. Warriorsi iduću utakmicu igraju protiv najbolje ekipe, Toronto Raptorsa, dok će Rocketsi utješnu utakmicu odraditi s Bucksima.