Houston-Oklahoma (analiza četvrte utakmice)

Nakon tri odigrane utakmice nepoznanica između Houstona i Oklahome više nema. Pitanje je samo izvedbe, odnosno, kako će koja momčad sprovesti svoj plan u djelo. S obzirom na to da su Rocketsi dobili prve dvije na Billyju Donovanu je bilo da se prilagodi, a to je i napravio s manje Enesa Kantera u igri, više niskih postava (s Jeramijem Grantom i Tajom Gibsonom na centru), više šutera kada Mike D`Antoni uvodi svoju „laku konjicu“ s klupe u bitku, te preuzimanima Jamesa Hardena na picku.

Treća i četvrta utakmica tako su bile ključne za Oklahomu. Treću su dobili, a sinoć su četvrtu izgubili u divljoj završnici, i tako sebi značajno smanjili šanse da u konačnici iz ove serije izađu kao pobjednici.

Thunder se na domaćem parketu odmah u startu nametnuo i preuzeo kontrolu nad utakmicom. Prvi rezultat koji treba zabilježiti je 11:5 za Oklahomu u uvodnih par minuta. Andre Roberson opet radi sjajan posao u obrani protiv Jamesa Hardena 1 na 1 i u pick igri, dok u napadu Thunderi koriste fizičku dominaciju svojih centara koji zabijaju nešto oko obruča. Tu je dakako i tranzicija nakon uhvaćenog skoka koju vuče Russell Westbrook. Obrana Rocketsa izgleda beživotno i dekoncentrirano iako se i dalje trude imati što više tijela u reketu kada Westbrook krene na ulaz jer na distanci ignoriraju Robersona i Gibsona. Ali kada je već tako nedopustivo je da ovako olako ispadaju iz igre:

Na drugoj strani, Oklahoma ili preuzima Hardena na picku, ili ga njihovi centri čekaju u zoni te na taj način Oklahoma opet rješava problem spot-up šutera Rocketsa, koji ne ostaju sami, jer se obrambeni igrači Oklahome iz kornera ne moraju povlačiti u reket i previše pomagati.

Idući rezultat koji bilježimo je 19:9 za Oklahomu čiji defanzivni pritisak i plan u startu utakmice nama baš puno rupa. Pomogao je i Houston koji promašuje nekoliko potpuno otvorenih trica i gube lopte iz čega slijedi tranzicija Thundera. Kada je Gibson morao na klupu zbog dva prekršaja Donovan uvodi Granta, obrana ostaje jednako granitna pa D`Antoniju ne preostaje ništa drugo nego već ovako rano baciti najbolju napadačku petorku u igru. Iz igre vadi Clinta Capelu, Pata Beverleyja i Ryana Andersona a ulaze Eric Gordon, Lou Williams i Nene. Donovan se odmah prilagodio s uvođenjem svojih šutera Douga McDermotta i Alexa Abrinesa. Dok je Westbrook u igri Oklahoma nema problema kontrolirati Rocketse, a kada su izgradili ovu prednost Westbrook odlazi na odmor dvije minute prije kraja četvrtine, što dakako Houston odmah koristi i preko Nenea i Hardena vraćaju rezultat u egal, potpuno iskoristivši činjenicu da Norris Cole nema šansu u playoff utakmici organizirati napad svoje ekipe.

Početkom druge i Harden je na odmoru pa Donovan ipak daje neke minute Kanteru na centru, uz Colea, Oladipa, McDermotta i Granta. D`Antoni ima tri beka na perimetru, te Nenea i Andersona na centarskim pozicijama. U ovim momentima Oklahoma očekivano ima problema i s obranom i s napadom. U obrani pušta u pick igri jer Rocketsi ciljaju Kantera ali ciljaju i McDermotta, u napadu post-upovi za Kantera ne prolaze, a u igri je i dalje Cole a ne NBA playmaker. Donovan nakon dvije minute vraća Westbrooka, i dakako, Oklahoma opet bez problema preuzima vodstvo i odlaze na +7, a na poluvremenu imaju +4.

Samo +4 bolje je reći jer Houston se drži u igri a vjerojatno ni njima samima nije baš jasno kako su u egalu. Brojke s poluvremena nam otkrivaju par stvari. Za početak Harden je pod Robersonovom paskom potpuno neutraliziran, na poluvremenu ima 6 poena, realizaciju 2/9, 2 izgubljene lopte i +/- -2. Na drugoj strani Westbrook već ima ostvaren triple double i 17-10-10 i +/- +12. Drugo, trica je opet izdala Rocketse, šutirali su je 4/14, dok su Thunderi na 3/6. Rocketsi imaju i dvije izgubljene lopte više od Oklahome, a nevjerojatno zvuči podatak da Oklahoma na poluvremenu ima 14 blokada (od čega je 5 Robersonovih!) a Rocketsi 0.

Ako ćemo pak tražiti razloge kako je onda Houston u igri onda ih tražimo u napadačkom skoku i učinku klupe. Prije početka ove serije smatrali smo da će Thunderi ubijati Houston napadačkim skokom, ali serija je ipak pokazala da su Rocketsi čak nešto i bolji u tom dijelu igre. Sinoć su na poluvremenu gosti imali 9 napadačkih skokova iz čega su mahom zabijali second chance poene ili osiguravali nove posjede. Na drugoj strani, Oklahoma je imala samo 3 napadačka skoka. Klupa je opet pokazala sve limite domaćina kada Westbrook sjedne na odmor. Bez njega, i s Coleom u igri, su ostvarili koš razliku -8, dok je trojac Rocketsa s klupe (Nene-Williams-Gordon) kombinirano ubacio 29 od 54 poena Houstona na poluvremenu.

Idemo opet lagano u treću četvrtinu gdje Rocketsi opet sporo pale svoje motore. Harden je uspio izgubiti 3 lopte u samom uvodu drugog poluvremena iz čega dakako Thunderi postižu lagane poene, a nešto su agresivniji i u napadačkom skoku domaćini. Opet je ovo klasična igra Oklahome: herojstva Westbrooka, guranje u reketu i napadački skok te tranzicija. Ova tri segmenta i zbunjenost Rocketsa dovoljni su Oklahomi da se odvoji na čak +12. D`Antoni se opet koristi starim receptom pa su u igri Nene i Gordon i to je opet dobitna formula. Nene nastavlja trpati maestralno iz pick igre ili kada dobije loptu u postu, ali jako je bitno i to što donosi čvrstinu u reketu pa Adams i Gibson više ne mogu raditi što požele kao na startu četvrtine.

Tu su se Rakete malo stabilizirale i smanjile zaostatak pa Donovan odgovara uvođenjem Creighton-Barcelona šuterskog dvojca ne bi li malo olakšao posao Westbrooku i oslobodio mu prostora. Drama je opet za Thunder kada Westbrook mora na odmor krajem treće, ali ni blizu drama kao u drugoj kada su prosuli vodstvo do kraja. Ovdje su ipak nekako preživjeli i zadržali 4 poena prednosti na ulasku u četvrtu, a prednost bi bila i veća da Ariza nije zabio prvu tricu u seriji (da, u seriji, a igra se već četvrta utakmica) u zadnjem napadu Houstona. Rocketsi ovdje opet preživljavaju iako su izgubili čak 9 lopti u ovoj četvrtini.

Za četvrtu četvrtinu D`Antoni odlučuje na startu iznenaditi Donovana s Andersonom na petici i tako pokušati iznerediti Oklahomu koja opet počinje s obrambeno neprilagođenim dvojcem Kanter-Abrines i Coleom na pointu. Upalio je trik D`Antoniju jer Beverley i Anderson ubacuju trice a akcija za Kantera u postu opet ne daje rezultate jer ga Anderson vrlo dobro drži pod kontrolom. Donovanu ipak ne treba dugo da reagira pa vadi Kantera iz igre a ostavlja Granta na petici i uvodi Westbrooka koji, naravno, opet preokreće situaciju u korist svoje ekipe razbijanjem postave s Andersonom na petici koja nema šanse zaustaviti ga.

Sada je red na MDA-u da odgovori pa on ekspresno vraća Hardena i opet Nenea na teren umjesto Andersona i Gordona. Utakmica je tako u egalu za završnih 6 minuta. Igra Oklahome se sada svela na izolacije za Westbrooka na visokom postu što ne donosi nekakve rezultate, a problem je što im se i obrana raspala. Opet se ukazao Nene koji zabija iz tranzicije i 2 na 2 igre s Hardenom.

Kako izolacije ne prolaze Westbrook poziva pick igru s Robersonom ili Grantom koje čuva Harden. James ostaje na Russellu što ovaj drugi izvrsno koristi.

U završne 4 minute ulazi s vodstvom gostiju 96:93 a onda se Rocketsi odlučuju za novu strategiju. Kako bi zaustavili Wesbrooka koji im radi probleme odlučuju se primijeniti hack-a-Shaq taktiku protiv nesretnog Robersona. Faulirali su ga namjerno u 4 napada zaredom a on je zabio samo 2 od 8 slobodnih bacanja. Donovan je pred dilemom, poslati ga na klupu ili ga ostaviti u igri. U obrani mu je Roberson jedini igrač koji može zaustaviti Hardena, ali u napadu je beskoristan ako ne može zabijati barem 50% slobodnih bacanja. Na kraju ga je Donovan poslao na klupu, barem do završne dvije minute kada se hack strategija više ne smije primjenjivati bez posljedica. Donovan umjesto Robersona uvodi Granta, a Westbrook preuzima čuvanje Hardena.

Tu nekako počinje horor od završnice jer obje ekipe se svojski trude da izgube utakmicu. Za početak i jedni i drugi fauliraju šutere na trici što protivniku omogućuje lagana 3 poena. Zatim Donovan, iako je u zaostatku, na parketu predugo drži petorku u koju su uključeni Roberson, Adams i Gibson (+ Grant u minutama bez Robersona) i koja očekivano ne može zabiti ništa. Donovan „spava“ i pri rezultatu 108:103 kada treba loviti rezultat te nakon timeouta vraća Robersona i Adamsa.

Westbrook je nakon par dobrih poteza počeo opet pucati po šavovima, uzima dvije isforsirane trice i gubi loptu (nije da mu je trener olakšao život u završnici).

A evo nam i Rocketsa. Fauliraju Adamsa ispod Oklahominog obruča nakon izgubljene lopte Hardena (koji ne troši vrijeme nego trči prema obruču). Adams zabija prvo slobodno bacanje, promašuje drugo ali hvata napadački skok i asistira Westbrooku za divlju tricu. Opet smo malo na Oklahomi, predugo čekaju s fauliranjem Gordona nakon inbound dodavanja, ovaj prosljeđuje loptu do Nenea kojeg Grant mlako faulira i to je and-one za Brazilca.

111:107 je za Houston. Nakon timeouta Westbrook promašuje novu tricu ali Abrines iz napadačkog skoka zabija za smanjenje na -2. Kao da nije bilo dovoljno ludila pa Eric Gordon zamalo poklanja loptu Oklahomi, a Harden je lošu večer zamalo začinio faulom u napadu:

Superuzbudljiva završnica, ali gledano iz nekakve trenersko taktičke perspektive ovo je bila završnica za rezanje žila i čupanje kose. Obje ekipe kao da su se trudile izgubiti utakmicu i obje ekipe nisu ispoštovale osnovne košarkaške fundamente, pa i mentalne ako hoćete. Previše pogrešnih odluka, loših rotacija, glupih prekršaja, nesigurnosti sa slobodnih bacanja, slabe zaštite skoka, itd.

Rocketsi na kraju odnose pobjedu (koja vjerojatno znači i prolazak dalje) praktički ni krivi ni dužni. U večeri gdje je Harden bio neprimjetan do izražaja je došla njihova klupa koja je kombinirano ubacila 64 poena, a briljirao je Nene s 28 i realizacijom 12/12. Gordon je ubacio 4 trice, Lou Will se mučio sa šutom iz igre ali je slobodna bacanja realizirao 7/7. Iako su i u ovoj utakmici uspjeli neutralizirati Hardena (koji je na kraju utakmice rekao da ima problema s gležnjem) i Rocketse svesti na 31% šuta za tricu Oklahoma nije došla do pobjede. Kilava završnica, očajna realizacija sa slobodnih bacanja i neuspješno preživljavanje dok je Westbrook na odmoru doveli su ih do poraza i na rub ispadanja iz doigravanja.