The Naismith Memorial Hall of fame (Kuća slavnih) posljednje je postignuće koje jedan košarkaš može očekivati i čemu se može nadati po završetku svoje karijere. Sve s ciljem ulaska u vječnost. Ovih godina umirovljeni igrači poput Tima Duncana, Kevina Garnetta i pokojnog Kobeja Bryanta dio su tog svijeta, a u sljedećim godinama sigurno se mogu očekivati imena poput Paula Piercea, Dwyanea Wadea ili Dirka Nowitzkog.
Nažalost, neki igrači još nisu pristupili Kući slavnih iako je već prošlo dosta godina od njihovog posljednjeg poena i akcije na parketu. Dosta kontroverze izazvalo je ovogodišnje preskakanje Tonija Kukoča o čemu se dosta pričalo nakon dokumentarca The Last Dance. Mnogi, osim našeg Tonija, doživljavaju pravu nepravdu po pitanju ulaska u Hall of Fame pa smo pripremili popis najboljih igrača koji još nisu uvršteni, a tamo zaslužuju biti. O Toniju ćemo stoga na kraju teksta odvojiti nekoliko riječi-podsjetnika na karijeru.
Predrag Stojaković
Sacramento Kingsi s početka 2000-ih jedna od hit momčadi upravo zahvaljujući Peji koji je imao ulogu “drugog” najboljeg u momčadi. Srpski košarkaš je bio dio velikog uspjeha u Indianapollisu što se smatra jednom od najgorih izvedbi američke reprezentacije u povijesti (više o tome klikom na prethodni link).
Osim odlične reprezentativne karijere Stojaković je tri puta bio All-Star, a 2004. završio četvrti po broju glasova za MVP-ja što dovoljno govori o njegovoj kvaliteti. Stoga je dosta čudno zašto on još nije član Kuće Slavnih.
Antawn Jamison
Jedan od najpodcijenjenijih igrača 2000-ih gdje je dugi niz godina igrao na vrlo visokom nivou. Zaslužan za povratak Washington Wizardsa na mapu NBA doigravanja. Ipak, nikad nije bio u prilici za titulu sve do dolaska u LeBronove Cavse. Na njegovu nesreću LeBron je nakon pola sezone “pobjegao” u Miami i tako postao jedan od najomraženijih igrača u povijesti.
Shawn Marion
Marion je svoju reputaciju stekao s revolucionarnim Phoenix Sunsima koji su implementirali “napad od osam sekundi” zajedno sa Steveom Nashom i Amar’eom Stoudemireom.
Marion se žrtvovao za momčad s odličnom obrambenom rolom i dobrom prilagodbom na brzi napad Stevea Nasha. Četiri All-Star nastupa i mjesto u startnoj petorci Dallas Mavericksa, prvaka iz 2011. je nešto što ne bi trebalo biti zanemareno. Sam Marion je nedavno kazao da smatra da tamo zaslužuje biti.
Mark Price
Do pojave LeBrona Jamesa definitivno najbolji igrač Cavsa u povijesti. Oduvijek je imao status podcijenjenog igrača i to se na kraju odrazilo na njegov odabir u Kuću slavnih. No, ne treba zaboraviti da su njegovi Cavsi bili ozbiljan contender u Jordanovoj i eri Bad Boys Pistonsa.
Drugi igrač nakon Larryja Birda u povijesti sa statističkim linijama 50/40/90 s četiri All-Star nastupa u zlatno vrijeme košarke je definitivno podvig vrijedan divljenja.
Kevin Johnson
Kevin Johnson bio je Robin Charlesu Batmanu Barkleyju u Sunsima. Tri All-Star nastupa i pet All-NBA selekcija su vrijedni pažnje za jednog od lidera jačih momčadi sa Zapada u 90-im godinama. Jedan od boljih playmakera s kraja prošlog stoljeća u prosjeku ima 18 poena i devet asistencija u karijeri.
Shawn Kemp
Jedan od dominatnijih krilnih centara u 90-ima. Iako ne tako dugo dominantan kao Barkley ili Karl Malone, ipak je bio dio jednog od boljih tandema koji nikada nisu osvojili NBA naslov zajedno s Garyjem Paytonom kada su Sonicse doveli do 62 pobjede u regularnoj sezoni. Izgubio finale od Jordana te je nakon toga njegova karijera strmoglavo pala. Svejedno se šest puta pojavio na All-Star vikendu.
Amar’e Stoudemire
Amar’e je još aktivan u Europi, ali pojavio se na širem popisu zadnjeg izbora. Bio je znatan kotačić Nashovih i Marionovih Sunsa kao glavna napadačka opcija. Nažalost, ozljede su ga zaustavile da ostvari nešto bolju karijeru.
Zaradio je čak pet All-NBA selekcija i šest nastupa na All-Staru u vrijeme dominacije Sunsa, koja se ipak samo odnosila na regularnu sezonu.
Tim Hardaway
Ikona Golden Statea i Miami Heata. Jedan od boljih playmakera lige u drugoj polovici 90-ih. Pet All-NBA selekcija i pet All-Star nastupa u karijeri. Zajedno s Alonzom Mourningom činio opasni tandem koji ipak nije mogao proći preko Bullsa ili Knicksa koji su ih, poput Allana Houstona, znali šokirati.
Chauncey Billups
Pomalo je nevjerojatno da Billups nije dio HOF-a s obzirom na činjenicu da je srušio superstar Lakerse i tako ugasio dinastiju i vladavinu Kobeja i Shaqa. Jedan od rijetkih MVP-ja finala koji još nije u Kući slavnih. Peterostruki All-Star kojeg je uvijek pratio nadimak pobjednika (Big Shot). Pistonsi i Denver su bili opasni contenderi u njegovo vrijeme.
Chris Webber
Mnogi se bune u javnosti zbog njegovog izostavljanja iz Kuće slavnih. Jednostavno kada ste ponajbolji krilni centar u vrijeme vrhunca moći Duncana, Nowitzkog i Garnetta, onda jednostavno morate biti tamo!
Pet All-Star nastupa i All-NBA selekcija, a ostat će neprežaljena krađa u finalu Zapada protiv Lakersa iz 2002. kada su Webbera i Peju Stojakovića suci pokrali i tako im uzeli snove o finalu. Barem je sveučilište Michigan znalo vrednovati njegove zasluge za igrački doprinos za vrijeme studiranja…
Honorable mention: Toni Kukoč
Na kraju ne treba zaboraviti ni trostrukog prvaka Europe, osvajača Olimpijskih medalja, vlasnika nekolicine NBA prstena, najboljeg šestog igrača….Četiri puta je dobio nagradu Mr. Europa za najboljeg europskog igrača te i dan danas drži rekord s najviše takvih priznanja.
Kao jedan od najboljih europskih košarkaša u povijesti Tonija već nepravedno izostavljaju s popisa pa se mnogi pitaju što učiniti kako bi Toni bio napokon izabran.