Thursday, January 16, 2025

ZADNJE OBJAVE

NBA rekordi koji nikada neće biti oboreni

Rekordi su kao pravila. Tu su da se obaraju ili krše. Međutim, postoje neki rekordi, barem u NBA ligi, koji vjerojatno nikada neće biti “skinuti” ili zapravo postoje jako male šanse za isto.

Pripremili smo stoga popis NBA rekorda koji se čine neoborivima! Za neke će trebati pravo košarkaško čudo da budu oboreni. Evo o kojih je 15 rekorda riječ!

107 poena jedne momčadi u poluvremenu

107 poena jedne momčadi je obično brojka koja se postiže za vrijeme jedne utakmice, a u ovom slučaju bilo je riječ o poluvremenu! Riječ je naravno o utakmici Phoenix Sunsa i Denver Nuggetsa iz 1990. Sunsi su tada poveli sa 107:67 na poluvremenu! Rekord je to koji će teško biti oboren u skorije vrijeme unatoč današnjoj Run ‘n gun košarci.

Wilt Chamberlain – 100 poena

Čovjek zvan rekord zbog činjenice da NBA liga može ispisati samo knjigu s njegovim rekordima. Naravno riječ je ovdje o 100 poena na jednoj utakmici. Premda je bilo nekih europskih slučajeva i jačih rekorda, u NBA svijetu je to pravo čudo i postignuće koje će teško biti nadmašeno. Jordan i Kobe su pokušali, ali ostalo je samo na pokušaju. Od uspomene na Wilta ostala je prethodno istaknuta fotografija koja je postala legendarna.

Wilt Chamberlain – 48.5 minuta po utakmici u sezoni

Praktički nemoguće zvuči ovaj rekord, pogotovo nakon prethodno spomenutog. Teško je zamisliti da netko provodi to vrijeme u prosjeku na parketu u rosterima od 15 igrača, naročito kad mnogi žele održati svježinu svojih zvijezda za doigravanje pa im doziraju minutažu. U sezoni 1961./1962. Wilt je igrao svaku minutu svake utakmice plus neke utakmice koje su otišle u produžetke pa je Chamberlain propustio ukupno samo osam minuta u cijeloj sezoni! Zanimljivo, te godine je potpuno pokraden prilikom odabira nagrade za MVP-ja regularne sezone.

Pritom ćemo naglasiti i rekord od 50 poena u prosjeku u istoj sezoni, što će teško ikada biti nadmašeno.

Jose Calderon – Postotak šuta s linije slobodnih bacanja u sezoni

Često čujemo komentatore za vrijeme utakmica kako govore da pojedini igrač ne može promašiti. A što ako igrač ne promaši niti jedan šut cijelu sezonu? To je praktički ostvario Jose Calderon u sezoni 2008./2009. s linije slobodnih bacanja kada je šutirao 98.9% u sezoni. Zanimljivo, u cijeloj godini promašio je samo tri slobodna (151/154) i tako podigao ljestvicu rekorda za tri postotna poena.

bill russell-wilt chamberlain

Bill Russell – Gospodar prstenova

Vječna je debata tko je GOAT gdje prevladava ime Michaela Jordana, ali mnogi tu ubrajaju Billa Russella zbog činjenice da je osvojio 11 NBA prstenova u 13 godina provedenih u ligi. Stoga ne čudi da je prozvan Gospodarom prstenova. Iako u to vrijeme sport nije bio profesionalan, Russell je bio jedan od dominantnijih igrača svog vremena i njegov rekord će teško biti oboren.

A.C. Green – 1192 utakmice zaredom

NBA je danas poprilično iscrpljujući sport. 82 utakmice, doigravanje plus razdoblje predsezone i priprema generirajući kroz desetljeće poprilično djeluje na ljudsko tijelo. Teško je ostati zdrav i jako su rijetki igrači koji nisu podložni ozljedama. Green je 1985. došao u Lakerse i u svojoj drugoj sezoni propustio je samo tri utakmice, dok je u preostalima uvijek nastupao sve do svog umirovljenja.

68 poena razlike na jednoj utakmici

Miami Heat je vlasnik neslavnog rekorda iz 1991. kada su poraženi od Cavaliersa koji su krajem 80-ih bili ozbiljan contender. Cavsi su slavili tada sa 148:80 i tako su premašili rekord koji su Lakersi postavili ’72. protiv Golden Statea.

Robert Parish – utakmice ukupno

“The Chief” je rekorder po broju utakmica ukupno odigranih. S 43 godine zaključio karijeru i stigao do brojke 1611 utakmica. Unatoč činjenici da je igrao na poziciji centra, zahvaljujući svojoj tjelesnoj posturi nije imao problema s ozljedama. Ostao poznat po prakticiranju joge koja je pomogla njegovom vremenu trajanja u NBA svijetu.

dirk-nowitzki

Dirk Nowitzki – 21 sezona u jednoj momčadi

Lojalnost je skup, neprocjenjiv, ali i nezamisliv “sport” u NBA ligi. Dirk Nowitzki pravi je primjer lojalnosti i rekorder s čak 21 sezonom kao član Dallas Mavericksa. Nijemac je pritom odigrao preko 1500 utakmica u svojoj karijeri.

Mark Eaton – 5.6 blokada po utakmici

Nestvarno zvuči Eatonovih 5.6 “banana” po utakmici u cijeloj sezoni. Zanimljivo, Eaton je na preko 3 blokade u karijeri, a njegov rekord datira iz sezone 1984./1985.

rasheed_wallace_ben_wallace
SLAM

Rasheed Wallace – Najviše tehničkih pogrešaka u sezoni

Čak 41 tehničku zaradio je Sheed kao član “JailBlazersa” u sezoni 2000./2001. Iako je bilo vrlo dobar igrač, njegova brbljavost znala ga je često koštati isključenja.

Golden State Warriors – Najviše pobjeda u sezoni

Iako je prije deset godina djelovalo da Bullsi i njihovih 72 pobjede nikada neće biti nadmašeno, Kerrovi Warriorsi 2015./2016. šokirali su košarkaški svijet s pobjedom više (73). Kasnije ih je taj “rekord” svladao od umora pa su izgubili u finalu od LeBrona.

LA Lakers ’71./’72 – najviše pobjeda zaredom

Lakersi iz sezone 71./72. postavili su rekord od 33 pobjede zaredom. Wilt, Goodrich, Baylor, West (koji 28. svibnja slavi rođendan) bili su nezaustavljivi. Najopasnije su im se približili prethodno spomenuti Warriorsi s 28 u nizu i LeBronov i Wadeov Heat iz sezone 2012./2013 s pobjedom manje.

john-stockton

John Stockton – ukupno asistencije i ukradene lopte

U današnje vrijeme malo zapostavljen iz priče najboljih playmakera u povijesti, ali definitivno pripada u Top 5 i to nitko ne može osporiti. Posebice kada si lider u dvije glavne statističke kategorije koje su odlika razigravača. Zanimljivo, Stockton je peti ukupno s 1502 utakmice u karijeri te lider s 15 806 asistencija (3 tisuće više od drugog pratitelja!) i 3 265 ukradenih lopti. Vjerojatno njemu najdraži steal bila je činjenica da je Stockton na kraju “ukrao” i oženio Amerikanku hrvatskog porijekla.

Latest Posts

NE PROPUSTITE