Tuesday, December 24, 2024

ZADNJE OBJAVE

39 zanimljivosti o Timu Duncanu

Nema sumnje kako je krilni centar San Antonio Spursa Tim Duncan najveći igrač u povijesti franšize iz povijesnog San Antonija. Mogli bismo raspravljati o tome je li jedan od 5 najboljih igrača u povijesti NBA lige (osobno, mislim da jest). Međutim, za jednu sportsku superzvijezdu Duncan je upravo nevjerojatno samozatajan. Nikad ne puni rubrike žutog tiska, nema hrpetinu tetovaža, nije neuljudan prema navijačima i novinarima i svima je nekako drag – i protivnicima i navijačima svoje momčadi. Zbog svoje povučenosti možda mnogi ne znaju o njemu koliko bi trebali, pa povodom njegovog 39. rođendana (koji je bio 25. travnja) donosimo vam 39 zanimljivosti o Timu Duncanu. Uživajte!

1. Sila prirode usmjerila je Duncana prema košarci.

Tim Duncan nije košarkaš od rođenja, niti je odrastao u sirotinjskoj četvrti američkog velegrada-odrastao je na karipskom otoku St. Croix, dijelu Djevičanskih otoka, gdje se bavio plivanjem i bio je prilično dobar. Međutim, kad je uragan Hugo uništio lokalni bazen, Duncan se posvetio košarci-na sreću San Antonija i sviju nas.

2. Spasio je posao Greggu Popovichu.

U skraćenoj sezoni 1998./1999. Spursi su krenuli slabo, postigavši omjer od skromnih 6-8. Bilo je glasina kako će Popovich dobiti otkaz ukoliko u sljedećoj utakmici izgubi od Houstona, koji je tada imao sjajnu momčad predvođenu Olajuwonom, Barkleyem i Pippenom. Doc Rivers, tadašnji TV komentator, čekao je kao zapeta puška. Duncan je o tome rekao: „Dosta se govorilo kako će Doc zamijeniti Popa, pa smo David (Robinson) i ja otišli do njegove kuće, razgovarali smo… Samo ću reći da smo nakon tog razgovora odlučili učiniti sve kako bi dobili tu utakmicu.“ U pobjedi San Antonija 99-82 Duncan je bio nezaustavljiv, zabilježivši 23 koša, 14 skokova i 5 blokada. Pop je sačuvao posao, a ostalo je povijest.

3. Spursi i Duncan su bili predodređeni jedno za drugo da je San Antonio dvaput dobio prvi izbor drafta.

Sustav draft lutrije je osmišljen na takav način da svaka od 14 momčadi ima određene matematičke šanse za prvi izbor. Četiri numerirane kuglice se istovremeno izvlače za prva četiri izbora, a svaka momčad ima posebnu „kombinaciju“ usklađenu sa svojim omjerom pobjeda i poraza. Kad je izabran Duncan, kuglica Spursa je ispala i u prvom i u drugom izboru. Drugo izvlačenje se moralo poništiti kako bi se vidjelo tko će birati drugi. Na kraju su New Jersey Netsi drugim izborom uzeli Keitha Van Horna.

4. Ispao je malo bolji igrač od Van Horna.

Prema pisanju poznatog Billa Simmonsa, lokalne novine u San Antoniju su imale anketu o tome koga bi navijači Spursa željeli uzeti na draftu. 30 posto je htjelo Van Horna. Štoviše, bivši Van Hornov suigrač Jayson Williams nazvao ga je „najvećim igračem poslije Jordana“. Lako je biti general poslije bitke, znam, ali ipak…

5.Don Nelson je možda spriječio najgoru odluku u povijesti Spursa.

Anegdota ide ovako: nakon što su Boston Celticsi izgubili draft lutriju iako su bili favoriti, M.L. Carr, jedan od direktora Bostona nazvao je Popovicha i ponudio mu treći i šesti izbor drafta za San Antoniov prvi. Popovich je odbio, a Don Nelson, tadašnji trener Golden Statea i bivši Popovichev šef, rekao je: „Ako ga Pop zamijeni, otići ću k njemu kući sa sačmaricom.“

6. Tim je vrlo pristojan i uljudan čovjek.

Čak i kad mu podvale bočicu pokvarenog Gatoradea.

7. Malo koja zvijezda može ovako zafrkavati svog trenera i preživjeti.

Ric Bucher je 2005. godine za ESPN napisao sjajnu insider-priču o Spursima. U njoj je spomenuo kako je jednom prilikom Duncan u šali dao Popovichu neki gadan bezalkoholni miks nekih pića. „Najgora stvar koju sam ikad okusio. Smijao mi se kao da ima 12 godina, ali rekao sam mu: ‘Vratit ću ti za ovo, stari’.“, rekao je kasnije Popovich.

8. Malo tko se sjeća kako je prvi šut u karijeri Tima Duncana blokirao Greg Ostertag.

Za razliku od mnogih današnjih rookie zvijezda, Duncanu nije bilo ispod časti igrati Ljetnu ligu. Međutim, kad mu je prvi šut karijere tada osrednji NBA veteran odbacio u tribine, Pop ga je zafrkavao: „Super šut. Bit ćemo odlični ove godine.“ Međutim, Duncan mu nije ostao dužan: „Rekao sam vam da ste se zeznuli kad ste me uzeli“, odgovorio je.

9.Međutim, u Duncanovom slučaju, po jutru se dan nije poznavao.

U prvoj utakmici u doigravanju u karijeri u Phoenixu, uništio je domaće Sunse s 32 koša i 10 skokova. Uništit će ih još podosta puta u karijeri, ali prvi se uvijek pamte.

10. Na sveučilištu je napisao priručnik o životu u NBA ligi.

Dok je studirao na Wake Forestu, sudjelovao je u jednoj stručnoj publikaciji. Njegovo poglavlje, napisano u suradnji s troje kolega, nosi naslov: “Mrtva puhala, snobovi i narcisi: Reakcije na pretjeran egoizam“. Inače, na sveučilištu je proveo maksimalne četiri godine i diplomirani je psiholog.

11. Prema vlasitim riječima, Duncan je „klaun pametno maskiran u normalnu osobu“.

Davne 1999. godine Duncan je napisao samoanalitički članak za časopis Sport.Većini ljudi je bio toliko čudan i zbunjujući da ih više nije ništa zanimalo o Duncanovom životu. Ako imate volje i razumijete engleski, članak možete pročitati na linku ovdje, pa prosudite sami.

12. Duncan stalno otkriva nove stvari o sebi.

Tako je tek nedavno otkrio da ima dvije zdrave i potpuno funkcionalne ruke, što podatak o 14,644 skoka u karijeri čini još impresivnijim.

13. Nevjerojatno je kompetitivan, pogotovo u paintballu.

Novinar Sports Illustrateda Chris Ballard je u reportaži pod nazivom „21 nijansa sive“ (aluzija na Duncanov broj u Spursima) opisao kako je jednom prilikom Duncan pozvao suigrače na paintball, iako gotovo nitko nikad prije to nije  isprobao. Prvo je sebi osigurao nabrijanu pušku, onda je Dannyju Ferryju, tadašnjem suigraču, dao pušku iskrivljene cijevi, da bi ga na kraju izrešetao izbliza nakon poduže igre mačke i miša.

14. Njegova kompetitivnost može se vidjeti i u zaluđenosti video igrama.

Kad je svojedobno napustio utakmicu zbog ozljede gležnja, prvo je 50 minuta slavio, a onda je, onako šepav, otišao u posjet u bolnicu suigraču Seanu Elliottu da bi ga izazvao na partiju video igara. Treba li spomenuti da je Elliott bio pod teškim lijekovima i u polusvjesnom stanju?

15. Duncan je posramio Shaqa koji ga je htio čuvati.

1999. godine Spursi su vodili protiv Lakersa 3-0 u seriji, pa je Shaq-ljutit zbog slabe obrane Roberta Horryja na Duncanu-zamolio trenera Kurta Rambisa da ga on pokuša čuvati. Iako je Shaq tu utakmicu odigrao napadački sjajno (36 koševa), nije posebno pomogao Lakersima (izgubili su utakmicu i seriju), niti je uspio zaustaviti Duncana (zabio je 33 koša uz šut 11-14).

16. Čak i Ron Artest misli da je Duncan faca.

Artest je svojedobno izjavio: „Sjećam se kako ga je jednom prilikom Garnett provocirao, a on nije uopće reagiaro. Samo ga je isprašio i osvojio naslov. (…) To je frajerski. Svatko može pokazati emocije, zakucati nekome u facu, urlati i biti pun sebe. Ali Tim Duncan… On je faca.“

17. Captain Jack jako cijeni Duncana.

Stephen Jackson, opasan strijelac i još opasniji čovjek, dijelio je svlačionicu s Duncanom u dva navrata, ukupno četiri godine. U Spursima je igrao pod potpunom kontrolom i bio je važan kotačić u dva naslova prvaka. O Duncanu je imao birane riječi: „Ponosan sam što skromno mogu reći kako je Tim Duncan moj prijatelj.“

18. Osim u plivanju, Duncan bi mogao biti zvijezda i u nekom drugom sportu.

Ako vjerujete u teoriju paralelnih svemira, možda postoji jedan gdje je Timmy vrhunski dodavač u footballu. Ovakve akcije su češće nego što mislite. Jay Cutler iz njegovih voljenih Chicago Bearsa bi bio ponosan.

19. Uživa bacati razne predmete na Seana Elliotta.

Čini se kako Duncan ima Elliotta na piku. Ako ga ne gnjavi igranjem igrica u bolnici, onda nesretnog komentatora gađa raznim predmetima. Nekad su to ručnici. U drugim prilikama, to je teška artiljerija.

duncan-diaw

20. Duncanu ne smeta biti žrtveni jarac na treningu.

To se događa češće nego što mnogi misle, pogotovo kad Popovich, kako bi Amerikanci rekli, „goes Serbian“. Drugim riječima, uvijek kaže igračima što misli na specifično iskren, balkanski način. Od toga nije izuzet nitko, pa ni Duncan. U 15 godina zajedničke suradnje Pop se derao na Duncana, iskakale su mu vene na vratu, sasuo je hrpetinu psovki na njegov račun, a Duncan je sve stoički istrpio. Zato Spursi imaju takvu kemiju kakvu većina momčadi u ligi može samo poželjeti. Kako je rekao jedan od trenera: „Kako se može žaliti tip poput Stephena Jacksona kad je Pop gazio Duncana svaki dan?“

21. Duncan stoički trpi i prijateljska Popovicheva podbadanja.

U posebnoj emisiji o zadnjem naslovu Spursa s Admiralom Robinsonom 2003. godine, Popovich je objašnjavao koliko je važno što je skupio sjajnih 17 skokova u svojoj posljednjoj utakmici. Našalio se riječima: „Nisam mogao natjerati Timmyja da skače, tako da je dobro što je David bio ovdje.“ Duncan se samo nasmiješio bez riječi. Dobro je znao da je odigrao prilično solidnu utakmicu (21 koš, 10 dodavanja, 8 blokada i čak 20 skokova).

22. Duncan će rado prijateljima ispuniti poreznu prijavu.

Štoviše, ponekad se čini kako više razmišlja o brojkama i papirologiji nego o košarci. Jednom prilikom, tijekom time outa u utakmici protiv Portlanda, Duncan je proveo cijeli time out razgovarajući s Parkerom i Ginobilijem o vrsti formulara koju moraju ispuniti. Živa istina.

23. Tim obožava “Big Shot Boba” Horryja.

Bez obzira (ili možda upravo zato) što Horry neopisivo mrzi kad ga zovu Bob. Naravno, Duncan taj nadimak stalno koristi, a ponekad ga zamijeni s još gorim „Bobby“, što je navelo novinare koji prate Spurse da ga također tako oslovljavaju. Nakon finalne serije 2005. godine Duncan je nadugo i naširoko pričao o Horryju kao sjajnom suigraču koji uvijek igra najbolje kad je to najpotrebnije, dok ga je Horry slušao na ulazu u prostoriju. Kad je Duncan završio, pred svima mu se obratio: „Heeeeej, Bob“.

24. Tim je ponekad predmet sprdnje svojih suigrača.

Pogledajte samo tog Ginobilija, sav je vražji. Ne znaš je li gori na terenu ili izvan njega.

25. Duncan daje najbolje nadimke.

Parkera je zvao French Boy jer ga je nasmijavao njegov naglasak, dok je za Ginobilija smislio nadimak Crazy Boy. Vjerojatno zbog onoga sa čašom.

26. Duncan je veći frajer od sudaca.

Svojedobno se diglo puno prašine kad je legendarni sudac Joey Crawford izbacio Duncana iz igre u utakmici protiv Dallasa jer mu se smijao. Duncan je ostao u šoku, Popovich je poludio, a Crawford je naknadno suspendiran zbog zlouporabe autoriteta.

27. Kad zagusti, Duncan se pretvara u stretch četvorku.

Dobro da postoji YouTube, jer-ako pitate O’Neala-ovo se vjerojatno nikad nije dogodilo.

28. Duncan misli kako je život u New Yorku mučan.

Zna se kako mediji u New Yorku znaju biti nezgodni. Neki igrači jednostavno nisu krojeni za takvu količinu pritiska. Na pitanje kako bi se snašao da su ga draftirali New York Knicksi, Popovich i Steve Kerr su sa sigurnošću rekli kako bi se prilagodio i bio jednako dobar. Duncan nije bio toliko optimističan: To bi bilo mučenje. Mislim kako ne bi dugo izdržao tamo.“

29. Tim Duncan je majstor trolanja:

Dwight Howard izdanje.

30. Duncan nije čovjek od velikih riječi. Osim kad jest.

Tako mu je „pobjegla“ jedna izjava prije Velikog finala protiv Heata prošle godine. Nakon što su Spursi riješili Oklahoma City, Duncan je izjavio kako „dolaze po Kralja i neće promašiti drugi put“. Kao što znamo, Spursi su obrisali pod s nedoraslim Heatom i završili LeBronovu eru u Miamiju.

31. Tim nije savršen.

Zna promašiti šut, zna tu i tamo upropastiti utakmicu, a ponekad pokuša prekopirati psinu, i to sa spektakularnim neuspjehom.

32. Duncan je party manijak – pogotovo kad dobije neku dobru vijest. Razbija, rastura, skače po kući… Čudo jedno.

33. Tim je najbolji kad je najpotrebnije.

Osim toga, svoje najbolje partije u posljednjih par sezona je čuvao za ponajbolje centre NBA lige. Tako je bio inspiriran protiv Marca Gasola iz Memphisa u produžetku treće utakmice doigravanja 2013., protiv Ibake iz Thundera prošle godine u šestoj utakmici, kao i protiv DeAndrea Jordana prije deset dana.

34. On je centar svemira u San Antoniju.

Popovich je jednom prilikom upitan koja je njegova tajna uspjeha, tj. što je to što toliko bolje radi od svih ostalih. Odgovorio je: „Dovraga, draftirao sam Tima Duncana“. R.C. Buford, mozak koji je stvorio ove Spurse i iskopao Parkera na dnu prve i Ginobilija na dnu druge runde drafta, samo napola u šali izjavljuje: „Zapravo, mi svi radimo za Timmyja“.

35. Nakon svega, i Duncan je samo čovjek.

I on ima emocije, sumnje, nade i poneki neuspjeh. Rijetko je to pokazivao u javnosti, zapravo gotovo nikad. Međutim, nakon poraza u sedmoj utakmici Velikog finala 2013. godine protiv Heata omaknuo mu se trenutak ranjivosti. Da nije toliko rijedak, ne bi bio ništa posebno. Ovako…

36. Ipak se uspio iskupiti, usput ispalivši legendarnu izjavu.

Nakon što su iduće godine, kako smo već rekli, glatko uzvratili Miamiju, Duncan je u trofejnom trenutku u izjavi poznatoj sideline plavuši Doris Burke rekao kako je nakon svega ovoga prošlogodišnji poraz „okej“. Uz to, spomenuo je sve vrline koje već godinama krase njegove Spurse.

37. Duncan ima curu svojih godina.

U profesionalnom sportu to je rijetkost. Sadašnja supruga Michaela Jordana je imala 30 godina kad su počeli izlaziti, njemu je bilo 46. Vlasnik NFL momčadi New England Patriots Robert Kraft izlazi s 39 godina mlađom ženom. Gospođa Duncan, još poznata i kao Vanessa Macias, četiri je godine mlađa od Duncana i usprkos svemu što Charles Barkley kaže o ženama iz San Antonija, priličan je komad.

38. Još uvijek može impresionirati svoju djecu.

Prije utakmice protiv Dallasa u ožujku, sin ga je izazvao da pogodi tricu sjedećki. Duncan je uzeo loptu i nonšalantno bacio loptu jednom rukom koja je prošla ravno kroz obruč. Malome nije bilo krivo.

39. Tim nije ni loš plesač.

U redu, nije John Travolta, ali ima čovjek ritma. Ipak je nekako morao šarmirati gospođicu Macias.

Sretan 39. rođendan, veliki majstore. Sve najbolje od svih obožavatelja NBA košarke, kao i nas običnih smrtnika koji te imamo čast pratiti.

Latest Posts

NE PROPUSTITE